Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

iarina, se merge pe proza scurta, nu neaparat fantastica.
Stiu ca-ti place Rushdie (si mie imi place) - ce-ai zice de Patrii Imaginare?

Ce interesant ca pomenesti de Ilf si Petrov. Tema la care ma gandisem initial era 'Carti scrise in doi', avandu-i in minte pe mai-sus-mentionatii si pe Borges si Bioy Casares. Poate la un viitor cerc;)

Ma gandesc la Sylvie Germain...Putem spune ca e scurta? Cred ca putem. Elemente de fantastic are (imi face cu ochiul, ce sa spun?)...gata intra in lista.

You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buflea, buna! Cred ca suntem cam pe aceiasi lungime de unda...cand vine vorba de ceea ce citim...si nu am terminat imformatica ci litere.
Fantastic nu-i tot una cu SF doar ca pentru mine nu-i nici o diferenta, nu-mi plac genurile, dar sigur ca exista si exceptii. Nici proza scurta nu ma da pe spate cu toate astea sunt autori care spun multe in putine cuvinte. Un autor preferat este Sepulveda (uite si asta ar putea fi o propunere.

Am citi Buzatti "Marele portret" SF si mi-a placut. De fapt cand zic Buzatti am in fata imaginea unui bloc imens de piatra, alb si intins ca o caracatita si culmea chiar cred ca aceasta intindere alba este o ... Femeie .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Oh, Mihaela, pana la urma au ramas toate propunerile mele . Gracias!!!

Cum facem pana la urma? Avem o limita de timp? sau de carti propuse? sau si una si alta? Adica pana miercuri se pot propune 20 de carti dar daca maine deja sunt 20 pe lista se poate incepe votarea?

Offf ce tot am eu cu "20"? parca erau 10...


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

ah, deci proza scurta, am inteles. Eu renunt la Rushdie, prefer sa-l citim cu un roman, sa ne facem timp pt. el si sa-l savuram pe indelete.
Ramane atunci:
Cartea noptilor de Sylvie Germain, are fantastic cat cuprinde Avem aici Noaptea apei, Noaptea pamantului, Noaptea trandafirilor, Noaptea sangelui si Noaptea cenusii.
Douasprezece Povestiri calatoare de Marquez
Interpret de maladii a lui Jhumpa Lahiri, nu-mi mai amintesc daca apareau elemente fantastica, insa povestioarele sunt f. frumoase
Cartea de nisip Borges


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Avem deja fo douajde titluri pe lista. Limita este miercuri, 3 iunie.

Propuneti in continuare


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Pana acum sunt 18 propuneri dar tehnic vorbind, si este doar parerea mea, nu-i prea eficient sa existe mai multe propuneri decat votanti pentru ca atunci probabil vor exista semifinale .


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mai e loc pentru o persoana? Am sarit peste Foer, ca n-am avut timp, dar as incepe de acum.
Vin si eu cu doua propuneri:
- Eliade, Secretul doctorului Honigberger;
- Henry James cu Daisy Miller, iar daca e vorba de proza fantastica, O coarda prea intinsa.
Ray Bradbury e fascinant, dar cartea "Aici sunt tigri", a fost editata demult si n-am mai gasit-o nicaieri, ar fi fost prima pe lista, o culegere de povestiri extraordinare.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Mihaelka, pe Buzzati l-am mentionat doar pt ca mi-am amintit de el chiar atunci. Nu fac recomandari pt cerc deocamdata :) Insa le urmaresc pe ale voastre .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ingrid, bine-ai venit! E loc suficient sau, cum spunea bunica mea, cacalau Maria Ta. Te notez imediat.

Musetto, iertare, m-am cam grabitara. Operez schimbarea acum.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:


M-am intors si-am si citit propunerile pe care le-ati facut! Is splendide, fetelor! De-abia astept sa inceapa votarea!

Editez ca sa pun si eu pe lista doua propuneri care mi-s dragi:
Michel Tournier, www.okazii.ro/catalog/21592488/FATA-SI-MOARTEA-MICHEL-TOURNIER.html" target="_blank">Fata si moartea
Marguerite Yourcenar, www.humanitas.ro/humanitas/povestiri-orientale-1" target="_blank">Povestiri orientale


Mergi la inceput