Pepenasi de iulie-august 2008-IN SARBATOARE! (123)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Multumesc fetele (Monica,Ileanna,Mada,Turtu,Flo) pt ajutor cu of-ul meu,chiar incepusem sa-mi fac probleme.Eu tin la momentele mele,pt ca altfel as lua-o razna.

Ne-a iesit inca un dintisor(astia sunt pe banda rulanta deja ),incisiv lateral stanga sus (putin anormal,dar cu cine sa semene,daca nu cu mama'sa?)



Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Mcoca si eu am avut la Alex cereale pt bibe, era o cutie cu urs cu bibe (nestle) Mai scria ca se adauga si ulei de rapitza sau de masline, eu nu am adaugat.

Nu le arunc dupa o luna caci nu mi se par alterate, inchid cutia ermetic si practic o inchid dupa cateva secunde, in plus ma tine cu cateva zile peste o luna, asa ca

Cerealele pt. dat cu linguritza au castronel cu cereale preparate pe ele, cu o lingutitza, si eventual cu fructe/cerealele care le contine.

Gata pauza, s-au trezit amandoi fug la program


_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

the andrea felicitari pt.

Fetele cu capitolul, bifati luna iunie la aniversari mamici!


_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

maine ma duc cu codrin la oftapro,am facut programare in februarie si abia acum am gasit loc!

ANA A , DR ANCA,FLO,VICKY

legat de educatia copiilor,prefer sa ma abtin.in ult tp nu mai sunt in stare sa emit judecati de valoare.asa cum spune si flo,profunzimea gandurilor mele[daca oi fi avut vreodata asa ceva] s a pierdut in rutina zilnica.
deja am 2 zile de cand am abandonat cura de slabire.n am slabit decat 8 kg,as avea nevoie sa mai dau jos cel putin inca pe atat,insa m a parasit vointa.
sper s o regasesc...sunt extrem de stresata,s au acumulat prea multe,am licenta de dat,as vrea sa dau titularizarea,sotul ma bate la cap sa fac scoala de soferi si nu intelege ca acum n am timp,cris iar are niste momente de extrema agitatie,iar codi vrea sa stau numai cu el...
am rufe de calcat,vase de spalat,de facut curat...
mi e somn intruna si mi as dori sa dorm macar 4 ore fara sa ma trezeasca nimeni...

KIMMY,insanatosire grabnica timeei!.

eu,din pacate,n am deloc tp pt mine...singurul lucru care ma relaxeaza acum si pe care l fac doar pt mine e sa scriu aici.oricum,eu nu beau cafea si nici nu fumez,iar la cat de urat face sotul cand stau la calculator,daca as fi baut cafea sau as fi fumat ar fi plecat demult...
stiu,sunt fraiera...

ma duc la treaba...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Flo,la noi,la varsta asta,a mers foarte bine o chestie luata de la "supernany" ,o floare(numai codita si frunzele) din hartie autocolanta,lipita de una A4 si pus cate o petala la sf fiecarei zile (asta numai daca a indeplinit toate conditiile in ziua resp,adica a mancat,a dormit,si-a strans jucariile),daca nu lipita petala pe jos (ca si cum ar fi cazuta);sau un tabel,tot cu fiecare task in parte,si lipit cate o steluta rosie in dreptul casutelor pe care le-a indeplinit sau o bulina neagra pe cele care nu.Petalele,stelutele,bulinele le-am decupat impreuna,ea le-a colorat si seara faceam rezumatul.Atat de mult a motivat-o,ca a plans cu suspine cand a vazut petala jos (ma durea si pe mine sufletul,dar cred ca face parte din meseria de parinte).Bine,tu poti adapta floarea la o chestie de baietei(un robotel,o masinuta,sau ceva ce-i place).Dar,la noi nu s-a pus pb de pampers,ca Theo a renuntat la 1 an jum la el.

Uite,ca am zis ca nu mai imi dau cu parerea,sper sa nu te deranjeze si sa nu creez astfel alt subiect de "asa da - asa nu"

Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Andreea, nu, ai inteles tu gresit este vorba de Copilul Normal. Nu stiu daca tie ti sa intamplat, insa mie nu o data ci de mai multe ori mi se spune cam asa: "ooo, pai normal, ar trebui sa nu se mai trezeasca" "pai normal ar trebui sa aiba atatea kg" "normal ar trebui sa renunte deja la pampers" "normal ar trebui sa nu tzipe" "dupa x-luni ar trebui in mod normal sa faca cutare lucru" etc/...deci? daca al meu, si sunt sigura ca nu numai, nu se incadreaza in acest "normal" or fi anormali nu?? Si nu, nu exista copii perfecti, cum nu exista nici mame perfecte.
Exista un echilibru intre toate astea, un "anormal" al fiecaruia.

Si mie imi vine uneori sa-i bag intr-un sac si sa-i scot la poarta , si eu imi pierd rabdarea, si multe altele, insa "anormalul" din relatia mea cu baietii mi se pare sanatos asa cum este el, cu dormit impreuna la gramada, cu mofturi, cu plansete, cu rasfete si curiozitati, cu timp de cafea si tigara, cu lasat la joaca de capul lor si apoi jucat impreuna...etc...

Cand vine momentul sa-i schimb pampersul lui Matei uneori imi vine sa plec de acasa si sa-l las kk-cit spre disperarea lui Stefan care urlaaa dupa mine ca pute copilul sa-l iau de langa el Si dupa ce il spal, il las in plata lui sa-si faca damblaua dezbracat si asa am si eu timp de relax ca niciodata nu cere companie in astfel de momente, cam atunci dau fuga si scriu un mesaj pe DC sau citesc una alta.
Si Matei sa obijnuit sa doarma singur, insa nu a fost nevoie de acel "plans controlat" cand a fost pregatit a adormit fara probleme, acum nu este nevoie decat sa-l asez in patut ca adoarme, insa...nu a fost dintodeauna asa, a avut nevoie de mine si eu am fost acolo, la primul scrancet
Tot asa acum se joaca singurel chiar si 40 de minute!Pe ceas!In cealalta camera!Eu il aud "zbotalind" si ii cunosc traseul, niciodata pana acum na patit nimic, dar cum am zis...na fost dintodeauna asa, acum se pare ca este pregatit pentru aceasta etapa. La fel a fost si Stefan, are si acum momentele lui cand sta singur si cand ne vrea cu el.Si de cand sa nascut nu i-am refuzat aproape deloc dorinta de a fi alaturi de el la joaca sau alceva.Doar in cazuri extreme...Insa, ce am observat, cu cat creste cu atat nu ne mai vrea, cu atat este mai dornic de compania altor copii.Daca cineva scria aici ca este invers, uite ca la al meu nu se aplica, inca un motiv sa cred ca toate teoriile sunt pentru altii copii si nu pentru ai mei


Eu vreau sa fiu alaturi de ei atunci cand au nevoie nu cand cred eu ca au nevoie, chit ca mai calc pe laturi mi se pare si normal, doar nu-s perfecta, vreau sa-i ofer libertate fara sa simt presiunea unora care imi spun ca ori il neglijez, ori il rasfat; sa-i secondez nu sa-i conduc, nu pot si nici nu vreau sa ma gandesc ca as fi "seful" in casa, cel putin in casa noastra nu exista sef AAA...daca bine imi amintesc, intr-o seara m-am certat cu Stefan pentru nu mai stiu ce si sa enervat pemine si mi-a trantit "Nu tu esti seful in casa asta!!Eu cu matei suntem sefii DA???" mda...Concluzia mea este ca e fff greu sa fi parinte, sa lupti cu toate prejudecatile si toate tiparele, sa acorzi libertatea copilului, sa-i dai sanse sa decida singur pentru ca ei isi cunosc nevoile, daca sunt ascultati asa cum trebuie, stiu sa le faca intelese.

proud mammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

off topic: a facut careva masterul la FCRP, SNSPA?

interesante discutiile




de printesa

Când ultimul copac a murit, când ultimul râu a fost otravit si când ultimul peste a fost prins, doar atunci ne vom da seama ca nu putem mânca bani.
proverb indian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Flo, de la ce vrasta ai inceput sa-l pui pe olita ? Sunt foarte curioasa daca ai inceput f devreme sau f tarziu. Eu la V am o saptamana doar de cand nu-i mai pun scutec decat la somn ... au fost si accidente, dar in general tre sa ii amintesc eu ca are oala la dispozitie. Insa drumul e lung ...

Al tau fiind mare acum poti incerca si sistemul de recompense. Faci si tu un sistem cu buline si la 10 buline un cadou, iar la 50 un cadou mare ... iar intr-o zi va face totul natural si va uita de buline.

Mai, mi-a zis Iriss pe mess sa va las sa va laudati copiii ... deci reformulez, ca sa nu ziceti ca sunt rea: laudati-va copiii cat vreti, dar aveti si voi grija macar un pic cum prezentati situatia. Vin cu un exemplu concret de aici ( schimb numa' putin datele problemei) : "Ah, fiica-mea a invatat sa patineze abea la 14 luni, ingrozitor!" Nu radeti, asa imi place mie sa ma exprim mai plastic. Gata, jur, nu mai vorbesc despre asta.

Azi is multe subiecte super interesante pe topicul nostru ... si la mine cafeaua de dimineata si cea de la ora asta( cand amandoi dorm) sunt sfinte !!! Si eu imi iau momente doar pt mine. De ex azi l-am lasat pe tati cu amandoi in casa la pranz si am facut plaja un sfert de ora in curte ... in fundul curtii, de fapt, ca sa fiu sigura ca nu aud pe vreunul cum plange

Pup mamicile imperfecte !




Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Flo, ma bag si eu in vorba plsss relaxeaza-te, si ce daca are 3,3 ani?? Unii copii pur si simplu nu sunt pregatiti...Eu sunt convinsa ca daca tu nu-l mai stresezi, daca tu esti calma si ai rabdare cu el, nu-l mai rusinezi, nu te mai infurii tu gandindu-te ca uite cati ani are si cu pampers...copilul va fi mai relaxat si se va concentra mai bine pe aceasta "problemuta" a lui Zau, tu ai vazut copii trecuti de 4 ani cu pampers?? Stiu ca este o problema cu gradinita, dar banuiesc ca doar din toamna o sa-l inscrii si pana la toamna SIGUR scapati de pampers!Si va fi asa...scurt si la obiect!In maxim 2 saptamani si cu zi si cu noapte! flacaul pampersist!

Ioii Andreea, ma bucur ca te simti mai bine acum Stii de ce zic asta? Ca eu ORICUM ma simt bine, fie ca sunt in tipare fie ca nu, eu damblaua cu cafeaua si "timpul meu" o iau ca pe o "normalitate sanatoasa" Na...sper sa nu supar pe nimeni...departe de mine gandul

Oricum, maine cred ca mergem la munte asa ca scapati de mine

proud mammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Eliza, Mona sa nu credeti ca daca nu vedeti nimic scris de filmulet/poze nu se uita nimeni la ele. Eu le-am vazut, dar problema e ca nu am intodeauna timp sa scriu...

Ana si copilul normal eu citind in prima instanta in diagonala articolul pe care l-ai postat tu am zis ca ala e copilul meu si eu sunt acea "mama perfecta". Sa nu radeti de mine sa imi ziceti "Lasa ca o sa vezi tu ce te asteapta..." ca sper din tot sufletul sa fiu la fel de relaxata precum am fost pina acum.

Carmen nota 10 pentru ce ai scris. Eu un a sunt de acord chiar si cu metoda cu miinile imobilizate. Poate ca o sa ma considerati brutala, dar fiecare mama consider ca isi stie limitele copilului ei si poate aplica metoda "costumizata" . Sa imi dai si mie titlurile cartilor din care citesti tu ca poate o sa imi iau si eu cheful in spinare sa citesc si eu.

Andreea pe mine nu m-ai auzit pe aici plingadu-ma de faptul ca as vrea si eu un timp pentru mine penru ca eu am acel timp pentru mine. Daca consider ca ar trebui sa fac ceva de mincare, ma trezesc pe la 7:00 si fac mincarea de dimineata si gata, daca vreau sa stau sa beau o cafea linistita dimineata si monstruletzul s-a trezit il impachetez (il spal si il imbrac) si dau laptele de dimineta si eu imi vad de treaba. Sambata si duminica de obicei imi fac programul meu si plec de acasa lasindu-i pe sot si pe Sebi dormind, fara sa imi fac griji ca daca o sti ce sa ii dea de mincare, daca o sti sa il puna pe olita sau chestii de astea, plec pur si simplu si daca vin acasa si nici nu l-a schimbat si nici nu l-a pus pe olita si nici nu stiu ce i-a facut si totusi e liniste si pace, nici nu ma intereseaza. Daca am chef sa ies la carciuma ies cu sau fara copil functie de disponibilitate. Nu stiu la ce ora se trezeste dimineata ca eu ma duc la el in camera in jur de ora 9 cind in mare parte din zile este treaz. Imi organizez foarte bine treburile astfel incat sa nu dea strechea nici in mine nici in Sebi. In mare consider ca am reusit sa imi fac un program echilibrat in care fiecare are bucatica lui, eu, sotul, copilul si prietenii.

Apropos de lasat copilul sa plinga eu una consider ca am reusit pina acum sa depistes cam toate "inflexiunile" din plinsul lui Sebi si eu chiar il las sa plinga daca e plins de rasfat. Il las sa plinga si daca plinge de oboseala. Ce-i drept Sebi este un copilul care nu prea plinge, dar are totusi episoade. De schimbat il schimb de cite ori si-a murdarit un lucru si de cite ori cred eu ca este necesar: in casa siin curte il imbrac cu ceva, daca se tavaleste prin iarba afara cind il pun la somn in timpul zilei il schimb, daca placam in oroas il schimb, seara ii pun un trening pe el si dupa baie pijamaua, deci chiar il schimb de cite ori am eu chef. Na acum spuneti ca sunt nebuna...Il trag de miini si de picoare, il rasucesc pe toate partile, il port la subrat ca pe un sac de cartofi, ma ratoiesc la el cind consider ca este cazul, in mare cum ar spune unele mame "il brutalizez", dar asta este caracterul meu, nu am fost niciodata persoana aia care sa fie duioasa si calma. Prietenii imi spun scorpiuta si numarul la una dintre masini e "ZUZ", asa ca dati cu oua si cu rosii...

Cine este seful?. Cu asta revin dupa ce ma ocup de Sebi care cred ca s-a rezit.



Mergi la inceput