Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui cici

Rall ,tu ai citit cartea lui Demetrescu la care ai facut trimitere?


Da, am citit-o, insa si acum ma gandesc la unul dintre primele paragrafe: "Desigur, adevarurile descrise in acest tratat vor depasi intelegerea multimii. Numai entitatile spirituale evoluate le vor intelege, aprecia, sorbi cu nesat, pâna la ultima pagina. Cei care inca nu se ridica la nivelul acestor destainuiri, vor zâmbi, socotindu-le fantezii, rataciri ale unor minti bolnave. Acestora le recomand cu insistenta sa inchida cartea si sa nu o mai citeasca, deoarece, intr-adevar, le tulbura mintea si mersul vietii."

Eu am citit cu multa curiozitate si dorinta de cunoastere, insa acum, dupa un timp, parca mai mult am ramas cu zambetul si cu un gand de genul "heh, ar fi frumos sa fie asa".

Referitor la viziunile din moartea clinica, uitati www.near-death.com/experiences/triggers07.html" target="_blank">aici un articol (e destul de vechi ce-i drept). Descriere exact ceea ce eu spuneam: "A new study suggests these OBE and NDEs may be influenced by a portion of the brain misfiring under stress." De asemenea ei recunosc ca desi unele dintre aceste viziuni au fost demonstrate ca iluzii, asta nu inseamna neaparat ca TOATE sunt iluzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui dearChris

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Stii in ce cred eu cu tarie? In auto- disciplina.Auto-convingere.
In pozitivism.

Daca iti propui sa crezi ca ceva iti face rau, iti va face.Daca gandesti negativ, atragi lucruri negative.
Poate de aceia caut raspunsuri ´´pamantene´´ cu care creierul meu s-ar impaca:-)


Lady, cand am citit ca ai scris "atragi lucruri negative" mi-am adus aminte de the Secret si legea atractiei. Cand am vazut filmul mi-am zis moama ce exraordinar, ceea ce gandim poate deveni realitate atat de... simplu? prin puterea mintii. de fapt doar pare simplu...

(...) stiti cumva daca exista in lumea asta cineva care sa faca o minune si sa vindece autismul prin puterea mintii, bioenergie sau chestii de genul asta?

- - - - - - -
vau dagoste



dearChris, nu stiu daca se poate vindeca autismul prin puterea mintii, imi pare rau.

LadyJ, inclin de partea argumentatiei expuse de dearChris, daca am putea rezolva totul prin gandirea pozitiva, am fi toti miliardari, fericiti si nemuritori. dar viata contrazice indemnul asta idealist. tu spui ca nu crezi ca exista forte externe care sa-ti vrea raul, in acelasi timp crezi in puterea gandului. pai gandul asta, daca e negativ si daca apartine cuiva care iti vrea raul, normal ca atrage raul in viata ta. e o forta exterioara. poti sa-l blochezi? probabil ca da, iar raspunsurile pot varia: prin conduita corecta, prin credinta, prin fapte si ganduri bune, prin educatie, etc.

Gabi, procesele chimice nu sunt cauza, asta spuneam, sunt reactia.



Anutza

Conchita vin cu un exemplu. Am cunoscut o tipa terorizata de magie. Ea era convinsa ca vaza primita in dar de la sefa ei ii aduce rau in casa. daca gasea o scama pe..covor sigur era pusa de cineva ca sa-i faca rau. Era in extreme tipa. Si stii ce e ciudat? Tot timpul i se intamplau chestii nasoale. Ea credea cu tarie in ele, deci vedea peste tot numai vraji si descantece.


Una e sa spui ca ´´crezi´´ si alta e sa o faci. Daca eu imi repet mecanic ´´voi reusi´´ nu inseamna ca chiar voi reusi. Trebuie sa CRED ca voi reusi, sa inlatur orice alta posibilitate, deci sa cred cu toata fiinta mea.

Stii, creierul nu cunoaste negatia in auto-impunere. Nu trebuie sa spui ´´nu ma voi imbolnavi´´ ci trebuie sa-ti spui ´´sunt sanatoasa´´. Exemplu: persoanele grav bolnave(din diferite cauze). Cei care NU STIU cat sunt de bolnavi, de exemplu ca au cancer , nu se schimba . Daca ii spui unui bolnav ´´ai cancer´´ omul se schimba, i se face frica de moarte, se gandeste incontinu ca e bolnav...cade in depresie, ´´se lasa´´ bolii, cum ar spune bunica.

Este exact ca efectul placebo. Cei care apeleaza la medicina alternativa de exemplu, se pot vindeca doar pentru ca ei chiar cred ca ceaiul X ii vindeca. Credinta, asta poate fi cheia.Nu ceaiul..

Singura problema este ca noi toti nu stim sa ne auto-impunem pozitivismul. Credem ca suntem pozitivi, dar nu suntem.

Legat de energiile rele care vin din afara...of, nu stiu ce sa spun, ti-am povestit patania.NU stiu cum Dumnezeu a fost posibil sa ma atace asa. Nu neg deloc existenta energiilor persoanelor, bune sau rele, ele exista cu siguranta. De aceia ne dau unii oameni o stare de bine, asa pur si simplu iar altii o stare de rau.

Poate ca raul asta venit dinafara, ne ataca tocmai pentru ca nu ne aparam..habar nu am.Nu suntem pusi in garda, suntem ´´deschisi´´. Ca doar nu stam sa ne impunem in fiecare secunda ca ´´vai ce bine ne simtim´´´...Ne lasam mintea sa zburde aiurea, lasam usa deschisa si pot intra diferite lucruri acolo. Nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Ana ,nu am problema cu descarcatul ci cu printatul.Si eu am salvat-o in Word dar cand vreau sa o tiparesc ,imi apare textul trunchiat.Am inpartit textul in coloane dar tot nu reusesc sa selectez print pe coloane.Nu-mi iese nicicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Mi-am mai amintit ceva
Cu ani in urma mi-am visat ingerul pazitor.Stiam ca e ingerul meu pazitor ,desi nu arata asa cum ne imaginam noi.Era o sfera de lumina ,cu care comunicam telepatic si intindeam mana pentru a o tine in palma.
Oricat de bine ar lucra creierul meu,fericirea pe care am simtit-o in acel vis, nu poate fi intrecuta de nici o stare de fericire, pe care un om ar putea sa o aiba in viata reala.
La fel, pot sa spun ca am avut in viata, cosmaruri mult mai chinuitoare de cat pot trai in viata reala.
Cosmaruri sunt convinsa ca ati avut si voi, deci nu va pot contrazice vizavi de reactii chimice,dar starea data de visul cu ingerul, e ceva ce nu poate veni doar de la creier ,era in sufletul meu atata iubire,atata fericire ,ca numai cine a trecut prin asa ceva poate sa inteleaga,iar cand m-am trezit am avut aceeasi durere si dezamagire pe care o descriu cei intorsi din moartea clinica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cici

Ana ,nu am problema cu descarcatul ci cu printatul.Si eu am salvat-o in Word dar cand vreau sa o tiparesc ,imi apare textul trunchiat.Am inpartit textul in coloane dar tot nu reusesc sa selectez print pe coloane.Nu-mi iese nicicum.

casuta cu pitici

O sa fiu putinel off topic,dar sa ma scuze moderatorii,ca e pentru ajutor.
cici,nu stiu daca te va ajuta cu ceva ce am sa scriu,insa sper sa fie o idee de editare a textului pentru printare.Eu lucrez pe note book cu ultimna versiune a Office-ului,tot ce inseamna cel mai nou in WWord.Ok.Fi-miu m-a rugat sa-i caut pe net materiale si documente scrise despre ce avea de facut referate.Am gasit si salvat in Wordul meu,am pus documentele pe stick si tzushti cu ele in compul lui fi-miu.Stupoare ca nici macar nu le putea vizualiza...ele apareau acolo ca documente,insa nu se deschideau.Ce am facut atunci,am luat documentele respective,le-am descis in Wordul meu si exista acolo o optiune,in bara de sus,unde le-am transformat in documente Word de 2003.Am salvat iar,dat copilului,le-a deschis cu succes si le-a si printat.
Ma gandesc acum ca poate asa este si in cazul asta.Eu nu am avut nevoie sa le printez.Poate tu folosesti ultima versiune Word sau documentele sunt postate asa acolo.Nu stiu....e o idee care mi-a venit acum in cap.Incearca si asta.Poate iese ceva....daca nu,ca sa fiu putinel glumeata,fa un exercitiu de concentrare si poate se tiparesc singurele....E o gluma sa sti

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Sa revenim....am ajuns si eu,intrun tarziu si dupa mai multe aventuri in viata mea zbuciumata,la concluzia ca atunci cand gandesti pozitiv,atragi pozitivul.Cand gandesti negativ,atragi negativul.
Scrisesem un pomelnic intreg,dar am realizat ca v-as plictisi.

Totodata sunt destule persoane in vietile noastre,care ne p.i.z.m.u.i.e.s.c si ne doresc raul,mai mult sau mai putin voit.Prin gandirea negativa atragem si din partea lor raul.Insa eu am realizat ca daca cineva imi vrea raul ,iar eu gandesc despre persoana respectiva cu drag,o compatimesc si nu ii tin pizma....nu sufar.Sincer va spun...e vorba de a intoarce si obrazul celalat.Toate se intorc in viata si absolut nimic nu e la intamplare.
Cand intalnesc pe cineva prima data si nu ma simt confortabil langa acea persoana,a doua oare prefer sa stau mai departe de ea,daca nu am incotro sau pur si simplu evit persoana respectiva.Astfel de persoane sunt ca si vampirii energetici.

conchita,ma gandeam ce spuneai tu...ca nu intelegi de ce ti se intampla tocmai tie decorporalizarea si prin tot ce ai mai trecut.Si am realizat ca nu pot sa-ti raspund...si ca nu cred ca vei gasi vreodata raspuns la intrebarea ta.Ti se intampla pur si simplu...toate au un inceput,la tine a fost facut pasul.Si imi permit sa continuu cu divagatia mea referitoare la treaba asta cu tine si sa afirm ca fiecare dintre noi venim pe pamantul asta,prin nastere,cu un anumit scop.Care o fi scopul tau,ce ai de indeplinit aici?Nu stiu sa iti spun...probabil ca cumva aceste experiente ale tale vor sa iti arate asta,poate e timpul sa te intrebi care e rostul tau,ce ai de indeplinit,de facut,de dus la bun sfarsit,ca sa poti trece mai departe.Incearca,atat cat poti si daca poti,atunci cand simti ca se intampla,sa reti orice detaliu din trairile de atunci,sa le pui cumva cap la cap si sa vezi ce iese....poate asa iti vei da seama.Cauta sa vezi daca nu cumva ai un ghid care te indruma in toate aceste iesiri...trebuie sa fie o forma de energie care-ti este indrumator.


Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui dearChris

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Stii in ce cred eu cu tarie? In auto- disciplina.Auto-convingere.
In pozitivism.

Daca iti propui sa crezi ca ceva iti face rau, iti va face.Daca gandesti negativ, atragi lucruri negative.
Poate de aceia caut raspunsuri ´´pamantene´´ cu care creierul meu s-ar impaca:-)


Lady, cand am citit ca ai scris "atragi lucruri negative" mi-am adus aminte de the Secret si legea atractiei. Cand am vazut filmul mi-am zis moama ce exraordinar, ceea ce gandim poate deveni realitate atat de... simplu? prin puterea mintii. de fapt doar pare simplu...
Si totusi ma apuca depresia cand vad ca sunt oameni care isi fac planuri, de casa noua, de copilas nou, de nunta, viseaza atat de frumos si apoi li se intampla accidente cumplite si nu mai apuca sa-si vada visul implinit nu cred ca oamenii respectivi s-au gandit in timp ce mergeau cu masina <o sa am accident astazi>, si se imaginau victime.Poate niciodata nu s-au gandit la asta. Si atunci ce a atras ghinionul? Sau oameni atat de veseli, optimisti, plini de viata si de bunatate care se imbolnavesc de boli grave, cum reusesc bolile sa se prinda de ei?
Asta contrar celor care merg cu avionul de exemplu, si le este asa de frica, si au tot felul de scenarii in cap, sau se intampla ceva cu avionul si toti pasagerii se tem ca o sa piara, si totusi nu <atrag> nenorocirea si ajung cu bine la sol.






- - - - - - -
vau dagoste




Chris, nu stiu, eu ma refeream la alt gen de ´´plan´´. Cel mintal, cel autoimpus care nu cred ca are mare legatura cu lucrurile materiale(gen vreau sa castig la loto, vreau sa am o casa mare etc)

E altceva, e vorba de mintalul nostru, de ceea ce tine de psihic si atat. Psihic care actioneaza direct asupra vietii noastre, asupra cognitiei, a receptorilor, subconstientului..etc.

Cele enumerate de tine mai sus sunt nesanse, ghninioane, nu stiu ce sunt si de ce se intampla. Asta ar fi alta discutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Ana, asta cu gandirea pozitiva/negativa o stiu si eu.Din pacate eu sunt o fire care e cam negativa, si pot sa spun acum, uitandu-ma in urma ca am reusit sa atrag mult rau spre mine. De o vreme incoace, invat sa fiu mai optimista, sa gandesc pozitiv.

Cred ca am atras si lucruri pozitive, mai ales cand am fost insarcinata...nu mi-a trecut niciun moment prin cap ca as putea pati ceva eu sau bb.Nu ca nu m-am gandit la eventuale posibilitati.Ci pur si simplu nu mi-a trecut asa ceva prin cap, in adancul sufletului meu, pur si simplu stiam ca totul va fi bine.Si asa a fost. Pentru mine toata chestia asta e ciudata, pentru ca de regula reusesc sa construiesc o gramada de scenarii negative, sa pun raul inainte. Ce sa mai spun ca mi-e frica si de un ac de la seringa, de imi vine sa lesin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui cici

Mi-am mai amintit ceva
Cu ani in urma mi-am visat ingerul pazitor.Stiam ca e ingerul meu pazitor ,desi nu arata asa cum ne imaginam noi.Era o sfera de lumina ,cu care comunicam telepatic si intindeam mana pentru a o tine in palma.
Oricat de bine ar lucra creierul meu,fericirea pe care am simtit-o in acel vis, nu poate fi intrecuta de nici o stare de fericire, pe care un om ar putea sa o aiba in viata reala.
La fel, pot sa spun ca am avut in viata, cosmaruri mult mai chinuitoare de cat pot trai in viata reala.
Cosmaruri sunt convinsa ca ati avut si voi, deci nu va pot contrazice vizavi de reactii chimice,dar starea data de visul cu ingerul, e ceva ce nu poate veni doar de la creier ,era in sufletul meu atata iubire,atata fericire ,ca numai cine a trecut prin asa ceva poate sa inteleaga,iar cand m-am trezit am avut aceeasi durere si dezamagire pe care o descriu cei intorsi din moartea clinica.


casuta cu pitici


sora vitrega a bunicului, pe care eu o iubeam mult de tot, a avut un accident la cap - dupa 4 zile in care stare ei a ramas comatoasa, am sunat ca de obicei la spital, sa aflu noutati. Am aflat vestea minunata ca tanti K. a inceput sa turuie, ca si-a revenit perfect)... Ei bine, am trait cea mai mare si mai de nedescris stare de fericire din viata mea. Mergeam pe strada si ma balabaneam ca un om beat, aveam genunchii moi, dar imi venea sa mai sui in copaci de cata energie simteam ca am, zambeam tuturor, oamenii ma priveau cu curiozitate... Dar mi-am dat seama mai tarziu ca asta a fost reactia creierului meu la vestea buna primita, nu ceva divin sau magic, nu ceva supranatural. Creierul s-a inundar de endorfine pana la refuz (sau poate ca mai era loc, mai stii?).
Da, fericirea a fost nemasurata, dar nu cred ca supranaturalul, nici macar paranormalul sa fi avut vreun rol in asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Ei bine, am trait cea mai mare si mai de nedescris stare de fericire din viata mea. Mergeam pe strada si ma balabaneam ca un om beat, aveam genunchii moi, dar imi venea sa mai sui in copaci de cata energie simteam ca am, zambeam tuturor, oamenii ma priveau cu curiozitate... Dar mi-am dat seama mai tarziu ca asta a fost reactia creierului meu la vestea buna primita, nu ceva divin sau magic, nu ceva supranatural. Creierul s-a inundar de endorfine pana la refuz (sau poate ca mai era loc, mai stii?).
Da, fericirea a fost nemasurata, dar nu cred ca supranaturalul, nici macar paranormalul sa fi avut vreun rol in asta.



dar cine a zis ca fericirea e paranormala? sa nu amestecam sentimentele cu ...presentimentele. :-))

Mergi la inceput