Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(116)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ilinca, ce diferenta e intre AVC si infarct cerebral?

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Am primit mesaj de la Ayla, care la randul ei a primit sms de la GESSY:

"Hi. Am nascut pe 14 un baietel de 3.800kg si 50 cm. Suntem bine amandoi si invatam sa ne acomodam acasa. Va pup pe toate. Gessy"

Ayla: "Noi suntem aproape de Linz-Austria, mai vreo ora jumatate intram in germania"

Dyana felicitari pt Davidutu cuminte. Al meu e cam necajit si sensibil. Acum asteptam sa faca kaki ca nu a facut de cand am venit acasa.



Olga, mamica lui David iepurasul


FELICITARI GESSYSA VA TRAIASCA SI SA FIE SANATOS!!!

OLISHKA eu cred ca este putin constipat de la formula primita in maternitate, cand va trece exclusiv pe lapticul tau sunt sanase foarte mari sa iti faca kk muuuuuuult mai des. La mine face caca de m-a capiatCred ca schimb mai mult de 10 pampersi pe zi. Deci lasa grijile ca este ok si daca face prea des si daca face mai rar

FlorinTheodorPetru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:


HRISTOS A INVIAT!


FlorinTheodorPetru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

ilinca, ce diferenta e intre AVC si infarct cerebral?

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose



Hmm, eu eram sigure ca-s diferite, ca maica-mea a avut AVC si taica-meu infarct cerebral; se pare insa dupa cate am vazut acum pe net ca infarctul c. e tot o forma de AVC, cea mai grava forma de ischemie cerebrala. Bun, un avc obisnuit se produce prin plesnirea unui vas de sange si e asociat cu hipertensiunea. Deci se sparge vasul de sange dar ulterior, prin medicatie, tratament etc. se poate reface. De AVC am auzit si la oameni foarte tineri, de infarct cerebral nu. La infarctul cerebral se astupa niste vase de sange importante, artere, blocand circulatia la creier. Taica-meu de ex. stia de multi ani de zile ca arterele lui carotide sunt 90% infundate (stanga) si 70% dreapta (a facut un doppler la Cluj) si cu toate astea NU reusit sa se lase de fumat, desi atunci inca mai putea merge, lucra etc. (dar i se tot "bloca" un picior). De acea zic ca bag p. in tzigari si ma bucur ca m-am lasat dupa 11 ani de dohanit ca proasta. Asa ca daca sunteti mamici care v-ati lasat in sarcina, va rog io, nu reluati obiceiul ci keep up the good work
Nicio bucata de dop, nicio contractie...oare o sa gestez cat un elefant?!

39+Sophia-Diana
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

HRISTOS A INVIAT!

am intrat super rapid caci sunt full de musafiri...iar de strumful meu nu stiu nici macar pe unde e...in brate la cine......am vrut sa vad puiul Sashei si am intrat pe picassa,l-am vazut si .... m-am indragostit din nou.Felicitari inca o data mamico pentru micul greieras...sa iti umple viata numai de bucurie impreuna cu ceilalti indieni...
Insa...navigand printre bebelushi...vad pui mic si la Olishka......felicitari mamico de asemenea...am ramas surprinsa...chiar nu ma asteptam,dar m-a uimit in cel mai frumos mod posibil....feicitari si pentru Davidutu tot ce e mai bun pe lume si tot ce e mai frumos.
ma duc,sa imi iau puiul ca mi s-a facut pofta de el din nou.
ps:am racit...deocamdata numai eu,incerc sa il protejez de mine cum pot...


va pup pe toate


Nikoleta 20 mamica deMario Andrei
A sosit minunea din viata noastra!!!
http://b1.lilypie.com/mY71p2.png
Site BB http://mario-andrei.go.ro/


edit:nu mi-a revenit menstruatia,a fost alarma falsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Paste fericit alaturi de cei dragi!

Felicitar noilor mamici

Eu nu prea am timp sa scriu, dar pe 9.04.2009 la ora 12:55 a venit pe lume Mihnea, 3.730kg si 53 cm, apgar 10
Seamana cu sorusa :) Deci tot cu tata :D (deocamdata)

Sarbatori fericite si numai bine!

edit: mi-am adus aminte ca am si eu o intrebare
Voi ati gasit vigantol / inlocuitor in Bucuresti? Daca da, unde, si cum se administreaza (daca nu e vigantol)
Mie mi-au zis (la multe farmacii) ca nu au mai primit de 3 luni D3 sub forma de solutie si nu se mai gaseste... Am gasit numai o sticluta de D3 de la biofarm - dar nu stiu daca sa ii dau o picatura sau 2 (doctorita mi-a zis sa ii dau cum scrie pe prospect (inainte sa cumpar) - dar pe prospect scrie 1 sau 2 picaturi
In plus, voi ati inceput administrarea la o saptamana (asa mi-a zis neonatologul in spital) sau 14 zile (cum mi-a zis pediatra ei)?

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

CRISTOS A INVIAT!

Numai ganduri bune pentru toata lumea!


GESSY te felicit si va doresc multa sanatate tie si la bebele tau!

Pisigri mult curaj!

Ilinca,nu te ingrijora. Eu nu am avut nimic nici dupa prostaglndina, nici dupa calciu i.v. ... dar si cad au inceput ...noroc ca au durat putin!

GAZA, ai grija de tine si relaxeaza-te. Iti doresc o nastere usoara (vezi ca am mai urat si altor fete si asa a fost )

Olishka, pentru tine si David iepurasul


O ZI LINISTITA TUTUROR!

Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Poohy, eu am primit la iesirea din spital niste pungute cu cadouri ptr bebe (mostre de servetele umede, lotiuni ... si un vigantol)
Eu ii dau din a 14 zi cate 2 picaturi.

Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

poohy - noi am gasit la farmacie dona, intr-adevar nu este peste tot.

i-am dat cate 2 picaturi, din a 10-a zi.

vezi ca flaconul trebuie schimbat la 3 saptamani - o luna, chiar daca ai folosit doar jumatate.

felicitari pentru nastere!

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Hristos a inviat!!!

Poohy felicitari!!! Sa ai un bebe sanatos si voios!!!!

Tare bine e acasa, dar am reusit sa adorm decat la 6 dimineata , cand a facut in sfarsit kaki Acum sunt linistita caci a mai facut o data. Multumesc Shasa pt sfat.

Mamici acum in timp ce scriu mesajul am vazut ca mi-am patat camasa f tare cu laptic A venit in sfarsit S-au umflat sanii si dor f tare. Oare sa ma mulg cu pompita dupa ce papa bebe?


Niko multumesc pt urari

Poohy si eu am primit ca si Ralu vigantol de la spital. Dar am inteles ca tre sa-i dau din a 7-a zi. Intreb maine pediatru.

Ralu va pupam si noi

Sunt atat de fericita ca nici nu am cuvinte sa ma exprim Am fost putin obosita, dar din cauza mea, caci n u reuseam de entuziasmata ce eram, sa dorm cand doarme bebe. Acum am dormit jumatate de ora si intr-adevar este f bine.

Se trezeste iepurasul.

Va si sarbatori fericite!!!

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput