Mladite&mugurasi de mai-iunie 2008 (104)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Elenuca nu mai, nu am nici o pb cu ea. Era vb de un bilant la 1 an. Analize uzuale...tocmai de-aia ma indur greu sa i le fac. Merci de info. Despre poze sunt cei de la Kinder Studio. Eu iti spun ce am mai spus...e ingrata rau varsta pt o sedinta foto. Dar poate Lizuca voastra e mai cuminte. Iasmi mea care e de la 10 luni on the run...in picioare, singurica...dai si dai + catzarici (pe orice apuca se urca mai sus si mai sus...tot mai sus ca pionierii )...e complexa pb sa o faci sa stea. Eu nu as investi intr-o sed. foto a la carte. Nu acum...mai astept sa se cuminteasca dra.

Desiree...care-i treaba, ca imi scapa! Ce ai scris si n-a vazut nimeni?

Edit: Laura!!Shhhhttt, te rog....da? Nu mai fi si tu asa curioasa ca si eu is cu inima stransa sa nu isi strice somnul pe acolo...sau apetitul...sau...offf...
Pe de alta parte, ia sa ma uit rapid pe un site cu prognoza meteo...ca nu am verificat ce si cum. Mda..nu e stralucita prognoza. Uoffffffffffffffffffff!
Acu' mi-am amintit ca am cetit ceva cum ca Noemi a fost la vizionat gradi. Ia zi-ne si noua ce si cum!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui inais

Acu' mi-am amintit ca am cetit ceva cum ca Noemi a fost la vizionat gradi. Ia zi-ne si noua ce si cum!




Dada, Socrate si mie mi-a atras atentia mesajul tau, dar de la ce varsta ti-l primeste la gradi, stiu ca de la cel putin 2 ani jumate la particulara si de la 3 la stat.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Seara buna si de la noi,

Andree27 superbe pozele, foarte frumos a fost la ziua lui Eric. Frumos aranjat acolo, e un restaurant, ceva?

Desiree, cum zicea si lori, iti dam na-na. Am vazut si eu pozele, nu pot sa cred ca tortul ala e facut de tine, adica ma gandesc ca e nevoie de o forma speciala. Numai fete talentate aici la odisee.

Laura, eu zic ca e bine sa mergi pe mana doctorilor, stiu ei mai bine, unii Sanatate multa lui Mirciulica fara frica.

MsBB pupam Andra sa se faca bine. sa ne ti la curent.
Azi si daria mi-a vomitat de 2 ori, ma gandesc ca s-a agitat, adica, sper ca din cauza asta, ca a vomitat asa in jet, la ceva timp dupa masa.
Pentru mine zilele astea trec prea repede, imi propun sa fac atatea sivad ca nu reusesc mare branza... ufff.
Daca va intalniti maine sau joi, incercam si noi sa ajungem,de vineripana duminica plecam la Cluj. Am mari emotii cu drumu asta, nici nu stiu, poate e mai bine sa mergem noaptea, sa doarma fata? O fi periculos sa doarma atatea ore in scaunul de masina? Si daca e treaza se plictiseste...Ce dileme am si eu
Cred ca astept ora 12 sa-i dau un lui Tiberiu.

Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Citat:
citat din mesajul lui inais

Acu' mi-am amintit ca am cetit ceva cum ca Noemi a fost la vizionat gradi. Ia zi-ne si noua ce si cum!




Dada, Socrate si mie mi-a atras atentia mesajul tau, dar de la ce varsta ti-l primeste la gradi, stiu ca de la cel putin 2 ani jumate la particulara si de la 3 la stat.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008




Acu sa ma bag si io in seama, eu pe care i-am intrebat primeau de la 1an si 3 luni-1 an jumate. pe aici prin zona mea
de ce de la 1 an si 3 luni, fix, nu am inteles.


Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Asa, deci: scrisesem cateva mesaje si mi s-a parut ca au trecut asa, cam ca rata prin apa...Laurita, da tu ai comentat pozele. M-am simtit oarecum ignorata si cu oboseala si stresul iaca am rebufnit aici, ca bietul daddy nu era acasa. Victoria merge de ieri intruna, daca e 3-4 ore treaza, meeeeergem 3-4 ore, tre' sa fiu tot in spatele ei, ca altfel maraie, probabil nu e inca foarte sigura pe ea. In afara de asta (nu spun ca scuza, va povestesc doar) maine avem vaccinul de un an, mi-e groaaaaza, desi la vaccine inainte nu a fost mare scandal, a plans vreo juma' de minut si gata! dar de ultimele 2 ori cand am fost la dr. ptr. constipatie, cum l-a vazut cum a inceput sa urle si a urlat din secunda in care el a intrat in camera si pana a iesit!!! Ce-o avea impotriva lui, nu stiu: e un dragut, nu poarta nici halat, din "printesa" nu o scoate, zau nu stiu ce are cu el.

Micaela, nu am avut forma speciala ptr. tort, am folosit un bol de metal, din acelea ptr. salata ptr. rochita lui Barbie, si crede-ma pe cuvant ca a 2-a oara nu cred ca mi-ar iesi; mie asa imi reusesc retetele: NUMAI prima data, de-aia nici nu am incercat sa fac tortul ala pana chiar de ziua Victoriei.

Ma chinui de vreo 2 luni sa scriu povestea nasterii Victoriei si nu reusesc nici macar sa incep nu ma mai lasa o secunda sa-mi trag si eu sufletul, dar nu ma plang, eu ma bucur de fiecare secunda petrecuta cu ea, ca doar de-aia am si renuntat la ideea de a merge la srvici.

MSBB, ati fost la dr? Cum e Andra? Am inceput sa-ti citesc povestea nasterii dar nu am terminat; poate reusesc acum, dupa ce trimit mesajul; oricum, ce am citit mi-a placut tare mult.

Va pup si nu ma bagati in seama, asa e cum spunea Lori, parca (daca nu, imi cer scuze), toate suntem obosite, stresate, grabite, eh, mamici de bebei mici. nu am vrut sa va supar.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

Desiree buna gluma, ma uitam mai sus de mesaj sa vad daca e 1 aprilie
Deci, ca si Iulia, sper sa fie gluma.
Eu am citit mes cu Victoria umblareata si m-am mirat nitel, ca stiu ca am vazut demuuult filmulet cu ea mergand..sau confund... oricum toate suntem pe fuga cu forumul, prima data vin copiii, plimbarile, gatitul, curateniile, sutele de masini de rufe de intins si strans..stiii tu f bine cum e... sa nu mai spui "glume" de astea ca dau na-na la buca, da?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008






Lori, da incepuse sa mearga apoi nu a mai vrut, nu'sh de ce, decat tinuta de o manuta, dar ieri dupa-masa isi tragea manuta din mana mea si aseara a inceput sa mearga singurica si acum nu mai sta o clipa. Daca va spun ca nu mai vrea nici sa stea pe scaunel sa pape, e grabita foooooooooc sa mearga la plimbare. Ieri dimineata a papat lapte cu 2 maini de cereale (cereale de care papam noi) si o mana de granola (un fel de cereale amestecate... ceva de genul, nu stiu exact si cu fructe uscate, bucatele mici; mi-a spus o prietena nutritionista sa-i dau impotriva constipatiei) azi dimi abia mi-a luat trei inghitituri si urla sa o dau jos.

Maine vreau sa ii cer dr. trimitere sa-i fac un ecograf ceva la burtica, sa fiu sigura ca nu e costipata din alte cauze mai grave. Stie cineva ce e nevoie sa facem Ecograf sau altfel de raze?

Fug la culcare, ca la mine toata casa doarme deja, desi e doar 8:30pm... daddy a adormit pe couch, asa ca l-am trimis in pat.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

LA MULTI ANI ANDREI TIBERIU!
Sa fi sanatos si fericit!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Lamulti ani Adrei Tiberiu!
Sa cresti mare si fericit, sa fii sanatos si norocos!

Fetelor suntem mai bine! yupi!! A inceput sa pape azi, a inceput sa se miste, sa rada, nu a mai facut deloc kk. E inca nesigur pe picioare, slabit tare, insa suntem pe drumul cel bun. Sunt atat de bucuroasa, nici nu va pot spune. Am scapat si de asta, sper sa nu ne mai intalnim cu asa o forma de urata de gastro. Cu diaree, voma, febra si tot tacamul. Are acusi o saptamana de cand l-a apucat, de cand nu a mancat mai nimic decat tzatza. A slabit enorm, e pielea si osul, unde avea niste pernute la manute si picioruse acum e straveziu saracul. Dar bine ca s-a dus virusul pacatos!

MsBB multa sanatate! Asa a inceput si Patrick, a vomitat prin somn, si i se auzeau tot felul de sunete din burtica. Si tot asa era apatic si moale tare. Speram insa voi sa nu aveti nimic! Si eu am citit povestea nasterii, am ras si am plans, foarte frumoasa si emotionanta!

Laura Sa stii ca incercam cu morcov si orez insa nu voia nimic. Cum ii ziceam de papa, nici nu i-o aratam si facea urat - eu normal ii zic yum-yum si el imediat stie si plescaie din limbuta cand ii e foame. Acum ii ziceam yum-yum si se stramba si intorcea capul si incepea sa planga. Deci si ideea de mancare ii facea greata. Si sarurile de hidratare, i le-am pus intr-o seringa, in seringa un tubulet finut care i l-am strecurat in gurita pe langa tzatza, nimic, cum a simtit gust strain, a si tras de fir sa-l scoata.
Of, si Mirciulica tot asa agatat de tzatza? Ce ne facem cu baietii astia mamosi!? Sanatate multa, sa treaca mucisorii

Simona sa stii ca m-am gandit prea tarziu sa tin si eu un regim. Daca nu am tinut niciodata, nici macar la inceput, nu mi-a trecut prin minte. Si am tot mancat si lactate, si mazare. Nici eu nu am timp de nimic, cand vin acasa stau numai cu piticul agatat de mine, la servici nu am timp nici sa ma uit 5 minute pe forum. Seara ce mai citesc, dupa ce adoarme piticul. Adoarme foarte repede, la 9 pentru ca nu vrea deloc sa doarma cu socrela, ii lipseste normal tzatza. Azi a inceput sa o traga pe ea de tzatza cand voia sa-l adoarma!

Iulia sanatate si voua! Superbe poze, ce mamica frumoasa, ce fetita scumpa! Eu pe tava am pus asa si cam astea sunt semnificatiile ce le-am dat noi
-cruce = credincios, inclinat catre spiritualitate
-seringa= medic
-ciocan=indemanatic {la fete se pune acul cu ata}
-i-pod = muzicant (cerere speciala de la bunica-su care e cantaret)
-celular = om de afaceri
-pixul= ii va place cartea
-paharul cu vin= inclinat catre vicii
-banii = inclinat catre avere
-mingea=fotbalist
-verigheta=familist
-parfum = un pedant si jumate, ca tac-su
Si a ales crucea, pixul si seringa. Tare cuminte baiat mai am.

Elenuca sa stii ca aici nu am chiar nimic, nici un medicament. La farmacie nu mi-a dat, a zis ca nu exista pentru copii asa mici. Am sa cer mamei sa-mi trimita. Apoi el nu voia efectiv sa pape absolut nimic. Ne-a adus la disperare zilele astea, aseara am pufnit in plans, dupa ce am incercat sa-i dau saruri, mucilagiu de orez, ceai de menta, nimic! Urla si scuipa tot, ii dadeam cu forta, isi facea greata, se ineca si urla si mai tare. Cred ca nu l-am auzit atata urland nici in perioada colicilor cat a urlat saptamana asta. Cred ca salvarea lui a fost pana la urma ca am plecat la servici, nu a mai avut tzatza si de voie, de nevoie a fost fortat sa manance. Si uite ca putin ieri, putin azi, s-a intremat.

Dana ai grija de tine! Sa iei vitamine sa te odihnesti cum prinzi un moment. Frumos tare la petrecerea lui Lorelei, si intr-adevar, cuminte copil. Azi i-a lasat soacra-mea numai 3 secunde o farfuriuta in fata lui Patrick, s-a intors sa ia un servetel si in momentul doi farfuriuta era tandari pe jos. Asta-i Patrick.

Andree27 frumoase pozele, Ericut e un scump si jumate, are niste ochisorii sa-i mananci! Nu mai zi de slabit ca iar ma iau nervii! Am mai mers si la servici si am vazut si alte mamici care au plecat odata cu mine in maternitate si acum sunt ca trase ca prin inel...

Lorich si al meu are o poza in pasaport parca e urmarit general. Cand sunt suparata, ma uit la poza aia si rad de ma tavalesc pe jos.

Bratafel eu la pranz ii dadeam tot felul de legume cu carnita sau ficatel sau ou sau peste. La capitolul legume ii dau orice : morcov, patrunjel, telina, asparagus, brocoli, conopida, fasole pastai, ridiche, ardei, rosie, ceapa, usturoi, zucchini, dovlecel, cartof dulce, cartof normal, sfecla, spanac, etc. Tot ce imi pica in mana, ii fac in fiecare zi alt meniu, ale combinatii.

Desiree nu stiu nimic de alte raze, insa ecograf nu cred ca are ce sa dauneze copilului prea mult. Radiografia e mai problematica. Felicitari pentru micuta umblareata! Sa stii ca nu te ignoram, insa multe din noi nici nu mai au timp sa respire. Eu una citesc tot si bag la cap, si tare as vrea sa raspund insa nu am timp niciodata. Mai ales ca incep serviciul... GREU . In seara asta insa m-am suparat pe Gabi si i-am acaparat calculatorul. Si iaca am scris de m-am terminat. Asta e terapia mea.



"Trebuie sa ne iubim copii asa cum sunt, nu sa le substituim propria noastra vointa " Francoise Dolto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata. I-am bagat laptele si astept inca nitel sa-i dau antibioticul.
Din pacate a inceput sa-mi tuseasca destul de des

Andrei Tiberiu Sa te faci mare si sanatos!!
Doloress ce ma bucur ca e bine PAtrick, hai sa-l pui iar pe picioare. Misto faza cu yum-yum Eu pe 6 iun plec la Brasov pentru o nunta si in las la soacramea o zi si o moapte vreau sa-l intarc atunci. TU ce ai de gand???

Micaela la ce gradi ti-a spus de la un an si trei luni, ca m-ar tenta. stam destul de aproape. POti sa-mi dai o adresa un tel ceva??Sarumana.Nu stiu ce sa te sfatuiesc cu drumul, dar uite ca si Doloress a facut drum de 14 ore cand era PAtrick micut. Eu zic ca nu are nimic sa stea in scaunul de masina atata, va mai si opriti, mai faceti pauze...Sper sa nu aiba Daria nimic, sa fi fost agitatia de la care a vomat!
Desiree Cred ca s-au facut mari si deja simt cand intra in cabinetul unui doctor, stiu ca ii asteapta vreo intepaturaOf!


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

'neata...fir'ar!

Cred ca voi avea o zi de zombie azi, de vreme ce m-am trezit la 6 si iata ca-s tot treaza. Am simtit si cutremurul si am citit si tot forumul (topicuri diverse...de am capul varza de atatea info ). Mentionez ca eu ma trezesc in jur de 9.30-10-10.30...dar mai bine tac!

Sa urez si eu pentru azi si pentru 1 anisor lui Andrei TIberiu

Incerc sa readorm...

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput