Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Si noi ne pregatim de scoala. In ultima luna a lucrat putin la mate si la romana, aproape zilnic. Tot de la paralela45 i-am comandata 2 culegeri pentru vacanta, una la matematica si una la romana. Caietul pt vacanta de la ed.aramis l-a terminat chir la inceputul vacantei, era tare incantat. Am mai facut putina engleza cu el. Copiii vostri au avut manual de enegleza? La noi, nu. Am inteles ca doar din clasa a III a vor avea. Nu stiu ce sa fac cu engleza, ceea ce face la scola e extrem de putin, o ora pe saptamana. Ma gandeam sa-l dam la ore particulare, dar nu stiu daca merita. Si eu si sotul vorbim engleza, avem multi prieteni americani la biserica unde mergem, are prieteni dintre copiii lor, intelege mult. Cred ca anul acesta voi fi eu profesoara lui de engleza
Si in vacanta a mers la tenis, a facut pian o ora cu profesotul/saptamana, in rest exerseaza el. Acum merge la un curs de echitatie in Baile Felix. E atat de incantat.

Am cumparat ceva culegeri din care sa lucram in timpul anului. Dupa ce am colindat tot orasul (Oradea) si nu am gasit absolut nimic din ce sa mai lucreze (i-am mai scos fise la mate de pe internet) ne-am aprovizionat si pt vacanta viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am luat si eu culegeri. Se numesc "MATE 2000". Parca tot de la Paralela 45. Au lucrat si in clasa I-a dupa Mate2000 si mie mi s-au parut bune (format prietenos, nu foarte usoare dar nici exagerat de grele).

La noi nu se face engleza pana in clasa a III-a. Vlad face engleza cu mine de foarte mic. Eu vorbesc cu el la masa, cand ne imbracam, etc. Inca nu l-am pus sa scrie si sa citeasca in engleza. M-am limitat la conversatie si intr-un fel nu cred ca este chiar sa de rau. Pentru ca, spre deosebire de copiii care fac engleza la cursuri organizate, el chiar vorbeste in engleza. Nu stiu daca a-ti observat dar este o tendinta la copii sa nu foloseasca engleza invatata. Eu ii spun "engleza de sifonier". Stiu engleza dar nu-si dau drumul la conversatie. Ei... noi am inceput invers. Conversatia prima. Nu stiu e s-o alege de aici.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna seara,dragi mamici de elevi de clasa 2!

Din pacate pt mine care nu m-am saturat de vacanta,marti incepem si noi scoala,dupa 5 saptamini si ceva de vacanta.Marie a stat acasa dar totusi a petrecut f frumos si zice ea ca a fost o vara de neuitat:din 4 august e surioara mai mare,s-a nascut fratiorul ei,Stefan Daniel.Mare mare bucurie pt ea,e grijulie,atenta si ma ajuta la mai multe treburi dar are si momente cind...isi doreste sa fie si ea bebelus pt ca bebelusii pot face ce vor ei .

Ziceam ca a stat acasa dar zilnic a avut cite o colega in vizita sau a fost ea invitata,s-a jucat frumos de dimineata pina seara,s-a balacit in piscina ei din gradina,a citit mai multe carti,a desenat,ca colorat,a mers mult cu bicicleta.
Totusi Marie abia asteapta sa inceapa scoala ,ii e dor de colege,de invatatoare si de atmosfera lor .Azi am cumparat rechizite si abia asteapta weekendul sa punem copertile si etichetele caietelor,sa pregatim ghiozdanul.
Anul asta avem program incarcat la scoala(din sem 2 vor primi note)dar si extrascoala,cu balet,pian,teatru(merge la grupa de teatru a scolii),engleza.

Madadum,unde in tabara a fost fata ta in Germania?Ce activitati a avut?


Simali,ai dreptate cu engleza.Asa e defapt cu orice limba.Si Marie invata in engleza doar conversatie cu scrisul si cititul o las pt cind vor face la scoala,incepind cu anul viitor.Din pacate,noi nu vorbim cu ea in engleza pt ca vorbim fiecare pe limba noastra dar ii mai citim in engleza,se mai uita la filme.


Mamicile din Ro,va rog mai scrieti din ce invata elevii de clasa 2,sa ne mai procuram carti si culegeri.In vara am mai exersat cititul(am citit povesti)in romaneste si merge f bine,perseveram.

Seara faina si mult succes si un an plin de realizari celor care au inceput deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

tabara a fost la Wuerzburg. Dimineata aveau program de clasa, cu diverse teme de discutie si mici proiecte pe care copii le faceau si le prezentau si dupa-amiaza faceau excursii prin imprejurimi sau piscina sau minigolf sau alte activitati. Mara a venit foarte incintata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Alina, felicitari pentru baietel, ma bucur ca sunteti bine cu totii

Nina spunea ca si in clasa a II a se fac aceleasi materii ca si anul trecut.

Simali, cred ca ai ales cea mai buna metoda de a-l invata engleza pe Vlad. Si noi de mic am inceput sa vorbim cu el in engleza, dar din pacate am renuntat pe parcurs. Am inceput sa facem progrese, cred ca se simte putin marginalizat cand avem musafiri si tot trebuie sa-i traduc. In vara am fost in vacanta la Budapesta, iar prietenii nostri americani, stabiliti acolo isi trimiteau copii in tot felul de tabere in tarile din jur. Si Marcus isi doreste sa mearga cu ei si i-am explicat ca daca nu invata engleza nu are cum, asa ca e mai motivat.
La scoala a facut o ora pe sapt cu profesoara de engleza, fara manual.
Am cumparat de la ed.aramis acest www.edituraaramis.ro/carte/sally-amp-mike-limba-engleza-clasa-a-ii-a--i17731" target="_blank">manual, ma gandesc sa lucrez din el. L-am comandat in vara si pe www.edituraaramis.ro/carte/limba-engleza-clasa-i--i17677" target="_blank">acesta, dar nu il aveau pe stoc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:


Am reusit sa mut copilul in alta clasa. Adica asa sper, ca astazi mi-au zis ca "cererea e aprobata, dar mai e consiliul ... in principiu nu-s probleme..dar stiti, trebuie sa treaca prin consiliu".

Voi stiti de vreo carte ajutatoare pentru romana (un fel de culegere de romana :)). Pentru clasa I noi am avut Jocul cuvintelor, care pe mine m-a ajutat la dictari, despartit in silabe, etc ..ca nu prea aveam imaginatie. Stiti sa fie ceva asemanator si pentru clasa a IIa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor


Am reusit sa mut copilul in alta clasa. Adica asa sper, ca astazi mi-au zis ca "cererea e aprobata, dar mai e consiliul ... in principiu nu-s probleme..dar stiti, trebuie sa treaca prin consiliu".

Voi stiti de vreo carte ajutatoare pentru romana (un fel de culegere de romana :)). Pentru clasa I noi am avut Jocul cuvintelor, care pe mine m-a ajutat la dictari, despartit in silabe, etc ..ca nu prea aveam imaginatie. Stiti sa fie ceva asemanator si pentru clasa a IIa?


Eu am cumparat:

1. Sa scriem corect! Caiet pentru insusirea ortogramelor la ciclul primar clasele I-II de Viorica Pralea, editura Paralela 45

2. Sa aprofundam textele literare clasa a II-a de Marcela Penes, ed.Ana

3. Primii trei pasi in tainele compunerii Clasa a II-a de A.Fierascu si A.Lapovita, ed. Ana

Toate le-am comandat pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ati calcat uniforma?Dar ghiozdanul?Remus mai vrea inca trei luni de vacanta,si nici eu n-as zice nu, insa shshshttt,sa nu auda copilul.
A avut o vacanta de vis,cu joaca cat cuprinde,cu cateva zile de balaceala la mare si o saptamana de munte,dar si multa libertate la tzara,cu lapte proaspat muls si doua mingi facute franjuri.Nu mai stiu daca 2 sau trei perechi de adidasi au facut explozie in vara asta, insa vanataile nu s-au vindecat ci acoperit cu altele mai mari,ca a invatat sa mearga pe biciclete de adulti.
Revin cu impresii maine,dupa serbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Clasa a-II-a a inceput cam aiurea pentru Vlad. In primul rand doamna i-a pus sa scrie pe caiete de disctando prima strofa din imnul de stat. Si cum Vlad nu s-a asteptat sa nu mai scrie pe caiete tip II s-a panicat. Si dac s-a panicat inceput cu "eu nu am sa reusesc, eu nu stiu, etc.). Apoi a intrebat invatatoarea pe copii cine vrea teme acasa. Si toti copii au zis ca vor. Vlad a spus ca el nu vrea dar, in ciuda protestelor a capatat tema pentru acasa. Nu mare lucru,d e copiat pe acelasi caiet dictando strofa a II-a din imn si de invatat imnul. A fost de groaza in timpul temei. S-a plns, a facut greseli, a sters de pe putin 10 ori, s-a agitat in fel si chip... ce mai, a scris cu chiu cu vai tema...

El era pregatit ca saptamana aceasta sa fie foarte lejera...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Buna dimineata de la Galati. Si noi am avut tema cu imnul de stat, de scris toate 3 strofele din manual pe caiet de tip 2 si de invatat. Sper sa nu inceapa asa de rapid pe caiete dictando, ca si asa nu prea inteleg ce scrie (inghesuie literele, parca in economie de spatiu).
In rest, mai vedem ce va urma.
Multa bafta.

Mergi la inceput