PCOS (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Multumesc Guideline.

Celor care fac tratament cu utrogestan: aveti mare grija pe termen lung cauzeaza. Eu am facut tratament cu utrogestan mai bine de un an. Cand am ajuns la Szeged - la eco ovarele mele in loc sa arate a ovare cu PCOS adica dimensiuni mari, chisturi mici si multe, aratau exact invers foarte mici, mai mici decat normal si fara nici un chist. Dr. era contrariat ovarele mele erau pur si simplu imbatranite. La stimulare au raspuns ffff greu si ovocitele au fost putine si de calitate proasta - prin urmare am obtinut cu greu un embrion prost care nici nu s-a prins - asta in aug. 2008. Ulterior acest doctor si om deosebit dr. Zadori de la clinica de reproducere asistata Kaali din Szeged mi-a prescris un tratament homeopat cu o tinctura pe baza de plante facuta de o firma ceheasca . Tinctura se numeste Gynex iar firma se numeste Energy Group a.s.

Dr. mi-a spus sa iau 3x3 picaturi pe zi timp de 21 de zile incepand cu z 3 a ciclului dupa care 7 zile pauza. Menstruatia urma sa vina fix in z 28. Eu in sinea mea am ras. M-am gandit cate plantutze am luat eu si nimic n-a ajutat (mentionez ca de la 16 ani cand mi-a venit prima oara menstruatia am avut un ciclu foarte neregulat - menstruatia venea o data la 2-3 chiar si 5 luni fara tratament) Ei bine acest tratament A FUNCTIONAT! L-am urmat in continuare cateva luni bune, cu pauze, 2 luni luam Gynex, o luna nu luam nimic. Menstruatia venea ba in z 28 ba uneori in z 40, dar venea. Iar analizele hormonale erau perfecte. Dupa acest tratament m-am prezentat din nou la Szeged in februarie si am facut al doilea FIV care a si reusit.

Va recomand din toata inima Gynex. Cautati pe google, la noi nu se gaseste in farmacii dar cautati pe google si o sa gasiti de pe pag. cehilor un link catre zonele unde mai distribuie si o sa gasiti si in RO firme care importa - dai telefon faci comanda si ti le trimit prin curier la usa. Eu chiar am mai cumparat si alte tincturi de la ei pentru alte afectiuni- sotului i-au folosit cu succes pentru psoriazis iar socrului pentru rinichi si infectii urinare.

Mare atentie - dr. Zadori mi-a mai spus ca in aceasta afectiune orice tratament ca e alopat sau homeopat pe termen lung cauzeaza!!! Trebuie facute pauze fara nici un tratament si eventual alternate tratamentele. 6 luni un fel, dupa pauza, 6 luni altceva si tot asa pana la victoria finala.

Va urez sucees tuturor!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka83 spune:

Buna fetelor,

eu am inceput un tratament cu metformin pentru tratarea PCOS de aproximativ 2 saptamani. tratamentul trebuie sa-l fac deocamdata 3 luni in combinatie cu anticonceptionale pt ca trebuie sa slabesc cam 15 kg si sa scap de ovarele polichistice. dupa cele 3 luni mi s-a spus ca voi continua cu metforminul si cu duphaston pt a incerca sa raman insarcinata. acum am insa o mare problema si vroiam sa vad daca vi s-a intamplat si voua asa ceva. eu am luat anticonceptionale cam 7 ani si nu am avut niciodata probleme. am facut pauza cam 4 luni pt a ramane insarcinata iar acum le-am reluat. din ziua a 11 a CM am inceput sa am sangerari, initial sub forma lichida (rosu aprins) si apoi sub forma de cheaguri negre. a durat cam 3 zile si apoi a devenit doar un spotting. sangerarea a reaparut dupa ce am facut dragoste cu sotul meu si acum continua, desi destul de slab (destul cat sa deranjeze). sa nu mai spun ca am o durere constanta la nivelul ovarelor. voi ati patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Raluka, bine ai venit si iti doresc sa-ti vezi cat mai repede visul cu ochii

Eu n-am luat ACO , decat ocazional, 1 luna, 2...pentru chisturi...dar nu mai mult...

Ce pot sa-ti spun ca ultima data cand am luat, acum vreo 2 ani....Am inceput sa le iau din prima zi de cm.....si stiu ca nu mi se mai oprea cm-ul....ajusesem in z15-a si eu tot sangeram.....m-am dus la dr si mi-a dat ceva pentru sangerare....Clorocalcin parca si vit K....nu mai stiu exact....si mi s-a oprit....dar nici nu am mai luat.

Parerea mea este ca ACO sunt total neindicate in PCOS....mai ales ca deja iei metformin.....eu stiu ca si de la el se curata ovarele....
Poate mai intra una dintre fete care este mai informata ca mine si-ti poate da mai mult sfaturi....oricum eu in locul tau as renunta la ACO....mai ales ca ai luat atatia ani.Probabil sistemul tau endocrin a si uitat cum sa lucreze cat timp a fost pus in repaos 7 ani...de ce sa-l pui iar in confuzie?....nu inteleg...

Numai bine iti doresc...sa ne auzim cu burtici!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Raluca e posibila ca in cele 4 luni de pauza sa se fi format chisturi pe ovarele tale care acum datorita anticonceptionalelor sa se elimine. In orice caz trebuie sa mergi de urgenta la doctor.

CU alte cuvinte nici eu nu prea iti inteleg schema de tratament. Si in nici un caz nu mi se pare un lucru bun sa iei anticonc. pe o per. atat de indelunganta. In general vorbind - a trata PCOS cu anticonceptionale s-a dovedit o greseala - trebuie eliminata cauza nu efectele. Din pacate numai doctorii specializati, fie endocrini, fie ginecologi fac asta.

Ti-as spune sa cauti si o a doua opinie.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

raluka83, n-am idee, dar suna destul de serios ce spui tu acolo.
e alt tip de ACO decat ce luasesi tu?
Eu nu mai vreau sa aud de ACO, imi dadusera peste cap si ficat si tromobocite. Si nici nu sunt prea indicate in PCOS.
Doamne-fereste, nu zic ca are vreo leg, dar e bine sa excluda si vreo rana locala.




Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Miramar, felicitari!! Sarcina usoara si la termen si bbik sanatos si voios! Si multumim ca ai impartasit cu noi experienta ta.

Margabadea, felicitari pentru analizele perfecte!

Raluka sunt si eu de aceeasi parere cu fetele care ti-au scris, ca ACO nu-s prea stralucite pt. PCOS, si ca ar fi bine sa vorbesti cu medicul despre simptomele pe care le ai.

Elenaraluca, eu cand am luat progesteron pentru menstruatie in ianuarie mi-a venit la doua-trei zile dupa ce am intrerupt. Luna urmatoare am asteptat trei saptamani dupa ce am intrerupt progesteronul (la sfatul medicului) si nici urma de menstruatie. Eu o asteptam ca sa pot incepe un ciclu de stimulare a ovulatiei cu femara. Dupa trei saptamani m-a chemat la cabinet pentru ecografie, s-a vazut ca ovarele erau curate si endometrul subtire si mi-a zis ca pot sa incep stimularea chiar daca nu am avut sangerare. Asa ca a doua zi am facut un test de sarcina ca sa fiu 100% ca nu sunt insarcinata (femara poate cauza probleme in sarcina) si am inceput stimularea.

In ziua a 13-a a ciclului (considerand ziua cand am inceput pastilutele ca fiind ziua a 3-a) la ecografie s-a vazut un folicul de 15mm pe un ovar si unul mai mic pe celalalt. In ziua a 16-a am fost din nou la ecografie, foliculul dominant crescuse la 19mm. Mi-au dat sa fac injectie cu ovidrel (asemanator cu pregnylul) in seara zilei a 17-a, adica ieri. Acum muncim si pe 13 aprilie am programare la doctor sa vedem ce si cum.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Raluka, bine ai venit si iti doresc sa-ti vezi cat mai repede visul cu ochii

Eu n-am luat ACO , decat ocazional, 1 luna, 2...pentru chisturi...dar nu mai mult...

Ce pot sa-ti spun ca ultima data cand am luat, acum vreo 2 ani....Am inceput sa le iau din prima zi de cm.....si stiu ca nu mi se mai oprea cm-ul....ajusesem in z15-a si eu tot sangeram.....m-am dus la dr si mi-a dat ceva pentru sangerare....Clorocalcin parca si vit K....nu mai stiu exact....si mi s-a oprit....dar nici nu am mai luat.

Parerea mea este ca ACO sunt total neindicate in PCOS....mai ales ca deja iei metformin.....eu stiu ca si de la el se curata ovarele....
Poate mai intra una dintre fete care este mai informata ca mine si-ti poate da mai mult sfaturi....oricum eu in locul tau as renunta la ACO....mai ales ca ai luat atatia ani.Probabil sistemul tau endocrin a si uitat cum sa lucreze cat timp a fost pus in repaos 7 ani...de ce sa-l pui iar in confuzie?....nu inteleg...

Numai bine iti doresc...sa ne auzim cu burtici!

Babyboom...vino la mami...acum


Buna Raluka83,

Nu stiu sa-ti spun prea multe despre problema dar sper ca multe fete o sa te ajute cu mai multe informatii.Ce pot sa-ti spun este ca de o luna am inceput si eu sa iau metformina pentru a ramane insarcinata,deoarece incerc de foarte mult timp si pana acum nu am avut nici un rezultat.

Astept un ingeras in viata mea!
Pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Miramar, felicitari pentru reusita!
Am comandat si eu picaturile respective, chiar foarte usor, a doua zi mi le-a adus, arata foarte bine si seamana cu extractul din muguri de zmeur pe care l-am luat din farmacie. Dar spune-mi te rog in timpul asta ai mai luat metformin sau altceva? Astept sa vina ziua 2 ca sa incep sa le iau.

Merci
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gaby77

Miramar, felicitari pentru reusita!
Am comandat si eu picaturile respective, chiar foarte usor, a doua zi mi le-a adus, arata foarte bine si seamana cu extractul din muguri de zmeur pe care l-am luat din farmacie. Dar spune-mi te rog in timpul asta ai mai luat metformin sau altceva? Astept sa vina ziua 2 ca sa incep sa le iau.

Merci
Gabi


Gabi ce ma bucur - chiar eram trista ca nimeni nu vrea sa le incerce. Pentru mine au fost o revelatie. Inainte fara tratament se intampla sa-mi vina rusii la 3 luni o data, daca nu si la 5 uneori. Si faceam chisturi si vai de mine.

mie dr. mi-a prescris 3X3 picaturi din z 3 a ciclului nu 2 (am verificat acum). 21 de zile iei asa la aceeasi ora si incearca te rog sa nu uiti cumva (eu le luam cu mine-n geanta peste tot). Apoi 7 zile pauza. Daca nu-ti vine fix in ziua 28 mai asteapta - mie mi se intampla sa-mi vina fix in z 28 sau fix in ziua 40. Eu nu am luat metformin, eu luam utrogestan si din cauza ca am luat prea multa vreme ovarele mele erau moarte, nu mai stiau sa functioneze singure. De aceea dr. a vrut sa nu mai iau nici un fel de tratament alopat, doar picaturile. Acum eu nu stiu ce sa-ti spun - in prospectul lor am vazut ca scrie ca poti sa le iei in paralel cu orice tratament alopat. Pe de alta parte dr. mi-a spus ca in PCOS orice tratament nu trebuie facut pe termen foarte lung. Ci cu pauze sau alternativ. Inclusiv gynex.

Eu am luat gynex - o luna 3x3 (mi-a venit fix in z 28 dar e drept eram si prima luna dupa FIV). Apoi o luna pauza, n-am luat nimic - iarasi z 28. Apoi o luna 2pic. de 3 ori pe zi - z 40. Din nou o luna 2x3 - z. 28 si ultima luna inainte de FIV-ul reusit 3X3 - z. 40

In tot acest timp mi-am facut analize hormonale in z 2 si intotdeauna mi-au iesit bine, mai putin inainte de FIV (nu se stie de ce) cand mi-a iesit FSH-ul un pic cam ridicat. Dar uite ca tot a fost bine.

Eu zic sa incepi doar cu Gynex si vezi cum reactionezi in prima luna. Daca si tu reactionezi bine - eu zic sa iei si tu ca mine Gynex cateva luni in timpul carora sa faci si o luna pauza de orice. Dupa aia daca mai e nevoie treci pe metformin, dupa cateva luni revii la Gynex. Dar poate nu mai e cazul

Si te rog scrie-mi si mie PM (ca poate nu intru asa des) rezultatele.

Mult success!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Felicitari Dana si Miramar pentru sarcina. Sa dea Domnul sa fie totul bine.
Am fost si eu ieri la control si mi-am vazut fasolica. Am 9 saptamani si este totul bine si asa sper sa si ramana. Nu prea am simptome decat o durere in zona ovarelor care ma inspaimanta, dar dr. a zis ca este ceva normal.
Fetelor, eu vreau sa zic ca am intrerupt metforminul cum am aflat ca sunt insarcinata, nici nu l-am mai intrebat pe dr. am uitat. Sper ca am facut bine. Va pup si nu va pierdeti speranta

Mergi la inceput