Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

[b]Mirela[/b, eu iti dau un link sa iti faci o imagine despre cat a fost Karla cand s-a nascut.
http://www.antena1.ro/index.php?page=news&subcat=1&id=30476¤tPage=1
Cum ai vazut si pozele de acum poti sa iti faci o imagine despre ce drum am parcurs. Ana Maria s-a nascut destul de mare pentru un prematur asa ca va fi bine. Trebuie credinta si multa rabdare. E greu si ai impresia ca totul merge prea incet dar va fi bine.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Johanna, cand am auzit-o tipand, mi-au dat lacrimile.
Esti o mama curajoasa, si Carla o invingatoare!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009
Multumim mult Ayla ca ne treci si pe noi in lista

V-am trecut!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Fetelor,va admir pentru curajul si taria voastra.eu am izbucnit in plans cand am vazut pozele si reportajul.nu stiu daca as fi avut puterea voastra.cu dragostea de mama nu se compara nimic.sa va dea Dumnezeu multe bucurii si multa sanatate,sa creasca mari si sanatoasi copilasii.si nu in ultimul rand va multumesc mult pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Bun venit noilor esente! Multa sanatate tuturor, mai ales celor care sunt inca in spital ! Pepina o sa fie bine ai sa vezi, micuta ta e o luptatoare care simte dragostea lui mami! Eu asta ii repetam lui Patrick cat a stat in spital,, esti cel mai puternic si mai luptator si ai sa razbesti totul, mama e aici si te iubeste tare !
Of, tare ma napadesc amintirile cand va citesc, Patrick are deja un an si doua luni si parca mai ieri eram speriata in spital langa incubatorul lui.

Joklk sa-ti traiasca printesa, e o frumoasa ! Si ce palarite elegante are ea! Of, si cat era de mica. Iata cum cresc esentele noastre.

In legatura cu dezvoltarea motrica, al meu nu a stat in fundulet bine decat pe la 7 luni, s-a ridicat in picioare pe la 8-9 luni, a mers de-a busilea dupa 1 an. Ura sa stea pe burtica, cum il puneam cum plangea, asa ca nu l-am stressat si din cauza asta nici nu a mers de-a busilea prea repede.Inca nu merge singurel, numai tinut de manute,insa nu ma grebesc. M-am stressat si eu de nenumarate ori si acum imi pare rau, am pierdut momente frumoase cu piticul meu din cauza obsesiei mele, de ce nu face aia sau cealalata. Mi-am dat seama ca pana la urma le va face pe toate, insa are ritmul lui care trebuie respectat. Are totusi de recuperat 2 luni! In plus mi-am dat seama ca e foarte precaut, am o treapta in casa si se codeste pana o urca si o coboara ! O analizeaze pe toate partile, apoi pune piciorul foarte grijuliu, deci acum ma bucur ca e asa.
In legatura cu babele si neamurile binevoitoare care nu au altceva de facut decat sa comenteze si sa intrebe de ce nu face aia sau cealalta, eu le-am dat ignore total. Ba le-am mai zis ca piticul invata Luceafarul si isi pregateste doctoratul si nu au mai avut ce sa comenteze..

Si eu am perseverat cu sanul, la inceput nu a supt deloc Patrick, a inceput abia pe la 2 luni, in jurul DPN-ului lui. Si suge si acum ! Este indragostit de tzatza, se mai trezeste si acum noaptea, din cauza asta dorm cu el ca l-am invatat cu tzatza langa el permanent. In plus am reinceput serviciul si as fi zombie a doua zi sa ma trezesc de vreo 3 ori pe noapte. Asa el isi ia singurel tzatza si suge cat ii trebuie, eu dorm in continuare.
LA inceput era greu de tot, cu mulsul, pentru ca el regurgita foarte mult (voma in jet), asa ca trebuia sa-l tin si o ora in sus dupa masa. Asa ca nu prea aveam timp de nimic, dupa o ora ma duceam la muls, cate jumate de ora, si mai era oleaca si venea urmatoarea masa Oricum eu i-am dat lapte praf mai tot timpul, completare, ca nu am avut deloc mult laptic. Nu am experimentat tricouri ude si sani care curg, desi m-am indopat cu apa, ceaiuri, am luat si pastile speciale (care cred ca mi-au afectat sanatatea) si pastile naturiste, de toate am facut. Daca eram in tara cred ca renuntam demult, insa aici m-au tirmis la o clinica de alaptat unde am primit sfaturi tare bune si sprijin. Si iata ca mai am si acum putin laptic, cat de putin, tot e important pentru prematuri.
Aici se recomanda sa mananci orice, am tinut regim la un moment dat, ca avea Patrick colici, si la fel a facut, daca nu si mai rau. De unde rezulta ca nu exista nici o legatura intre alimentatia mamei si colici. Asa ca am mancat in continuare de toate si bine am facut ca astfel copilul se invata cu gusturi diferite si e bine pentru diversificare.

Am avut si eu o tentativa de diversificare pe la 4 luni, la insistentele mamei, bineinteles. Apoi si doctorul imi daduse unda verde, insa numai la cereale de orez, pentru ca nu sunt deloc alergene. Doctorul mi-a recomandat pentru ca nu mai stiam ce sa ne facem cu el, voma mereu si regurgita si atunci a zis ca poate putina mancare solida il ajuta. Insa n-a fost asa, a vomat atunci si mai tare, timp de cateva zile, asa ca am renuntat. Si am inceput de la 6 luni, cum se recomanda mai in toate cartile si a fost bine.
Oricum am auzit si pareri ca nu e grav daca incepi si de la 6 luni corectate la prematuri, deci de pe la 8 luni incolo sa zicem diversificarea. E OK, stomacelul lor oricum e foarte sensibil. Acum nu avem deloc probleme cu mancarea, am inceput incet incet, acum papam de toate si suntem un mic fomist, are 2 mese de fructe si 2 de legume, plus 3-4 biberoane cu lapte pe zi. Ma sperie cateodata cat poate manca.

Nici la noi nu se recomanda creme de protectie solara inainte de 6 luni. Nu stiu exact de ce, mie mi-a zis si doctorul de nu stiu cate ori si asistentele. Mi-au zis sa am grija sa-l feresc de soare, sa-i pun palariuta si sa-l acoper cu o paturica subtire. Oricum la noi e problema mare cu orice crema si produs cosmetic, are dermatita atopica, numai anumite produse ii fac bine. Acum am inceput sa-l dau cu crema ca e un smecher si jumatate, isi scoate mereu palariuta din cap, isi da la o parte parasolarul ala de la carut, si-l pune in cap, se ascunde dupa el, deci nu mai stiu ce sa ma fac sa-l protejez.

In rest a fost un copil super-sanatos. Un an de zile nu am stiut ce se cheama febra la un copil. Numai cand am mers in Germania si in Romania acum in martie si cand am venit inapoi in Canada a facut doua episoade de gastro-enterocolita de la schimbarea de mediu, in special de la apa cica se face. A facut urat, cu febra, diaree, voma, insa am trecut cu bine peste toate.

Nici Patrick nu a suportat suzeta, sau mai bine zis suzeta lui e mami. Intr-adevar e un copil ambitios si independent, face numai ce vrea el, si asa a fost de la o zi. Si e lumina ochilor mei, il iubesc asa cum este, ii multumesc lui Dumnezeu ca e sanatos si intreg.
M-am intins insa tot am tinut sa va impartasim si din experienta noastra. A fost un an superb, anul lui de bebelus, acum ma uit cu regret ca de multe ori m-am tot stressat degeaba, si nu am stiut sa ma bucur de fiecare moment impreuna. Acum deja suntem marisori, facem pozne, mami a plecat la servici si ne este tare dor unul de altul in timpul zilei. Nimic nu se compara cu momentul cand ajung acasa si ma ia fericit de gat si isi pune capsorul pe pieptul meu.

Si uite cum eram : cand m-am nascut si cum sunt acum

V-am pupat cu drag, in special pe micile comori!


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Vos enfants : vous pouvez vous efforcer d'être comme eux, mais ne tentez pas de les faire comme vous" Khalil Gibran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Wow, Doloress, e un adevarat barbatel Patrick, si e tare frumos!
Multumim pt informatii si incurajari.
Noi ieri si azi am baut la bibe suc de mere cu morcovi, 50 ml.
De maine trecem la cateva lingurite de piure.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Doamne Johanna,cum am plans cand am auzit-o pe Karla plangand!Si apoi cand am vazut cat de frumoasa si dulcika este acum.Sa ii dea Dumnezeu multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor va multmesc pentru aprecieri.
Sa va spun ca zilele trecute ne-au oprit pe strada reprezentantii de la o firma de modeling ca ar vrea sa o selecteze pentru ceva spoturi publicitare si cataloage pentru imbracaminte. Inca ne gandim daca sa acceptam sau nu. Cred ca e inca prea mica pentru asa ceva. Eu vreau sa aiba o copilarie linistita. Sa se bucure de libertate, joaca, copii. O sa mai revin cu vesti despre noi dar acum strengarita se intoarce de la plimbare.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Uite asa micuta a fost si Luana. Aici e la primul ei biberon. Oh, Doamne.
Si Luana azi.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla,
Luana e o dulceata si asa niste ochii superbi. Sa va creasca mare si sanatoasa!

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput