Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Avalon,scuze,am vazut ca ai scris unde ti-ai facut analizele!.Am intrat pe site-uri la laboratoare la noi la Timi,am vazut ca fac doar IgG.O sa merg dimineata sa o fac .E suficient IgG,sau trb. si IgM?Si voi intreba si de fenotipare,poate am noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Buna fetele! ma bucur cand vad ca mai exista oameni care se ajuta intre ei.va pe toate si bafta in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa, da ma banuiesc de lipsa de progesteron, si eu cand am luat pt chistul meu endometriozic am avut CM ca in tinereti. O sa bag destui hormoni in mine la FIV, o sa mi se dea tratam solid de sustinere deci nu-mi fac griji pt asta . Din cauza ca am luat 6 utrog/zi in sarcina si non-stop uda in chiloti m-am iritat, nici nu vreau sa-l vad. Si am o nelamurire, progesteronul coaguleaza sangele?
Ufff, nasoala faza cu parintele, a vazut ca te-a facut sa plangi?
Criss81 tu in ce faza esti?
Avalon te asteptam cu partea a II-a,
Idaira te-am pus pe listuta mamicilor, spune-mi dc sunt trecute datele corect, dc lipseste ceva....
Alexutza te-am trecut si pe tine pe lista gravidutelor, imi lipseste tratam complet si am uitat cum ai inceput clexanul(doza si sapt)






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Eu sunt in aceeasi faza, Miki. Nu reusesc sa scap de ureaplasma. Ma gandesc sa fac luna asta pachetul de trombofilie, apoi nu mai stiu ce sa fac. La Fundeni mi-a iesit proteina S mai mica si rezonanta capilara a zis ca nu e buna si mi-a zis sa ma duc cand raman gravi, dar sincer iti spun mi-e frica sa incerc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Da Avalon, te asteptam cu partea a II-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Imi adunai gandurile... stransei ideile si acum ma apuc sa le astern pe hartie.
Miki, in primul rand nu-ti face probleme de raspunsul la stimulare, si eu aveam cm reduse inca de pe la 35 ani, dar eu cred ca si din cauza problemelor noastre de coagulare... sunt convinsa ca aceste probleme s-au accentuat in timp, cu varsta, factorii nocivi din mediu, la mine fumatul, etc etc etc. Rezerva ovariana nu se termina peste noapte, asta sa-ti intre in cap bine, si asteapta-te cam la acelasi raspuns la stimulare ca cel pe care l-ai avut, ba chiar mai bun daca ti se ajusteaza dozele corect, fara excese desigur.
Diferentele dintre cele doua "alele" (cica asa le zice la genele astea MTHFR, aflai si eu acum) 677T si 1298C nu am reusit sa le descifrez prea mult, decat ca:
- A1298C are incidenta mai mica in randul po****tiei europene (4-13,5%) decat cealalata 677T (7-30%), si ca:
- A1298C este implicata mai mult in avorturile timpurii (6-8 sapt) in timp ce cealalta este implicata in avorturi cuprinse intre 6 si 20 sapt.
Ambele insa daca se finalizeaza cu o nastere de copil viu sunt implicate in multe cazuri de defecte de tub neural al bebelusului- spina bifida... eu prefer sa cred ca studiul s-a facut pe persoane care nu au stiut ca sunt purtatoare ale acestor gene si nu au luat acidul folic in doza necesara...
Promit ca mai cercetez alelele astea, imi cer scuze dar doar la sfrasitul saptamanii trecute am primit diagnosticul si eu...

Despre l-arginina, n-o sa dau studii pentru ca mi-e lene sa sap in vrafurile de hartii si in folderele salvate prin cine mai stie ce unghere ale computerului, va trebui sa ma crezi pe cuvant: eu o recomand numai in caz de urgenta (endometru <5 in ziua 7-8 de stimulare) - pentru ca exista si alt cai mai putin nocive de crestere si vascularizare a endometrului... si inca ceva: numai inainte de ET, NICIODATA DUPA. Am luat si eu, pentru ca endometrul meu a fost mereu cu probleme, dar numai 2-3 zile, pana l-am adus la un nivel corespunzator si asta numai pana la punctie, cu foarte mare precautie... O sa-ti spun de ce: dupa punctie structura endometrului se schimba, chimia e cu totul alta, endometrul din proliferativ inainte de ovulatie/punctie devine trilaminar la punctie/ovulatie si apoi secretor dupa punctie/ovulatie si la ET are cu totul alta chimie, este impregnat de progesteron. Nu poti folosi l-arginina dupa ET, asta e parerea mea dupa ce am citit mult pe tema asta. Indiferent de sindrom.

Despre IVIG (imunoglobulina umana)- am scris la sarcina si bolile autoimune si voi mai scrie, ca am strans materiale gramada, inclusiv discutii pe forumuri straine. Asta era ultima varianta de tratament ce ramasese neincercata de mine. Este un tratament extrem de costisitor si inca in faza experimentala, nu se stie care sunt riscurile... voi reveni asupra subiectului...

Surioara, declaratiile ca declaratiile, dar incerc sa ma mobilizez cu 2 examene... mai am 2 examene si neuronii mei nu vor sa se conecteze deloc la ele...

Idaira, vrei sa spui ca fetita ta Carla a fost conceputa atunci cand ti-am scris eu pe PM? Woooow, stii cum ma simt??? Ca si cum as fi partasa la infaptuirea unei minuni, crede-ma!!! Sa va traiasca, ma bucur mult de tot ca "am conspirat" ca aceasta minune sa poarte azi un nume (un nume tare frumos, sa stii)!

Luca, iata ca si Miki conspira! Ma bucur ca sfaturile ei au dat roade, nici nu aveau cum sa nu dea, avand in vedere experienta pe care o are... ne-am confruntat si noi cu o scadere dramatica o calitatii spermei ajungand dupa nu mai tin minte cate luni de testosteron sintetic (i-am uitat numele, iarta-ma) prescris de o dr androlog la 6 mil de spermatozoizi cu zro forme normale in 2006 parca... iarta-ma ca stau asa prost la capitolul infertilitate masculina... Eu iti doresc sa ai parte de o minune ca a Idairei in urma acestui FIV!

Profa te inteleg atat de bine si cu chestionarul, si cu rimelul... scuza-mi umorul cam "negru", dar sa stii ca si eu plans odata (e adevarat ca in baia institutiei) dupa ce o colega m-a chestionat in acel mod insistent, peste masura de insistent... ca de ce nu am copii... cuuuum de atatia ani casatorita si nu am copii???? dar nu-mi doresc?! si eu eram tocmai dupa o pierdere de sarcina, nu stia nimeni ca eu facusem un curetaj cu o zi inainte pentru sarcina oprita in evolutie. Uneori oamenii sunt lipsiti de tact si ignoranti, sau pur si simplu fara simt de observatie.
IgG este suficient (imunoglobulina G). Dar vezi poate gasesti totusi la tine in oras de facut la vreun laborator mai rasarit -IMUNOFENOTIPARE LIMFOCITARA - asta include si NK, si B, si T.

Am scris o gramadaaaaa... si am ramas tot la episodul 1...

************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate**************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisix

Da Avalon, te asteptam cu partea a II-a.

Pisicuta curioasa. Pisule, ai vazut ce a scris Avalon? Ca de la diferelin i s-au umflat picioarele, stiu ca si tie ti s-au umflat la primul FIV. Nu vrei sa-ti faci cateva analize? Stiu ca faci clexan dar poate ai nev de vitamine.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

avalon , miki-miki
SUNTETI DEOSEBITE , ma bucur din suflet ca sunteti aproape de noi cu cele mai bune sfaturi.
Am citit intr-un suflet tot ceea ce s-a scris si cred ca o iau de la capat ca sa inteleg mai bine pt ca pentru mine astea sunt niste notiuni cu totul straine dar promit ca o sa-mi fac lectiile si poate cu ajutorul vostru o sa ma bucur si eu de acea senzatie minunata de a simti ceva in pantecul tau.
Va multumesc inca o data ca existati !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Aaaa, uitai de graviduta secreta... Nu stiu ce probleme are ea si mai ales care ar fi cauza sangerarii, dar la mine una aspenterul a fost cam "apa de ploaie"... e adevarat ca fumam atunci si se stie ca fumatul multiplica problemele de coagulare cu 10... Eu ii doresc sa-i ajute Dumnezeu si sa fie bine!

************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate**************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mai fetelor voi v-ati gasit: doxa amandoua !

Avalon insa ma bucur ca de sfaturile tale se bucura atatea fete, oricum e o genereozitate enorma sa aveti grija de framantarile atator suflete...
Anyway, eu o sa-ti raman toata viata datoare, tu stii

Multi stiu, putini cunosc - eu nu am respectat schema de tratament a dr Platteau ci am fost consiliata personal de AVALON. Asa am obtinut record de ovocite si ...iata-ma gravida

Da miki fix chestiile astea m-au pus si pe mine pe ganduri. Eu deja abia mai incap in pantofi

A, si astept cu interes sa trecem la episodul II
Nu uita ca la 23 ma cuuulc Da daca e mai fac o exceptie ...

Mergi la inceput