Pepenasi de iul-aug08 (101) -alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Despre copiii de varste apropiate, as putea sa scriu vreo 2 zile, concluzia mea fiind ca am facut o alegere excelenta.
Va spun eu, ca daca maine ati ramane insarcinate, v-ati descurca excelent cu amandoi. Este greu, dar inveti sa iti gestionezi mai bine timpul, sa iti stabilesti prioritatile, sa te poti ocupa de amandoi. Ce multi-tasking la serviciu?? Sa vezi multi tasking cand ii schimbi la unu pamersul si celalat vrea sa ii dai o carte sau sa ii canti, sau cand alaptezi pe cel mic si cel mare e in carca ta. Da' pe cuvant ca nu m-a daramat nimic, sunt intreaga, am tot atatea maini si capul e tot acolo, dar din neuroni m-au mai parasit, probabil ca ma paraseau oricum.
Imi dau lacrimile cand Yvo il pupa pe David pe frunte si cand isi zambesc unul altuia, asta a facut de la inceput.
Eu nu am facut din copii niciodata o piedica, am fost cu ei singura la supermk, cu amandoi, fiecare in scaun, acolo Dav in scoica in carut, Yvo in scaunele de la carut si ne-am descurcat f bine mereu.
Am fost cu Yvo la 2 luni jumattate la Viena, cu masina, cu Dav la 2 saptamani eram la Busteni. Daca as fi fost prapastioasa si panicoasa, cred ca pana acum eram cu nervii la pamant.
E greu in situatia descrisa de Anka, cand esti terminat si trebuie sa ai grija de amandoi. Dar nu mi s-a intamplat deloc. Decat eram f obosita, l-am tinut pe Dav in pat cu mine, Yvonnei i-am pus un morman de carti si de jucarii si am mai dormit inca o ora. Intre timp s-a si plictisit, dar a inceput sa scormoneasca prin dulapuri ... asa ca tot am dormit.
Dragostea intotdeqauna va fi mai multa si bucuriile mult mai multe, cu amandoi, ma simt intr-adevar implinita.
Nu imi va parea niciodata rau pentru alegerea facuta si, sincera sa fiu, as mai vrea un copil, tot de varsta apropiata cu ei, dar incerc sa ma conving ca 2 sunt suficienti.
Evident, pe mine ma ajuta mama, dar si cand nu a putut, m-am descurcat singura cu amandoi si ne-am inteles foarte bine.
Am invatat ca ordine in casa nu va mai fi niciodata si m-am consolat, am invatat ca daca fac curat acum in juma de ora e la loc si m-am consolatr si cu asta, am invatat ca ei sunt mai importanti decat hainele si m-am consolat si cu asta, adevarat foarte greu pt ca si eu sunt maniaca cu curatenia si nu suport haine patate, dar ... m-am consolat, am invatat sa imi gestionez timpul si energia astfel incat sa le aloc cat mai mult timp (eu sunt impotriva tv-ului, asa ca noi ne jucam f mult).
Si ca sa inchei dizertatia, e greu, dar e al naibii de frumos! Abia astept sa merg cu amandoi de mana in parc La vara vreau sa mergem in concediu, la turci sau la bulgari, deci daca va doriti ceva, nimic nu e imposibil.

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne
BLOG

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralu79

Seara buna, dragelor


Anka- "Totul se intampla inainte de 6 ani" e a lu' tanti Savin, nu a lu' tanti Dolto parca, nu? Tanti Dolto avea "Cand apare copilul" A-propos fetele cartile astea sunt pe e-mailul comun puse de Boti pt. cine e curios.



Eu nu stiu cine e tanti Savin, dar asa e, nu e nici a lu' madam Dolto ci a lui Dodson. www.amazon.fr/Tout-joue-avant-Fitzhugh-Dodson/dp/250105248X" target="_blank">Asta adica
Am vrea noi sa avem asa carti de psihologie si autori romani!
Ori, daca Ana Savin asta e vreo scriitoare, desi m-am uitat pe la edituri si nu apare, o fi scris si ea ceva cu titlu asemanator.
Dar mai repede cre' ca doar a pus pe net varianta tradusa, vad ca e si utilizator pe OKAZII.ro... dar NU e autoarea cartii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Eu le admir pe toate femeile care au 2 sau mai multi copii, mie mi se pare ceva atat de greu incat nu ma mai incumet a doua oara. Asta eate, am stiut mereu ca nu vreau decat un copil. Adica ma gandesc ca daca ai parte de un copil linistit, cuminte, care sta frumusel unde-l pui (in patut, in bouncer, pe paturica, etc) si nu de unul catre din prima zi a urlat ori de cate ori a stat singurica(adica Ioana), sau de un copil care doarme noaptea cum trebuie si nu se trezeste des, din ora in ora, sau mai stiu eu cum, poate ar fi mai simplu. Dar eu sunt hotarata, nu mai vreau sa mai trec inca o data prin toate astea (nici n-am scapat inca de greutatile primului an), ca sa nu mai pun la socoteala nasterea care pt mine a fost cel mai ingrozitor cosmar al vietii mele, si atunci cand am trecut cu bine peste am rasuflat usurata de parca mi s-ar fi luat un mare bolovan de pe suflet. Categoric nu mai vreau un copil.

Anna de Ioana Maria 11.07.2008
Ioana povestea nasterii

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=4" target="_blank">poze in concurs ann1 si ann11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Salutare!
Ce vreme frumoasa,dupa ce papa legumele la ora 13 o scot pe mandra mea in parc.
Nici eu nu prea ma gandesc la bb2,este destul de greu pt ca majoritatea timpului il dedic Ralucai si ma gandesc ca daca as mai avea un alt bb nu as mai avea timp deloc si pana la varsta de 4-5 ani tb sa fac totul pt ei:spalat,mancat,gatit.....etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

Aseara s-a culcat la 23, cu trezire la 4:20 pentru papat san, apoi la 9 si iar a papat san. A dormit la ea in patutz si in noaptea asta . Insa in a doua parte a noptii s-a tot foit si tot dadea cu capul in gratii, asa ca eu nu prea am dormit... Una peste alta, e muult mai bine cu somnul . Dar ia Peritol de trei zile. Sunt curioasa daca dupa ce opresc peritolul va dormi la fel .
La 12 a papat o banana intreaga zdrobita cu furculita si amestecata cu o lingurita de branzaica de capra
Ne pregatim sa iesim afara.

Violeta, sper sa ai si tu parte de masi multe ore de somn cat de curand .

Iriss, ai un link la castronul cu ventuza si fund dublu, sa vaz si io cum arata si de la ce firma e?

Fetele, multumim de urarile pentru dintzisorul cu nr. 7 !

pup you all,

In concurs, pozele noastre sunt www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=6" target="_blank">ca1 si ca2; daca va plac va rugam sa ne votati


Caprioara, mami de Matei si de Ilinca

Povestea nasterii Ilincutzei
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

RALUUUUUUUUUUUUUU
dupa cum i-am povestit si lui IRISS, treab acu laptele praf a stat in halul urmator.

vazand io ca tzitzili e fleoshca fleoshca, am decis sa ne straduim sa ii bagam si o masa de praf, mai ales seara inainte de culcare, poate nu ne mai trezim de o suta de ori pe noapte.
prima incercare cu NAN HA, ca noi suntem de aia cu pete de la proteina din lapte de vacozaur, ESEC total. buun, am incercat si in bine, si in cana cu cioc si cu lingurita, kk, kk si respectiv kk. am pus apoi biscuiti in acest lapte mirobolant, dulci si buni. dupa vreo 4-5 linguritze , ANDREI a ajuns la concluzia ca e tot kk. deci am renuntat vreo 2 zile.
Mi-am amintit apoi ca nu stiu cine zicea de vanilie pusa in lapte. cu emotie in glas si cu inima stransa ca ii bag cupilului prostii in lapte, i-am dat 50 ml in care am pus cam un sfert der plic de vanilie(adik cam 2 gr). apapat...nu cu elan, dar a papat, in sfarade 20 ml. Buuun. a doua seara i-am pus 80 ml, tot cu vanilier, pe care i-a papat, mai putin 20 ml.A treia seara, 100 ml, tot cu vanilie, bineinteles, fata cei 20 ml. si tot asa pana am ajuns la 180 ml cand nu i-am mai pus vanilie si am asteptat reactie cu infrigurare. dar...a papaaaaaaaaaaaaaaaaaat (mai putin cei, nu-i asa, 20 ml!!!) Si de atunci papa vfara probleme. nu i-am schimbat nici tetine, e acelasi bibe pe care i l-am luat inainte de a naste, de la chicco, pe care nu l-am folosit decat la ceai f putin cand ii dadeam calciu.(adik am doua bibe la fel).
aseara l-a luat in mana ca nu mai avea rabdare sa ii dau eu si a papat singur jumatate ca nu stia sa il ridice sa mai curga.

din cana cu cioc bea suc de portocale si apa f f f rar.El suge si din aia, crede ca e bibe. si ia inghitituri mici si dese. partea buna e ca nu mai scuipa cu bolta ca inainte.
Bine, baza a ramas tot tzitzi, dar nu ma mai trezeste decat o sg data pe noapte si acum adoarme mai usor, fara sa trebuiasca sa il mai tin la san.

am constatat ca toata treaba e in rabdare si in perseverenta. nu a vrut legume la inceput, dar incet incet l-am pacalit . n ua vrut laptic, iatra ca am scapat si de teama asta.asa ca...succes fetelor cu aceleasi "problemute".

aaa dimineatza "fuge" prin pat dupa mine, pana gaseste tzitzili. azi dimineatza mi-a descheiat nasturele de la bluza d epijama si cand a gasit tzitzi a fost asa de bucuros ca ainceput sa suga din genunchi.

referitor la bebedoi, mi-l doresc, dar inca mai lupt cu egoismul din mine si cu ideile preconcepoute ca treb sa am si eu o casa , macar doua amere nu garsoniera in care imi duc veacul acu suportand-o pe vecina plina de hormoni.

ma bucur ca s edezbat aici lucruri serioase gen subiectul "nu" sau "bebedoi". avem multe de invatat din experienta mamicilor de aici.


mami Ruxandra, in plina formapentru Andrei Tudor,cel mai nazdravan

poezici pentru mamici si pepenasi
www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase
Andrei Tudor- minunea noastra -The Story

...inseamna
ca infinitul si-a gasit limite
ii zarisem grimasa
zvarcolindu-se-n catuse de fier
aripile sunt inutile acum
chiar si cenusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Buna dimineata la toata pepenimea!Vreau sa va spun ca avem 4 dintisori 2 sus si 2 jos si avem un par de a trebuit sa ii fac un palmier pt breton,e atit de dulce ca iti vine sa il maninci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

M-a intrebat cred ca Flo daca mai merg la lucru.Da mai ma duc ca am un tata ca o femeie Dumnezeu sa il tina sanatos.Il schimba pe Serban ii da sa manince se joaca cu el.Serban si-a facut un obicei sa doarma pina la 8 asa ca eu ii las lui tata haine si el il schimba il face laptele cu cereale.Bun e si un incovenient e un rasfatat ca daca nu ii faci ce vrea tipa sise indoaie de spate ca si cum ar da din fund,dar si stiu ca daca o sa ma mai ajute tata o sa devina si un copil cu simtul responsabilitati.El o sa il invete de toate asa cum ne-a invatat pe mine si pe sora mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Am mai pus poze in albumul din Picasa si am sters din ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Si noi prin zona...Din ciclul mi-a iesit dintzisor, sunt maraita, nu-mi place nimic, vreau la mami in brate...
Capri...wow...micuta irlandeza are 7 dejaaaaaaaaaaaa??/noi suntem de abia la primul!Dar recuperam recuperam

AnaBaby, pai eu cred ca nici un copil nu seamana cu celalalt si daca Ioana e ceva mai enrgica poate urmatorul va fii ceva mai linistit...

Serbanica parca voi aveati probleme cu constipatia.Cum ati rezolvat.Cu altceva decat cu supozitor?Am o prietenuta care are un bb de 3 luni si nu face kk decat cu supozitor...

Suntem prin zona sa nu ne dati disparute, da??

Ah, Iriss, am vazut blogul.Tare frumos

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput