Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (299)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Maria,iubita,mi-e tare greu sa citesc ce ti se intampla,dap-ai sa si traiesc cosmarul asta!
Nu vreau sa fiu a ,,n’’-a care te sfatuieste ce si cum sa faci,doar ratiunea ta iti poate dicta asta!
E foarte trist unde s-a ajuns in relatia voastra.Da-mi voie,insa, sa repet ce au spus toate fetele:esti foarte frumoasa,cu un suflet mare si curat,nu te invinovati inutil.Individul nu realizeaza ce pierde.
Da-i toata libertatea din lume daca asta-si doreste.Iti va fi foarte greu,dar nu imposibil.
Probabil,tot ce te inconjoara:casa,lucruri,copii.....iti vor aminti sau te vor duce cu gandul la el.Vei supravietui sentimental.
Si nu fi negativista:nu te autostigmatiza considerand ca ai 2 copii si ca esti singura.
Timpul,dar doar el,va descalci toate itele.Si cred ca daca este sa se pastreze ceva frumos si curat ce v-a legat atata vreme,va rezista si in final va veti da seama de greseli,de sentimente,de restul....Dar lasa-l sa se duca in lumea larga,chiar preseaza-l in directia asta.
Tu esti foarte confuza acum,nu poti judeca lucid si nu poti aprecia corect situatia,atata timp cat esti in preajma lui.Te amagesti cu gesturi tandre venite din partea lui(vezi dormitul imbratisati,eventual consumarea unor scene de amor,asaaaa sa vezi daca mai simti ceva pt el si dimineata te trezesti intr-o lume ostila,el isi ia prastia si se duce).
Nu te supara draga mea,am trecut prin asta in tineretile mele,desi aveam 22-23 ani si toata viata in fata,tot mi-a fost cumplit de greu sa depasesc momentul si sa-mi revin,sa am din nou incredere in oameni,sa uit tradarea si minciuna,vorbele grele care ma devastau psihic(nu va ganditi la injuraturi,ci la cuvinte care te loveau direct in inima gen:am stat cu tine sa-mi ling ranile dupa X.......).
Doar dupa ce-am plecat la ai mei in vacanta si-am stat 3.5 luni fara sa-l vad si sa-l aud,am inceput sa redevin EU!
Fruntea sus,cuscra draga!!!!!!!!!Toate te iubim si te sustinem,indiferent ce hotarare vei lua!
Dar nu te grabi cu actele la tribunal deocamdata!Mai asteapta un pic,dar da-i papucii din casa sa te poti limpezi putin la minte!!!!!!


Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit
Mihnea in actiune
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria

sa privim si partea buna a lucrurilor :
uite asa se scriu mai multe pagini pe aici ,mai apar de dupa canapea fete de care ne era dor
Eu citesc fiecare parere ,va multumesc din tot sufletul ca imi sunteti alaturi,sper doar sa am puterea si taria sa fac ce este mai bine pentru noi ,gandind la rece,cu capul sunt convinsa ca cea mai buna cale este divortul si sa nu ma mai uit in urma ,sa merg inainte fara regrete si mai ca-mi vine sa o sun pe papanash sa vina sa ma ajute la bagaje (a le lui ,nu ale mele ,eu raman ,domnul pleaca),sunt convinsa ca imi va fi mai bine fara el,dar cum mai mereu exista un dar,eu il iubesc si am si inima ,inima care imi spune sa nu divortez ,sa lupt pt familia noastra ,ideea e ca el doar zice ca pleaca ,dar nu pleaca ,vine acasa,nu intarzie si se comporta ca si cum nimic nu s'ar fi intamplat si seara in dormitor ma intreaba senin daca putem dormi imbratisati


Maria, daca el nu intarzie si vine acasa si vrea sa dormiti imbratisati, e clar ca tu nu ai putut sa-l ierti...si ca te tot gandesti la infidelitate, ti-e teama sa mai ai incredere il el, il suspectezi mereu, esti nesigura pe tine (i-o fi placut mai mult cu ea?, de ce a facut asta?). Problema mai e si daca a fost o relatie de durata sau doar o aventura de o noapte, o scapare nefericita...Nu stiu, incearca sa stai o oar cu tine insati (poate mai mult) si sa pui pe hartie tot ce simti, toate frustrarile si nemultumirile tale legate de el si de voi...poate si de tine. Ai avantajul ca poti fi 100% sincera cu foaia de hartie si poti arunca cuvintele asa cum iti vin ele. Si apoi citeste si gandeste-te ce simti. Daca il iubesti suficient pentru a-i acorda o a doua sansa. Eu sunt mai necrutatoare, iert tare greu...dar in teorie stiu ca fiecare dintre noi face greseli si merita o a doua sansa. Stii si vorba "ai gresit o daua, de doua ori..." Daca a gresit doar o data, poate merita o a doua sansa. Poate si tu meriti o a doua sansa sa/ti traiesti povestea de dragoste, visul.
Si zic ca dupa ce scrii pe hartie si recitesti, selectezi doar ce nelamuriri mai ai, lasi pe hartie reprosurile si cuvintele grele, discutati amandoi, luati o decizie si incheiata subiectul, il ingropati cu toate rele. Numai clarificand lucrurile puteti merge mai departe, altfel o tot lalaiti asa si va tot reprosati lucruri si perpetuati starea asta de neliniste si nesiguranta...si copii simt si sufera.
sa ai puterea sa judeci drept si sa iei decizia cea mai buna!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annisia
Nu stiu daca va mai aduceti aminte cand eram eu gravida si alergam pe la Pitesti sa consiliez un cuplu...
Daca esti batbat si nu vrei sa cresti copilul altora


Annisio, sa stii ca acum cateva saptamani eu ma intrebam ce s-a mai intamplat cu acel cuplu...uneori imi vin in minte chestii care nu trebuiau retinute si ma intreb "Oare ce s-a mai intamplat?" Adica nu ar fi trebuit sa retin chestia asta, dar uite ca mi s-a ars pe creier si intr-un moment de "liniste" in "laborator", probabil s-a accesat dosarul cu "lucruri retinute fara voia stapanei"...
Eu i-am spus berbantului meu asa:
1. Daca ma inseli, sa ai grija sa nu alfu.
2. Daca aflu ca m-ai inselat de la altcineva, e vai de tine, asa ca mai bine imi spui tu!
3. Daca ma inseli, sa fie cu una mai faina, buna etc. decat mine, altfel e vai de tine! Ex. Jessica Alba

Eu nu as avea nicio problema sa cresc copilul altei femei, imi plac copii foarte mult, plus ca daca mi l-ar aduce barbatul cand deja copilul ar avea vreo 6 luni-1 an, as scapa eu de ce e mai greu.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vai de mine doamnelor, cum va inghesuiti la dezbaterile despre barbati si eu cu chiu cu vai am obtinut un raspuns pentru ciorba mea de loboda.

Voiam sa va mai intreb si de concediu, dar zau ma tem ca ma lasati tot asa in aer. Oricum, parca ati fost careva la Ela Quality in Antalya. Daca da, va roooog ceva impresii.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Rox, tot desfac bagajele...mi-am dat seama acuma ca bocancii mei cei mai comozi sunt la busteni, adidasii imi fac sa mi se umfle picoarele,pt ca n=-au pioc de relief si eu am platfus, mai am niste bocanci aici la bucuresti dar sunt cam duri...o sa fie greu:D (ca stau practic 3 zile in picioare la pozat)
Inca nu mi-am pregatit tot echipamentul foto...si colac peste pupaza am de trimis o compozitie la un concurs.
Si maine vine tanti sa golim niste biblioteci, ducem din catrafuse la Busteni in vederea renovarii la Bucuresti...sa mai zic?


Mey, in slapi de trebuie sa mergi, si tot o sa mergi...pai cat te-ai zbatut pentru cursul asta si acum o bagatela precum bocancii sa te opreasca...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Offf se discuta intens...oricum e un subiect in care intotdeauna vor fii doua tabere...cele care iarta si cele care nu.
Daca ma intrebai acum 2 ani...iti spuneam ca divortam imediat ce aflam de infidelitate...insa acum mi-am schimbat gandirea...nu mai e ciar asa de simplu.
Maria tu esti singura care stie cel mai bine ce simti si daca poti sa ierti.


Roxana te-as ajuta eu cu ciorba aia de loboda...insa habar n-am sa prepar.N-am mai mancat de ani buni,aici nu se gaseste loboda.

Ma bucur ca ti-au palcut pozele,am sa pun cateva peisaje si in blogul foto,asta daca ma lasa Erika pe seara.
Vremea a fost calduroasa...se putea sta si in maneca scurta,eram cam 22-24 grade,insa batea vantul/briza rece si am preferat maneca lunga.


"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

stati calme ca-mi iau si bocancii, si adidasii, si slapii



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sabina, ma bucur ca nu te poate opri nimic din drum. Maine e plecarea?

SabinaY, stai linistita ca am obtinut retetele solicitate de la Mandarinutza si Yaia. Era asa o vorba, sa le mai deturnez pe fete, ca prea se infierbantasera. Legat de temperatura, intrebasem pentru ca am vazut-o pe Erika direct in papuceii aceia, fara ciorapi, si ma gandeam eu ca e caldut.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

stati calme ca-mi iau si bocancii, si adidasii, si slapii



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Asa te vreau!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit
Mihnea in actiune
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria
am sesizat iarasi o schimbare ,imi spune ca imi va fi mai bine fara el ,ca nu trebuie sa plang pentru el ,ca a incercat sa treaca peste ,dar nu poate ,ca nu ma merita ,ca nu se poate iubi nici pe el ,apai sa mai iubeasca pe cineva
Ii este tare greu sa isi ceara scuze ,sa-si recunoasca greselile ,si nu mi-a spus-o direct dar mi-a dat de inteles ca ii este teama sa nu care cumva eu sa-l insel vreodata,


Mah, hotului tot de furat i-e frica!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput