Am o problema,ca altfel nu as scrie:femeia liana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

eu am fost crescuta de bunici pentru atunci asta a fost cea mai buna situatie. dar relatia cu ei mi-a formulat o idee gresita despre afectiune. mult timp am cerut MAXIM intr-o relatie. partenerul trebuia sa dea tot, in permanenta, aftfel nu ma iubea. nu era vorba de un control al lor, ci de dovezile care trebuiau sa le ofere. cu siguranta era epuizant pentru ei. si culmea, nu ei au renuntat la relatie.

eu am reglat asta prin grup de autocunoastere.

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + la 1 an fara o luna
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihatp
eu am reglat asta prin grup de autocunoastere.


interesant...ce e asta? poti sa dai detalii, te rog?

la subiect, pot sa zic ca am fost si blue eyes, si miss parker :-)) cand am fost liana, cred ca era vorba despre o obsesie, nu dragoste. cand am fost miss parker, cred ca era vorba ca nu-l iubeam la fel cat ma iubea el si mi-era cam egal daca sta, daca vine, ce face si ce drege. calea de mijloc n-am gasit-o niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu as spune drept.
adica, daca as gasi un barbat care pare sa merite investitia mea sentimentala, i-as pune de la bun inceput ca-s putin cam ciudata.
in urma acestei discutii sincere, de regula nu ramin decit 2 posibilitati: ori pa, si mai bine ca nu o mai lungiti, ori daca sta si te ajuta ...

sigur, nu stiu cum ai putea face asta in primele zile, de tatonari, ca atunci nu prea ai cum sa pui totul pe tava - desi ...

oh, my god, am uitat cum e cu imbirligaturile, vai de mama mea, asta n-am crezut ca mi se va intimpla vreodata - scuze, blue!

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Buna!
O prietena m-a atentionat ca a aparut...subiectul, ptr ca m-a recunoscut in ce s-a scris!

La un moment dat..voi adauga grozaviile carora le dau nastere eu insami, dar , deocamdata, trebuie sa-mi fac ordine in idei.

Pana atunci..
blue eyes,
considera ca esti mic copil pe langa mine (si nu ma refer la varsta, ptr ca 36 voi implini si eu)!
Deci nu esti singura...e...mai multe!

P.S. Si am avut o copilarie normala, cu ambii parinti, care ma iubesc inca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Mai subliniez ca mi se intampla doar cu barbatii care imi plac, cu ceilalti..n-am nicio problema, ma port absolut normal!
Si cu cat imi plac mai mult, cu atat fac mai mult pe nebuna! Iar dupa ce ii pun pe fuga, sufar, dar sufar rau...fara nicio exagerare...de fapt, nu mananc, nu dorm, imi dau metabolismul si tot programul peste cap!


Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Gandeste mereu pozitiv si fi sigura pe tine.
Adica daca un tip fuge, e pierderea lui, tu oricum si oricand esti mai inteligenta, mai frumoasa si ai un charm care te face unica Si acest charm aparte e chiar faptul ca esti mai nebunatica, ai simtul proprietatii si gata, nu e asta nicio crima

Eu as merge pe sinceritate, adica te plac, ma placi, vezi sa nu treaca 24 de ore fara sa ma suni ca fac urat Nu e o misiune grea de indeplinit, insa daca spui ce asteptari ai, poate vei avea surprize placute



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

blue, spui ca tendintza asta de sufocare e doar la inceput. si pe undeva e chiar normal :) la inceput inca nu ai incredere in el, esti nesigura pe tine, pe el, pe relatia voastra. si tot normal ar fi ca dupa o perioada sa incepi sa ai incredere in el. si sa nu faci scenarii cand nu da un semn de viatza. cand simti ca intri in criza, da un sms. un sms linistit, calm, fara "unde esti ?????" ci eventual "noapte buna!" sunt convinsa ca vei primi respons. avantajul sms-ului e ca nu-ti aude respiratia intretaiata de indignare, reprosul din voce, samd. iti spun chestiile astea practice, pentru ca spui ca acum esti intr-o relatie.

despre toane, avem toate :) "La Donna e mobile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Gandeste mereu pozitiv si fi sigura pe tine.
Adica daca un tip fuge, e pierderea lui, tu oricum si oricand esti mai inteligenta, mai frumoasa si ai un charm care te face unica Si acest charm aparte e chiar faptul ca esti mai nebunatica, ai simtul proprietatii si gata, nu e asta nicio crima

Eu as merge pe sinceritate, adica te plac, ma placi, vezi sa nu treaca 24 de ore fara sa ma suni ca fac urat Nu e o misiune grea de indeplinit, insa daca spui ce asteptari ai, poate vei avea surprize placute



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)




Ufff...cred ca sunt prea sigura pe mine..arat bine, pentru o femeie care nu-si castiga existenta din imagine, fizic ma plac toti, la prima vedere... Insa urmeaza fatidicele 24 de ore, cum spui. Si nu vreau sa fiu eu cea care da primul semn, si, dc il dau, ma simt atat de ingrozitor, incat atunci cand ma cauta ma port ciudat!
Si ...daca astept sa ma sune, dar nu ma suna in perioada respectiva, cand ma suna ii inchid!
Si... daca simt ca ma dizolv sub privirea lui, il intreb pana la ce ora sta, ca.. poate, maine se trezeste devreme!
Si...daca as vrea sa opresc timpul in loc, sa mai pot sta putin cu el, cand iesim din restaurant, ii spun ca nu-i nevoie sa ma conduca! Si...daca imi spune ca ar vrea sa o faca, totusi, daca nu ma deranjeaza prea tare, fac niste grimase , de ma mir ca nu se intoarce pe loc din drum!
Si ...daca ma imbratiseaza si simt brusc ca imi ard ochii, desi e destul de frig afara, inventez ceva sa ...scap...
Si...daca mi-e asa de drag si simt ca as vrea sa ma vada toti cu el, ii zic ca nu ma poate conduce decat pana la un anumit punct, ptr ca nu vreau sa fiu vazuta de cunoscuti!
Si...daca nu ma intereseaza ce masina are si cati bani castiga, ii spun ca barbatii care n-au casa si masina pana la 40 de ani...sunt ratati...si ca nu ies cu barbati care conduc masini cu reclame la margarina!
Si..daca observ ca e istet si imi da replici bune, il intreb unde si-a facut studiile,dar intr-un anumit fel, incat saracu' zice.."vrei sa stii unde iau admiterea cei mai grei de cap?"
Si ...as putea continua pana maine!

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Cami, dar care iti sunt ADEVARATELE nevoi? Pe termen scurt si pe termen lung asha. Daca intr-adevar vrei sa te ia in brate, sau vrei sa vorbesi cu el la telefon, de ce nu acum, de ce peste trei saptamani? Ce te impiedica sa te asculti si sa fii dragutza cu tine in primul rand? Ca in fond, cand reactionezi asha "ciudat" cum spui tu, in fond iti faci mai mult rau tie decat lui. De ce ce nu-ti spui "azi am sa imi fac mie insami o placere si am sa il las pe tipul asta sa ma duca acasa"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui cati 73

Mai subliniez ca mi se intampla doar cu barbatii care imi plac, cu ceilalti..n-am nicio problema, ma port absolut normal!
Si cu cat imi plac mai mult, cu atat fac mai mult pe nebuna! Iar dupa ce ii pun pe fuga, sufar, dar sufar rau...fara nicio exagerare...de fapt, nu mananc, nu dorm, imi dau metabolismul si tot programul peste cap!

Multumesc!


Cred ca principala problema aici este o anumita panica subconstienta care apare la aparitia cuiva care, dupa o prima evaluare, poate sa merite osteneala. Incep undeva niste intrebari : daca nu ma place, daca nu-mi iese, daca nu sunt ce vrea el, etc. Pe fondul acestei panici creierul incearca solutii si, pentru ca nu functioneaza normal, ofera solutii tampite sau inadegvate social.

Eram si eu asa in adolescenta. Ca sa nu mai fie nevoie sa traiesc viata reala (in care nu controlam situatia pentru ca nu-mi puteam controla emotiile) eu invatam si daca nu se mai gasea nimic de invatat devoram biblioteci. Aveam un grup de preietene ca mine (habar n-aveti cate sunt in aceasta situatie) si imi amintesc ca nu vorbeam decat lucruri abstracte (discutam de pilda literatura...) niciodata ceva despre noi. Noi ne consideram foarte bune prietene. Dar s-a terminat liceul si ne-am dat seama ca nu stim NIMIC unele despre altele.

Sa-ti spun ce-am facut eu pentru a-mi educa rabdarea si pentru a-mi controla emotiile (va rog sa nu radeti):
- mi-am propus (si am reusit in cele din urma) sa fac un goblen. Eu sunt DEZASTRU la asa ceva. Nu am rabdarea necesara. Goblenul ala m-a obligat sa am rabdare, m-a pus sa ma intorc in urma daca am incercat sa ard etapele, m-a obligat sa-i acord atentie zilnic, daca greseam puteam sa desfac, dar tot cu grija si rabdare (eu sunt de-aia de rupe cu dintii, se rupe si panza, se duce dracu' toata munca in 5 minute). Ce-am trait cu goblenul ala... Dar l-am dat gata. Si eram foarte mandra. De atunci stiu sa fac lucruri care necesita rabdare. Problema mea era ca nu reuseam sa intru in starea sufleteasca necesara pentru a face astfel de lucruri. Ei... cu starea sufleteasca necesara goblenului trebuie sa intri si intr-o relatie noua. Intelegeti? Odata identificata "starea" devine din ce in ce mai usor s-o chemi cand ai nevoie.
- am invatat o tehnica de respiratie ca sa nu ma mai inrosesc la fata
- m-am inscris la un curs de yoga (inca imi face foarte bine); o... cate te invata yoga. Pe vremuri nu erau cartile de astazi. Mi-am luat de curand o carte de Osho - Creativitatea si descatusarea fortelor interioare - (multumesc de pont, Felicia) si e terapie curata.

Si abia apoi (inarmata... asa ma simteam eu atunci) am iesit in lume (a se citi in porimul an de facultate la Bucuresti). Si a fost altceva.

Evident, demersurile de mai sus nu mi-au rezolvat pe fond problema. Inca nu stiu exact de ce eram asa de la bun inceput (desi am o vaga banuiala). Asta trebuia sa faca terapia dar terapie nu exista pe atunci asa ca m-am ajutat si eu cum am stiut mai bine. Exista insa un pericol aici: cu cat obti mai multe victorii de unul singur in lupta cu tine insuti cu atat risti sa devi mai intolerant la slabiciunile altora. In secundar devi cam nemilos; un fel de animal de prada perfect inarmat pentru viata in jungla societatii. Acestea sunt efectele adverse...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput