Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miaumiau spune:

buna dimineata fetelor,
am o intrebare: eu iau cam de doua saptamani trombo ass , acid folic si magne b6. oare influenteaza rezultatele analizelor pentru mthfr si factor V Leyden ? ca m-as fi dus acum sa le fac.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon, te-am trecut pe prima pagina.
Miaumiau poti face mutatiile , nu sunt influentate analizelr de vitamine si anticoagulanti, sunt mutatii genetice, asa ne-am nascut.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon, imi pare tare rau ca a tb sa treaca atata timp pana sa afli ce ai. Aseara citind mesajul tau mi-au dat lacrimile, ma simt o "norocoasa" ca nu a tb sa trec prin n FIV-ri pana sa aflu ce am. Si acum mi se pare f tarziu, ma apropii de 39 ani si mi-e tare frica ca nu mai ovocite, am un CM "simbolic" ca sa zic asa, la ultimele 2 am avut doar o zi si ceva de sangerare si dau 3 picaturi.
Surioara mea te rog sa nu pleci de aici ca am mare-mare nevoie de tine. Pt inceput vreau sa-mi spui dc ai aflat ce deosebire e intre mutatiile C677T si A1298C. Si mai vreau sa stiu ce parere ai de L-arginina , am vazut ca la noi cu V Leiden este inlocuita arginina cu glutamina. Eu dupa FIV am luat L-arginina 1500mg/zi, dar am citit apoi ca cica nu face bine la embrion. Noua ne lipseste arginina, nu se face clivajul cu prot C activata ... crezi ca ajuta administrarea L-argininei? Eu cred ca da dar vreau sa aud si o parere a ta ca te stiu fata studioasa si ai un vraf de carti la capul patului
Ne asemanam f f mult, mutatiile, varsta, am bantuit DC-ul cu pb ani de zile, ni se umfla picioarele, sarcina oprita din ev la 8 sapt, antecedente in fam (la mine tata AVC, mama varice)... deci suntem gemene
Ce pachet ai facut mai exact? Profil trombofilie ereditara II?" Homocisteina ai facut-o?
Cu imunoglobulina G m-ai bagat in ceata, nu stiu nimic de ac analiza. Oare tb sa o fac si eu? ... IVIG se gaseste la noi?












Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Merci mult, Miki! Dar povestea e lunga, te averizez ca nu a fost decat episodul nr. 1 ala de ieri... inainte sa trec la episodul nr. 2 (si urmatoarele) insa nu pot sa nu remarc faptul ca pe prima pagina lipseste ceva... nu avem inca nicio graviduta cu sindrom... dar ai dreptate tu Miki cand spui, cu perseverenta si informatiile potrivite, sunt sigura ca vom reusi! Si cu ajutorul medicilor, desigur, dar trebuie sa-i gasim pe cei buni, care sa ne ajute cu adevarat (sau sa-i determinam sa ne ajute intr-un fel sau altul).

Tot inainte de a continua povestea mea, sa raspund intrebarii lui Tamaryllis:
draga mea, nimic din ceea ce am facut in acesti 7 ani nu a fost intamplator... nici macar decizia finala de a nu face laparoscopia (propusa dealtfel de un singur medic din cei xx cu care am discutat in tara si in strainatate, ghicesti desigur cine a fost acel medic)... am intentionat de vreo 2 ori s-o fac si m-am razgandit, sa nu crezi ca de frica, sunt genul de persoana careia nu i-e teama de nimic aproape, anestezii, histeroscopii si HSG fara anestezie, injectii intramusculare si subcutanate facute cu manuta proprie, nu ma dau inapoi de la nimic... insa eu nu fac nimic fara a-mi justifica mie ca trebuie s-o fac, ca are vreo logica s-o fac...
Adenomioza este endometrioza instalata in muschiul uterin, nu se poate rezolva laparoscopic, nu se poate nici macar diagnostica laparoscopic... un medic ginecolog de excpetie care practica si laparoscopii mi-a zis textual "adenomioza nu se poate diagnostica decat intr-un singur fel: histeroctomie - scoti uterul si il diseci-DOAR ASA!)".
Apoi, HSG si toate cele 3 histeroscopii si sarcinile naturale aratau ca trompele mele sunt ok, nu numai permeabile dar si functionale, nu am avut niciodata sarcini extrauterine, infectii sau hidrosalpinx.
Cu sinceritate iti spun ca sunt genul de persoana care nu urmeaza prescriptiile medicului, asculta medicii dar decizia o ia printr-un proces ce pare ciudat altora si in final face fix ce-o taie capul- DIN FERICIRE pentru mine. In fine, trecand de toate astea, daca vei avea putina rabdare si vei citi povestea mea pana la capat vei intelege ceea ce acum poate iti pare de neinteles...


************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate**************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

revin... Da, puiule, am raspuns la TOATE intrebarile tale si voi raspunde pe rand la ele, in "episoadele" urmatoare... trebuie doar sa aveti putina rabdarica cu mine, da?



************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate**************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Tamaryllis interesanta lucrarea, este utila celor care nu au ramas insarcinate niciodata.
Avalon, astept povestea ta toata, mie mi s-a rupt filmul cand ai plecat la unguri pt FIV.
Despre dr Uscatescu, nu ma dau in vant dupa ea (caracterul mi-a displacut total) dar dc imi da clexan sa fac de la inceput si-mi supravegheza sarcina bine at e OK. Am obs ca sunt fete cu sarcini pierdute si la Fundeni li s-a spus ca sunt OK. Dr au mandria lor, nu te va trimite nici unul sa faci anal la un alt laborator decat al lor (dc au unul) de aceea le spun fetelor sa faca anal la Synevo si abia apoi sa se duca la Uscatescu.
Avem o graviduta, Alexuta1181, inca una secreta si alta care o stiu cu Fact V Leiden si am rugat-o sa-mi dea datele pt prima pag dar nu a dorit, mi-a rasp ca "nu e nev sa fie trecuta in lista ca pe ea o stie toata lumea".


Edit: o sa fac lista de . Mut datele gravidutelor din prima lista in lista de apoi cand devin mamici mut datele in lista de . Asa nu se incarca pagina si se vede toata odiseea.
Fetelor, voi ce parere aveti?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

miki
Am luat doar aspirin protect 100mg zilnic. Am intrerupt dupa cateva zile de sangerare, la sfatul medicului.
Nu stiu de unde sa incep cu analizele, simptome nu am , doar picioarele mi se umfla daca stau mult in masina, la drumuri lungi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui ala77

miki
Am luat doar aspirin protect 100mg zilnic. Am intrerupt dupa cateva zile de sangerare, la sfatul medicului.
Nu stiu de unde sa incep cu analizele, simptome nu am , doar picioarele mi se umfla daca stau mult in masina, la drumuri lungi.

Pt inceput pachetul " Screning trombofilie ereditara II" dc nu iese nimic mai faci alt pachet, asta ca sa nu dai prea multi bani deodata si aiurea.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

miki
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Miki, - Profil trombofilie ereditara II am facut- ce ai recomandat tu, homocisteina nu am facut-o... cele 3 mutatii ma interesau in mod deosebit, dar ce probabilitate era ca din 3 eu sa am 2? Offf, tu surioara o ai pe aia rea homozygota...
Vezi ca eu mai intru pe la subiectul alaturat cu afectiunile imune- si mai scriu si pe acolo cand e vorba de ele... ca sa fiu on-topic, of course!

Aaaa, poate graviduta secreta e superstitioasa ... poate i-e teama ca daca spune se trezeste din vis... dar poate ca va prinde curaj si va spune, cine stie?

Alexuta sa ma ierte, culmea este ca m-a interesat in mod deosebit cazul ei, mai ales ca atunci am constatat cu stupoare ca se poate pierde sarcina si sub tratament, daca nu este in doza corecta... ii multumesc ca ne tine la curent cu starea ei, fiecare succes nu poate decat sa ne ajute pe noi toate celelalte!

... acum mai si muncim... revin mai pe seara...



************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate**************

Mergi la inceput