Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Cum sa trisez la ipoteze ?


pai trisezi, na. :-))
ca nu toate modificarile de stari sufletesti produc experiente dintr-astea, plus la toata lumea. deci, ipoteza asta nu trece in axioma, ca nu se verifica. :-)

ai incercat vreodata? ca poate daca ai incerca, ma gandesc ca, folosindu-ti mintea ta inchizitiva si analitica, poate chiar ai descoperi de ce si cum...ma credeam si io analitica, dar nu ma duce mintea sa analizez asta, ca nu stiu cu ce s-o compar, ce fel de experienta poti lua ca model, sa gandesti prin analogie macar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Cum sa trisez la ipoteze ?


...nu toate modificarile de stari sufletesti produc experiente dintr-astea, plus la toata lumea. deci, ipoteza asta nu trece in axioma, ca nu se verifica. :-)


Ei, na, si tu acuma ... sigur ca nu toate modif. de stari sufletesti te duc automat la experiente speciale... Cum nu toate laxativele te duc automat la pardon, buda. Scuze, asta mi-a venit acum in minte


Nci nu cred ca la topicul asta avem de-a face cu axiome. Aici facem si noi speculatii... Ne incordam si noi muschii mintii si facem un soi de fitness cerebral, foarte util de altminteri!

Dar sunt convinsa ca tu ai trait starile de decorporalizare exact cum ni le-ai relatat! Doar ca am o, sa-i zicem ipoteza privitoare la cauza experientelor pe care le-ai avut, atata tot.

Don't blame me, pliiiiz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cica decorporalizarea ar fi defapt o greseala in sistemul psihic.Amintirile, pana si cele pe care nu ni le amintim constient, se ´´invart in capul nostru´´ cu repeziciune, putem simti pana si mirosul unei case(in care evident ca nu ne aflam dar am fost acolo candva)), vedem lucruri care acolo cu noi, nu exista(un fel de halucinatie).


din aceleasi motive ca si tine, mi-as dori mult sa cred ca asta este explicatia. as lua prozac sau xanax sau ce s-o mai da pentru devieri si le-as rezolva. dar "greseala" in sistemul psihic, cum zice amicul sceptic, e atat de accesibila prin anumite metode, incat ma indoiesc ca putem defini accidentul ca premeditare. toata lumea, teoretic, se poate decorporaliza. inseamna ca toti avem ceva gresit la creier? daca da, atunci tot despre normalitate vorbim. :-))

crede-ma, am intrebat de la medici pana la fiica mamei omida, de la preoti pana la ce vrei tu, numai raspunsuri contradictorii am primit. insa vorbesc cu oameni care au trecut prin exact aceleasi experimente si mi se pare ciudat ca sunt la fel. unele induse, altele accidentale. "spiritele" vazute nu sunt amintiri, ca nu le-am intalnit in viata reala. le-as fi putut visa si-atat. iar experienta fizica a corpului care trece printr-o transformare dintr-asta senzoriala e mai mult decat psihica, nu am cuvinte sa-ti explic. ti-am zis, daca am locui aproape, te-as lua de mana si am calatori decorporalizate macar o data, sa vezi si sa simti. din marturiile altora nu poti intelege mai nimic. daca eu sunt sceptica, si mi se intampla, daramite tu...inteleg perfect.




Conchita, cred(sau vreau sa cred) ca psihicul nostru e responsabil de tot ce ni se intampla.Nu altceva, alta forta, ci noi insine. Cand ne punem viata in pericol de exemplu, se produce clar o greseala acolo printre itele psihicului. Ceva anume actioneaza impotriva noastra, ceva ce noi suntem.

Cei cu experiente de acest gen, induse, sunt argumentul clar ca , nicio forma malefica nu actioneaza asupra noastra, ca NOI facem ceea ce facem.
Cei cu experiente accidentale, nu-si dau seama cum, ce anume si ce conditii i-au adus in acea situatie.

Azi m-am gandit toata ziua la experientele astea. Ale altora si ale mele...Nu am un adevar absolut:-) nici macar un adevar individual bine conturat, insa incerc sa-mi explic cat se poate de rational, am si eu nevoie de asta. Evident ca poate va mai trece mult pana voi intelege anumite lucruri, deocamdata ´´paranormale´´ si infricosatoare, insa eu, cum spunea si ANA, tot intreb, ma gandesc...iar intreb:-))


Stii in ce cred eu cu tarie? In auto- disciplina.Auto-convingere.
In pozitivism.

Daca iti propui sa crezi ca ceva iti face rau, iti va face.Daca gandesti negativ, atragi lucruri negative.
Poate de aceia caut raspunsuri ´´pamantene´´ cu care creierul meu s-ar impaca:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu sunt, in mare parte, de acord cu gabi3604.

Stiti cata valva se facea cu viziunile pe care oamenii le aveau inainte de a intra in moarte clinica? Tunelul alb, intalnirea cu rudele decedate, cu Dumnezeu, campurile insorite cu flori si linistea suprema? Acum toate senzatiile acestea se pot obtine in laborator prin stimularea electrica a nu stiu carui punct de pe creier.

Asadar, imaginile acelea nu sunt decat un mod frumos al creierului de-a muri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Rall ,tu ai citit cartea lui Demetrescu la care ai facut trimitere?
Explica atat de frumos toate aceste fenomene ,din primele 20 de pagini ,afli raspunsul la multe necunoscute.
Si daca reuseste cineva sa printeze cartea de pe link-ul dat de rall,poate ma invata si pe mine ,ca eu nu reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dearChris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Stii in ce cred eu cu tarie? In auto- disciplina.Auto-convingere.
In pozitivism.

Daca iti propui sa crezi ca ceva iti face rau, iti va face.Daca gandesti negativ, atragi lucruri negative.
Poate de aceia caut raspunsuri ´´pamantene´´ cu care creierul meu s-ar impaca:-)


Lady, cand am citit ca ai scris "atragi lucruri negative" mi-am adus aminte de the Secret si legea atractiei. Cand am vazut filmul mi-am zis moama ce exraordinar, ceea ce gandim poate deveni realitate atat de... simplu? prin puterea mintii. de fapt doar pare simplu...
Si totusi ma apuca depresia cand vad ca sunt oameni care isi fac planuri, de casa noua, de copilas nou, de nunta, viseaza atat de frumos si apoi li se intampla accidente cumplite si nu mai apuca sa-si vada visul implinit nu cred ca oamenii respectivi s-au gandit in timp ce mergeau cu masina <o sa am accident astazi>, si se imaginau victime.Poate niciodata nu s-au gandit la asta. Si atunci ce a atras ghinionul? Sau oameni atat de veseli, optimisti, plini de viata si de bunatate care se imbolnavesc de boli grave, cum reusesc bolile sa se prinda de ei?
Asta contrar celor care merg cu avionul de exemplu, si le este asa de frica, si au tot felul de scenarii in cap, sau se intampla ceva cu avionul si toti pasagerii se tem ca o sa piara, si totusi nu <atrag> nenorocirea si ajung cu bine la sol.

O intamplare , cea mai <paranormala> pe care am trait-o, este legata de un soarece. Stateam eu la calculator intr-o zi, acum cateva luni. dupa ce citisem despre vizualizare si vindecari dintr-astea <miraculoase>. Eram mahnita ca nu am puterea sa ma vindec, dupa multe tratamente fara niciun rezultat, si nu pot sa aduc fericirea in viata cuiva drag si sa-l vindec si pe el. Incercasem de cateva ori in trecut (poate nu am persistat...) sa vizualizez, sa-mi imaginez cum celulele bolnave sunt anihilate si cresc altele in loc, sanatoase si puternice.
Si stau eu asa si imi zic- Ia sa vad eu de ce e in stare mintea mea. Si m-am uitat in stanga, jos, si mi-am spus -O sa treaca un sobolan de sub dulap, sub pat. Si mi-am si imaginat un sobolan mare si negru cum parcurge repede acel traseu. Apoi m-am minunat de ce prostie am putut sa <cer>, puteam sa incerc sa misc mobilul de pe birou fara sa il ating, sau sa mi se stinga monitorul dintr-o data, sau chestii de-astea mai normale. De unde pana unde m-am gandit la sobolan, nu stiu.
Dupa putine zile ce credeti ca gasesc eu cand fac patul, pe asternuturi? muradrie de soarece. Si desi am vazut cum arata murdaria de soarce de multe ori, la tara, si am si avut hamster, nici prin gand nu mi-a trecut ca un soarece mi-a lasat respectivele (au fost doua cred), am crezut ca sunt pietricele care or fi ajuns de pe talpi in pat.
Apoi intr-o noapte, m-am trezit si am auzit niste fosnete prin camera, mi-am zis ce Doamne poate fi? m-a luat si cu frica de stafii. Am zis poate sunt florile care cresc, se intind, beau apa sau stiu eu ce fac ele.
Intr-o alta zi am gasit iar <pietricele> pe marginea patului -si mi-am zis <ma`, astea-s de soarece>
Dar ma intrebam cum o fi ajuns in camera, ce o fi cautat in pat la mine? Apoi intr-o seara pe cand stateam la calculator, am vazut ca se misca ceva dupa draperie, atat de frica mi-a fost (de un animalut) ca nici n-am putut sa merg sa o trag, sa vad cu ochii mei. Repede mi-am luat catrafusele si am dormit in camera cealalta. A doua zi am umblat prin oras dupa curse de soareci. Am pus o cursa din-aia cu arc, am pus si un borcan cu nuca. Le-am pus, fara sa-mi dau seama, exact pe locul unde mi-am imaginat ca fugea sobolanul (eu cred ca si uitasem de faza cu sobolanul si de <puterile mele paranormale>) pentru ca pe acolo circulam mai putin, si nu riscam sa le ating, mai ales borcanul ar fi picat foarte usor, si m-am chinuit o gramada sa pun nuca sub el.
O noapte au stat acolo cursele, dar nu s-a atins nimeni de ele. Apoi am plecat pentru cateva zile de acasa. Si ma si gandeam - nu o fi fost soarece, poate o fi fost un gandac de-ala mare, ca stiu ca aia au niste picioare asa de puternice si pot misca chestii si fac zgomote. Nu puteam sa concep ca ar putea un soarece sa ajunga in ultima camera, poate pe usa, ca la geam avem plasa, gauri in pereti nu avem. Eu de cand ma stiu nu am vazut soarece in apartament, desi mai tarziu mi-a spus mama ca am avut odata, de mult, in camara.
Cand m-am intors bietul soricel era mort si desfigurat sub borcan. Mi-a parut rau ca nu s-a prins mai devreme, in noaptea cand l-am asteptat, ca l-as fi luat dimineata cu farasul pe sub borcan si l-as fi dus afara. (de fapt, daca eram asa mare iubitoare, nu as fi pus cursa cu arc, care le rupe gatul sau ce le face)Dar in acelasi timp m-am si bucurat ca nu mai trebuia sa impart patul cu el.
Era un animalut negru pe locul unde imi imaginesem eu un animaloi negru. Abia mai apoi m-am gandit mult la faza cu sobolanul negru, si ma tot intreb si acum de ce nu a venit soricelul la o luna dupa, inainte, sau un an, 2, 3inainte sa-mi imaginez eu ca am un musafir in camera.
O fi ca eu l-am <chemat> prin puterea gandului? Dar na, mi-a cam dat gres, ca eu cerusem sobolan.
Poate a fost totusi o coincidenta.
Normal ca am mai incercat eu in trecut sa misc obiecte, sa indoi linguri, sa chem diverse persoane la intalnire etc. dar nu mi-a reusit nimic niciodata.

Am vazut ca ati citit multe, si sunteti interesate de supranatural, stiti cumva daca exista in lumea asta cineva care sa faca o minune si sa vindece autismul prin puterea mintii, bioenergie sau chestii de genul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Raman la parerea ca paranormal, sau anormal, nu inseamna imediat supranatural. Esti de acord?



Da,supranatural este ceva ce nu exista pe Pamant,altfel spus,in opinia mea personala(subliniez asta,pentru ca am mentionat deja de cateva ori ca sunt o profana in domeniu)eu as compara supranaturalul cu extraterestrii...cam asa.
Ori ,cum fiecare din noi,oamenii, avem puteri latente si nebanuite care zac neexplorate in fiintele noastre...da,poti zice ca niste fenomene catalogate de socialul omenesc,se pot numi paranormal sau anormal.

Referitor la actiunea chimica a creierului in situatiiile de anormal sau sub influenta unor substante...eu vad o diferenta aici.Una este sa iti induci o stare anormala sub influenta substantelor introduse pe diverse cai in organism,care sa-ti afecteze constienta si alta este ca factori anormali,nepalpabili sa iti faca acest lucru.
Si de ce zic asa:cei care se drogheaza,da?sa o luam asa ,isi introduc in corp substante ce le ofera o lume ireala,ca sa spun asa.Se creeaza o stare de "pacalire" a creierului,care sub influenta substanntelor introduse ,combinate cu ceea ce creierul deja foloseste...produce aceste anormalitati.La aceasta treaba cel ce a luat substantele externe,in mod voit sau impus de sanatate,nu isi revine daca vrea,caci trebuie intai sa treaca efectul celor introduse in organism.
Pe cand in situatia de care noi vorbim pe subiectul asta,in speta paranormalul acesta,nu te contrazic ca nu este un amalgam de substante din creier,insa omul nu este influentat de factori materiali,palpabili....ci de anumiti factori externi,anormali daca vrei...le putem spune energii neconventionale,daca nu e prea pompos termenul...ceva ce nu vedem,nu sintim,nu mirosim,nu gustam,nu putem pipai.Si isi poate reveni ,mai repede sau mai greu,atunci cand vrea,cand se creeaza o stare emotionala cum ar fi frica....Acestor oameni li se poate parea ca experienta lor a durat veacuri,insa pentru ceilalti sa fie o secuunda,doua...trei.Revenind la starea initiala,acesti oameni sunt ca atunci cand au plecat,poate bulversati si infricosati de experienta,insa lucizi si cu care poti purta o conversatie.Pe cand in cealalta situatie,abia dupa ce trece efectul celor introduse in corp,putem spune ca avem posibilitatea de dicutie cu cineva...cu capul pe umeri.
Orice stare emotionala poate induce acest fel de "halucinatie" anormala...si adaug aici bagajul energetic cu care esti daruit atunci cand vi pe lume.
Ca un exemplu care pentru mine ar merge este sa zic ca nu toti oamenii pot fi muzicieni,nu?E un har cu care cineva se naste,cumva si pe care ,descoperindu-l ulterior, si-l cultiva.Nu toti putem fi campioni mondiali la...box,asta mi-a venit acum in minte....si tot asa.Ok,fiecare poate cultiva si studia ceea ce isi doreste,chiar daca are talent sau nu.Dar degeaba ma inscriu eu,de exemplu,la scoala de canto,daca in clipa cand am deschis gura sa cant "floricele pe campii" se aude ceva de parca ar rage doi magari pe un deal.
Asta incerca,asa am inteles eu,sa iti explice si conchita,faptul ca se intampla fara sa cerem sau,cerem,se intampla,insa daca nu esti daruit sa poti folosi anormalull...degeaba incerci,ca nu se mai arata.


Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
[Stii in ce cred eu cu tarie? In auto- disciplina.Auto-convingere.
In pozitivism.

Daca iti propui sa crezi ca ceva iti face rau, iti va face.Daca gandesti negativ, atragi lucruri negative.
Poate de aceia caut raspunsuri ´´pamantene´´ cu care creierul meu s-ar impaca:-)


Felicitari ,LadyJ!Sincer si fara nici un misto...ai pus degetul pe rana pe care eu incerc s-o explic in subiectul asta.Da-mi voie sa te tzuc,ca m-ai uns la sufletel de cu dimineata!Da,asa zic si eu...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Eu sunt, in mare parte, de acord cu gabi3604.

Stiti cata valva se facea cu viziunile pe care oamenii le aveau inainte de a intra in moarte clinica? Tunelul alb, intalnirea cu rudele decedate, cu Dumnezeu, campurile insorite cu flori si linistea suprema? Acum toate senzatiile acestea se pot obtine in laborator prin stimularea electrica a nu stiu carui punct de pe creier.

Asadar, imaginile acelea nu sunt decat un mod frumos al creierului de-a muri...


rall,departe de mine de a fi malitioasa,rea sau...nu mai stiu eu cum...povestile alea de adormit copiii,erau povestile unora care vroiau sa ne facem sa credem ce vor ei...ca sa putem merge linistiti dincolo...fara teama...adica "haiedti,tata,cu turma,ca sa vedeti ce bine esteeeee....intrati intro luminita si p-orma trai pe vatrai,taticu...ingerasi,ambrozie,nectar...si lumina vesnica!"

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cici

Rall ,tu ai citit cartea lui Demetrescu la care ai facut trimitere?
Explica atat de frumos toate aceste fenomene ,din primele 20 de pagini ,afli raspunsul la multe necunoscute.
Si daca reuseste cineva sa printeze cartea de pe link-ul dat de rall,poate ma invata si pe mine ,ca eu nu reusesc.

casuta cu pitici



cici,iti zic cum am facut eu:in bara de desupra documentului,este "download".Te intreaba in ce format vrei sa-l salvezi in compul tau si iti alegi.Eu am prefera Word-ul.Dar,inainte de a te lasa sa faci salvarea,iti creezi un cont acolo,nu e greu si merge rapid.Succes!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput