Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Draga Ana si Maria, ma iertati ca am indraznit sa expun aici punctul de vedere al unuia care nu crede in...forte din astea si incearca si el, ca tot omul sa gaseasca explicatii mai pamantesti asa.

Am spus, vroiam sa aud parerea lui(ne stim, am avut discutii de genul asta multe, ba in contradictoriu, ba nu)
Si m-am gandit sa scriu si aici...dar daca nu vreti sa cititi asa ceva, imi sterg postarea, nu e bai.

Trebuie sa stiti ca, mai sunt persoane pe lumea asta care inca nu si-au format o parere cu privire la anumite lucruri. Eu sunt una din ele, iar lucrul despre care nu stiu ce sa cred este asta: decorporalizarea, voci auzite, premonitiile, etc. Intreb, discut, imi dau cu parerea NEAVIZAT(nu-s psiholog, nu-s medium, nu-s preot...)

Am avut si eu parte de chestii inexplicabile care m-au speriat. Dar asta nu inseamna ca astept sa aud doar parari din sfera..necunoscuta, mistica. Ascult cu placere orice gen de parere, ca doar am puterea sa o trec prin filtrul gandirii si credintei, nu?

Da Maria, in calitate de partener de discutie sceptic cu privire la mistic...asta e calitatea in care isi dadea cu parerea, imi cer scuze daca te-a enervat.

Ana, nu stiu despre ce tari vorbesti, nu stiu cat succes au clarvazatorii astia, nu stiu in ce mod colaboreaza cu politia..sorry. Sunt o neavizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

da cine s-a enervat intrebam numa'.
sunt departe de enervare.




un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76

Deosebit subiect! Dupa mine este clar, creierul nostru are capacitati uluitoare, nu degaba se spune ca folosim numai 10% din el. Restul, sigur are scopul lui...

Telepatia am experimentat-o si eu. De multe ori sunt cu telefonul in mana iar in acel moment ma suna exact persoana pe care aveam in minte sa o sun.

Alta intamplare, vara trecuta in concediu, sotul meu zice sa mergem pe munte, intr-un loc de altfel vizitat de nenumarate ori de noi. Ii zic, hai sa nu mergem ca eu am asa un sentiment legat de URS. Ok, nu mergem azi, imi zice sotul, dar mergem maine. Ii spun ca sunt de acord, cu gandul ca va trece sentimentul acela ciudat. A doua zi dimineata, bineinteles ca ursul era tot in mintea mea dar am decis totusi sa plecam. Zona era recunoscuta ca nu sunt ursi dar eu l-am cautat, l-am cautat printre trunchiuri de copac inca de la urcare. Si L-AM GASIT pe domnul urs. Era o namila mare care ne privea de la 15 metri de carare si amusina aerul. Nu stiu daca eu l-am chemat sau daca l-am simtit ca ne vom intalni. Cert este ca ne-am intalnit. Daca nu ii spuneam sotului meu cu o zi inainte ca am acel sentiment, probabil ca nici eu n-as fi crezut.



Pot ... pentru ca eu cred ca pot


Felix76, am acum confirmarea la faptul ca , mintea proiecteaza situatii ,gandurile se transforma in materie ,daca ai putere de a vizualiza ,peste medie.
O situatie asemanatoare:
Asta vara ,in drum spre Italia, conducea fratele sotului meu,eram prin Ungaria ,pe autostrada ,iar la un moment dat, il vad virand brusc spre dreapta, fara sa semnalizeze,accelereaza si intra cu viteza in parapet.Toata actiunea asta a durat cateva secunde,eram singura care nu dormea ,asa ca l-am privit si l-am vazut vanat ,incremenit, se uita in gol, in alta directie decat cea a strazii .Am tipat la sotul meu ,care era in dreapta soferului si in fata mea,el a prins volanul si a redresat masina,apoi soferul din aceeasi pozitie si aceeasi stare in care se afla ,a franat si a oprit contactul din cheie.
Dupa ce ne-am revenit din toata intamplarea asta ,sotul meu ,mi-a povestit ca inainte de accident ,vazuse si revazuse de nu stiu cate ori ,scena in care frate-sau adoarme la volan ,iar el prinde volanul si redreseaza masina.Eu am fost convinsa de atunci ,ca el a creat situatia prin puterea gandului,dar nu i-am spus niciodata pentru ca nu m-ar crede si pentru ca nu i-as putea demonstra.
La fata locului au venit politisti si salvari,slava Domnului ,nimeni nu patise nimic grav,doar ca eram speriati ca fratele sotului va muri acolo.Nu a fost nevoie de internare, i-au facut cateva analize in salvare, la fata locului si l-au pus pe picioare.
Am plecat la un hotel,ne-am asezat la masa in restaurant ,povestind tot de ceea ce, se intamplase.Nu intelegeam insa ,cum, soferul ,in starea in care era ,a oprit masina ,punand frana si oprind contactul din chei.
Atunci el ne-a povestit, cum simtise ca i se face rau si s-a gandit sa traga pe dreapta sa opreasca.
Comanda deci, a fost trimisa spre creier,insa el n-a semnalizat,a virat spre dreapta si toata actiunea prin care ela virat, a franat ,a oprit masina,a fost inconstienta ,probabil venita din instinctul de supravietuire ,dat tot de catre creier.

Cu siguranta sunt foarte multe situatii in care creierul ne poate juca feste sau intra pe unde necunoscute noua,dar sunt si situatii care tin fara doar si poate de paranormal ,situatii in care noi cu creierele noastre,nu putem fi decat spectatori simpli.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

da cine s-a enervat intrebam numa'.
sunt departe de enervare.




un copil creste in inima mea





Ok, atunci las postarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Draga Ana si Maria, ma iertati ca am indraznit sa expun aici punctul de vedere al unuia care nu crede in...forte din astea si incearca si el, ca tot omul sa gaseasca explicatii mai pamantesti asa.

Am spus, vroiam sa aud parerea lui(ne stim, am avut discutii de genul asta multe, ba in contradictoriu, ba nu)
Si m-am gandit sa scriu si aici...dar daca nu vreti sa cititi asa ceva, imi sterg postarea, nu e bai.

Trebuie sa stiti ca, mai sunt persoane pe lumea asta care inca nu si-au format o parere cu privire la anumite lucruri. Eu sunt una din ele, iar lucrul despre care nu stiu ce sa cred este asta: decorporalizarea, voci auzite, premonitiile, etc. Intreb, discut, imi dau cu parerea NEAVIZAT(nu-s psiholog, nu-s medium, nu-s preot...)

Am avut si eu parte de chestii inexplicabile care m-au speriat. Dar asta nu inseamna ca astept sa aud doar parari din sfera..necunoscuta, mistica. Ascult cu placere orice gen de parere, ca doar am puterea sa o trec prin filtrul gandirii si credintei, nu?

Da Maria, in calitate de partener de discutie sceptic cu privire la mistic...asta e calitatea in care isi dadea cu parerea, imi cer scuze daca te-a enervat.

Ana, nu stiu despre ce tari vorbesti, nu stiu cat succes au clarvazatorii astia, nu stiu in ce mod colaboreaza cu politia..sorry. Sunt o neavizata.



Nu sterge postarea,de ce sa o stergi...e bine ca ai scris...si cred ca si altii ar fi scris,insa poate e vorba de teama aia de a nu parea ridicoli,de care tot pomeneam pe paginile anterioare.LadyJ,eu chiar sunt o profana in domeniu,ceea ce stiu este din ceea ce am citit si m-am documentat...am pus intrebari pertinente si impertinente si am cerut explicatii,am ascultat cu atentie si,ca si tine,si eu am trecut prin fitrul gandirii mele si am constatat ca imi place si ca,de ce nu?,as putea incerca.Atunci cand nu stiu ceva intreb si caut sa ma documentez.Nu ai de ce sa ceri iertare...pe mine nu m-a suparat si nici nu m-a enervat postarea ta,din contra,imi ofera prilejul unei discutii constructive,cel putin asta e parerea mea,care ma poate ajuta sa imi explic si mai multe neintelese din conexiunile mele nervoase.
Da,inteleg ce vrei sa spui cu explicatiile pamantesti,eu traiesc in casa cu un ateu convins si ii respect pe deplin credinta lui,asa cum si el respecta pe a mea.
Repet,si eu tot o neavizata in domeniu sunt,insa caut sa aflu raspunsuri la intrebarile care ma framanta.
Tarile de care vorbeam,in speta marile puteri,sunt USA,Canada,Rusia,Anglia,chiar si Israelul.In Rusia si USA se efectueaza de zeci de ani astfel de experimente cu rezultatele scontate.In razboiul din golf,USA a folosit echipe de paranormali pentru detectarea unor depozite si chiar pentru detectare ascunzatorii lui Sadam Husein.Poate pare fabulos ce spun,insa aceste stiri au fost difuzate pe Discovery Chanel.Pe acelasi canal sunt difuzate destul de multe seriale despre politia care colaboreaza cu clarvazatorii in desfasurarea unor anchete legate de rapiri de persoane si de crime.Totodata sunt emisiuni special concepute pentru explicarea anumitor fenomene paranormale.Un astfel de serial se numeste "I hunt",in care sunt reportaje despre familii ce traiesc in case bantuite si metodele la care au apelat pentru a scapa de fantome.
Pe Reality Chanel,duminica noaptea,este o emisiune cu un tip care vorbeste cu oamenii morti si toate astea le face de fata cu un bogat auditoriu.ia la intamplare dintre oamenii din sala de spectacol,habar nu are cine sunt si le spune despre ei lucrui numai de ei stiute.
Nu vad de ce sa ne suparam si sa nu purtam o conversatie constructiva,chiar daca este in contradictoriu?....in orice discutie poate exista un progres...ca atare am considerat si eu postarea ta...un progres,la care si eu am venit cu propria parere.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Maamaaaa...ce succes a avut topicu...ce chestii interesante se povestesc aici...Un amic al meu a trait si el de doua ori experienta asta cu decorporalizarea si mi-a povestit, in mare, cam cum spuneti si voi. Parca-parca sunt si eu curioasa
Nu am trait cine stie ce experiente paranormale, poate doar cateva vise premonitorii...vreo 2-3. Maica-mea in schimb are o groaza de vise care se adeveresc...vb serios, daca nu ar fi mama, mi-ar veni greu sa cred...O sa povestesc, un pic mai incolo...
V-am pupat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

LadyJ,
Creierul ne joaca feste, ca sa zic asa...
Cu cat credem mai intens in oarece fantome, decorporalizari etc., cu atat festele creierului sunt mai autentice. Tot ce au spus fetele aici e departe de a fi fabulatie. Ele asa au simtit, de la alfa la omega. Doar ca eu cred ca a fost doar un sir de reactii biochimice si echilibre termodinamice din creierul nostru complicat si complex.
Americanii si rusii nu vor sa excluda nici o pista, de aceea incearca si cu mediumuri, si cu clarvazatori... dar cercetati cazurile: uneori s-a potrivit, alteori au dat-o in bara... ca in viata, adica :)

Nu exclud deloc posibilitatea unor fenomene pe care sa nu le putem detecta prin simturile de zi cu zi. Doar ca nu vad de ce nu numim toate experientele pe care le traim in afara simturilor curente "extrasenzoriale" in loc de paranormale. Si in nici un caz nu vad de ce sa fie supranaturale...

Daca ati discuta cu oameni care consuma substante psihotrope puternice, ati afla ca ei au trait niste experiente extraordinare. Deh, asa le-a spus lor creierul... Unii au experiente similare fara a ingurgira sau inhala substante de felul asta.
Cam asa vad eu lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Corect,nu se exclude nici o pista si americanii si rusii sunt cei ce isi permit finaciar astfel de cercetari in domeniul asta.
Exista erori ,sigur ca da,omul e supus greselii si tot din greseli invatam...eu una asa fac...cine este perfect?
Suntem atat de mici si neinsemnati in fata Universului asta,in care eu ma simt cat o putza de furnica...incat zau ca nu contam.Cine se uita catre noi,cei nesemnificativi,care ne zbatem sa accedem la culmi de cunoastre si evolutie spirituala?
Lumea nu este formata doar din material.Daca nu putem sa-l gustam,sa-l vedem,sa-l mirosim si sa-l pipaim....bine ca putem sa-l auzim...pe acest fenomen inexplicabil,asta se cheama ca nu exista si ca chimicele din creir ne joaca o festa?Eu am ales sa caut sa inteleg si nu sa ma exprim de la alfa si omega,ci din intelesurile mele,din cunostintele mele,din ce am citit si am studiat,atat cat m-a tinut hardul de sub tzeasta.Unde a dat eroare de instalare,am zis pas si am dat cu delete...
Caut sa ma informez,sunt o fire curioasa...si daca cineva imi zice vezi ca am auzit de cutare lucru...incerc sa aflu daca e posibil sa fie asa sau nu...
Cum nimeni nu poate demonstra materialistic vorbind(palpare,miros...etc) ca paranormalul exista,tot asa ma intreb cum se poate demonstra ca el nu exista?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Nu exclud deloc posibilitatea unor fenomene pe care sa nu le putem detecta prin simturile de zi cu zi. Doar ca nu vad de ce nu numim toate experientele pe care le traim in afara simturilor curente "extrasenzoriale" in loc de paranormale. Si in nici un caz nu vad de ce sa fie supranaturale...




In mintea mea raspunsul suna asa:pentru ca asa sunt in afara simturilor noastre.Paranormal se refera la absolut toata gama de fenomene catalogate de oameni ca fiind anormale,iiar extrasenzorialul neste un capitol din volumul paranormal.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Experientele deosebite in timpul influentei sub halucinogene...sunt manifestari ale creierul ce nu pot fi controlate de catre fiinta...Pe cand ceea ce se intampla fara substante si fara ca persoana in cauza sa o ceara sau fara a avea nici cea mai vaga banuiala ca i se poate intampla...este un alt fel de perceptie a ceea ce s-ar putea numi ca fiind legatura de chimicale din creier.





Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput