Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu nu pot sa gandesc ca o femeie care se afla in situatia de a face un act disperat.
Dar stiu sigur ca nu mi-as dori sa fiu copilul ala la care tatal nu-i nici macar o poza. Asa cum ati spus multe din voi, este un gest de maxim, maxim egoism.
O perioada am gandit ca Tzuni, adoptia este un gest atat de fericit pentru un copil abandonat...dar ma gandesc, acum, oare copilul ala nu avea parte de o familie completa, daca nu-l luam eu? Astea-s gandurile care m-au tinut treaz multe nopti atunci cand am divortat si i-am rupt in doua inima Ioanei.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Rufus, te inteleg PERFECT. De aceea, cea mai mare dorinta a mea acum este sa-i ofer copilului o familie adevarata. Si fratiori.

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, asta-i bine. E solutia perfecta si, in cazul in care iti doresti asa ceva, vei reusi, cu siguranta.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

De cate ori aud despre asta, imi amintesc de un caz de acum vreo 9 ani, al unei fete din Romania careia i-a murit logodnicul si care dorea sa aiba totusi un copil cu el.
A fost atunci ditai furtuna, nu exista post de radio care sa nu aiba emisiuni in direct pe tema asta, la teveu tot despre asta se vorbea.

Asa, daca e sa ma gandesc la biata fata aia si sa nu ma gandesc deloc la copil, as zice ca avea tot dreptul din lume sa vina acasa cu sperma iubitului ei in cutiuta si sa o foloseasca.
Daca ma gandesc insa la copil, parca nu mai e la fel.
Pentru ca una e sa-ti pierzi la un moment dat sotul/iubitul, tatal copiilor adica si alta e retezi din start dreptul copilului la a avea un tata.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Denizel, fata aceea l-a idolatrizat pur si simplu pe logodnicul ei. Si el pe ea! Daca nu ar fi fost accidentul acela nenorocit copilul ar fi venit ca o urmare mai mult decat fireasca a relatiei lor. Nu mi se pare ca se pot compara situatiile.
Chiar daca la rece gandit, copilului i s-ar fi refuzat din start dreptul la a avea tata (refuzat...hmmm), ar fi fost un copil nascut din atat de multa dragoste!!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB


pune intrebarea similara si la asteptand o minune si la credinte asa ca sa ai tot spectrul



iaca spectrul

daca prietena mea s-ar pregati sa faca un copil cu o eprubeta, i-as spune ca n-am auzit asa prostie de cand sunt, ca e un lucru stramb si fara judecata

iar daca m-ar anunta ca a facut-o deja, atunci mi-as aduce aminte cate prostii am facut eu la viata mea (si fac inca) si m-as bucura ca si-a asumat asa o mare nebunie...ca dintr-o nebunie asumata se poate naste intelepciunea

ps. apropo eu am vazut cu ochii mei minuni mari (legate de subiectul asta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Da, Alina, tin minte ca se spunea ca ei doi se iubeau foarte mult, ca un copil oricum ar fi venit.
Numai ca eu incerc sa gandesc din punct de vedere al copilului. Incerc...
Crezi ca isi poate gasi un copil fericirea si echilibrul, doar ajutandu-se de ideea ca cel de la care s-a recoltat sperma (ca, pana la urma, bietul omul ala nici macar donator nu mai era) era un om pe care mama il adora si care o adora pe mama? Inlocuieste informatia asta prezenta tatalui?

Daca e sa privim asa lucrurile, un copil care sufera in urma divortului parintilor nu ar trebui sa sufere chiar asa tare. In fond, in momentul conceptiei lui, parintii se iubeau mult de tot si asta ar trebui sa-i fie alinare :).

Si gasesc asemanare intre cele doua situatii, fiindca, in ambele, tatal nu exista din start.
Ca a murit, ca e anonim, ca mama l-a iubit pe cel de la care provine sperma, ca mama are il admira sau il respecta pe donator, nu prea mai conteaza.
Pentru copil, e doar realitatea ca tata nu a existat langa mama nici macar in momentul conceptiei.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Denizel, iarta-ma ca nu pot sa fiu de acord cu tine. La nivel principial iti dau dreptate, insa eu i-am cunoscut pe amandoi si vad altfel lucrurile in cazul lor. Iar tu la el ai facut referire.
Desi pana la urma fata a fost convinsa sa nu mearga mai departe (mai mult din cauza varstei prea fragede decat situatiei in sine) eu am fost una din persoanele care ar fi fost de acord cu ea.

Sigur ar fi fost un gest egoist, dar prin ce le-a fost dat oamenilor aceia sa treaca... In mod sigur ea ar fi meritat sa aiba copilul iubitului ei.
Cat despre puiul care s-ar fi nascut...ar fi avut cel putin un tata. Unul aici si unul Sus.

Ca sa concluzionez, cazul prietenei lui Ruxij mi se pare acceptabil daca esti o persoana cu viziuni foarte libertine. Altfel nu as fi de acord cu el, mi se pare un gest extrem de rece, egoist.
Pe de alta parte vin si spun ca sunt oameni si oameni...cazuri si cazuri. Uneori este mai de inteles, alteori mai putin.
Cine suntem noi ca sa judecam?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


.. a fost o vreme cand a fi mama singura mi se parea ceva normal, ei si ce!

Acu, cand vad ce inseamna cu adevarat sa cresti copii, si ce efort inseamna daca vrei sa-i cresti bine si nu numai printre straini.. stiu ca eu n-as putea fi mama singura, este ceva mult prea greu si solicitant si as face cu greu fata. Am prietene single mum , jos palaria.. eu n-as putea.

Apoi cand am realizat ce importanta cruciala are tatal.. eu nu cred in superioritatea mamei.. amandoi sunt la fel de importanti in viata unui copil.

Cand veni vorba despre dorinta de a avea un copil.. am zis ca mie inseminarea artificiala cu donator necunoscut mi se pare neacceptabila. Sa privez copilul, si acu nu vorbim de idealul cu familia completa.. dar de tata? Orice copil are nevoia sa cunoasca de unde vine.. din cine vine. Chiar daca acel tata e plecat, e un terchea-berchea, disparut, mort. Dar a existat, poate afla macar doua vorbe despre el. Il poate cauta la o adica.

Am vazut un documentar cu copii nascuti prin anii 80-85 parca; era un experiment.. in familii normale inseminau sotiile cu sperma unor barbati deosebit de inteligenti, barbati care raman necunoscuti. Multe cupluri s-au despartit in timp.. si aproape toti copiii, ajunsi adolescenti si tineri, doreau sa-si cunoasca tatal natural si sufereau ca nu stiau nici macar cine este, de unde sa-l ia. Unii, cu mari eforturi, au reusit sa-i gaseasca.

Sincer mai bine un copil dintr-un amor de-o noapte.. sa stiu ca mi-a placut acel barbat si numai cat sa ma iubesc o data cu el. Cred ca copiii au nevoie sa stie ca parintii (naturali) s-au iubit/placut.. si numai pentr-o clipa.

Ce as face eu in locul prietenei? Greu de spus.. poate as incerca sa vad daca nu cumva si ceva de la mine ar trebui schimbat.. poate nu m-am uitat unde trebuie.. cat sa-mi fac o familie. Apoi m-as gandi la adoptie.

Normal, numai parerea mea.




Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Pe de alta parte vin si spun ca sunt oameni si oameni...cazuri si cazuri. Uneori este mai de inteles, alteori mai putin.
Cine suntem noi ca sa judecam?




Asa este, Alina!
Si nici nu s-a prea grabit lumea sa judece aspru deciziile femeilor respective. Cam toti cei care au scris s-au pus mai mult in pielea copiilor care vin astfel pe lume.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu propun sa nu mai faca nimeni copii in lumea asta , deoarece nu exista nici o garantie ca :
-parintii vor ramane impreuna
-daca divorteaza relatiile vor fi civilizate
-parintii traiesc pana creste copilul mare
-il vor cerste bine
-nu va fi supus diverselor traume


Vedeti si pe acest forum povesti cu barbati normali care devin sariti de pe fix , care isi bat sotia, copilul , vedeti femei care raman langa acest tip de barbati cu tot cu copil.
Vedeti oameni divortati , cu parinti care se cearta si foste amante-viitoare sotii care-i baga copilului in cap diverse.
Vedeti tragedii si drame , cu pierderea unuia dintre parinti.


NImeni nu cred ca are dreptul sa-i refuze unei femei in deplinatatea facultatilor de tot felul si cu posibilitati sa aiba un copil.
De ce sa piarda aceasta sansa doar pt. ca nu a gasit un barbat pana la varsta X?
Vi s-ar parea normal sa fiti intr-o relatie pana la 36 de ani , sa divortati din X motive si societatea sa va refuze dreptul la copil?
Mie nu.


Anormal si egoism pur mi se pare sa aduci un copil chinuit pe lume, sa-ti bati joc de viata cuiva , sa omori un nou nascut , sa te sinucizi si sa-ti lasi copilul in bataia vantului.
In nici un caz sa faci un copil pe care sa-l cresti.
Sunt copii cu ambii parinti care sufera mai mult decat "oropsitii" cu un singur parinte.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput