Colegiu asistente medicale

Colegiu asistente medicale | Autor: lalilu

Link direct la acest mesaj


As vrea sa fac acest colegiu. Am inteles ca dureaza 3 ani. Vreau sa-l fac, sa-mi schimb complet obiectul de activitate. Si, mai ales vreau sa-mi duc atat cat mai pot, la capat, visul de a lucra in spital. Am vrut sa fiu medic. Am foast indrumata prost.

Am 32 ani si 2 copii si lucrez. Nu mai pot face Facultatea de medicina.Nu mai am timp.

VAV de colegiul acesta de asistente, ma puteti indruma/sfatui.?? A terminat cineva acest colegiu? E greu? cat timp mananca?(in cond in care vreau sa invat, nu doar o diploma in plus).

Imi puteti recomanda si o scoala anume?

Multumesc si va astept cu interes parerile.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Nu ma poate ajuta nimeni..? Macar din experientele altora (prieteni, vecini, cunoscuti..)..?

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Vad ca esti din Bucuresti...eu am facut colegiul de asistente "Victor Babes" de stat, cel de langa spitalul Fundeni. Eu am facut specializare asistente de farmacie care e de 2 ani. Intr-adevar, specializarea in asistenta generalista tine 3 ani.
Eu am terminat acum multi ani, dar cred ca te poti descurca cumva. In general daca lucrezi si ai o varsta , mai capeti intelegere. Dar programul orelor e in general dimineata, asa ca nu stiu cum o sa faci cu serviciul. Pe vremea cand am facut eu acum 10 ani era ca la liceu: diverse discipline, la unele mai importante dadeam teze, la celelalte aveam lucrari , in general anuntate si probe practice pentru care primeam note.La sfarsit am dat licenta care a constat in examen practic si examen scris din 3 materii parca.Si lucrearea de diploma evident.
Acum nu stiu cum mai este, dar cred ca poti merge la secretariat sa intrebi sau la clasele de asistente.
Mai e si practica care se face si de la care chiar nu poti lipsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Multumesc Delsim. Eu am cautat pe net si an gasit date despre Colegiul Postliceal Carol Davila. Au cursuri (la alegere) intre 8-14 sau intre 16-21. M-ar avantaja cel de dupa-amiaza. Sper sa fac fata, imi doresc tare mult.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Lalilu, credeam ca sunt singura ci idei de asta la "batranete".Si eu as vrea sa ma fac medic dar am tot 31 de ani, merg pe 32. Plus 2 copii, un serviciu bun, studii superioare aprofundate, obligatii ..dar ceva lipseste..Pana sa citesc subiectul tau nu m-am gandit la scoala pt asistente...Ai luat vreo decizie? Cu e admiterea la aceasta scoala? Al meu sot a zis insa ca ar trebui sa ies la pensie pana as termina medicina..

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

EUNICE...pentru Facultatea de Medicina nu stiu daca e neaparat tarziu, din cauza varstei, desi sunt evidente avantajele ca fiind prima facultate. Este enorm de invatat, nu numai in timpul facultatii, mereu. Nu vei putea face fata si serviciului, iar eu, personal, nu mi-as permite sa nu lucrez.

Colegiul de asistente dureaza 3 ani, eu cred ca ma voi inscrie. Programul este zilnic,intre 8-14 sau 16-21 la alegere, iar admiterea se face pe baza de interviu. Frecventa la cursuri, este ...asa si asa, adica inteleg ca au ingaduinta pentru cele cu obligatii. Perioada de practica, ca si frecventa, este obligatorie. Nu stiu daca chiar si asa voi face fata, dar voi face tot ce pot.

Pana la urma, nu pierd decat niste bani...desi , daca trec de anul I, trag cu dintii de mine si termin. Am inteles ca taxa este cam de 15 mil pe an, platibila in 2-3 transe, prima fiind la inceputul anului scolar.

Pana la urma , datorita experientelor nefericite cu ambii copii, cu spitalizarile, am intalnit asistente medicale, chiar mai bine decat unii medicii (stiu ca risc sa-mi iau rosii, dar...asta este )

Mi-ar placea tare mult sa lucrez in spital, mai ales cu copii...

Tu ce vrei sa faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Multumesc pentru informatii. Es as vrea la urgente..Nu stiu ce sa fac..nu prea am sprijin. ca eu stau bine cu serviciul, am o pozitie buna, salariu ok, stabilitate..ai mei zic ca am luat-o razna si o caut cu lumanarea...Plus ca e o schimbare majora, e total diferit fata de ce fac eu acum..


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Si la mine e total diferit. Sunt jurist, deci...da-ti seama...Am facut Dreptul ca asa a vrut mama, ca multe altele...de altfel, dar asta e o alta discutie. Vreau neaparat sa reusesc. desi, inteleg ca financiar...nu-i vreo sfaraiala...Dar...macar fac ce-mi place ca mi s-a acrit sa stau cu nasu-n dosare, nu le mai suport.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Hai, ca m-ai binedispus. Si eu sunt tot jurista . Eu nu as spune chiar ca mi s-a acrit de dosare ci mi s-a acrit de sistem. Am intrat intr-un sistem ca sa ajut oameni, si sa curat jegul..deh, idealista..si desi am ajuns intr-o pozitie buna..nu pot face mai nimic. E un lant al slabiciunilor pe care parca nu indraneste nimeni sa il rupa. Cateodata cred ca singura sansa a sistemului de stat e sa lansezi o bomba si apoi sa recladesti totul..Si toti se vaita ca nu e corect dar cei care ar putea face ceva nu fac nimic..Si eu mai am o problema, mai am 3 ani de contract cu ei, ma costa ceva sa plec, iar dupa masa sa merg la cursuri..ar insemna sa plec dimineata si sa ajung seara tarziu acasa..si am si 2 copii. Sa vad, inca negociez ca sa obtin suport.La tine nu se uita ai tai ciudat cu dorinta asta a ta de schimbare?



Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu am mai vrut si acum 3 ani sa fac scoala asta si nu, nu am avut suport. Acum...nu ma mai intereseaza. Relatiile dintre mine si sotul meu sunt varza, si nu uit ca acum 3 ani nu m-a ajutat, desi era posibil. Mama mea are grija de copiii mei, tot 2, si probabil ca va comenta ca ii las in grija ei de dimineata pana seara, desi fata va fi la scoala si pe urma la after school, pana la 18.00, iar baiatul va incepe anul asta gradinita, deci, acasa tot dupa 18.00. In conditiile in care tin in spinare toata casa aia, cred ca o data in viata am si io voie sa fac ce ma taie capul.Uff..hai ca m-am racorit..Scuze...

Ideea este ca am tot facut ce credeau altii ca e bine pt mine si gata, mi-a ajuns.

Stiu ca scoala asta imi va manca mult timp, dar chiar imi doresc cu adevarat, poate nici macar nu voi profesa vreodata, poate ca financiar nu merita, dar macar pot sa spun ca am facut ceva pentru asta.

Si..speram ca se va mai schimba ceva si in sistemul sanitar.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Si voi 2 vreti sa iesiti din sistemul juridic sa intrati in sistemul medical... Asta se cheama " a cadea din lac in putz".

Mergi la inceput