Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Sanzi un sot pe care nu l-as iubi...l-as cam uri. nu mi-ar fi indiferent.
In discutia cu conceptia nu intru

Adela in US e adevarat ca nu-i limita la cate persoane primesc sperma donatorilor. In Europa da. Cred ca-n Olanda era ceva gen 20-25.

Donatorii raman anonimi doar daca vor ei in US daca nu au ID release-ul mentiont. Am inteles ca in unele tari nu poti ramane anonim.
Si multi sunt studenti la medicina sau biologie la momentul donarii. In general confsunt din doua categorii: young college students sau young professionals. Problema IQ -ului e deci rezolvata la medie.
Bancile de sperma de acum verifica sanatatea donatorului. Exista un regulament FDA care implica interviu si teste sanguine. Esti in general sfatuita sa tii cutiuta pentru posibile referinte.



Da un donator neanonim ar fi fain. Dar procesele recente si legislatii ca ceea din Pennsylvania care nu protejeaza donatorii de sperma de ideea de a plati intretinerea coilului... fac asta dificila.A doua chestie e varsta. Nu stiu la ce varsta se opresc donatorii. 35 poate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Eu as sfatui-o pe prietena lui Ruxi, sa ii ofere unui copil o mama, nu sa ii ia dreptul propriului copil la un tata...


Nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris la subiect, dar mi-a placut mult fraza asta!

Si o floare la fel de frumoasa merita si Tzuni , pe care o admir din umbra de mult timp pt alegerea pe care a facut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana


Eu, stiu...si pot spune cu mana pe inima: nu as fi dorit sa ma nasc daca din start as fi stiut ca nu voi avea un parinte...(ma refer la lipsa parintelui totala la varste fragede...)



Sinzi revizuieste putin mei. Ca de aici se intelege ca you hate the hell out of yourself si din cite stiu esti chiar fericita, famelie, barbat, bahamas, etc



Nu imi doresc sa mor...dar nu imi doresc o experienta a unei vieti fara sa imi fi cunoscut tatal
La fel cum nu as dori sa concep un copil daca nu as putea sa ii ofer un tata pe care l-as credea eu ca e capabil de a fi tata
Daca se intampla...asta e...dar nu l-as concepe deliberat!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sinzi, ai trecut peste, te-ai facut mare si esti intreaga.

Din cind in cind in viata renuntam la lucruri, sanatate, persoane, obiecte. Nu momentul ala e important ci ce-am facut cu ce-a ramas, cum am adunat resturile si ne-am vazut de viata.
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
[
Si multi sunt studenti la medicina sau biologie la momentul donarii. In general confsunt din doua categorii: young college students sau young professionals. Problema IQ -ului e deci rezolvata la medie.


Cu siguranta ca asa este
Care s-ar inghesui la donatori homeless sau shoesellers????

Io totusi as prefera ca un young college student sa imi ofere si putina placere odata cu copilul...nu m-as chinui doar cu implantul "substantei"

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Sinzi, ai trecut peste, te-ai facut mare si esti intreaga.

Din cind in cind in viata renuntam la lucruri, sanatate, persoane, obiecte. Nu momentul ala e important ci ce-am facut cu ce-a ramas, cum am adunat resturile si ne-am vazut de viata.
A


Asa-i...dar...macar stii ce ai pierdut, la ce renunti...E mai dureros sa nici macar nu stii ce pierzi, nu???

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Care s-ar inghesui la donatori homeless sau shoesellers????

Io totusi as prefera ca un young college student sa imi ofere si putina placere odata cu copilul...nu m-as chinui doar cu implantul "substantei"




Se pare ca nu se inghesuie nici ei.

Tu esti tanara mey... la varsta noastra, mai bine cu banca de sperma decat cougar lady zau. Plus asa vreo bolicica cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ilse , si mie mi se pare putin ciudat :P
Adica daca as vrea un copil cu donator nu m-a simti deloc bine sa fie donatorul un prieten, mi s-ar parea ciudat si pe viitor.
Ce sa mai spun daca cineva cunoscut i-ar cere sotului/prietenului meu sa doneze

Daca stau bine sa ma gandesc eu i-am spu prietenului meu mai demult ca si daca ne despartim , tot cu el vreau un copil , ca are gene bune

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

[quote]citat din mesajul lui Tzuni

Da, sunt o mamica singura. Si asa am decis eu sa fiu. Dar am ales varianta adoptiei. M-am gadit si la varianta sa-l fac eu, dar n-am putut sa trec peste latura morala a lucrurilor. Si mi-am spus ca decat sa fac un copil si sa nu-i ofer tata, mai bine iau un copil fara mama si fara tata si-i ofer macar o mama. Si, sper eu ca intr-o zi, si un tata

PS. Inca n-am 35 de ani
_

Mie acest mesaj a lui Tzuni mi se pare cel mai bun sfat! Tzuni, chapeau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

De cate ori aud despre asta, imi amintesc de un caz de acum vreo 9 ani, al unei fete din Romania careia i-a murit logodnicul si care dorea sa aiba totusi un copil cu el.
A fost atunci ditai furtuna, nu exista post de radio care sa nu aiba emisiuni in direct pe tema asta, la teveu tot despre asta se vorbea.

Asa, daca e sa ma gandesc la biata fata aia si sa nu ma gandesc deloc la copil, as zice ca avea tot dreptul din lume sa vina acasa cu sperma iubitului ei in cutiuta si sa o foloseasca.
Daca ma gandesc insa la copil, parca nu mai e la fel.
Pentru ca una e sa-ti pierzi la un moment dat sotul/iubitul, tatal copiilor adica si alta e retezi din start dreptul copilului la a avea un tata.

Bine, mai e posibilitatea ca, poate, la un moment dat va aparea Fat Frumos, care va fi si cel mai bun tata si cel mai bun sot, omul care a stat atatia ani ascuns privirilor femeii cu educatie superioara si venituri mari. Da, e o posibilitate. Da' nu m-as baza pe ea .


Tzunica si Sanzi, !!!!!!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput