*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (48)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

DE CE FIERB FRUCTELE?
ei bine banana cruda a constipat copilul f f rau 3 zile nu a facut kk...iar de la mar crud tipa de burta si strange din pumni si se chrceste crunt...am incercat varianta datului in clocot odata si evident nici constipatie nici urlete...oricum noi la kg stam bine nu este o prob ca isi pierd din vitamine...

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 poze
*******************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara (Spitalul Marie Curie) :
trimite SMS la 858 - 2 euro/apel - orice retea

"Non omnia quae vera sunt recte dixeris - Orice adevar nu e bun de spus
Adevarurile care nu fac placere determina, de obicei, reactii negative, uneori violente, producand celui care le declar, de multe ori, neajunsuri. De aceea e de preferat tacerea."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Ramo, am vazut papusica ta Sa-ti traiasca!!
Malinas, felicitari pentru primul dintisor Doamne ajuta sa iasa toti asa de usor.
Camelia, ce bine papa Alexandra Asa papa si Cati a mea, tot ce i-am dat pana acuma a papat din prima cu mare placere, cred ca era pregatita clar pentru papica. Si eu am patit faza cu castronelul plin cu mancare rasturnatpeste tot
Dandusa, ce frumos povestesti tu acolo cum va trezeste Raducu....n-o deranjeaza pe Crinuta, n-o trezeste noaptea??

Multumim fetele pentru urari Sarbatorim 5 luni cu nas fornait si muci pana-n gura Asta noapte s-a trezit din ora-n ora de m-a capiat, nu putea respira si se enerva. Cum o luam in brate, se calma si adormea....are rana la nasuc de la muci, dam cu crema de galbenele. Si ca sa fie tacamul complet, Rebeca iar tuseste la greu Mergem azi la medic cu amandoua

In rest suntem bine, are 9,3kg si vreo 73cm, se intoarce de vreo saptamana de pe spate pe burtica, sta in funduletz binisor, chiar singurica pret de 20 secunde, inca stirba total, insa gingiile inflamate si dureroase, si mami capiata de cap
Revin ca urla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorvint spune:

Ramo2007 ce fetita scumpa ai tu acolo. Sa iti traiasca.
Malinas felicitari pentru dintisor.
Bravegirl succes cu diversificarea.Noi mai avem putin pana incepem si sper sa fie bine, sa fie mancacios.
Iulia si eu la fel zic,sa mai ceri parerea si altui medic si asa te linistesti si tu.
Alra felicitari pentru Nicole.A luat foarte bine in greutate fata de ce spuneai tu acum ceva timp.Sa o tineti tot asa!
Bebecris si eu i-am dat lui Radu debridat si medicul mi-a spus ca ii pot da si doua luni,e natural si nu face rau,dar daca dupa o luna nu mai sunt probleme sa nu ii mai dau.Poti relua apoi daca apar iar problemele.
Noi am venit din parc si acum dupa ce a plans si in brate am reusit sa il culc.Nici san nu vroia.Am avut o prietena pe la mine si cand am vazut ca nu il pot linisti altfel i-am spus si tatal nostru desi eu nu prea cred in deochi.Acum doarme la mine in brate cu sanul in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

da, ecografic a fost pus diagnosticul si la noi... "un usor reflux" s-a exprimat dr.
oricum, nu i-a dat nici un tratament iar acum se pare ca am cam scapat de regurgitatul prea des... mai da afara daca sta pe burtica, dar asta cred ca din cauza ca-si preseaza stomacelul, mai ales daca-i la sub 1 ora de la ultima masa

Citat:
citat din mesajul lui oceanborn

Camelia, si la noi e razboi dupa ce papa, vrea sa manance singur ...cica....
Apropo de reflux , tratamentul , noua ni l-a dat dupa ce am facut ecografie abdominala..e posibil sa regurgiteze mult si fara sa aiba reflux...mai ales cei alaptati la san

mami de Thomas


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

lauramiron,

sa-ti traiasca cozonaca!
si sa se faca bine repede-repede!

Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Ohohoooo... a doua parere PRO olita!!

Oricum, asa cum am mai zis, ma pun serios pe documentat, ca m-ati pus pe ganduri cu celelalte N pareri contra olita... pana atunci, olita sta frumos in baie, ca nu-i graba, oricum si pana la 8 luni, mai avem ceva...


Citat:
citat din mesajul lui elilov3

cameliam vb de olita tot sora mea a pus.o pe nepotica de la varsta de 8 luni un succes total....dimineata fetita sta frumos isi face nevoia acolo....sora-mea o lauda si ea face.....sper ca ai priceput ceva.....



Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Fetelor care aveti copii mai mari: piureul de legume (morcov etc.) se poate congela? Pana acum am facut pe 2 zile, dar vine o perioada mai aglomerata pt mine si as vrea sa congelez... Am recipiente pt lapte de la Avent.

Diamisha, once a lady, always a lady!



manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq


Manumanu, eu am congelat la Maria, si o sa-i congelez si lui Tudor. O idee buna mi se pare congelarea in tavitele de facut cuburi de gheata. Se acopera cu folie alimentara si se congeleaza. Asa se pot portiona usor.

Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://family.webshots.com/album/569840607QnUwJU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Mamici, sunt putin descumpanita: De o sapt am inceput cu suc de mar. In prima zi f fericta, deschidea gurita frumos. A 2-a zi a mancat, dar fara entuziasm. A 3-a zi a papat, cam cu indiferenta I-am adaugat putin suc de morcovi, parca a fost mai bine, apoi iar n-a mai vrut...cert e ca azi n-a vrut sa deschida gura deloc. Nu am insistat. Nu era obosita sau satula de laptic...cred ca nu-i place pur si simplu. Sunt derutata si nu stiu cum sa reactionez, pt ca Darius, cand era bb, a mancat cu placere cam tot ce i-am dat (fitele au venit pe parcurs). Cred ca o mai las cateva zile, sa uite, apoi incerc cu piure de legume.

Pupici tuturor, citesc zilnic, dar mai greu cu scrisul.

Edit: Otilia, scuze, am ramas datoare cu un raspuns: poza care insoteste povestea nasterii e luata din albumul meu. E facuta inainte de botez in dormitorul socrilor. Hi, hi, de-ar stii soacra-mea cati i-au admirat tapetul!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia16 spune:

Cati!
Laura la voi cum e vremea? Eu m-am intors din parc si mi s-a parut f cald.

Alra, creste f frumos Nicole. Bravo!

Eli, nu stiu ce sa zic, poate incerci sa nu mai golesti sanii de tot cu pompa. Dar sa ia mare grija, sa nu se inflameze.

Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://family.webshots.com/album/569840607QnUwJU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertha

Mamici, sunt putin descumpanita: De o sapt am inceput cu suc de mar. In prima zi f fericta, deschidea gurita frumos. A 2-a zi a mancat, dar fara entuziasm. A 3-a zi a papat, cam cu indiferenta I-am adaugat putin suc de morcovi, parca a fost mai bine, apoi iar n-a mai vrut...cert e ca azi n-a vrut sa deschida gura deloc. Nu am insistat. Nu era obosita sau satula de laptic...cred ca nu-i place pur si simplu. Sunt derutata si nu stiu cum sa reactionez, pt ca Darius, cand era bb, a mancat cu placere cam tot ce i-am dat (fitele au venit pe parcurs). Cred ca o mai las cateva zile, sa uite, apoi incerc cu piure de legume.

Pupici tuturor, citesc zilnic, dar mai greu cu scrisul.

Edit: Otilia, scuze, am ramas datoare cu un raspuns: poza care insoteste povestea nasterii e luata din albumul meu. E facuta inainte de botez in dormitorul socrilor. Hi, hi, de-ar stii soacra-mea cati i-au admirat tapetul!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana




Bertha, la fel am patit si eu cu Maria. Nu a vrut suc, oricat am insistat. Am schimbat lindurite, cani cu cioc, dar nu a vrut. Am renuntat si i-am dat piure si asa a vrut. Ii dadeam mar ras, iar sucul de morcov il amestecam cu marul ras sau banana.




Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://family.webshots.com/album/569840607QnUwJU

Mergi la inceput