Mamici de fulgusori de Nov.Dec.2009 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Vreau si eu parola de la contul de poze...va rog.

krelia Eu ascult radio guerrilla in masina pe drumul acasa-servici si inapoi acasa. La birou mai am 4 colege si nu avem aceleasi gusturi, prin urmare ascultam radio zu sau radio 21.


laurairina Parca ziceai in capitolul trecut ca nu sunt restaurante libaneze in Constanta. Eu am auzit de 2, dar nu am incercat nici unul: in City Mall e unul la etaj si altul la Hotel Europa in Eforie Nord. In caz ca vrei sa incerci...

9+

asa incepe odiseea mea
nepoteii mei

Haideti sa il ajutam pe Mihaitza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

'Neata! (la mine e 9:38 AM)

Am reusit sa citesc din urma. Dau si eu un fresh de portocale, ca azi am facut 16 saptamani!

Adriana si Krelia, pt probleme digestive mancati fructe (cum au zis si fetele) si alte alimente ce contin multa fibra (paine integrala, cereale integrale etc.)

Monis5, sunt de acord cu fetele care au zis ca e mai bine sa iei antibioticele. Bineinteles ca nu-i rau sa repeti analiza, iar daca tot asa iese, mai bine sa le iei. Eu am luat antibiotice la inceputul sarcinii pentru o infectie urinara. Mi s-a spus clar ca e mai rau s-o las netratata, ca l-ar afecta pe bebe (asta mi-a spus si ginecologul de aici si Kovacs). Sanatate multa!

Noi intr-o ora mergem la eco. Va scriu dupa. Pupici!

Laura 16+ baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

dublu test: eco+analize de sange= interpretare finala.

Eu mai mult decat atat nu stiu ce sa-ti mai spun ma dau batuta.

Laura Garner tin pumnii si te astept cu rezultate bune, inclusiv sexul!!!

15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Romanitza_31 spune:

si eu am facut ieri eco trim I screening + recoltare sange pentru dublu test. Mi-au oprit o copie de pe masuratorile facute de dr in cadrul eco si impreuna cu rezultatele de la sange vor face o interpretare a riscurilor de malformatii, sindrom Down etc...

pupi
Romanitza

12+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

Elenic - denumirea exacta este de fapt ecografie de morfologie fetala (doar ca toata lumea prescurteaza) - adica la o ecografie normala (din pct. de vedere tehnic) in anumite momente ale sarcinii se fac anumite masuratori ale bebelusului care iti arata daca e dezvoltat normal pentru acel moment al sarcinii.

Deci tu asta trebuie sa ceri (desi sunt convinsa ca ti se va face fara sa ceri) - ecografie de morfologie fetala - in general se fac 3 pe perioada sarcinii - una per trimestru - la 12-14 saptm.; la 18-22 sapt. si a treia pe la sfarsit nici nu stiu exact cand. Cea mai importanta e aia de trim. 2 - 18-22 saptm.

In cadrul celei de pe trim. 1 una dintre masuratorile care se fac este translucenta nucala dar tu nu trebuie sa ceri asta in mod special, in mod normal morfofetala de trm. 1 include automat aceasta masuratoare (dar mai exista si exceptii din pacate - vezi cazul lui Rgagapie din Arad, dar astea sunt totusi cazuri izolate)

Cat despre dublu test - am scris pe larg ce inseamna si dublu si triplu si dry test intr-un post adresat lui Rgagapie acum vreo 2 capitole pare-mi-se. Pe scurt la dublu test te duci cu rezultatele de la morfo de trim. 1 la laboratorul de analize unde ti se ia sange si ti se masoara anumite valori hormonale (proteina plasmatica si hcg-ul parca) se coroboreaza astea cu rezultatele de la eco, cu varsta ta, antecedentele din familie si personale si rezulta rezultatul final al dublu testului.

Hai ca ti-am facut si eu capul patrat acum. Macar e clar acum?

15+


Miramar in primul rand vreau sa-ti multumesc ca ti-ai luat timp pt explicatii.
Problema mea nu era ce inseamna "morfofetala", asta mi-a fost clar din prima, ci cand exact se face. Acum am inteles. Nu sunt insa in clar cum si cand se face aici, din cauza asta o sacaiam pe dana.

Multumesc inca o data

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Fetelor buna seara

Tocmai am iesit din spital.Sunt mai bine acum dupa ce mi-au facut perfuzi pt ca nu mancam iar daca mancam ceva dadeam tot afara.
tare deprimant a fost 3 zile cat am stat, plin de tiganc, noroc ca eu am stat in rezerva.
va pup

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Fetelor cred ca comp. ma lasa cat de curand. Abia apuc sa citesc cateva pag. ca mi se inchide singur si apoi ori de cate ori il deschid se si inchide. Scrie-ti atat de mult ca abia mai fac fata sa citesc din urma tot. Vad ca au inceput sa apara si fetitele, foarte bine ca daca nu ce fac baietii nostri singurei fara fetite.

Camy imi pare bine ca bb e ok si ca ai rezolvat sa intri in concediu de risc maternal. Vad ca esti matinala rau, eu ma trezesc de multe ori pe noapte dar nu ma ridic din pat stau acolo pana adorm iar.

Danangie eu locuiesc la Novara iar la Milano veneam f. des cand faceam FIV-urile la Humanitas.

Dublu test este o probabilitate de risc de 80%-85% si nu este un diagnostic sigur de anomalii. Singurele ex. care iti da siguranta este amiocentesi si viliocentesi care analizeaza patrimoniul cromozoic si cariotipul.Dar nici aceste ex. nu sunt in gradul sa descopere toate malformatiiile fatului. Din pacate medicina nu a ajuns la acest punct, dar oricum pot descoperi cele mai fregvente boli ale fatului(SD, trisomia 18, 21, etc.) Dar amiocentesi si viliocentes au un risc intre 1%-5% de avort. Ei recomanda dupa aceste ex. 4-5 zile la pat si iti dau niste pastilute contra avortului dar riscul exista. Eu n vreau sa va sperii ci doar sa fiti in cunostinta de cauza. Stiu eu un caz aici in Italia o graviduta de gemenasi i-a iesit risc SD marit la dublu test, afacut amiocentesi si i-a pierdut pe amandoi si copii erau perfect sanatosi.

Dar sa lasam gandurile negre si sa speram si sa credem ca vom avea toate copii sanatosi.

Eu maine merg la eco asa ca o sa vin cu noutati, sper sa fie totul ok.

Fetelor eu am obs. ca de obicei simt sarcina(ca pe o mingiuca tare) mai sus de pasarica(scuzati-ma dar nu stiam cum s-o chem pe dansa). In schimb cateodata noaptea cand dorm pun mana si o simt mult mai sus langa buric. Voua vi se intampla la fel sau sunt eu mai cu mot.

Acum inchei si toate .

Doris 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Elenic - in aceleasi intervale de timp peste tot in lume. Ca altfel ori nu mai poti masura acele lucruri ori devin irelevante in ce priveste interpretarea lor.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenic

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Elenic, ti-a explicat foarte clar Miramar. Acum ai inteles? Aici acest dublu test se numeste Ersttrimester-Screening .
nu inteleg la ce te referi cand intrebi daca in landul meu este altfel. Ce sa fie? Ersttrimester-Screening-ul este acelasi cu dublul test si este la fel peste tot.

------------------------
17+

Albume foto


dana n. eu cand am fost ultima data la control, pe 18.05 (eram 8+5), mi-a facut un eco banal, ca de fiecare data, unde a masurat bb-ul (2,25) si atat, iar asta mi l-a trecut ca "Screening I" in carnetul de gravida. Si nu am platit nimic.
Cel cu masurarea translucentei nucale se numeste "Pränatale Frühdiagnostik" (scuze fetelor!), se face in sapt 12-14 si am programare marti, iar pentru asta trebuie sa platesc. Si asta banuiesc ca este dublul test de care vorbiti voi.

Iar in leg cu direfente de la land la land ma refeream la ce am scris mai devreme despre ecografii, ca mie imi plateste casa doar 3 pe toata durata sarcinii, cate una in fiecare trimestru.

10+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze



Elenic, nu stiu daca mai are sens sa discutam despre asta...stiu foarte bine ce fise am completat cand am facut acest dublu test. Aici se numeste Ersttrimester-Screening. Iti dau un link in care vei putea citi exact in germana despre ce este vorba:
http://www.praenatal.de/cms/arztinfo/diagnostik/ultraschall/ersttrimester-screening.html

In legatura cu casa de sanatate. Mie medicul deja mi-a facut programari pana in august. Cate o data pe luna. Deci plateste asigurarea. Altfel m-ar fi intrebat daca sunt de acord. De mentionat ca sunt asigurata privat. Nu stiu daca are vreo importanta.



------------------------
17+

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

A facut cineva triplu test? aveti idee cam cat costa?

13+

Mergi la inceput