Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Eu deocamdata nu propun si daca as face-o ar fi doar proza scurta fara "fantastic".
Edit: ma speriase termenul "fantastic"

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Cred ca eu de vina pentru fantasticul acela "impus" , ca m-am apucat si-am copiat iute tema cu caractere mari, fara paranteza de dupa. Am editat, sa nu mai induc in eroare pe nimeni.

Si tare-as vrea sa ne dai o propunere pentru cercul asta, is curioasa de mor cam care-i genul de carte care ti-ar placea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Doar de curiozitate: Mihaelka, Lia voi predati literatura? Ati termiant litere? Sunteti f. in tema si mi-au placut mult comentariile voastre la cartea lui Foer. Eu am terminat informatica, citesc doar cand apuc si strict ' de placere'. Nu prea ma duce capul sa fac analiza literara. . Daca gasesc cartea propusa, ma bag si data asta, indiferent de ce alegeti.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Laura, eu sunt lingvist generativist (chomskyan). Adica ceva foarte aproape de (dar mai soft decat) informatica.
Si mie mi-au placut comentariile tale la Foer.
Asteptam si propunerea ta pentru cercul prezent!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mihaelka nu stiu ce sa zic, nu am nimic concret in minte legat de tema propusa. La vremea cand l-am citit (prin liceu, primii ani de facultate) mi-a placut mult Eliade. Dar nu stiu acum cum 'l-as vedea'.



Editez ca mi-am amintit de alta carte de nuvele citita in perioada aia, dar nu stiu daca se incadreaza la tema propusa( nu prea 'le am' cu incadrarea in genuri): REM a lui Mircea Cartarescu



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mie imi plac multe multe multe asa ca acum imi dau seama ca mai bine stergeam din prima cand am scris ca nu-mi place proza scurta....mea culpa

Pai eu am sa propun ce am in casa, cred ca unele sunt si fantastice...si totusi am multe si nu as mai lasa loc si la alte propuneri:

1. www.pravaliacucarti.ro/Gabriel-Garcia-Marquez-Povestea-tirfelor-mele-triste-p-17122-c-0-p.html" target="_blank">Gabriel Garcia Marquez - "Incredibila si trista poveste a candidei Erendira si a bunicii sale fara suflet"
2. www.nemira.ro/suspans/grasa-si-proasta--77" target="_blank">Rodica Ojog brasoveanu - "Grasa si proasta"
3.www.cotidianul.ro/claire_castillon_ataca_tabuurile_iubirii_filiale-40454.html" target="_blank">Claire Castillon - "Insecta"


(Si unele mai fantastice care s-ar potrivi la tema asta de minune- sau poate ca sunt doar absurde?! pe care m-am straduit sa le citesc, 2-3 am reusit, mi-au placut dar a fost suficient:

1. www.cartiromanesti.ca/Carti/Filosofie.-Religie/172-Piticul-rosu.html" target="_blank">Michel Tournier - "Piticul rosu"
2. www.librarie.net/carti/22199/Blues-pentru-o-pisica-neagra-nuvele-" target="_blank">Boris Vian - "Blues pentru o pisica neagra" )


Dar nu vreau sa abuzez, asa ca Mihaela pentru ca esti un fel de gazda acum decide care set intra la propuneri. parca tu ai spus la un moment dat ca ar fi minunat sa citim si ceea ce in mod normal poate ca am da la o parte, am amana sau poate ca nu am citi niciodata.
Eu doar le propun, votul o sa-l acord cand se va completa lista de 20 carti.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Va citesc din umbra cu mare placere . Iar discutiile voastre mi-au amintit de un autor interesant, Dino Buzzatti. Nu stiu ce "amploare" au ajuns sa aiba in Ro scrierile lui, pana am plecat eu mai mult studentii de la Italiana auzisera de el. Vi l-as recomanda, nu neaparat pt cercul asta, ci pt ca merita inclus in biblioteca voastra.

Citat:
sa mai spun ca povestirea 'Funigei', de la care pleaca celebrul cult film 'Blow-up' al lui Antonioni, e scrisa de Cortazar?


Mihaelka, cand am vazut Blow-up prima oara nici nu auzisem de Cortazar. Cand l-am vazut a doua oara, aflasem de el, dar nu-l citisem inca . Cand l-oi vedea a treia oara, sper sa pot spune ca am si citit ceva de Cortazar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Fete dragi, toate merg! Tot ce ati propus sau ati mentionat. Tot, tot, tot.
Scuze ca acum scriu pe fuga, maine editez mesajul meu intial ca sa includa toate propunerile voastre.



You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

propun si "the crying of lot 49" de thomas pynchon, de scurta e scurta,nu stiu cit de fantastica e... cred ca in romaneste e tradusa ca "strigarea lotului 49" dar nu sunt sigura...va rog sa ma corectati si voi edita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Fetele,sunteti sublime
V-am descoperit cam tarziu,asa ca trec peste propunerea actuala si imi procur urgent Foer
De acum incolo sunt cu ochii pe voi:)

buflea,
din categoria cartilor "care prezinta lumea prin ochii unui copil de 9 ani" am citit "Goodnight Mister Tom" de Michelle Magorian .E o lectura usoara(mai mult pentru copii as spune),dar plina de intensitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ce inseamna pentru voi fantastica ? SF ?
Ce-o fi cu mine ... ma simt ca Gica Contra.
Nu imi place proza scurta si evit cat pot de mult proza fantastica .
Dar nu spun inca NU, incerc sa fiu flexibila ... astept sa vad ce se voteaza.

Dupa cum mi-am inceput mesajul, este clar ca nu am nici o propunere.

Mergi la inceput