Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Noi n-am avut invatatoare pana azi...adica am avut o doamna, titulara de post, dar care nu va veni in continuare. Astazi a aparut suplinitoarea (care va fi invatatoarea permanenta - ca la nebuni :)): blonda, tanara, frumoasa foc..fi-miu o place tare de tot. A vorbit cu noi 5 minute, pare de treaba..oricum eu dupa toate cate s-au intamplat anul trecut sunt sigura ca totul va fi bine (mai rau e cam greu sa fie).
Au si ei teme: sa copieze imnul din cartea de romana- vad ca-i tema universala. La noi se scrie pe caiete tip 2.
Luni avem sedinta - va spun impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Si noi avem tot luni sedinta.

Pentru azi a avut de invatat primele doua strofe din imn, prima strofa o stia de la gradinita, stiam ca vor avea de invatat, am citit subiectul despre clasa a III-a, asa ca a doua strofa a invatat-o luni. La mate au facut recapitulare, adunari, scaderi, pt maine la romana trebuie sa stie sa citeasca f.bine a doua lectie din manual, "Din nou la scoala".
Invatatoarea ne-a spus ca a comandat caiete la caligrafie pt toata clasa. In vara eu am cumparat www.edituraana.ro/produs-227620090120212218.html" target="_blank">acesta si l-am pus sa scrie putin pt ca avea un scris f.urat, acum scrie mai frumos.

Va doresc un an scolar plin de binecuvantari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Buna tuturor.
Am inceput si noi clasa a II-a cu ...alta doamna invatatoare.
M-am zbatut mult si in final am reusit s-o mut (la alta scoala si la o doamna invatatoare care care ca stie sa fie invatatoare).
Am schimbat si uniforma si stilul.
Demult n-am mai avut asa un sentiment de multmire. Pare sa fie bine, copiii din clasa sunt ascultatori, linistiti, pare ca si-au fixat niste reguli de conduita, doamna e calma, zambitoare, iar Teo e hotarata sa fie "cea mai buna":P.
Sunt bucuroara si sper sa uit de stresul din clasa I.
La noi se lucreaza, ca auxiliare dupa Paralela 45(romana si matematica) si inca doua auxiliare de la editura Euristica, cel de limba romana e al Vioricai Paraiala, iar cel de matematica...nu mai stiu, dar e format mare, ca un caiet studentesc.
In plus, mai avem o culegere de matematica de anul trecut, pt clasele I si a II-a.
Ma bucur ca Teo , desi e stangace, scrie repede si frumos( si se straduieste sa fie si bine).
I place in clasa cea noua, mai ales ca s-a mutat si prietena ei cea mai buna si acolo are inca doua colege de la gradi.
Va urez un an scolar cu multe realizari si bucurii! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

A..deci nu sunt singura care a mutat copilul. Mai vorbesc cu parintii din fosta clasa si ii vad atat de resemnati ca asta le-a dat Dumnezeu...incat imi mai trece prin cap gandul ca-s revoltata perpetuu ... vreau eu sa schimb lumea...si pe urma mai imi zic cate o perla de-a doamnei..si-mi zic in gand "uite si asta e un motiv bun de mutare, sa nu mai am despre ce povesti".
Si al meu e ok in noua clasa, ieri chiar imi zicea ca au inceput sa se joace impreuna, ca doamna cea noua e draguta si-i place..sper sa fie bine...
Astazi am aflat ca exista totusi scoli in care copii nu au si caiete speciale (suplimentare, auxiliare - cum le-o zice). Ma gandesc daca nu-i o idee mai buna, ca atatea carti, caiete si culegeri au copii astia, uneori mi se pare de-a dreptul caraghios..sunt pana la urma doar in clasa 2-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

si noi la sf primei saptamani... clasa II, liceul german
deja au inceput temele, insa dupa o lunga vacanta fara teme mi se pare ok. reacomodarea cu scoala vad ca este ok si pana acum mara a venit incantata
noi inca nu scriem cu stiloul si cred ca nici in clasa II nu se va intampla. fata de manuale, vor avea ceva carticele de citit pentru materia optionale (literatura pentru copii). caiete speciale nu prea cred sa aiba.
altfel, continuam cu tenis-ul de 3 ori/sapt si germana (ca deh...)

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meru spune:

[quote]citat din mesajul lui Cricor

A..deci nu sunt singura care a mutat copilul...incat imi mai trece prin cap gandul ca-s revoltata perpetuu ... vreau eu sa schimb lumea...si pe urma mai imi zic cate o perla de-a doamnei..si-mi zic in gand "uite si asta e un motiv bun de mutare, sa nu mai am despre ce povesti".[quote]

Povestile nu se vor termina. Sistemul e putred de jos pana sus. Si noi ne-am mutat dar tot am "strangeri" de inima petru ce va urma. Prima era buna profesional dar caracterul si comportamentul lasa de dorit. La prima scoala se vindea ca la taraba orice, cine indraznea sa se opuna era pe lista neagra si copilul sicanat. Ajunsesem la o intelegere cu dna. dar copilul nu era bine. A doua scoala... deja am probleme, cu religia(la prima n-au fost probleme, am anuntat verbal si n-am facut-o). Vreau sa scot copilul de la ora de religie si s-au opus mai ceva ca Inchizitia, intr-un mod greu de descris. Si se mai lauda cu transparenta, parteneriatul parinti-scoala. Stiam ca mutarea e cu doua taisuri, ca ce-mi convine la una, nu gasesc la cealalta. Si am fost la cele mai bune scoli, de fite! Am remarcat versatilitatea cadrelor care sunt capabile sa sustina orice, depinde din ce parte bate vantul, ca adevarul lor e doar acela care le convine. Formatori, educatori. Oricum si parintii sunt de vina ca nu iau atitudine, ba unii coalizeaza. Va continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

pentru retragerea de la religie, trebuie sa mentionezi in cerere articolele din constitutie (Art.29,Al. 1 si 6) si din lege (nr.84/1995 ,Art. 9 ,Al.2) care iti dau drefptul de a nu frecventa aceste ore.

daca te uiti in lege vei gasi suficiente argumente. practic informezi scoala ca nu vei frecventa orele; asa cum e formulata legea ei nici macar nu trebuie sa-si dea acordul - este alegerea ta.

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meru spune:

Citat:
citat din mesajul lui madadum

pentru retragerea de la religie, trebuie sa mentionezi in cerere articolele din constitutie (Art.29,Al. 1 si 6) si din lege (nr.84/1995 ,Art. 9 ,Al.2) care iti dau drefptul de a nu frecventa aceste ore.

mada


Chiar asta am si facut. Nici nu s-au uitat,cica ei aplica legea la ei in scoala, ba mi-au si reprosat ca n-am respect etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Am inceput si noi cu imnul de rigoare,cu doua evaluari la matematica si romana si cu tot protestul meu de anul trecut cerut caietul cu tema de vacanta.......va povesteam ca am protestat asupra temelor de vacanta mai ales ca nu sunt obligatorii.Era terminat caietul,insa am scris si cu creionul,si cu pix cu gel,si cu stiloul,si cu un creion rosu,cum aveam la indemana,ca doar lucram pentru sufletul...pardon intelectul din dotare.Sunt curioasa de va comenta la sedinta,sau la cerut si lui sa nu se simta exclus din turma.Nu am vrut sa il dau,,caietul dar s-a pus pe bocit plodu ca asa a zis doamna!!!!si am cedat,sa nu-i subminez autoritatea.
Remus scrie pe dictando de anul trecut,urat dar .........asa a hotarat doamna.Are o curte de mamici care o sustin si ii sunt pe post de ecou,asa ca degeaba ma lupt cu morile de vant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui meru

Citat:
citat din mesajul lui madadum

pentru retragerea de la religie, trebuie sa mentionezi in cerere articolele din constitutie (Art.29,Al. 1 si 6) si din lege (nr.84/1995 ,Art. 9 ,Al.2) care iti dau drefptul de a nu frecventa aceste ore.

mada


Chiar asta am si facut. Nici nu s-au uitat,cica ei aplica legea la ei in scoala, ba mi-au si reprosat ca n-am respect etc...


NU conteaza ce spun ei. Tu faci cererea in doua exemplare si o depui la secretariat. Nu te certi cu nimeni, nu faci scandal, nimic. Apoi iei copilul de la ora de religie. Nu au ce sa-ti faca.

Anul acesta si noi avem parte de ceva probleme legate de religie, in sensul ca nu ne-au mai pus-o ultim ora. Eu am noroc ca am biroul in coltul strazii unde este scoala. Ma duc si-l iau ora aceea si-l aduc apoi dar as fi preferat sa nu fie nevoie.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput