Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dearChris


Am vazut ca ati citit multe, si sunteti interesate de supranatural, stiti cumva daca exista in lumea asta cineva care sa faca o minune si sa vindece autismul prin puterea mintii, bioenergie sau chestii de genul asta?

- - - - - - -
vau dagoste



Din pacate nu...ele se pot ameliora...insa unele boli ale acestei lumi provin si din erori genetice...acelea se amelioreaza si traiesti cu ele toata viata.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aaa, pe mine m-ati pierdut pe drum daca puneti totul pe seama imaginatiei sau a proceselor chimice din creier. asa, de la ele. nu e asta, parol. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

conchita...hai,nu te supara...e vorba de "munca" depusa de creier in astfel de momente...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

conchita...hai,nu te supara...e vorba de "munca" depusa de creier in astfel de momente...


nici gand sa ma supar, nu am cum, nu am motive. discutia e prea interesanta.

ziceam ca pe mine nu ma mai satisfac jumatatile de explicatii, pentru ca nu ma incalzesc cu nimic, tot dintr-o dilema-ntr-alta stau, si azi cred asa, maine cred altfel, nimic din ce aud nu explica fenomenele astea in totalitate. sunt doua tendinte, ambele nesatisfacatoare: cei cu experiente exagereaza, cei fara experiente minimalizeaza si dispretuiesc, plus ca aplica indoiala din obligatie parca, nu din convingere, ca sa zic asa. teama de ridicol e si de-o parte, si de alta. ceea ce e surprinzator - dupa ce treci "dincolo" macar cu varful botinei, ce ego mai ai sa-ti pese de cum esti "vazut" aici?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui dearChris

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Stii in ce cred eu cu tarie? In auto- disciplina.Auto-convingere.
In pozitivism.

Daca iti propui sa crezi ca ceva iti face rau, iti va face.Daca gandesti negativ, atragi lucruri negative.
Poate de aceia caut raspunsuri ´´pamantene´´ cu care creierul meu s-ar impaca:-)


Lady, cand am citit ca ai scris "atragi lucruri negative" mi-am adus aminte de the Secret si legea atractiei. Cand am vazut filmul mi-am zis moama ce exraordinar, ceea ce gandim poate deveni realitate atat de... simplu? prin puterea mintii. de fapt doar pare simplu...

(...) stiti cumva daca exista in lumea asta cineva care sa faca o minune si sa vindece autismul prin puterea mintii, bioenergie sau chestii de genul asta?

- - - - - - -
vau dagoste



dearChris, nu stiu daca se poate vindeca autismul prin puterea mintii, imi pare rau.

LadyJ, inclin de partea argumentatiei expuse de dearChris, daca am putea rezolva totul prin gandirea pozitiva, am fi toti miliardari, fericiti si nemuritori. dar viata contrazice indemnul asta idealist. tu spui ca nu crezi ca exista forte externe care sa-ti vrea raul, in acelasi timp crezi in puterea gandului. pai gandul asta, daca e negativ si daca apartine cuiva care iti vrea raul, normal ca atrage raul in viata ta. e o forta exterioara. poti sa-l blochezi? probabil ca da, iar raspunsurile pot varia: prin conduita corecta, prin credinta, prin fapte si ganduri bune, prin educatie, etc.

Gabi, procesele chimice nu sunt cauza, asta spuneam, sunt reactia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Citat:
citat din mesajul lui rall

Eu sunt, in mare parte, de acord cu gabi3604.

Stiti cata valva se facea cu viziunile pe care oamenii le aveau inainte de a intra in moarte clinica? Tunelul alb, intalnirea cu rudele decedate, cu Dumnezeu, campurile insorite cu flori si linistea suprema? Acum toate senzatiile acestea se pot obtine in laborator prin stimularea electrica a nu stiu carui punct de pe creier.

Asadar, imaginile acelea nu sunt decat un mod frumos al creierului de-a muri...


rall,departe de mine de a fi malitioasa,rea sau...nu mai stiu eu cum...povestile alea de adormit copiii,erau povestile unora care vroiau sa ne facem sa credem ce vor ei...ca sa putem merge linistiti dincolo...fara teama...adica "haiedti,tata,cu turma,ca sa vedeti ce bine esteeeee....intrati intro luminita si p-orma trai pe vatrai,taticu...ingerasi,ambrozie,nectar...si lumina vesnica!"


aaaaa, nuuu nu, stati asa, ca nu-i asa! :-))
n-am fost in moarte clinica, doar in anestezie generala si experienta a fost identica la ce povestiti voi aici. moartea clinica nu e cauzata de stimulari electrice, basca anestezia. deci?
si cine s-ar intoarce din morti cu gandul sa minta po****tia planetei ca dincolo te asteapta tunele de lumina? adica, la ce bun, in ce scop?

apoi, de ce, iarasi, exact acelasi tip de experienta in situatii deloc identice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiberica spune:

Neata fetelor,
Pai v as spune eu atatea incat sa va dati seama ca nu e vorba de munca depusa de creier...dar e ca si cum as umple din nou paharul cu apa iar eu l am golit de mult incercand sa alung totul si sa nu mai ma gandesc.
Dupa ce a murit bunicul meu care ma iubea enorm stiti cum sunt babele la tara ca incep ele cu presimtirile, ei eu nu credeam si radeam. Intr o noapte am dormit acolo in casa lui si pe hol eu tot simteam pasi si era ca si cand cineva venea la geam si se uita , dar eu inchideam ochii si mi ziceam ca mi joaca mintea feste si ca trebuie sa ma gandeasc la altceva. Sotul meu doarme f profund dar la un moment dat s a ridicat in fund si a zis : vezi ca e cineva pe hol, de ce nu aprinde lumina, spune le ca nu ne deranjeaza.Atunci mi am dat seama ca nu imi joaca mintea feste.El nu credea , acum nu vb despre astfel de lucruri dar s a convins ca nu sunt paranoia. Ce v am spus e un mic exemplu.
Am inteles ca ne nastem, foarte putini dintre noi, cu aceste puteri, daca le putem percepe ca pe ceva normal atunci e bine sa studiem si sa intelegem totul, dar eu nu vreau sa inteleg si nici sa mai am anumite intamplari. Cand ni se intampla ceva extrasenzorial, paranormal, undeva se face o ruptura si totul se reia.
Gata, hai ca e singurul subiect cu care m ati prins pe forum.O sa ma abtin sa mai scriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

rall,departe de mine de a fi malitioasa,rea sau...nu mai stiu eu cum...povestile alea de adormit copiii,erau povestile unora care vroiau sa ne facem sa credem ce vor ei...ca sa putem merge linistiti dincolo...

din mesajul lui Conchita:

aaaaa, nuuu nu, stati asa, ca nu-i asa! :-))
n-am fost in moarte clinica, doar in anestezie generala si experienta a fost identica la ce povestiti voi aici. moartea clinica nu e cauzata de stimulari electrice, basca anestezia. deci?
si cine s-ar intoarce din morti cu gandul sa minta po****tia planetei ca dincolo te asteapta tunele de lumina? adica, la ce bun, in ce scop?

apoi, de ce, iarasi, exact acelasi tip de experienta in situatii deloc identice?


Conchita, nu cred ca cineva de aici dispretuieste, nici macar nu minimalizeaza experientele tale!... Eu am si spus de 2 ori ca sunt convinsa ca tu ne relatezi exact cum a fost!

Cei care s-au intors din moarte clinica si au povestit despre tunelul de lumina au spus ce au simtit / vazut / auzit ei. Dar nu cred ca au emis teorii cu privire la cauza viziunilor lor. Altii au facut-o, ulterior, altii au cautat explicatii diverse, au emis diferite ipoteze.

Moartea clinica POATE FI legata de stimulari electrice (n-am zis ca ESTE), mai exact de absenta stimularilor obisnuite, pe anumiti centri ai creierului, care s-ar putea sa incerce sa compenseze prin suprastimularea altor centri, de unde S-AR PUTEA sa se genereze senzatiile cu pricina.

Iar anestezia... aici chiar avem de-a face cu substante chimice introduse in organism, care produc niste modificari ale starii de constienta, nu? Desi nu e obligatoriu cu chimicale, cica: am auzit ca unii stomatologi practica un fel de hipnoza la pacienti pt. a le induce o stare de anesteziere inainte de a lucra la dintii lor. Dar, aflat sub hipnoza, nu o fi oare tot creierul subiectului responsabil de modificarea perceptiei durerii, sau a starii de constientza?

Ma intreb si eu, nu sunt decat o profana. Sigur ca si eu sunt curioasa si as vrea sa stiu mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

nu stiu, Gabi, ca asta imi da si mie dureri de cap. cum adica stimuli diferiti sa dea reactii identice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

si pe mine m-ati pierdut putin daca ne rezumam la reactii chimice...
nu sunt fascinata/focusata pe paranormal deloc. incerc sa ma cunosc pe zi ce trece tot mai mult, asta da.
insa nu-s deloc curioasa (la modul de a cerceta asiduu) de experiente extra. insa daca tot mi s-au intamplat incerc sa inteleg de unde sa le apuc.
vreau sa traiesc o viata 'pamanteana' impacata, fericita si plina. experientele traite au venit pur si simplu, fara o concentrare spre asa ceva.
pe de alta parte am inteles de mult ca ar fi o imensa risipa de energie ca totul sa se incheie cand noi 'nu mai suntem'. cred ca lucrurile nu se limiteaza la atat si mai cred ca nimic nu e intamplator. de fapt stiu cu siguranta asta in urma mai multor evenimente.
nu cred neaparat in mosul ala cu barba alba care face legea pe lumea asta ci cred mai degraba in forta energiei pe care o avem fiecare in interior, energie care face parte dintr-un mare intreg!
cand se spune ca Dumnezeu e in fiecare dintre noi, eu asta inteleg. fiecare avem Lumina aia inauntru. diferenta o face cat de tare crede fiecare in ea sau nu si forma in care o vede fiecare.

mi-am amintit acuma o alta faza:
mama cat a fost in coma a avut doi 'vizitatori', doua cunostinte de-ale ei care avusesera un accident grav cu ceva timp inainte, dar care au scapat, sunt in viata, sunt ok.
precizez ca noi doua eram in Tg. Mures la reanimare iar ei erau in Timisoara, la casa lor, deci exclusa o vizita (in plan fizic) care sa fi facut posibil sa fie vorba de o amintire proaspata sau ceva de genul..
eu venit in halate albe langa patul ei si i-au zis ca o sa fie bine, ca o sa scape.
cand si-a renit din coma, mama mi-a povestit asta.
eu am mers mai departe si am intrebat-o ce a facut-o sa se 'intoarca' dupa o saptamana cumplit de tensionata in care murea si invia de la o ora la alta efectiv. mi-a raspus ca a simtit ca nu ma poate lasa singura, inca. dupa discutia asta a mai trait 11 luni.

ar mai fi multe de zis dar mi-e ca declansez 'reactii chimice' prea alambicate pe aici




un copil creste in inima mea

Mergi la inceput