Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Noi nu am stat inca la plaja. Eu stiu ca nu-i bine sa fie tinuti la soare deloc pana la 6 luni ca nu produce inca pielea melanina, si se poate arde. Unde ai citit ca nu e indicata crema? Adica ce-i face? Exista creme de bebelusi cu factor mare de protectie, 50 de ex. De ce nu-i buna? O crema hidratanta nu il protejeaza. Dar nu stiu sa spun mai multe, am sa ma informez.
Spune-mi te rog si data nasterii lui Denis.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

fetelor..de o sapt numai am somn noaptea!!carla a facut ROP3 si medicii nu se hotarasc daca s o opereze sau nu,,spun ca ochiul este sanatos.nu stiu daca se vede la profil..eu traiesc in Germania,,am incredere mare in medicii de aici dar.. i mi e tare teama ca ROP avanseaza si puiul meu drag isi pierde vederea.Poate ca exagerez acum,,nici eu nu mai stiu,,ei zic ca trebuie sa avem rabdare.ma duc la ea zilnic(locuiesc la 30 km de klinica)si stau cu ea toata ziua.mi se rupe sufletul cand o las seara.Carla are acum 2200 gr de la 770.a recuperat f bine si medicii sunt f multumitzi de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Nu stiu sa-ti zic care e motivul pt care nu e indicat folosirea cremei pt soare pana dupa 6 luni. Am citit intr-o carte ca nu e recomandat, dar sa se discute cu pediatru pt mai multe detalii. Sincer eu nu am discutat cu pediatra, inca..
Dennis a fost nascut pe 12 Februarie cu scorul Apgar 9.
Pepina, ce stiu despre ROP este ca daca se descopera la timp poate fi operata si sa fie totul bine dupa aceea. Cu Dennis am fost pana acum la 3 controale de ochi, dar slava Domnului ca nu a dezvoltat ROP. Mai mergem in iulie la un alt control, pt ca aici e tinut sub observatie si la ochi si la dezvoltarea fizica. Si cum l-am nascut intr-un alt oras e tinut sub observatie din doua parti(unde l-am nascut si unde locuim)Eu zic sa ai incredere in medici ca sunt sigura ca au multa experienta.
si sa va dea Dumnezeu multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Uite ce am gasit despre ROP :http://www.nei.nih.gov/health/rop/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla multumim de aprecierea pozelor. Ce face Luana? Cum e? Si noi facem vaccinurile decalat in functie de varsta corectata.
Mihaelaeu pe Karla am scos-o afara de la trei luni indiferent de vreme si mie medicul mi-a spus ca expunerea la soare e importanta pentru fixarea calciului. Ideea este sa nu o bata soarele in cap. Noi avem colectie de palariute. Si bineinteles nu iesim in amiaza. Nu am folosit nici o crema in afara de uleiul cu care ii fac masaj si suntem foarte frumos bronzate pe fata, manute si picioruse.
Pepina nu poti cere si o a doua opinie referitoare la ROP? Data trecuta ziceai ca a scazut de la doi plus la doi, acum e trei. Carla mai primeste oxigen?

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

buna fetelor!cum va spuneam,,sunt tare nelinistita,,da JO mai primeste oxigen.Nu mai face crize de apnee,,a avut sangerari in ambele partzi cerebral,,intr o parte 2 in cealalta 3,,dupa ECO sapt..se vede a s a micsorat in ambele partzi.Asa este ,,a avut ROP2 cu plus ,,a scazut la 2 dar acum are 3 la ambii ochisori.astazi o controleaza din nou(de 2 ori pe sapt este controlata),sa vedem ce zice oftalmo!!!nu stiu ce inseamna ptr ochi operatzia pe mai tarziu.!Spune mi daca tu stii cazuri in care dupa op au vazut bine si nu au avut probleme de vedere?sunt tare dezorientata...
ce face strengaritza ta tizutza Karla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Mikaela.. multzumesc ptr site!la fel si eu va doresc muuulta sanatate la puiutzii vostrii!!.nici nu mi pot imagina ca corcodusa mea nu o sa faca bine,,a trecut ea prin f multe de la nastere o sa treaca si peste asta.am incredere in bibilina mea dar paranoia mea ma termina psihic

Pepina mama de Carla,corcodusa mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Pepina inceaca sa te linistesti pentru ca involuntar starea ta se transmite micutei. Stiu cum esti pentru ca nici eu nu am mai avut stare cand mi-au spus de ROP si pana la urmatorul control oftalmologic. Personal nu cunosc pe nimeni care sa fi facut asemenea operatie dar stiu ce mi-a spus mie medicul atunci "stiu cazuri cu ROP gradul 3-4 care s-au operat si e totul bine". Trebuie sa te gandesti ca prematurii sunt foarte puternici si luptatori. Trebuie sa crezi ca va fi bine, cum zice neamtul (ca tot esti in germania) "Mann muss nur wollen und fest daran glauben, dann gelingt es."
Sa speram ca va renunta cat de repede la oxigen si va respira singura. Dupa parerea mea asta e cel mai important acum. Primeste laptele tau?
Karla mea face bine, multumesc de intrebare. Creste si descopera lumea. Avem aici album de poze, cand ai timp si dispozitia necesara ne poti vedea.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Joklk,am vazut pozele cu minunatia ta de fetita,sa iti creasca mare si sanatoasa.am si eu cateva poze cu Ana Maria,facute de sora mea,sper sa reusesc sa le pun..de cate ori vad un copilas,nu pot sa nu ma gandesc si sa ma rog sa creasca si bebita noastra mare si sanatoasa.cand am timp citesc pe forum si-i mai zic surorii mele cate ceva,sa o mai linistesc,saraca e tare speriata.din fericire bebita e bine,mananca din biberon acum.deocamdata doar atatea noutati am...va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n
de cate ori vad un copilas,nu pot sa nu ma gandesc si sa ma rog sa creasca si bebita noastra mare si sanatoasa.

Ti-am dat PM cu pozele Luanei.
Intra la prima ei pagina sa vezi de unde am plecat si noi (scazue pana la 1160g) si unde am ajuns acum. Noi (mamicile de prematuri) in spital glumeam (chiar daca ne tremura sufletul de teama) ca avem copii ca niste matzisori, si cand vedeam cate un grasunel nascut la 3,500 kg ziceam ca-i gras si urat. Ca noua astia mici si dragalasi ne plac. Off, ce faceam haz de necaz. Si acum cand vad copilasi grasunei parca nu sunt in "tiparul" din mintea mea. Probabil asa simt cele care au avut copii la termen cand vad un prematur.
Roaga-te si crede! Dumnezeu poate ce omului nu-i este cu putinta. Si daca te ajuta, pt sora ta mai ales, citeste aici.

Pepina Doamne ajuta sa nu fie grav, si sa se rezolve!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput