Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008)

Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008) | Autor: cristinamh

Link direct la acest mesaj

subiectul vechi





din categoria "traininguri necesare in viata", am testat ieri daca andrei se descurca sa ajunga acasa. eram in metrou, ne duceam s-o luam pe iris. andrei a inceput sa matzaie, ca nu vrea sa mearga, ca se duce acasa. booon, te duci singur andrei? te descurci? copilu' era foarte sigur pe el, asa ca la noi la statie i-am pus cheia de gat, telefonul in buzunar... i-am inchis geaca, cu mentiunea... sa nu vada lumea ca ai chei de gat, si i-am dat drumul. ta-su, fricos, nu, ca nu lasam copilul singur... se duce el dupa fata, eu sa merg in spatele lui andrei.
zis si facut, i-am dat nitel avans... a mers ok, s-a asigurat la traversat aleea de la parcare, si a ajuns acasa. pe la jumatea drumului m-a sunat, ca e aproape de casa, si am uitat sa i dau parola de la calculator... si ce face el cand ajunge acasa, pana venim noi.
a urmat testul final... am batut la usa... si... din nefericire a picat testul. a avut usa descuiata, si nici n-a intrebat cine e... a deschis direct.
asa ca mai avem de lucru la capitolul "capra cu trei iezi", adica, iezii singuri acasa incuie usa, si nu deschid la nimeni daca nu stiu cine e. pentru asta, se pot uita pe vizor, ca de-aia are usa asa ceva.
acum stam destul de bine la ramas singur acasa maxim o ora, nu mai trb sa-l iau cu mine pana la chiosc. am mai riscat si sa-i las pe amandoi, cat am coborat pana la masina, dar nu mai mult. iris e deosebit de creativa, si are numai idei traznite, cu ea nu ma risc.

uite asa ajung eu la discutii aprinse cu barbatu... el a stat cu bunicii. n-a fost in viata lui singur acasa. eu an stat cu...frate-miu. de la 4 ani am stat singuri. si, desi sunt alte vremuri, mintea mea nu prea se obisnuieste sa-so vada piticii ca matzaie, ca nu pot sta 5 min singuri in casa.
ma gandesc ca iar sunt eu dusa, si e ca atunci cand l-am invatat ce sa faca daca se pierde... si i-a folosit. cine stie!? poate o sa aiba nevoie si de antrenamentul asta.

la asta se adauga baie singurel, imbracat singur... cu andrei, normal, nu cu iris...
si imi spun uneori ca e prea mic, si ajung la vechea greseala... "eu la varsta lui"... si incerc sa-l fac sa ma depaseasca.

acum ca am batut campii destul...sa trecem la lucruri serioase.

sasha, da' cate camere ati demolat voi? se rezolva cu spatiul sau faceti acum in plus, din creion?

carmen, avem si noi una..."mami, iubita mea, raza mea de soare, ce pot sa fac pentru tine sa ma lasi la calculator?" - vrajeala autentica, nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Cristina - tot 3 camere am avut initial, dar am "deschis" bucataria cu holul si un fost dormitor (cel pe care il facam acum la loc) si am facut un living mare (si cu bucatarie deschisa. La sufragerie am mutat peretele spre interior (am micsorat camera) si am marit holul si baia de serviciu ca sa imi intre un dus si masina de spalat si din sufragerie am facut dormitorul nostru. Toate camerele inclusiv bucataria earu stil vagon, insirate una dupa alta toate cu deschidere pe un hol luuuung. Acum trag 2 pereti, refac fostul dormitor (in care se va muta Sasha, ca el e cel mare si are dreptul sa aleaga (zice el), in camera lui Sasha ii fac fetii dormitorul (asa ca trebuie si aici sa schimb culoarea pe pereti ca e totul numai albastru, cu tapet cu ursuleti, masinute, de baiat), iar bucataria va fi mai mare si va suplini si rolul de living ca cica la vecini nu pot sa ma extind din pacate. Asa ca raman in plus cu canapeaua si fotoliile pe care trebuie sa le "marit" si imi pun televizorul pe perete pe fostul hol (care va face parte din bucatarie). Nu stiu daca ati inteles mare lucru, cu hartia si creionul ma descurc mult mai usor ...

Anca, mami de Sasha si 22 + cu ;
surioara lui sasha

Nazdravani de august - septembrie 2003
http://bd.lilypie.com/fNiwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Cristina - schimba si tu titlul subiectului in martie 2009!!
Din ciclul vorbe de duh :
Cristi (de data asta chiar glumind/exagerand!!): Daca nu faci ...., iti dau o bataie sora cu moartea !
Sasha: Daca ma omori ma transform in fantoma si te bantui in fiecare noapte!!
Recunosc ca toata supararea ne-a trecut (ca facuse el ceva bineinles), ne-a pufnit rasul ...

Anca, mami de Sasha si 23 + cu ;
surioara lui sasha

Nazdravani de august - septembrie 2003
http://bd.lilypie.com/fNiwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mda... am vrut sa fac si eu o fapta buna...
numai ca...

"Mesajele nu mai pot fi editate dupa 20 ore.
Pentru eventuale modificari, cereti ajutorul unui moderator folosind mesajele private."

cum dau de unul, modific

am priceput ce faceti voi acolo...munca nene, nu gluma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Cris - fapta buna ramane ! Nu a fost un repros !!!! Doar ca eu nu puteam sa fac lucrul asta !!!

Anca, mami de Sasha si 22 + cu ;
surioara lui sasha

Nazdravani de august - septembrie 2003
http://bd.lilypie.com/fNiwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

sasha, nu era repros... atat ca m-am ofticat cu optiunea asta idioata, ca nu era inainte. n-ai idee cat m-am amuzat cand am vazut ce-am scris

eu oricum am mintea plecata pe coclauri, sper sa reusesc sa ma adun putin de prin colturile pe unde-s risipita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Moama, ce inghesuiala la acest nou capitol!!

Noi suntem la fel ca si acum o luna in urma. Nimic nou sub soare. Andra tuseste de nu mai stim ce naiba sa facem...ca la exudat n-a iesit nimic, deja am trecut printr-o gama de vreo 5 tipuri de antibiotice...si nici nu mai vreau sa aud de astea, dar atat timp cat la gradi vin copii care au microbul in gat, il capatam si noi de fiecare data.
Eu ma aflu intr-o situatie de panica din punct de vedere al golitului frigiderului si fac grimase daca cineva ia o gura mai mult decat cred eu ca ar trebui...dar incerc sa ma controlez (cu greu, ce-i drept!)

cris E mare lucru ca ai avut curaj sa-l lasi singur, iar pentru Andrei se cuvin aici niste felicitari! Mai insista si tu la faza cu usa. Andra sta si ea singura in casa, suficient timp cat sa-mi fac piata in liniste. Isi gaseste cateceva de facut, se uita la TV, n-avem treaba. Pe ea in general nu prea o simtim ca-i in casa, doar ii auzim glasciorul pe undeva si-o identificam ca pozitie. Cand se lasa linistea...mai tragem cate un ochi de dupa colturi sa vedem daca este totul in regula.
Dar daca suna cineva la usa...pai ma stie tot blocul!!! "Mamiiiii, a sunaaaaaaaat cinevaaaaa!!" si in secunda 2 este ataranata pe incuietoare. Deocamdata n-a dovedit-o, dar nici mult nu mai are.

Anca mama de Sasha, de ce deschizi tu rani de-astea cu curatenia?? Si noi am facut "miscarea" cu bucataria si sufrageria, dar macar am lasat holul intact. Si acum ne facem planuri de modificari. Cand am vrut eu 4 camere, sotul...nu si nu, ca nu ne trebuie...acum vine si ma perie: "vaaaaaai, ce bine era daca..." Asta e, dansam pe ce muzica ne canta ca n-avem incotro!

Fetele, ce noutati mai aveti??



Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ete ca noi ... din patru camere am facut trei Ca bucataria era mica mica si am renuntat la un dormitor... Singurul dezavantaj e ca dormitorul Elizei e in capatul celelalt fata de dormitorul nostru. Pe de alta parte, e un avantaj faptul ca apartamentul e "rasfirat" in patru parti (am geamuri pe 3 puncte cardinale), ca nu te prinzi imediat ca are numa 64 mp. Daca va intrebati unde au intrat 4 camere in 64 mp.... o sa spun ca tiza mea... "cu creionul ma descurc mai bine" sa va explic...
Patul Erikai este la noi in dormitor deocamdata, si sper sa plecam pana cand va fi prea mare sa mai stea in el.

Iuliana - eu "absorb" ca un burete tot ce aveti voi de zis... si mai ales tu, tiza ta din Canada (care intra rar, si care a propos... face POIMAINE niste ani...), Mihaela, Dana... La fel de incantata eram si eu, si surprinsa in acelasi timp, cand Eliza mergea la Acorns, nu avea decat un an jumate si faceau niste lucruri absolut extraordinare. Nu era zi sa inceapa fara recapitulare a ce zi e azi, ce zi e maine... Cum spui si tu, aveau lectii despre natura, faceau oite din vata lipita, se jucau cu apa, pictau cu degetele si cu picioarele, lipeau globuri de tavan (de Craciun), faceau singuri salata de fructe.... multe multe multe si minunate...
Azi m-am enervat de numa'... V-am zis ca la 11 si 10 incep parintii sa se prezinte la ridicat copiii. Azi m-am dus si eu pe la 11 si 20. Ei bine, 40 de minute am stat afara in ploaie, imi inghetasera mainile pe carucior, ca nu le-a dat drumul.
De ce?? Au avut inspectie si... deci... era zi de respectat regula cu programul pan ala 12. Altfel se uita urat la tine daca te duci la 12... Uneori, la 11 jumate ma intalnesc cu una din ele prin piata...
Asa ca dupa aventura de azi mi s-a intors raceala, ma doare gatul, am niste febra, ma doare tot corpul de zici ca m-a batut cineva...
Erika e ok din fericire, ea era ambalata cu o paturica si avea footmuff-ul pus, plus husa de ploaie care imbraca tot caruciorul.
Si a reinceput sa ma doara spatele, de bine ce am terminat ieri fizioterapia. Deci clar, e reumatism, si nu sacralgie sau discopatie.. Parerea mea de habarnist

Eu nu prea o las pe Eliza singura in casa, decat daca cobor pana la cutia postala sau pana la chioscul de la scara... S-a speriat acum vreun an, eu ma pregateam sa urc, Ovidiu cobora sa ma parcheze (am nene un stalp in dreapta si ala din stanga si-a luat un tanc frate, ma declar incapabila sa parchez noaptea ), eu nu stiam ca el a iesit si am sunat la interfon. Eliza nu ajungea pe atunci la buton sa deschida, si s-a speriat ca ala tot suna strident, ea nu putea, cred ca s-a simtit foarte neputincioasa ca am gasit-o pe canapea plangand indesat... De atunci nu am mai lasat-o singura. La cheie nu umbla, la usa nu se apropie. De fapt, nici nu cred ca ar reusi sa descuie, nici daca i-as da cheia. Asa ca o las in pace.

Ultima saptamana a fost un cosmar... Am avut de platit taxa, va spuneam eu, la Ambasada de la Viena. Asta in ianuarie pe 20. Pe la inceputul lui martie, ma anunta de la Viena ca nu au primit integral suma. Ma agit, sun la banca, dupa cateva ore se dumiresc, isi cer scuze, era un comision de care nu au stiut, si nu stiu ce banca de corespondenta l-a oprit din banii de taxa.. Injur marunt, aia e...
Acuma, pentru 26 de dolari nu eram dispusa sa mai platesc inca 2 milioane comisioane ca prima data (ca atata sunt) si decid sa trimit formularul cu nr cardului, sa imi extraga ei direct din cont.
Buuunn, chem curierul, cica Pegasus, ca e putin mai ieftin, la FedEx platisem un milion juma', la astia e 70 de lei.
Bai si nu va spun ca imi pierd idiotii plicul, dar aflu si asta dupa 10 zile, ca nu l-am urmarit decat la inceput, apoi m-am luat cu fizioterapia, etc....
Iai si pe astia la injurat cu incompetenta lor cu tot... ce mai, poveste lunga, cica au scris mail si imi raspund ei luni, ca plicul meu se pierduse la Budapesta... Ce sa scrii nene mail, pune mana pe telefon si afla! Cica nu stie ungureste! Da numarul ca sun eu, m-oi intelege eu intr-o limba pamanteasca cu ei... Pana mi-a dat numarul, au terminat aia programul, mi-a intrat ton de fax...
Luni iar o iau de la capat, de data asta mi-au revenit si spumele pe aia de la banca si desi la inceput nu am vrut sa ii reclam, luni am facut-o totusi, ca nu se poate asa ceva...
Curierul, cica nu stiu ce sa imi zica, imi mai zic ei maine! Domne ati innebunit? Cred ca nu va dati seama de urgenta situatiei! I-am amenintat ca daca pana la 4 nu afla ce e cu plicul meu, la 5 jumate sa se infiinteze un baietas sa ia un nou plic pe care sa ii trimita pe banii lor, express, la Viena. La 5 si 25 ma suna baietasul ca ajunge in 10 minute. Nu cred ca as fi rezolvat asa repede cu urlatul, dar am avut inspiratia sa fac in scris la adresele de mail oficiale si sa cer confirmare de primire, iar cand idiotul ala care se ocupa dadea din umeri, am dat reply all ... Asa cred ca s-a rezolvat, s-o fi nimerit vreun sef prin lista aia de indivizi de la care imi veneau confirmari, si l-or fi luat pe ala de urechi... ca altfel... sincer ma asteptam sa raman eu cu nervii mei si cu raguseala si sa nu rezolv nimic.
Azi au livrat plicul la Viena. Incompetenta lor m-a tinut in loc 2 luni.
Acuma, aia e... O fi vreun plan maret in spatele chestiei asteia

Hai ca v-am facut capul patrat...
Poate uit sa intru poimaine sa ii zic Iulianei La multi ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

anka, din experienta, la curieri merge de minune cu urlat si cerut cu sefu'. mai ales la dandanale.

azi sunt cu andrei acasa. de dimineata avea febra. asta pe la 5. pe la 7 ii trecuse, dar era ud leoarca. ii curge un pic nasul, asa ca azi i-am facut pe plac si e "agsent" la gradinita.
el spera saracu ca sta la pc... dar nu si-a gasit scuza cea buna. copiii bolnavi stau in patura, beau ceai, si cel mult au voie la desene...

sta si mi deseneaza rachete si avioane, ca au fost ieri la muzeul aviatiei. sta si mi povesteste, si vrea sa mergem si in we, ca i-a placut.

ieri am tinut-o pe iris, mai mult de lene si de nervi. adica aveau "cinema" la gradi, ne luau 5 lei sa le puna pe dvd, in sala de spectacole, un film. data trecuta le-a pus "fairies"... acum sincer, am dvd acasa, si nu cred ca mi lipseste ceva.
numa' ca fi-mea se pune pe bocit, si ma trezesc in fata faptului implinit. asa ca am avut o zi mama-fiica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dialog pe tema "pasarile calatoare", cu iris.
material didactic: http://www.naturephoto-cz.com/barn-swallow:hirundo-rustica-photo-1402.html

ce e asta?
-randunica
cati pui are?
- 1,3, 6, 8... numara iris
de ce au gurita deschisa?
- ca s-o sperie pe mama!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

la noi a venit barza!!! aaa, nu va ganditi acum ca la noi, la propriu, ci in famiolia extinsa. fina mea e gravida, o sa mai avem un scorpion-sagetator, ce-o vrea sa iasa. si sunt tare tare fericita, parca e copilul meu.
asta ca singura veste buna pe care o am...in rest... sunt acasa inca .

tocmai l-am pedepsit pe andrei o luna de zile... a facut striptease in dormitor la gradi, "full monty". si asta la ideea altui coleg, ca daca era a lui, nu cred ca-l pedepseam asa rau. fara pc, fara wii, + o pagina mare de liniute pe zi. of, copilul ala are aproape 8 ani, si se simte. numai cu tampenii vine andrei acasa, si mi-e teama cine stie ce traznai ii mai vin aluia in cap! ca piticul asta al meu nu pare sa proceseze prea multe... i-am zis ca prietenii adevarati nu sunt cei care te invata la prostii, si sa fii pedepsit din cauza lor.
i-am zis ca pedeapsa se ridica total cand l-o lauda doamna cici. nu de alta, da' mereu ni-l critica.
aa, si inca ceva, dimineata vrea sa se duca singur la gradi. tati il lasa in poarta, si se duce singur la clasa, se schimba la dulap. cica e baiat mare.
iar in incheiere... a venit foooarte fericit acasa, ca i se misca un dinte. dada, chiar i se misca... m-a pus sa-i fac poza cu toti dintii, sa tina minte cum erau, si abia asteapta sa-i pice. inca nu se misca prea tare, i-l mai las. poate reuseste sa si-l scoata cu un mar. si l-am amenintat ca, daca mai e obraznic, nu-l las sa-si puna dintele sub perna... pentru zana maseluta (as, si ce copil cuminte s-a facut instant...)
iris inca nu a trecut de "de ce". si mai nou acum vrea s-o dau si pe ea la "igheza". am trecut intensiv pe "disney magic english", i-am zis c-o dau cand stie sa pronunte cuvintele. noi aveam tot pachetul, de la readers' digest, dar a tras si tati de pe retea 53(?! daca am tinut bine minte) de cd-uri, si ne uitam mereu.
cred ca suplinesc muuuult mai bine ce-ar putea face fi-mea la gradi...


Mergi la inceput