*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (50)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Mirtha, parca tu ai scris ca ai dezvatat-o pe Eva sa foloseasca suzeta...cum ai reusit?

mami de Iulia 26.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:


Multumesc din suflet pentru gandurile bune!

Citat:
citat din mesajul lui Amalia


Miki01 pup dulce o mamicuta curajoasa! Te admir din suflet! Mesajele tale degaja numai putere, optimism, calm! Sa va tina Dumnezeu sanatosi si sa aveti bafta urmatoarea data, sa fie cu noroc drumul!

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)




Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:

Dragostea mica! Ce scump o fi fost!

Citat:
citat din mesajul lui Amalia

Oceanborn tare scumpa e rata mica la baie! Se vede cat se straduieste el sa inainteze si prin pat.

Mi-am adus aminte de o faza haioasa de aseara, referitor la baie. V-am zis ca am inceput sa le fac baie la amandoi o data. Am pus apa in cada cat pentru Luca, a intrat David, si l-am bagat si pe Luca, tot ca pana acum, intre picioarele lui David, cu fata inspre el, ceva mai departe. De data asta, il vedem cum se repede un fata sa apuce ceva...si stiind ca inca nu-i pusesem ratustele, am reactionat prompt impiedicandu-l de piept. Eh, unde se repezea el???...la putzica lu' fra'su...ca a vazut ca se misca ceva in apa.
Radeam si eu si David cu lacrimi, nu ne mai puteam abtine!

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)




Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

La multi ani micilor sarbatoriti!

Nu credeam ca o sa ajung sa spun asta, dar e buna si o zi urata, dupa multe zile frumoase, ca de la 7 de dimineata am reusit sa aspir prin toata casa, sa spal gresia si parchetul, sa calc, sa spal aragazul...ma simt mult mai bine. Pt ca e urat afara, n-am dus baiatul la gradi, deci am avut o bona nemaipomenita. Tot timpul se hlizesc unul la altul, e o incantare sa-i privesti. Placerea extrema a lui Darius e sa-i dea panatlonii jos si s-o pupaceasca pe sunculitele de la picioare, asa ca mai mult in pampers sta mititica. Noroc ca e cald in casa acum. Azi am aflat ca "Ioana e extrema", am fost f nedumerita, dar mi-a explicat Darius ca asta inseamna ca e fff frumoasa. I-am spus ca poate spune ca-i "extrem de frumoasa, asa ca s-a indragostit de expresie si o foloseste la fiecare 5 min, deci la noi totul e "extrem"
Acum 10 min, am gasit-o pe Ioana molfaind o foaie de hartie, mi s-a dus inima cand am vazut-o. Explicatia e simpla: i-a dat foaia sa vada si ea ce litere frumoase a scris el si ea a vazut...cu gura, logic.
Noua distractie a Ioanei este sa priveasca masina de spalat cand se invarte, e cea mai cuminte atunci, uita de toate necazurile.

Multumim pt urarile de 6 luni. Am cantarit-o aseara si are fix 7kg, adica in intervalul 5-6 luni a luat 300g, cam putin...in interavlul 4-5 luni a fost super 800g. In continuare nu vrea sa vada sucul de mar si de morcov, nici simple, nici in combinatie. Am inceput luni cu piure de legume, ii place, chiar a mancat frumos, fara sa se purceleasca exagerat si sa scoata din gurita. Sper sa mergem tot asa in continuare. Peste cateva zile o sa incerc un piure de pere, sa vedem ce parere are dsoara.. Nu vrea sa bea ceai sau apa, insist, usor-usor trebuie sa ne deprindem si cu putine lichide in afara lapticului, ca vine caldura si e nevoie, deja ii transpira chelia uneori.
In rest, e vesela si neastamparata, nu merge de-a busilea, dar are un stil propriu de deplasare, astfel incat ajunge in patut oriunde-si propune cu mare usurinta.De cateva zile, cand danseaza Darius (a se citi cand se zbantuie si topaie prin sufragerie de cred ca tremura lustra vecinilor de jos), incepe si ea sa dea cu repeziciune din maini si picioare si rade ca maimuta la el. Asa ca, in curand, ii duc la "Dansez pt tine".

Cam asta facem noi in ultimul timp. Nu mai am timp sa scriu, s-a dus organizarea mea.

Pupici!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Neata!
Poftiti la capitol cu numar rotund la o buna si !

Nu-mi explic de ce la primul vaccin a fost totul bine si frumos si acum a facut febra. Aseara avea 39.5 si nici acum nu a cedat. Si ce se sclifoseste cand ii bag seringa cu Panadol in gura, mai da pe afara, se vede ca-i prea obisnuita cu tata. Pana acum nu i-am dat niciodata vreun medicament si acum e asa pleostita.

Edit: Ce faceti cu medicamentele petntru cei mici (Vigantol de exemplu), le tineti la frigider? Ieri seara aveam 25°C in casa pentru ca n-am putut da drumul aerului conditionat din cauza urechii mele bolnave. Adica la limita cu temperatura la care pot fi tinute in casa si inca nu a venit vara.

Oceanborn ce activ este Thomas, sa te tii de acum incolo.
Andrada, ce minunatii de fete grasunele si voioase. Cum e sa fii mamica a doua comori?
Azi e o zi mare pe forum, naste Liana30, cea mai veche aspiranta pe care o stiu eu inca de cand era forumul vechi.


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre



La fel a reactionat si Stef : la primul vaccin toate bune si frunoase, la al doilea, temp 39, 2 zile.

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

David are rosu in gat .Nu stiu cum si cand s-a intamplat, dar asta are.Luni dupa-amiaza a inceput sa raguseasca,dar am crezut ca e de la tipat, ca toata ziua a facut ca trenul, insa cand ieri s-a trezit tot ragusit am fugit cu el la doctor.Acum suntem pe tratament si daca in 3 zile nu trece ne baga la aerosol.Azi e ceva mai bine, dar ma gandesc serios sa ne ducem sambata la slanic prahova, sa stam o zi in salina.

Fetelor din militari si drumul taberei (si nu numai), facem duminica dupa pranz o intalneala in politehnica?Asta daca vremea ne permite. Eu ma duc, de regula, duminica in Poli si ma plimb cu David, dupa 2.30-3.Deci, cine nu se duce la gratar si vrea sa-mi tina companie ma gaseste prin fata rectoratului, zona cu biserica.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz



Multa sanatate!

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Ami

Bertha si piciul meu ar sta la nesfarsit sa priveasca masina de spalat cum invarte rufele.

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

mai, da cratitele ce au??

laura tuseste crunt. azi a vomitat cred ca de 7 ori pe putin. i-am facut puf de 2 ori intr-o ora si acuma in pat iara tuseste.
nu are nimic altceva in afara de tuse. si-a adus aminte ca are astm, uitase de el in iarna asta

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania


insanatosire grabnica laurei!
presupun ca intrebarea imi este adresata. nu inteleg ce nu intelegi... ce au sau n-au cratitele de pe vremea bunicii, emailate? sau cele de inox 18/10?
e o mare, uriasa... diferenta!
iata exemplu de www.reteteonline.ro/2009/01/mica-printesa.html" target="_blank">retete pt bebelusi intre 6-12 luni
daca nu te-ai prins care-i faza, mai intreaba-ma, ca nu ma supar.
nu le laud sa le vand, nu-mi iese nimic de aici; ci doar ma bucur ca le pot folosi si imi hranesc copiii sanatos si daca pot... ajut si pe altii (ca si eu am invatat de la altii, nu m-am nascut invatata), ok?




Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)



Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

mai vreau si eu la tabel: GA- 56, talie 71, coapse -94, picior- 53

Citat:
citat din mesajul lui alra
laura tuseste crunt. azi a vomitat cred ca de 7 ori pe putin. i-am facut puf de 2 ori intr-o ora si acuma in pat iara tuseste.
nu are nimic altceva in afara de tuse. si-a adus aminte ca are astm, uitase de el in iarna asta


sanatate multa

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Bertha dulci foc minunile tale! Mi-a placut foarte mult cum ai descris ce fac! Pup dulce si sa fie sanatosi!

Citat:
citat din mesajul lui bertha

La multi ani micilor sarbatoriti!

Nu credeam ca o sa ajung sa spun asta, dar e buna si o zi urata, dupa multe zile frumoase, ca de la 7 de dimineata am reusit sa aspir prin toata casa, sa spal gresia si parchetul, sa calc, sa spal aragazul...ma simt mult mai bine. Pt ca e urat afara, n-am dus baiatul la gradi, deci am avut o bona nemaipomenita. Tot timpul se hlizesc unul la altul, e o incantare sa-i privesti. Placerea extrema a lui Darius e sa-i dea panatlonii jos si s-o pupaceasca pe sunculitele de la picioare, asa ca mai mult in pampers sta mititica. Noroc ca e cald in casa acum. Azi am aflat ca "Ioana e extrema", am fost f nedumerita, dar mi-a explicat Darius ca asta inseamna ca e fff frumoasa. I-am spus ca poate spune ca-i "extrem de frumoasa, asa ca s-a indragostit de expresie si o foloseste la fiecare 5 min, deci la noi totul e "extrem"
Acum 10 min, am gasit-o pe Ioana molfaind o foaie de hartie, mi s-a dus inima cand am vazut-o. Explicatia e simpla: i-a dat foaia sa vada si ea ce litere frumoase a scris el si ea a vazut...cu gura, logic.
Noua distractie a Ioanei este sa priveasca masina de spalat cand se invarte, e cea mai cuminte atunci, uita de toate necazurile.

Multumim pt urarile de 6 luni. Am cantarit-o aseara si are fix 7kg, adica in intervalul 5-6 luni a luat 300g, cam putin...in interavlul 4-5 luni a fost super 800g. In continuare nu vrea sa vada sucul de mar si de morcov, nici simple, nici in combinatie. Am inceput luni cu piure de legume, ii place, chiar a mancat frumos, fara sa se purceleasca exagerat si sa scoata din gurita. Sper sa mergem tot asa in continuare. Peste cateva zile o sa incerc un piure de pere, sa vedem ce parere are dsoara.. Nu vrea sa bea ceai sau apa, insist, usor-usor trebuie sa ne deprindem si cu putine lichide in afara lapticului, ca vine caldura si e nevoie, deja ii transpira chelia uneori.
In rest, e vesela si neastamparata, nu merge de-a busilea, dar are un stil propriu de deplasare, astfel incat ajunge in patut oriunde-si propune cu mare usurinta.De cateva zile, cand danseaza Darius (a se citi cand se zbantuie si topaie prin sufragerie de cred ca tremura lustra vecinilor de jos), incepe si ea sa dea cu repeziciune din maini si picioare si rade ca maimuta la el. Asa ca, in curand, ii duc la "Dansez pt tine".

Cam asta facem noi in ultimul timp. Nu mai am timp sa scriu, s-a dus organizarea mea.

Pupici!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana


poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput