Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Laura Oana am vazut ca te-ai facut frumoasa!
Ganesha cu neamurile nu o scoti niciodata la capat! Rusine sa le fie! Lasa caci copilul va creste cu toata dragostea voastra si nu te mai consuma ca faci rau la bebe! Cu statul roman nu te pui si n-ai ce-i face- din pacate!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 39+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Sofia Ioana, sa fii sanatoasa si sa cresti mare si frumoasa! Mamica_oana, sanatate si mult laptic!

Mh si Alberta, nastere usoara! Sa fie totul bine si sa ne trimiteti vesti!




Andreea 37

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

ganesha..........astia chiar sunt magari..la cea mai mica chichita se si debaraseaza de tine..sa le fie rusine,dar tu sa nu fi suparata ca-i dai starea ta si la bebel si nu merita..unca sa treaca din suparare


LauraOana..........sa-ti fie de bine


philip............calm..calm ca agiti flacaul


picky toto........erdem de nerabdare sa ne spui cum a fost

36+MIRUNA-ALEXANDRA

multi la burtici si mai multila bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

alynta

mh + alberta

maria abia astept sa vad pozici si patutul lui gugu e alb si din lemn

38+ cu Sebastian Gabriel
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

laurraa.........vroiam sa vade si eu filmuletul cu pitici,dar laptopul meu cu 2 manivele nu ma lasasper ca pana maine sa reusesc

36+MIRUNA-ALEXANDRA

multi la burtici si mai multila bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Nasterea printesei mele,

Luni seara pe la ora 19 am avut control la ginecolog, dupa cum stiti si voi..pe zi am avut ceva contractii, neregulate, unele erau din 10 in 10 min altele mai dese, din 5 in 5 min ...dar nu pot spune ca era dureroase, ci suportabile...Asa ajungem la cotrol, facem eco, o vedem pe bebelina, se uita si la lichid, intr-o parte foarte putin lichid, drepata, iar in stanga nimic, nu mai era lichid...deci era un semn ca nasterea e pe aproape......acum imi controleaza si colul sa vada dilatatia ...1 cm...greutatea lui bebe ajunsese deja la 3900...asa ca am avut de ales, sa mai asteptam sa se produca travaliu de la sine, sa ma interneze in seara aceea ptr am induce travaliu sau daca nu atunci joi seara...grea decizie...dar impreuna cu sotul meu am hotarat ca e mai bine sa scapam o data de stres si dorinta de a o vedea pe micuta noastra era destul de mare...asa ca...ma internez...fara sa stiu ce ma astepata
Ajungem acasa sa imi iau bagajul, intru si va scriu voua, iar la pe la ora 21 eram la spital...mergem la maternitate, ne baga in sala de nastere..unde incepe sa monitorizeze contractiile si pe bebe ...bataile inimii lui bebe ok, contractii din 5 in 5 min deci regulate..dupa juma de ora vine si moasa vede ca am contractii...spune ca probabil sunt false ...controleaza colul..1 cm.. pe la 22:30 vine si imi introduce in vagin o pastila ptr subtierea colului...dupa 5 min incep contractiile dureroase...mi le monitorizeaza..tot din 5 in 5 min...asta fiind pe la 12 noaptea...ok...imi verifica din nou colul...dilatatie 1 cm...colul nu s-a subtiat...deci trebuie si a doau pastila ...vine si ea pe la 2:30...contratii la fel de dureroase...tot din 5 in 5 min ...pe la 6 dimineata vine si imi verifica colul...s-a subtiat foarte putin...dilatatie 1 cm...Imi baga branula si perfuzie cu un medicament ptr a-mi provoca contractii mai puternice ptr a se dilata colul..eu eram deja terminata dupa o noapte in care am avut contractii dureroase si tot venea sa imi verifice colul...durere nu altceva..de ma rugam sa inceteze ..Sotul era si el destul de stresat, obosit...dar inca rezista ptr mine ...Ok, baga perfuzia si tine-te frate ca incep contratiile...cele din timpul noptii mi se pareau floare la ureche fata de cele de acum...iti taia respiratia..nu puteam sta nici in pat, nici sa ma plimb nu puteam...imi venea sa urlu...de parca nu imi ajunsese urletele de peste noapte a mamaicilor care nasteau..le auzeam si ma ingrozeam...dar incercam sa ma tin tare......pe la 7 dimineata...dilatatie 1 cm ...moasa mareste doza...pe la 9 vine moasa din tura de zi si imi verifica colul din nou...durere..;pur si simplu am plans atunci cand mi-a verificat colul..pur si simplu m-a chinuit si era nepasatoare (s-a luat sotul de ea si apoi se purta mai dragut)... in sfarsit dilatatie 2 cm jumate ..e ok..mergem spre bine.. dureri puternice..se hotareste sa imi rupa membranele ca cica ajuta mai rapid la dilatatie...ar trebuie sa am de acum in colo dilatatie 1 cm pe ora...durere mari..hotaram sa imi faca epidurala...Ce nastere in apa, ca la ce dureri aveam nu mai vroiam nici o nastere in apa...
Vine anestezistul, ii spunem ca am mai avut de a face cu anestezia si au aparut ceva complicatii...grav ...refuza sa imi faca epidurala...cu insistente...hotareste sa imi faca un test la un anestezic mai usor sa vada cum reactionez si daca e ok dupa o ora vine is imi face peridurala...Eu ma gandeam ca mai bine nu ii spuneam de alergie si mi facea atunci ...ok dureri tot mai mari...insuportabile..deja urlam de durere...sotul suferea si el langa mine...groaznic ...testul facut de anestezist iese bine...deci peridurala ...scapam de dureri...da , de abia pe la 12 s-a sinchisit anestezistul sa vina...ok, era bine si atunci..Ma intepaa de 3 ori ca nu reusea sa imi bage acul..trebuia sa stau nemiscata, contractiile erau de mult din 1 min jumate in 1 min jumate..deci cum poti sta nemicata cu astfel de contractii??!!!


Vad ca am scris destul si nici macar nu am terminat....asa ca revin cu partea a 2 imediat....sper sa nu fie prea lung...si sa va plictisesc...o sa incerc sa mai scurtez...

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

oanaalex multumesc mult de tot pentru sfat! o sa incerc si eu incepand de azi.

strunfita cu siguranta o sa fie o vacanta super! 3 stele sunt suficiente, cum ai zis si tu ca o sa petreceti foarte putin timp in camera, doar mergeti la mare! Tin pumnii sa iasa totul asa cum ati planuit!

Ioana pozicile sunt superbe, ai doua printese in toata regula iar filmuletul... e o delicatese! L-am pus la favorite sa ma mai delectez si maine cu el. Printesica mica are o voce foarte dulce!

dani3lla e chiar misto carutul! pentru nasica mica! Si pentru tine! Ce, credeai ca scapi?

roxi parca era la moda sa se imparta bombonele si plasturi pe la dr. acum se dau pupici? ma bucur ca a fost totul ok.

laurraa ma bucur ca totul merge bine!

ganesha imi pare nespus de rau pt. vestile proaste, ai dreptate aici nu te poti baza pe nimic! parca nici nu ar exista legi... socant

Laura Oana frumusica foc!



Deea, cea mai fericita mamica de mic Darian Rafael (22.04.2009)

cateva poze cu noi si Raza noastra de soare - DARIAN - http://www.flickr.com/photos/deea_24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

Picky vroiam sa astept si partea a doua dar nu mai pot de spate! A, da... credeam ca scap de durerile de spate dupa ce vine bebe, dar acum il solicit si mai mult!

Noapte buna fetelor!


Deea, cea mai fericita mamica de mic Darian Rafael (22.04.2009)

cateva poze cu noi si Raza noastra de soare - DARIAN - http://www.flickr.com/photos/deea_24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Offf Picky! Sarmana de tine....

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 39+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

picky..........da ce te-au chinuit mama astiama lasi fara cuvinte

36+MIRUNA-ALEXANDRA

multi la burtici si mai multila bebici

Mergi la inceput