Pepenasi de iul-aug08 (101) -alaturi de EMMA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Seara buna, dragelor

Ooka- multumesc de sfat . Ea oricum sta cu macar o manuta in canuta din care ii dau . O sa incerc sa ii pun separat, dar am cautat azi farfurie cu ventuze si nu am gasit- ca ea le arunca repede pe toate pe jos (am patit-o)

Capri- felicitari pt. dintzucul nr. 7! Ar trebui sa ii zici Degetica Dintzosica

Anka- "Totul se intampla inainte de 6 ani" e a lu' tanti Savin, nu a lu' tanti Dolto parca, nu? Tanti DOlto avea "Cand apare copilul" A-propos fetele cartile astea sunt pe e-mailul comun puse de Boti pt. cine e curios.

Eu am fost unul din acei copii care a desenat peretii, a umblat peste tot, l-a trimis pe tata in delegatie cu chilotii mamei in diplomat (am scos toate actele si i-am pus budigai) si multe altele. Mie parintii nu mi-au interzis decat ce e cazul si sincera sa fiu am amintiri extrem de frumoase din copilarie si cred ca m-au ajutat foarte mult sa devin Om.

Ce-mi place ca avem discutiile astea

Pupicei tuturor si somnic usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Ufff ca am uitat- Ruxi- pe mine ma intereseaza varianta castigatoare de a-i da biberon cu lapte praf. Please zi-mi si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Pai mai Ralu, ce farfurie cu ventuze, sa'ti explic cum e la noi: am asa, una farfurie cu bucati, un pahar cu piure sau doua ca mai nou ii dau carnea separat. Bon, io pe pat (ca stam in garsoniera si masa sau scaune n'am) ea in scaunul ei frumos rosh fara tava, eu cu paharul bine sprijinit undeva pe aproape iar eu cu o mana inclestata pe o farfurie cu legume ce i'o intind sub plisc sa faca piure cu mana. So, in citeva zile deprinzi suficienta manevrare elastica a farfuriei astfel incit sa nu o mai scapi daca iti da peste ea, sau peste mana sau te sperie sau stiu io ce. Cu cealalta mana, indesi piure la micul poc in plisc. Cind te lasa, cind are chef, cind isi indeasa o bucata de ceva.

Dupa masa faci baie la poc si bagi hainele la spalat. Speli inca o data scaunul frumos rosh, in speranta sa nu'i iei vopseaua de la atata spalat. Te uiti cu jind la husele cu vacute la care ai renuntat de mult, ca le toceai spalandu'le.

Cam asa trece ziua la noi

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Ooka- eu m-am tot socotit si la ce zici tu acolo imi mai trebuie o mana, de preferat 2 Eu i-am dat pe-o farfurie chestii, dar ea a luat farfuria cu o viteza ametitoare si a inceput sa o invarta deasupra capului (ca in filmele alea in care cowboy-ii agita lasourile) dupa care zbang cu ea pe jos- in repetate randuri A si nu e vorba de mizerie- ca noi ne schimbam dupa fiecare masa si am pozat peretele cu "inainte" ca sa stie lumea ca odata a fost cumva si acolo Sa vezi azi ce freza cerealizata a avut- mai mare dragu' de capcaunu' mamii mic. Hai fugi la culcare ca vine schimbul 3 peste noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

In legatura cu diferenta intre copii,efectiv nu ma vad facand fata cu un bebe mic si cu unul umblator, eu abia fac fata acum la unul singur, asa ca , pentru mine, bebe doi ramane deocamdata doar un vis.
Cu mancatul cu manutele Alexandra pur si simplu sta cumintica cu manutele pe langa corp si doar deschide gurita.Doar daca nu ajung la timp cu lingurita la gurita bate cu mainile in masa iar apoi se serveste singura din castron
CAPRIOARA, te invidiez pentru cele 8 ore legate executate de Ilincuta, eu n-am mai dormit asa mult nici nu mai tin minte de cand.Si felicitari pentru cea mai dintoasa pepenasa
VIOLETA, felicitari pentru mama


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111 -povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Vio depinde de ce anestezie iti face, dar banuiesc ca doar locala cu lidocaina. nu are nici o problema copilul de la un pic de lidocaina, asta daca ar ajunge ceva pina-n lapte. eu am facut cind eram gravida si am intrebat atunci si mi-au zis ca nu-i bai. daca ar fi anestezie generala ar fi alta treaba, atunci da ar fi cazul sa arunci laptele si sa-i dai abia la 6 ore de la anestezie



Mami de Anna (5.02.2007) si Anthony (27.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Buna seara..
Noi am umblat azi ca nebunii cu copilul legat de gat pana la 21:00...si cine a cazut franta?
Imi place despre ce se discuta pe aici, inclusiv divertismentul din garsoniera lui OOKA si la masa lui RALU (asa ca paranteza, Clara cand ii cant **a zis mama ca mi-o da...valeleu...**canta si ea adik deschide gura, si eu actionez rapid cu lingura de piure)
In legatura cu bb 2 poate ca aveti mare dreptate dar...eu is fan BIRI, glumesc dar asa gandesc si eu...in primul rand pt ca am crescut singura dar cu cheia de gat, in fatza blocului cu zeci de copii nu am dus lipsa de frate, sora..acum ma gandesc ca nu mai poti lasa copilul in fatza blocului , nici cu tine de mana nu mai e in siguranta dapai cu cheia in gat..si eu vreau sa aiba un tovaras de joaca, sa creasca frumos, sa aiba cu cine imparti jucariile si secretele si sa treaca impreuna prin toate etapele...gandul asta ma face sa uit ca imi va fi foarte greu
In ceea ce priveste "NU" eu am multa teorie in cap dar e doar teorie voi vedea pe parcurs...oricum Clara acum face cam tot ce-si doreste, atinge tot ce vrea si isi baga mainile peste tot si eu ca si IRISS consider ca asa face cunostinta cu lucrurile.Mi-e teama de faza "curul de pamant" cand vrea ceva, dar sper ca voi putea sa o educ frumos. Si mai cred ca fiecare copil are poersonalitatea lui, si ca nu tot ce i se potriveste unuia merge si la altul.
Pup bostana ca m-a bushit un sooomn, si maine am musafiri si tb sa "confectionez" ciuperci cu maioneza si iar un tiramisu

MAMI de CLARA ANDREEA

06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

BIRIBU,da, intr-adevar anestezia va fi locala.Mi-ai luat o piatra de pe inima, ca tare imi faceam probleme ca o sa stau si-o sa privec copilul cum urla de foame Mersi tare mult, esti o comoara la casa omului

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111 -povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

daca e miezu' noptii apar eu, azi n-am avut net toata ziua, in schimb am avut una bucata musafir asa ca am avut ce face.
Diferenta de varsta am stiut dintotdeauna ca-mi doresc doi copii, eventual baiat si fata Dupa ce l-am nascut pe Alex cu toate ca m-am chinuit ceva dorinta nu a disparut, numai ca inca nu ma simteam gata sa trec din nou prin etapele bebelusiei. In aceelasi timp nu vroiam sa fie o diferenta mai mare de 4 ani intre ei. Andreea a venit pe neasteptate, adica la Alex a trebuit sa treaca 2 ani sa se prinda iar acum numai vreo 2 luni. Acum privind situatia la rece nu cred ca ma descurcam cu doi mici. Alex se descurca singurel, mananca, se joaca, merge la baie fara ajutor si totusi sunt momente cand nu le pot face fata asa ca toata admiratia pt fetele cu bebei cu varste apropiate.

Nu aici cred ca s-ar putea discuta pagini intregi despre teorie, cu practica insa cred ca e mai greu. De perioada cu trantitul cu fundul de pamant mi-a fost si mie tare frica, dar la Alex nu s-a manifestat prea tare savedem cum o sa fie acum. Nu i-am interzis sa exploreze, consider ca asa se dezvolta, invata. I-am dat castronul cu mancare sa si-l puna si in cap, dar asa invata sa pape singur acum se descurca bine. Am avut peretii pictati cu fel si fel de culori, acum i-a trecut. Scotea in fiecare zi hainele din dulapiorul lui si cate nu facea. Nu stiu eu nu ma vad interzicandu-i astfel de lucruri care nu fac decat sa-l ajute sa cunoasca ceea ce il inconjoara, cel putin asta e parerea mea si cred ca a avea copii implica niste riscuri Astea asa cateva exemple...ce nu i-am dat voie sa faca: sa umble la prize, cu cutitul, cand inca aveam sobe stia ca nu are voie sa puna mana, in general chestii care ar putea sa-l raneasca. Si astea tot asa cateva ca neuronul e obosit la ora asta. Oricum ideea e ca eu am fost un copil care nu a desenat peretii, nu a sticat jucarii, nu a umblat unde NU trebuia, nu am avut voie sa fac o multime de lucruri si va spun sincer ca acum nu imi este foarte bine.


Altfel, vreau sa va spun ca sunt ffff multumita de castronul minune cu fund dublu si ventuza. Ieri mandra a papat toate legumele si parca ar mai fi vrut, deh au stat calde pana la sfarsit. Azi i-am pus mai mult si din nou a papat tot. Pana acum indiferent cat de putin ii puneam nu manca decat maxim 3/4.

Ma duc sa scot ultima masina, daca azi am stat la palavre cu cumnata acum scot parleala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!

Se pare ca sunt singura asa matinala.
VA las cafelutza pregatita!!![citit]


Ce discutii interesante!!
EU vreau bb2
;, ma gandesc deja la el, cum va fi, cum va reactiona Mihaita ; cu cine va semana, daca va fi tot asa cuminte ca MIhaita. Dar, fiindca mereu exista un "dar", mai trebuie sa asteptam, in primul rand datorita cezarianei ( sa treaca minim 1 an - 1an jumate de la ceza pana raman din nou insarcinata) si, in al doilea rand , datorita profesiei...EU sunt in plina formare profesioanala acum, asa ca....Offff!!! Si ajutor as avea, daca as vrea..mami , bunica mea( se descurca foarte bine cu Mihaita cand il mai las ), mama lui Daniel...

Mihaita nu bea singurel din canita..., in schimb a inceput sa stea foarte bine in fundulet!!!

Si, azi mergem sa o vedem pe nepotica, ieri s-au externat. Abia astept!!...

pepenasii si mamicile !!


Cristina, mami de Mihaita






Mergi la inceput