*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (48)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Mamiseli, si eu adaug un praf de nucsoara la pireul de legume, iese o nebunie Ecaterinei ii place tare mult.
Uite ca la vanilie nu m-am gandit, mersi de ideequote]citat din mesajul lui mamiseli_11

Eli mai bine lasi fructele crude, n-au nici o valoare nutritiva fierte. Si daca fructele sunt crude, impreuna cu supa sau piureul de legume ajuta la un tranzit digestiv normal fara constipatie sau diaree. Si poate merge sa schimbi meniul zilei. poate o zi de suc de morcov cu mar si scortisoara sau para data pe razatoarea de sticla cu un strop de vanilie sau daca tii la fiert, morcov copt cu scortisoara. Asta pt dimi. Eu azi i-am dat Mirunei piure de para cu avocado si vanilie, a rupt castronul ca niciodata. La piureul de legume (jumatate de morcov, un cartof, o ceapa mica pt gust, un dovlecel mic, o bucatica de telina) i-am pus o lingura de ulei de masline si un varf de cutit de nucsoara. A iesit mult piure, am pus la borcanel si la frigider si pt maine.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui julia16

Citat:
citat din mesajul lui bertha

Mamici, sunt putin descumpanita: De o sapt am inceput cu suc de mar. In prima zi f fericta, deschidea gurita frumos. A 2-a zi a mancat, dar fara entuziasm. A 3-a zi a papat, cam cu indiferenta I-am adaugat putin suc de morcovi, parca a fost mai bine, apoi iar n-a mai vrut...cert e ca azi n-a vrut sa deschida gura deloc. Nu am insistat. Nu era obosita sau satula de laptic...cred ca nu-i place pur si simplu. Sunt derutata si nu stiu cum sa reactionez, pt ca Darius, cand era bb, a mancat cu placere cam tot ce i-am dat (fitele au venit pe parcurs). Cred ca o mai las cateva zile, sa uite, apoi incerc cu piure de legume.

Pupici tuturor, citesc zilnic, dar mai greu cu scrisul.

Edit: Otilia, scuze, am ramas datoare cu un raspuns: poza care insoteste povestea nasterii e luata din albumul meu. E facuta inainte de botez in dormitorul socrilor. Hi, hi, de-ar stii soacra-mea cati i-au admirat tapetul!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana




Bertha, la fel am patit si eu cu Maria. Nu a vrut suc, oricat am insistat. Am schimbat lindurite, cani cu cioc, dar nu a vrut. Am renuntat si i-am dat piure si asa a vrut. Ii dadeam mar ras, iar sucul de morcov il amestecam cu marul ras sau banana.




Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://family.webshots.com/album/569840607QnUwJU



O sa incerc cu piure de mar, o sa-l pasez la blender si, in functie de consistenta, il mai diluez putin, pt ca trebuie sa fie mai moale, avand in vedere ca ea nu a papat decat la san pana acum.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Dragi mamici.. ne puteti da si noua un vot?
Multumiri anticipate. Vapup
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/21829/

Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 20 saptamani
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Laura, multa sanatate fetelor, sa se faca repede bine.

Berta, cam asa am patit si noi cu sucurile (nici cu lingurita, nici cu bibe, nici diluate ), in schimb mananca mar ras si banana mixata . Incearca si la Ioana poate merge asa. In schimb, la supa e invers, ii place zeama chioara, nu-i plac legumele mixate

Monicus, rezolvat

Mamica de bebelina Teodora (1.12.2008) & adolescent Bogdan (24.05.1995)

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Multumesc frumos draga mamica...
si spor mai departe cu diversificarea.. Pupici...


Citat:
citat din mesajul lui aleinad.g

Laura, multa sanatate fetelor, sa se faca repede bine.

Berta, cam asa am patit si noi cu sucurile (nici cu lingurita, nici cu bibe, nici diluate ), in schimb mananca mar ras si banana mixata . Incearca si la Ioana poate merge asa. In schimb, la supa e invers, ii place zeama chioara, nu-i plac legumele mixate

Monicus, rezolvat

Mamica de bebelina Teodora (1.12.2008) & adolescent Bogdan (24.05.1995)

Teodora


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 20 saptamani
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Votat

Citat:
citat din mesajul lui monicus

Dragi mamici.. ne puteti da si noua un vot?
Multumiri anticipate. Vapup
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/21829/

Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 20 saptamani
pozele mele
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Mamele care mai alapteaza, este foarte bine sa nu intarce copilul, daca lactatia este prezenta si copilul manifesta inca interes pentru supt.

Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 20 saptamani
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Multumesc frumos lauramiron
Pupici


Citat:
citat din mesajul lui lauramiron

Votat
Citat:
citat din mesajul lui monicus

Dragi mamici.. ne puteti da si noua un vot?
Multumiri anticipate. Vapup
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/21829/

Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 20 saptamani
pozele mele
Povestea nasterii




Laura, mami de Caterina (6 dec. 2008) si Rebeca (16 sep. 2005)
http://community.webshots.com/album/569566859Ywlnwo


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 20 saptamani
pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertha

Mamici, sunt putin descumpanita: De o sapt am inceput cu suc de mar. In prima zi f fericta, deschidea gurita frumos. A 2-a zi a mancat, dar fara entuziasm. A 3-a zi a papat, cam cu indiferenta I-am adaugat putin suc de morcovi, parca a fost mai bine, apoi iar n-a mai vrut...cert e ca azi n-a vrut sa deschida gura deloc. Nu am insistat. Nu era obosita sau satula de laptic...cred ca nu-i place pur si simplu. Sunt derutata si nu stiu cum sa reactionez, pt ca Darius, cand era bb, a mancat cu placere cam tot ce i-am dat (fitele au venit pe parcurs). Cred ca o mai las cateva zile, sa uite, apoi incerc cu piure de legume.

Pupici tuturor, citesc zilnic, dar mai greu cu scrisul.

Edit: Otilia, scuze, am ramas datoare cu un raspuns: poza care insoteste povestea nasterii e luata din albumul meu. E facuta inainte de botez in dormitorul socrilor. Hi, hi, de-ar stii soacra-mea cati i-au admirat tapetul!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana


Se mai intampla. Te-ai gandit bine, sa faci pauza si apoi sa ii dai legume.

SMS 858 - Doneaza 2 EURO pentru inima copiilor
Madutza,Mariuca(17 Mai 2004) si Andreea (21.11.2008)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Diamisha: .

Monicus: Votat.

Diana21: Si noi pe aici, cu problemutzele noastre. Am vazut un Tudorel scump si o Ianca dulce, dulce.

Mirtha: Am cantarit galusca si a luat in greutate in grafice. Am inceput sa-i dau putin din formula aia hipoalergenica, sa se obisnuiasca cu gustul, dar mi se pare ca eczema se inflameaza mai tare cand o bea. Sa vedem. E nasol, ca n-am ce formula sa-i dau mai incolo si laptele meu, cu dieta asta, nu mai are consistenta necesara. Si nu stiu cay o sa mai am lapte. In plus, am cam inceput sa nu ma simt bine...(cred ca e carenta de vitamine) si sunt slaba ca un batz. Am pus 2 poze ca dovada:

http://community.webshots.com/album/569588638JLzHwt

Duminica mergem la dr., sa vedem ce mai zice. Dar Andrei e ok, ia in greutate, eczema s-a mai retras, scaunele sunt mai ok, ne apropiem si noi de diversificare si sper ca va fi mai bine.

Intrebare pt. mamici cu copii mari : Cati ml lapte/ cate mese de san mai au piticii care papa deja mancare de ceva timp?

Eli: Scoate tot mai putin din san, nu-l goli, incepe un regim, opreste stimulentele de lactatie si ar trebui sa se duca incet, incet.

Mamiseli
: Mirunica ta e o frumoasa! Are niste ochisori......si niste falcutze.....

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput