Mamici de fulgusori de Nov.Dec.2009 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

dublu test: eco+analize de sange= interpretare finala.

Eu mai mult decat atat nu stiu ce sa-ti mai spun ma dau batuta.

Laura Garner tin pumnii si te astept cu rezultate bune, inclusiv sexul!!!

15+





M-ati inteles gresit...offf
Stiu si ce e o morfofetala si ce e dublu test. Dilema mea era daca cele 2 coincid, adica daca atunci cand se face masurarea pliului nucal se ocupa si de toate celelalte organe, in cadrul aceleiasi ecografii. Sunt la prima sarcina si chiar nu sunt la curent cu multe chestii, mai ales ca aici nici nu sunt pe limba mea. Intelegi problema mea? Pentru ca mie, atunci cand mi-a povestit dr de dublu test, nu mi-a spus nimic de "luat la masurat toate organele", am citit despre asta aici pe forum si vroiam sa stiu daca ar trebui sa cer eu asa ceva sau se face automat sau cum e...

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Citat:
citat din mesajul lui elenic

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Elenic, ti-a explicat foarte clar Miramar. Acum ai inteles? Aici acest dublu test se numeste Ersttrimester-Screening .
nu inteleg la ce te referi cand intrebi daca in landul meu este altfel. Ce sa fie? Ersttrimester-Screening-ul este acelasi cu dublul test si este la fel peste tot.

------------------------
17+

Albume foto


dana n. eu cand am fost ultima data la control, pe 18.05 (eram 8+5), mi-a facut un eco banal, ca de fiecare data, unde a masurat bb-ul (2,25) si atat, iar asta mi l-a trecut ca "Screening I" in carnetul de gravida. Si nu am platit nimic.
Cel cu masurarea translucentei nucale se numeste "Pränatale Frühdiagnostik" (scuze fetelor!), se face in sapt 12-14 si am programare marti, iar pentru asta trebuie sa platesc. Si asta banuiesc ca este dublul test de care vorbiti voi.

Iar in leg cu direfente de la land la land ma refeream la ce am scris mai devreme despre ecografii, ca mie imi plateste casa doar 3 pe toata durata sarcinii, cate una in fiecare trimestru.

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze



Elenic, nu stiu daca mai are sens sa discutam despre asta...stiu foarte bine ce fise am completat cand am facut acest dublu test. Aici se numeste Ersttrimester-Screening. Iti dau un link in care vei putea citi exact in germana despre ce este vorba:
http://www.praenatal.de/cms/arztinfo/diagnostik/ultraschall/ersttrimester-screening.html

In legatura cu casa de sanatate. Mie medicul deja mi-a facut programari pana in august. Cate o data pe luna. Deci plateste asigurarea. Altfel m-ar fi intrebat daca sunt de acord. De mentionat ca sunt asigurata privat. Nu stiu daca are vreo importanta.



------------------------
17+

Albume foto


dana, nu te acuzam pe tine ca nu stii ce ti s-a facut, ti-am relatat cum a fost la mine, incercand sa aflu cat mai multe. Poate dr mea nu se ocupa ca lumea de mine si ar trebui sa o schimb...sau nu. Scopul meu e sa aflu cat mai multe despre sarcina si testele care se fac. Imi pare rau ca te-ai simtit lezata.

Cat despre asigurare, conteaza daca esti privat, sigur ca da! Eu nu sunt privat asigurata si am alt "regim". Probabil si de aici divergentele...

Ai dreptate, nu mai are rost sa discutam pe tema asta.

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

Elenic - in aceleasi intervale de timp peste tot in lume. Ca altfel ori nu mai poti masura acele lucruri ori devin irelevante in ce priveste interpretarea lor.

15+


cand am spus ca poate in landul ei e altfel, ma refeream strict la plata ecografiilor... chiar asa de tampita nu sunt

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Zau - ma las de meserie Glumesc, dar sincer acum nu stiu ce altceva as mai putea sa-ti spun Elenic;

Ce programare ti-ai facut pana una alta? Ce ti-a spus doctorul vrea sa iti faca dublu test sau ce? Poate nu vrea sa-ti faca dublu test, poate vrea sa-ti faca doar eco eu stiu? Pana una alta pe mine daca ma punea sa fac dublu test nu-l faceam. Si-asa imi pare rau ca am facut si dry test si-acum staaaau cu emotie dupa rezultat. Ma rog da' asta-i doar alegerea mea.

Nu stiu ce mai vrei sa afli de la noi? Acum stii si ce e eco morfofetala si ce e dublu test, imi pare rau dar lb. germana nu o cunosc. Mai degraba intreaba-l pe doctorul tau ce vrea sa-ti faca. Raspunsurile la intrebarile tale el le are nu noi,desi in mod normal ar trebui sa nu-i ceri nimic si sa-l lasi pe el sa-si faca meseria. Eu una asa am facut si asa o sa fac si in continuare. Acorda-i putina incredere.

Roxyaly cred ca e prea devreme pentru oricare dintre noi inca pentru triplu test - insa pe site la Medsana,Medicover etc gasesti preturile (pare-mi-se ca e vreo 180 lei - 200 lei)

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxyaly

Fetelor buna seara

Tocmai am iesit din spital.Sunt mai bine acum dupa ce mi-au facut perfuzi pt ca nu mancam iar daca mancam ceva dadeam tot afara.
tare deprimant a fost 3 zile cat am stat, plin de tiganc, noroc ca eu am stat in rezerva.
va pup

13+


Refacere rapida si multa multa sanatate! Incearca totusi sa mananci...doar ce iti place, nu ce trebuie. Mie asa mi-a zis doctoritza, sa mananc si sa beau numai ce imi place, chiar si suc daca apa nu pot, macar sa am ce sa vomit.

9+

asa incepe odiseea mea
nepoteii mei

Haideti sa il ajutam pe Mihaitza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

Zau - ma las de meserie Glumesc, dar sincer acum nu stiu ce altceva as mai putea sa-ti spun Elenic;

Ce programare ti-ai facut pana una alta? Ce ti-a spus doctorul vrea sa iti faca dublu test sau ce? Poate nu vrea sa-ti faca dublu test, poate vrea sa-ti faca doar eco eu stiu? Pana una alta pe mine daca ma punea sa fac dublu test nu-l faceam. Si-asa imi pare rau ca am facut si dry test si-acum staaaau cu emotie dupa rezultat. Ma rog da' asta-i doar alegerea mea.

Nu stiu ce mai vrei sa afli de la noi? Acum stii si ce e eco morfofetala si ce e dublu test, imi pare rau dar lb. germana nu o cunosc. Mai degraba intreaba-l pe doctorul tau ce vrea sa-ti faca. Raspunsurile la intrebarile tale el le are nu noi,desi in mod normal ar trebui sa nu-i ceri nimic si sa-l lasi pe el sa-si faca meseria. Eu una asa am facut si asa o sa fac si in continuare. Acorda-i putina incredere.

Roxyaly cred ca e prea devreme pentru oricare dintre noi inca pentru triplu test - insa pe site la Medsana,Medicover etc gasesti preturile (pare-mi-se ca e vreo 180 lei - 200 lei)

15+


Miramar nu mai vreau sa aflu nimic de la voi, am inteles ce nu am stiut iar restul voi clarifica cu dr mea. Nu trebuie sa-mi spui nici pe romana si nici pe germana. A fost o mare incurcatura, m-ati inteles gresit sau poate m-am exprimat eu gresit. Asta e. In ultimele posturi incercam doar sa-ti explic care a fost dilema mea cand am pus prima intrebare. Iar din primul tau raspuns am inteles ce este cu aceasta morfofetala si iti multumesc. Clar acum? Pace?

Si acum iti pove despre viitoarea mea programare: pe 18.05 la ultimul control i-am spus dr mele ca vreau sa fac acest dublu test (cu masurarea pliului nucal si comparat cu analize de sange) despre care ea imi povestise de la inceputul sarcinii fiindca am deja varsta "ingrata" de 35 ani...ei, si m-au programat pe marti (asta care vine)

Scuze fetelor ca am umplut paginile pe aici


10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenic

dana, nu te acuzam pe tine ca nu stii ce ti s-a facut, ti-am relatat cum a fost la mine, incercand sa aflu cat mai multe. Poate dr mea nu se ocupa ca lumea de mine si ar trebui sa o schimb...sau nu. Scopul meu e sa aflu cat mai multe despre sarcina si testele care se fac. Imi pare rau ca te-ai simtit lezata.

Cat despre asigurare, conteaza daca esti privat, sigur ca da! Eu nu sunt privat asigurata si am alt "regim". Probabil si de aici divergentele...

Ai dreptate, nu mai are rost sa discutam pe tema asta.

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze



------------------------
17+

Albume foto

Draga mea, nu este vorba ca m-am simtit lezata. Numai ca nu imi place sa scriu acelasi lucru de-a lungul atator mesaje, apoi sa spui ca de fapt nu asta de interesa.
Oricum, sper ca pana la urma te-ai lamurit cum sta treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Elenic - da' ce eram in razboi?



15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Citat:
citat din mesajul lui elenic

dana, nu te acuzam pe tine ca nu stii ce ti s-a facut, ti-am relatat cum a fost la mine, incercand sa aflu cat mai multe. Poate dr mea nu se ocupa ca lumea de mine si ar trebui sa o schimb...sau nu. Scopul meu e sa aflu cat mai multe despre sarcina si testele care se fac. Imi pare rau ca te-ai simtit lezata.

Cat despre asigurare, conteaza daca esti privat, sigur ca da! Eu nu sunt privat asigurata si am alt "regim". Probabil si de aici divergentele...

Ai dreptate, nu mai are rost sa discutam pe tema asta.

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze



------------------------
17+

Albume foto

Draga mea, nu este vorba ca m-am simtit lezata. Numai ca nu imi place sa scriu acelasi lucru de-a lungul atator mesaje, apoi sa spui ca de fapt nu asta de interesa.
Oricum, sper ca pana la urma te-ai lamurit cum sta treaba.


O sa ma lamuresc precis marti, la dublu test. Atunci o sa vad daca face si morfofetala aia buclucasa
Mi se pare ciudat ca mi-a trecut in carnet, cum am mai spus, Screening 1, desi a fost o banala eco de 5 min maxim la 8+5! Si mi-e teama ca nu-si face treaba ca lumea, sper sa ma insel.

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

Elenic - da' ce eram in razboi?



15+


...mmmm... pe picior?

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput