Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(82)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Of Picky, nasol cu durerile astea, si mai ales cu nepasarea asistentelor .
Ar fi fost frumos sa nu treci prin toate astea ci sa ai o nastere usoara, rapida si cu dureri suportabile . Asteptam partea a doua, cea cu Happy ending.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Ganesha..un ca sa treaca supararea,chiar nu rezolvi nimic daca pui totul la suflet!
Laurraa..super filmuletul,multumim pt efort!
LauraOana..sa iti fie de bine noul look..iti sta super..Gugu o sa fie foarte mandru de mamica lui tanara si frumoasa!!
Philip..asteptam vesti!
Picky..off..horror nu asa..

37+ Darius Nicholas
AMR 2 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Partea 2....

Reuseste sa imi faca peridurala...deja e mult mai bine...nu mai se simt durerile...contractiile le simt dar mi se par nedureroase....imi verifica colul...4 cm ...mergem spre bine dar tousi dilatatia e prea mica...monitorizeaza contractiile....tot la fel din 1 min juma in 1 min juma...mareste doza...contractii mai puternice, de pe o scara de la 0 la 100...ajungeau la 96....deci destul de puternice...pe la 14 verifica din nou colul ...dilatatie 4cm....deja nu e bine, mai astepam....mareste doza...deja incep sa simt durerile contractiilor...cu tot cu epidurala.....iar imi vine sa urlu...sotul ii spune la moasa..ea ca nu are ce face...asa e prima nastere....deci groaznic fetelor......pe la 16 verifica iar colul... dilatatie 4 cm...sotul intreaba de doctor...ca auzise ca era in spital ca avea paciente care nasteau...si o roaga pe moasa sa il cheme sa vb si noi cu el....durerile erau din ce in ce mai puternice, le simteam tot mai mult...doza la perfuzie o mareau....pur si simplu nu mai aveam vlaga in mine...
Pe la 17:30 vine moasa sa verifice din nou colul...dilatatie 4 cm...mareste din nou doza...sotul meu deja era streat si nervos..suferea si el alaturi de mine..o intrebam de medic...plecase si nici macar nu se deranjase sa via pe la noi...deja sotul incepe sa faca scandal...cum e posibil asa ceva...sa ma lase sa ma chinui ca nu au ce imi face asa e la prima nastere si doctorul nici macar sa se derajeze sa vina ...le spune, ca deja trecuse chestia cu "le roaga"... sa il sune pe doctor sa vedem ce zice....ok, pe la 18 revine moasa inapoi...cu raspunsul de la doctor...e cazul de cezariana ca nu se putea altfel....imi verifica din nou colul dilatatie 4 cm....nici macar 1 cm in plus.......in 10 min se umple camera: moasa, ajutoare de moasa, anestezist ..sa ma pregateasca ptr cezariana...imi scoate medicamentul ptr contractii , baga anestezie mai puternica ...simt cum deja imi amorteste partea de la burta in jos...dar culmea partea dreapta mi-a amortit mai repede, cea stanga inca simteam si puteam sa imi misc picorul...incerc sa le zic..nu ma aude nimeni, si cand m-au auzit cica nu si-a facut anestezia efectul inca...ok...
Gata pregateala...acum ma duc in sala de operatii..ii da si sotului haine sa se pregateasca si nu il lasa sa intre in sala decat in momentul in care sunt eu gata ptr taiat...simt cum ma sufoc, nu puteam respira, eram deja ametita...incerc sa le spun, il vad pe doctorul meu..ii zic ...ii spune anestezistului ...imi pune masca de oxigen...tot intreb de sot ca nu il vedeam, si il aud langa mine...era mai bine acum......incep sa ma taie(asta am vazut in filmulet, ca sotul a avut o putere destul de mare ptr a filma totul, el care nu se poate uita la nici o operatie..) zic auuu...ma doare...simteam...ei ca ce simt...cum doare...ce sa simt..taie din nou simt...anestezistul vede ca simt durerea si gata e cazul sa ii bage direct in vena... simt ceva rece cum trece prin vena....in 5 min am adormit...eu am crezut ca am lesinat....dupa nu stiu cat timp ma trezesc, aud cum ma striga sotul...si o vad prin ceata pe printesa mea mica...se uita fix la mine cu ochii ei mari si tot scotea limbuta ...am pupat-o pe obraz de 2 ori si ii venea sa plang...tot ziceam ce frumoasa este..printesa lui mami...au luat-o ..sotul s-a dus cu ea...eu cred ca am lesinat...ca stiu ca m-a trezit moasa...si mi-a zis gata...doctorul vine si ma mangaie pe obraz si ma felicita...gata operatia...ma duc in camera la iubita mea mica si la sotul meu....tremur...nu ma puteam abtine...era reactia de la anestezie....ajung in camera...il aud pe sotu cum vb la tele cu familia...le dadea vestea..si o vad pe bebelina...in patutul ei...nu zicea nimic ,se uita cu ochii ei deschisi in jur...ma uit la ea...ma intorc la sot si il intreb..."ea este"???!!!...da...ea era micuta mea scumpa si iubita...in sfarsit o vad....ii era foame...dupa o ora de la nastere ii dau prima ei masa...aveam deja lapte...nu mult dar suficient ptr inceput....ptr mine era perfecta.......era a mea, e o parte din mine...ne-am chinuit amandoua...printesa lui mami...

Si acum cum s-a ajuns la nota 1....eu nu am stiut ...mi-a zis sotul ...si am vazut filmuletul....

Cand au scos-o, micuta mea era vanata toata, nu respira, nu misca...nu dadea nici un semn...i-au facut ventilatie, i-au scos apa din plamani, au infasurat-o in folie termica, sau ceva de genul asta...dupa 3-4 min a inceput sa respire si sa scoata primul sunet...iar dupa inca 2-3 min deja bebelina era ok... ...dar nota la nastere a fost 1 ....sotul mai in gluma le-a spus ca de ce nu dazu si ele macar un 3-4...chiar 1....si ele nestind de gluma...ca nu se poate ca sunt niste standarde....in fine...acum totul e bine si bebe e sanatoasa ....


Gata, sper ca nu v-am plictisit cu povestea...o sa revins si cu poze, acum merg la bebe...

Pup ...si scuze daca am scis asa mult...m-a luat valul....

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Maria te dadusem disparuta azi! De dimineata tot incerc sa dau de tine (noroc c-am citit aici ca ai fost in oras, ca altfel puneam majoretele la treaba ) Pupicei.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Picky - - emotionanta povestea.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Picky..nu ne-ai plictisit deloc..insa imi pare rau pt experienta avuta..e tare dureroasa ..insa bine ca finalul este fericit si bebelina este sanatoasa..oricum,te-au chinuit prea mult pana s-au hotarat la cezariana!!Asteptam pozici cu luptatoarea mica!!

37+ Darius Nicholas
AMR 2 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonaiani

Maria te dadusem disparuta azi! De dimineata tot incerc sa dau de tine (noroc c-am citit aici ca ai fost in oras, ca altfel puneam majoretele la treaba ) Pupicei.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
33+


Am fost plecata si plus de-asta am avut si tel fix scos din priza,doar ca eu habar nu am avut..cred ca "l-a lucrat" nepotul ieri..Abia in seara asta am observat!Maine iarasi sunt plecata dimineata,sper ca in jurul pranzului sa fiu acasa!

37+ Darius Nicholas
AMR 2 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

picky..saracuta de tine prin ce ai trecut! nu am cuvinte....

39+ cu Sebastian Gabriel
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

PICKY horror povestea dar finalul conteaza. Cam asa a fost si la mine prima data mai putin ca nu m-au lasat in dureri si mi-au dat ei epidurala fara sa o cer eu ca stiau ce urmeaza.

Andreea nu e asa negru dacul cu streptococul asta. mportant e ca sti de el. Am o prietena care a avut si a nascut natural, atat ca i-a administrat antibiotic inainte de nastere. Copilul nu a avut nimic dupa asa ca fruntea sus si multi

Maria am cam terminat cu mutatul, azi e programat bagajul de spital ca inca nu m-am ocupat de el. Faza e ca acum tr sa mai astepte bebelina ca azi a dus Alin masina in service ca imi curgea ulei de la servo si numai maine o ridica. Asa ca pe joi seara la voi o sa am si eu bebelina ca sunt programata pt ora 10 la cezariana. La 9 tr sa fiu la spital si la 10 gata de mine

Mai citisem de cineva in capitolul trecut ca a descoperit ca are streptococul b si tr cezariana dar nu mai retin cine. Aici nu e indicatie de cezariana asa ceva, adica se administreaza antibiotic si gata.

Oana 38+ Mara Ioana si Alex(05.08.2006)
http://picasaweb.google.com/oanaalex21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Am schimbat si semnatura ca ramasesem in urma

Oana 39+ Mara Ioana si Alex(05.08.2006)
http://picasaweb.google.com/oanaalex21

Mergi la inceput