PCOS (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Merci frumos, eu oricum n-am mai luat nimic in ultimele 6 luni, pentru ca am mers la nutritionist si la fel mi-a zis sa nu mai iau medicamente (in afara de Ca si Mg). Am slabit 15 kg si mi s-a mai reglat si mie CM (e intre 21 si 40 zile). Acum am terminat dieta si ma gandeam sa reincep metforminul, dar mai bine iau picaturile astea ca acum mi s-au mai reglat si mie analizele, dor LH-ul a ramas mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Buna ziua va zic si eu in aceasta superba si insorita zi!

Miramar
Am pus link pe prima pagina catre sfaturile tale de la pagina 4 si te rog sa bolduiesti/colorezi (ce vrei tu) postarea sa fie mai vizibil sfatul si tratamentul urmat de tine.
Sunt sigura ca multe fete sunt interesate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeeaNogy spune:

Dragele mele va scriu din nou dupa mult timp...imi pare rau ca nu am mai intrat demult sa povestim insa nu aveam chiar nimic nou....Dar acum........am aflat acum 3 zile ca sunt insarcinata....dupa ce am luat tratamentul cu metformin timp de aproape 3 luni(fara 2 zile).Acum am alta problema...am o usoara scurgere ca la ciclu..cand maronie cand sangerie...am fost la medic si mi-a dat duphaston...sper sa nu pierd sarcina....doar voi stiti cu cata greutate si nerabdare obti o sarcina...as fi foarte dezamagita..mai mult de atat..insa o sa gandesc pozitiv...Doctorul mi-a mai zis ca sarcina e foarte mica...si nu o vede clar la ecogrfia pelviana..dar endometrul gros indica sarcina si mai e si testul de sarcina care e clar pozitiv...asa ca....o sa va mai dau vesti peste o saptamana cand aflu noi vesti pentru ca sunt din nou chemata la control...Pana atunci doamne ajuta...si va doresc sa simtiti aceeasi bucurie ca mine acum.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Anda felicitari! NU iti face probleme cu scurgerile maronii - sunt absolut normale - unele femei prezinta aceste simptome - si la mine au durat cam o saptamana dupa care pauza vreo 5 zile apoi au reinceput si m-au tinut din nou o saptamana. Acum nu mai am nimic - dar e posibil sa reapara. In trim. 1 e absolut normal. Atata vreme cat nu vezi rosu nu te ingrijora. Sarcina ta e inca f. f. mica sa se vada ceva la ecografie - dar nu-ti face griji nu-ti iesea testul pozitiv daca nu exista. Daca vrei confirmarea finala du-te la un laborator de analize si cere analiza beta Hcg din sange - valoarea ei iti va arata sarcina. Dupa doua zile de la primul test poti si repeta analiza - daca valoarea se dubleaza sau chiar mai mult iti arata viabilitatea sarcinii.

Succes!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeeaNogy spune:

Draga Miramar problema e ca pe langa acea scurgere maronie vine si sange...stii...cand se opreste scurgerea maronie vine sange dar foarte putin....doar doua picaturi...ceea ce cred ca nu e normal...oricum mi s-a dat Duphaston sa iau pana saptamana viitoare pe sambata...si daca e in regula o sa se fixeze sarcina daca nu o sa o elimin...asa mi s-a spus...sper sa o pot pastra...e primul miracol din viata mea...cred ca as plange un an sa mi se intample ceva rau cu sarcina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Anda Felicitari !!!!! Sarcina usoara siun bebe sanatos.
Gandeste optimist si o sa vezi ca o sa fie bine cu sarcina.
Doamne ajuta
toate fetele

anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

pooopicei scumpele

cum va las un pic singurele cum va faceti de cap......v-ati pus pe facut bebelusi, nu gluma!

FOARTE BINE!!!! Numai sa ma invatati si pe mine cum se face......nu tehnica mai....vreun secret asa....ca vad ca voua va reuseste

Anda FELICITARI scumpa, sa-ti dea DD muultaaaaa sanatate, pt ca vad ca de aia ai nevoie...pe langa toate astea, sa ai o sarcina usoara cu un bb cumintel....si care sa creasca frumos si sanatos in burtica mamicii lui.

De scurgerile de care vorbesti tu am mai auzit si eu, la foarte multe fete.....ideea este sa ai grija de tine....sa nu faci efort, sa nu stai in frig, sa nu speli cu apa rece.....adik sa te protejezi...macar pana trece pericolul....Doamne ajuta

Numai bine va doresc tuturor....sa fiti fericite pt ca a venit PRIMAVARA!!!



Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare fetele- eu nu am mai scris de ceva timp la acest topic dar va citesc - nu pierd nicio postare

Mira & Andreea- felicitari- sarcini usoare

Eu nu am mai luat trat cu siofor de vreo luna
O sa-l reincep de luna aceasta

Sapt trecuta am facut drilling (si mi-a spus dr.bajenaru sa intrerup trat inainte de drilling)- sper sa fie ok si sa-mi creasca si mie foliculii si se se intample minunea
Dar ce-o vrea DD.
Sanse vad ca sunt.





Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Andreea - incearca sa stai cat mai mult la pat. La servici cat mai mult jos. Nu ridica nimic peste 2kg, nu face baie, doar dus. Nu stiu cum e cu duphaston-ul eu stiu ca toata lumea ia utrogestan (progesteron) - e foarte important pentru fixarea sarcinii. Eu nu am nici o problema (dar e drept ca sarcina mea e obtinuta dupa FIV) si trebuie sa iau utrogestan pana in sapt. 12 inclusiv.

Multa sanatate iti doresc!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka83 spune:

ellyshor, miramar, psj, lai si alizia.....multumesc mult de raspunsuri si de sfaturile voastre. imi pare rau ca va raspund atat de tarziu. si eu am fost destul de sceptica de faptul ca mi s-a recomandat AC. tratamentul a fost recomandat de medicul endocrinolog pentru ca am si ovarele polichistice si pentru ca trebuie sa mai dau jos din kg. oricum sangerarile am incetat in mare, au ramas doar durerile (foarte ciudat e ca am dureri cand stau in anumite pozitii). ieri am terminat cu AC si acum astept menstruatia dupa care o sa merg sa fac HSG-ul recomandat de medicul specializat in fertilitate. cred ca nici nu o sa mai iau AC, ca oricum nu prea am cum sa raman insarcinata, si o sa continui cu metforminul.

Mergi la inceput