Colegiu asistente medicale

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Aura, ce face un secretar medical in Canada? nu prea stiu multe de meseria asta.
voluntariatul da bine la CV. Pe la Zoo voluntariezi? Munca cu animalele e frumoasa. E bine sa faci ce iti place. Imi zicea o profa de psihologie ca meseria ce ne-o alegem ar trebui sa ne placa asa de mult incat sa zicem: 'nu imi vine sa cred ca fac ce imi place si sunt platit pt asta'.

Nursele in Ro nu castiga f rau. Mai sunt si clinici particulare, maternitati, derma, care platesc f bine si conditiile sunt super.
Unele spitale arata ca in vest, renovate si tot ce trebuie.
Sora mea din Ro a lucrat la un cabinet stomatologic (part time) pe timpul scolii si i-a prins bine experienta de acolo cand s-a angajat, imediat dupa scoala. La unele posturi bune se da concurs. A dat si ceva concurs ca sa fie asistenta sefa. Ii place enorm ce face, mereu invata ceva, face cursuri de perfectionare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Aici, din cate am aflat si eu, sistemul este cu mult mai diferit ca in romania, in primul rand engleza si franceza trebuie sa o stiu, daca nu academic, aproape academic, oricum astea trebuie sa le stii bine, indiferent de munca. Ce faci ca secretar medical? Programari, introduci datele pacientilor in calculator si aici ceea ce este diferit de ceea ce am facut in Romania(trebuie sa stiu ceva despre sistemul asigurarilor de sanatate)in fine, eu nici nu m-am interesat foarte mult, eu ma interesez sa dau la medicina veterinara. Eu fac voluntariat la SPCA, dar eu vreau sa lucrez in domeniul asta ptr a capata si experienta si stiu ca volunatariatul da bine la CV.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vicky81 spune:

Am citit cu mare atentie tot ceea ce ati scris si eu vreau sa ma inscriu la "Carol Davila", tot ca asistenta, am intrat pe site si am vazut ca este timp pana pe 8 septembrie, si mie imi plac copii la nebunie, momentan nu am nici unu dar poate da Domnul si vine, si la mine barza,(nu-i tarziu, am 27 de ani, dar imi doresc enorm un bebe) am cateva prietene care lucreaza ca asistente si le merge foarte bine, le place ceea ce fac, imi doresc foarte mult sa invat, cum se spune ce ai ales de pe tava la mot , eu am luat foarfeca, acul si bani, am fost croitoreasa cativa ani buni, am lucrat de la 14 ani, acum sunt tehnician in constructi si vreau sa devin asistenta, deci sper sa ma ajute bunul Dumnezeu sa ajung o asistenta buna sa pot ajuta oameni, sa le sar mereu in ajutor, merg cu Dumnezeu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Mama mea s-a apucat de o astfel de scoala acum 3 ani, acum are ultimele examene si are aproape 48 de ani. A lucrat tot timpul scolii (a avut un PFA - un magazin mic, dar nu si-a permis sa il tina inchis ca sa faca scoala). Anul trecut a reusit sa se angajeze ca infirmiera si a renuntat la magazin. Nu castiga mult, dar e multumita de ceea ce face, capata experienta si probabil dupa ce isi ia si ultimele examene va incerca sa devina asistenta. Ea a facut scoala in Tg Mures, acolo si lucreaza, desi face naveta cam 40 de km zilnic.

Oricum, ideea e ca se poate Asa ca fetelor, bafta!

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Wow...48 ani.Super tare. Ma bucur ca a mai avut energie, elan. Dar eu m-am hotarat, si da, ma-nscriu maine. Trebuia de marti dar nu am putut obtine adeverinta medicala cu mentiunea "apt pt scolarizare si meserie". Maine dimineata o voi avea. Sper din tot sufletul sa reusesc sa o termin si sa o fac asa cum trebuie.

Astept si alte pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Diana, felicitari mamei tale!

Lalilu, de oameni motivati ca tine are sistemul medical nevoie.
Dar si pacientii, ce bine e sa fii ingrijit de o asistenta care isi iubeste meseria. Oamenii de regula nu uita niciodata figura celui care l-a ingrijit si s-a ocupat de el cu drag.
Eu mereu o sa o tin minte pe asistenta mea de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Mindy, multumesc...

Dupa amiaza ma duc sa-mi depun dosarul si maine dimineata va spun ce-am mai vorbit acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Gata! M-am inscris. Am primit nr de inregistrare 13. Sper sa fie cu noroc. Va fi undeva in iulie un interviu si un test de...cultura generala.. Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Va admir!
M-ati pus pe ganduri.
Eu m-am visat o viata farmacista...si acum datorita subiectului, poate asistent farmacie.
Cat costa un an de scolarizare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vicky81 spune:

Felicitari fetele si eu ma inscriu luni la scoala de asistente medicale si sper din tot sufletul sa fie cu noroc, mergem cu Dumnezeu inainte, bafta la toate fetele sa terminam cu bine.

Mergi la inceput