Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Eu sint purtatoare heterozigot al mutatiei G20210A a genului de protrombina si fericita purtatoare a unei fetite sanatoase de 4 luni si 3 zile.
Tratament am facut cu Clexane 40 si aspirina infantila de 100mg(asta pina in sapt 35)inca din prima sapt.Pot spune cu mana pe inima ca daca n-ar fi fost trat injectabil ,probabil as fi pierdut sarcina la fel ca si pe celelalte trei anterioare.

Daca experienta mea ajuta pe cineva,cu draga inima...

Miki,ti-am raspuns la Clinica virtuala.

Avalon,Mikisor sinteti la sufletul meu,nu numai pt ca sinteti toba de citite si selective in a da informatii cit si pt sufletul de care dati dovada,in a ajuta pe una sau pe alta.Eu va pup si-mi scot palaria in fata voastra!



Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ala77, cu multa placere. Sa ne spui rezultatul.
Avalon, da, o am pe aia rea si homozigota, dar sunt optimista si sunt sigura ca le voi tine sub control. Norocul meu e ca m-am lasat de fumat acum 4 ani (ma dureau plamanii- simptom de embolie pulmonara ) ca nu am luat AC decat 2 luni in viata mea si ca in loc sa ma duc prima data la Fundeni cum mi s-a recomadat am facut anal la Synevo.
Surioaro avem si ac profesie,spor la declaratii.
Fata secreta, graviduta, nu cred ca e superstitioasa dar ii e frica sa se pronunte pt ca ieri a aflat si tot ieri a inceput sa sangere si nu stia dc sa intrerupa aspenter-ul. Tu stii ceva? Cred ca e la dr acum. Sa-i tinem pumnii




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Idaira pot sa te trec pe prima pag in lista de gravidute? Dc da da-mi datele tale de pana acum: varsta, sarcini pierdute, tratam care il faci acum (inclusiv vitaminele)sau scrie-ne povestea ta toata si dau trimitere catre ea din listuta. Multumim ca ai intrat, esti singura cu ac mutatie aici.
Ma duc sa citesc la Clinica virtuala




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Avalon, cat ma bucur ca ai descoperit FINALMENTE cauza!! E important si pentru bb, si pentru sanatatea ta, in general. Nu-mi vine sa cred ca miriadele de medici pe cae i-ai consultat in tot amarul asta de timp nu au banuit explicatia, caci inteleg ca la tine simptomele si istoricul colateral erau evidente. Of! Noroc cu Miki!

Tot lui Miki ii datorez si eu spemograma de azi, cu spermocitograma NORMALA. Am scapat de teratospermie, avem morfologia in standarde!! Numeric, stam binisor, 3,2 mil/ml, deci aproape 10 milioane in ejaculat (acum cateva luni, sub influenta tratamentului cu testosteron - cea mai nefericita idee a mea! - abia aveam 1 milion/ml). La testul de vitalitate avem 58% dintre spermatozoizi vii iar nr. de spermatozoizi progresivi dupa test de migrare/ejaculat este de 500.000. La mobilitatae avem 1% progresivi medii (tip A - OMS) si 12% progesivi lenti (tip B), cu un test de supravietuire la 24 de ore de 15%. Deci oligospermie foarte marcata, astenospermie marcata si spermocitograma normala. E bine!

Sorry, girls, ca-s offtopic, dar am scris pentru Miki, ca ea ne-a consiliat cu multimaca si naprasnic si iata ca avem rzultate, ne face sa plecam optimisti spre noul fiv.

Veti da voi de cap si tratamentului pentru mutatiile astea, sunt sigura-sigura!!

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Fara doar si poate...

Am 37 ani,3 sarcini pierdute,prima la 8 sapt jumate,apoi un avort menstrual,apoi cealalta la 5 saptamini,2 IA,prima nereusita, adoua cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell),in prezent nu fac trat cu nimic.Imi amintesc ca la a doua IA eram disperata,ca aveam doar un folicul de 15mm si altul de 17mm pe un endometru de 5,5mm,si am apelat-o pe Avalon si mi-a spus ce trebuia sa iau pt endometru,multumesc inca o data .Dar uite ca a fost sa fie,si Carla a fost puternica si a rezistat cu brio.
Pe durata sarcinii,am luat un complex de vitamine,nu-mi amintesc denumirea,care continea de tot,inclusiv omega3,iod,vit C(primele luni),Clexane40 si Adiro 100mg(aspirina micronizata).


Carla
Povestea Carlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Super rezultat Luca, ma bucur tare mult. Eram mai mult ca sigura ca se va remedia pb aparuta dupa testosteronul sintetic dar si faptul ca veti scapa de terato. Felicitari!! Ma fac nasa virtuala, pe bb o sa-l cheme Miki
Idaira multumesc pt date. Ce ti-a rec Avalon pt endometru, cumva Royal Gelly , vit E, aspirina sau maca simpla? Am facut scoala impreuna




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Da,laptisor de matca si vit E,daca imi amintesc eu bine.Maca de la inovatics ,ceai de cretisoara,naprasnic,branca ursului,a fost o alta etapata ..

Carla
Povestea Carlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

Miki
Te mai bat putin la cap cu niste intrebari! Oare n-ar trebui sa-mi recomande dr cu care am facut fiv ce analize sa fac? Sau sa ma duc sa le fac de capul meu? si inca ceva: trombofilia are ceva simptome?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Am lipsit 2-3 zile(motivat,ca am nasit!),si uite ce de fete au iesit la soare!!!
Avalon,ma bucur din suflet ca ai aparut ,mai urmaream eu forumul aspirantelor si al fiv-oaselor,si nu te vedeam,ma intrebam cum mai esti,ca nu-mi imaginam ca vei renunta,nu-i o fericire sa ai balariile astea,dar,bine ca stim despre ce e vorba,cumva,le-om da de capat!Acum vom avea doua enciclopedii:Enciclopedia Miki,si Enciclopedia Avalon!
miki,spune-mi,te rog, ca e vorba de mcrissa!!!Asa-i?
referitor la L-arginina,eu pot sa-ti spun ca am luat la stimularea din martie,pt. ca citisem studiul acela al dr-lui Micu (CJ),referitor la rolul L-argininei in stimularea fluxului sanguin endometrial.Am avut un flux excelent in ziua 10,cand am facut pregnylul,s-a vazut la Doppler,dr-ul meu era ironico-reticent,dar,nu stiu ce influenta are in trombofilia datorata V Leiden.
Vreau sa stiu,analizele de care vorbea Avalon,IgG si celule NK,se pot face la noi in tara?La Synevo,de ex.?Le-as face si eu,tinand cont ca ultimele mele 2 sarcini au fost oprite in evolutie atat de devreme...
Vis-a vis de ce spuneai,miki,cum ca incepi sa ai un cm. f. redus,ai verificat progesteronul?Eu am un fix cu progesteronul ala,de cand mi-a scazut in sarcina,si sarcina s-a dus, si-atata il caut acum...Stii,cum de vreo 3 luni iau proge luna de luna,ba ca sper sa fie sarcina,ba ca sa programez CM asa cum imi pica mie bine,am avut acum un cm,cum nu mai speram,ca la 20 de ani,(cantitativ!),si,ca niciodata,fara un cheag de sange!Sunt sigura ca e efectul Aspenterului si al B-urilor.Si a fost si val. progesteronului ok.Din pacate,n-am putut sa-mi controlez cm. cu progesteron luna asta,chiar daca am luat eu Duphaston,in a 28-a zi,fix, a venit...nu-mi pica bine,pt. ca sotul meu nu poate fi acasa decat pe weekend,asa ca luna asta o voi pierde...A,si am mai constatat ceva.De joi,mi s-a terminat aspenterul,si am tot uitat sa-mi iau.Vreau sa va spun ca au inceput sa mi se umfle picioarele,nu-mi venea sa cred!Si eu,care puneam chestia asta,de ani de zile,pe seama oboselii si a incaltamintei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Luca,numai vesti bune incepi sa ne dai!Bravo,ma bucur tare mult pt.tine!!!E promitator!!!Cand incepi?
[purple]Idaira[/purple,ce frumoasa e povestea ta!
Sambata,la biserica,dupa slujba,preotul a venit sa ne felicite si pe noi,nasii.Si ne-a intrebat,firesc:"Aveti copii?"Nu,nu avem.../Vaai,dar cum de nu aveti?/N-avem!/Nu va plac copiii?/Ne plac,dar n-avem!/Vaai,dar nu-i bine ca n-aveti copii!De cat timp sunteti casatoriti?Dar de ce ,de ce etc,etc.../"Oricum eram vraiste,ca am avut testul negativ,si mi-a mai venit si cm,si vedeam cat de fericita e mamica bebelusului,si ma intrebam daca voi fi si eu vreodata asa,a mai venit si ala cu chestionarul lui,am cedat,evident,si m-a apucat plansul,acolo,in biserica,eu,nasa,de fata cu toata lumea...imi venea sa-i trag un cap in gura aluia,chiar n-am considerat ca e treaba lui sa scormoneasca in sufletul oamenilor...noroc cu rimelul meu waterproof,ca el nu m-a dezamagit...si m-am gandit ca trebuie sa fac tot ce pot,sa reusesc sa am copilul meu,pt. ca n-am sa pot trai asa...

Mergi la inceput