Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lia, am adaugat propunerile tale.

Crezi ca putem da drumul la vot?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

proza fantastica?? I am in!! literatura mea de suflet, asta este. ca sa nu repet propunerile, vad ca nu a zis nimeni nimic de ITALO CALVINO. propun orice scris de el, dar daca trebuie sa ne marginim la una, aleg Baronul din copaci. chiar daca nu se va vota, va recomand Calvino cu tot dragul, o lectura de neuitat.

din ce nu s-a enumerat, as mai pune Gogol cu Suflete moarte, Tolkien cu The Silmarillion, Cartarescu (Nostalgia, Orbitor), Bulgakov cu Maestrul si Margareta, iar de la clasicii romani ii mai avem si pe Voiculescu, Naum. daca imi aduc bine aminte, cred ca si Baletul mecanic al lui Cezar Petrescu s-ar incadra. si ceva mai aparte, James Patterson, cunoscut pentru cartile politiste si mistery, are o colectie de proza cu ingeri+mistery pentru adolescenti, mie mi-a placut.

Mihaelka, ce-ai scris tu la Foer m-a convins sa comand si eu azi cartea la biblioteca. din discutiile anterioare nu eram sigura ca mi se potriveste.

buflea, nu e SF, e...fantastic :-)) desi, marquez s-ar incadra la realismul magic, ca doar el l-a inventat. probabil ca poti sa iti dai seama despre ce e vorba din titlurile propuse, cam ce fel de proza numim fantastica, destul de general si cam fortat cateodata. nu e proza realista, dar nici sf. caracterele pot fi redate realist, dar intamplarile nu-s plauzibile pentru lumea materiala in care traim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Conchita, ce ma bucur ca esti aici! L-am trecut si pe Calvino pe lista.

Lia, cand poate incepe votarea?






You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Mihaelka, sa votam de azi! Pana cand?
Si o rugaminte: ai putea sa-l scoti pe Tournier al meu de pe lista de propuneri? Il mentioneaza si Carmina si n-as vrea ca voturile pentru el sa se imparta in doua.

Inca ceva: oare n-ar fi o idee buna - ca sa fie mai usor de votat - sa mentionam pentru Eliade sau Henry James cate o antologie in care se regasesc toate titlurile de pe lista? Imi inchipui ca nu-i greu sa gasim, pentru Elide, un volum care cuprinde si Sarpele, si Secretul doctorului H. La fel pentru James. Ce spuneti?

Si in afara listei de propuneri: am uitat de Vonnegut, si-l citisem destul de recent! Are si proza scurta, www.librarie.net/carti/96577/Bun-venit-printre-maimute-Kurt-Vonnegut" target="_blank">Bun venit printre maimute, la Humanitas.

Si editez pentru inca un nume fain, tot proza scurta: cehul Jaroslav Hasek, cu www.artline.ro/Jaroslav_Hasek_Peripetiile_bravului_soldat_Svejk-17015-1-n.html" target="_blank">Peripetiile bravului soldat Svejk. In afara listei "oficiale", desigur. Da' poate prinde bine cuiva care cauta ceva de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, Daisy Miller cuprinde si cealalta nuvela din lista, este titlul volumului, iar La tiganci are multe nuvele de Eliade, printre care si cele care urmeaza a fi votate.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ingrid, ai cumva link spre editiile la care te referi?

Vad ca nimeni nu-si face curaj pentru vot, asa ca o sa calc eu pe urmele Mihaelei siiii... M-am razgandit deja de 10 ori, nu ma mai tin nervii pentru mai mult.
Il votez pe Boris Vian si vad eu mai tarziu cum fac rost de el. Poate am noroc la biblioteca publica, poate-l gasesc online pe undeva si-l listez de acolo. Inca n-am rasfoit adresa asta: http://www.borisvian.fr/ dar pare interesanta.

Oricum, la cat de greu am ales, sunt convinsa ca orice ar iesi o sa fie o bucurie.

Mihaelka, pana cand votam? Pana sambata seara e bine? Ca sa putem anunta duminica titlul cartii, iar de luni incepem cautarile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Liadorian, daca e nevoie de linkul de unde se poate cumpara cartea, e acesta: http://www.pravaliacucarti.ro/Henry-James-Daisy-Miller--Other-Stories-p-20283-c-0-p.html.
Iar despre La tiganci, aici: http://www.librariaeminescu.ro/isbn/973-7769-76-7/Mircea-EliadeLa-tiganci.
Daca vrei referinte despre carte, sa spui.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Pana sambata e foarte bine.

Hai la votare, neamule!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ingrid, linkul spre Pravalia cu carti nu functioneaza, cel putin nu la mine. Parca se inchisese libraria asta, nu?

Cerusem linkuri mai mult pentru lista asta de propuneri, ca s-o mai condensam nitel. Eu, spre exemplu, n-am acasa o editie cu proza lui Henry James care sa contina si Daisy Miller, si O coarda prea intinsa, mi-s risipite in doua editii diferite. Si ar fi pacat piarda James competitia pentru ca voturile se impart intre doua titluri ale lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Si eu care credeam ca sunt pe dinafara complet la topicul asta... Daisy Miller as fi propus si eu daca stiam ca poate sa fie si fara fantastic in ea ... adica, sa fi fost SIGURA ca nu trebuie sa contina si fantastic in ea, deloc, deloc

Mergi la inceput