Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Corect,nu se exclude nici o pista si americanii si rusii sunt cei ce isi permit finaciar astfel de cercetari in domeniul asta.
Exista erori ,sigur ca da,omul e supus greselii si tot din greseli invatam...eu una asa fac...cine este perfect?
Suntem atat de mici si neinsemnati in fata Universului asta,in care eu ma simt cat o putza de furnica...incat zau ca nu contam.Cine se uita catre noi,cei nesemnificativi,care ne zbatem sa accedem la culmi de cunoastre si evolutie spirituala?
Lumea nu este formata doar din material.Daca nu putem sa-l gustam,sa-l vedem,sa-l mirosim si sa-l pipaim....bine ca putem sa-l auzim...pe acest fenomen inexplicabil,asta se cheama ca nu exista si ca chimicele din creir ne joaca o festa?Eu am ales sa caut sa inteleg si nu sa ma exprim de la alfa si omega,ci din intelesurile mele,din cunostintele mele,din ce am citit si am studiat,atat cat m-a tinut hardul de sub tzeasta.Unde a dat eroare de instalare,am zis pas si am dat cu delete...
Caut sa ma informez,sunt o fire curioasa...si daca cineva imi zice vezi ca am auzit de cutare lucru...incerc sa aflu daca e posibil sa fie asa sau nu...
Cum nimeni nu poate demonstra materialistic vorbind(palpare,miros...etc) ca paranormalul exista,tot asa ma intreb cum se poate demonstra ca el nu exista?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri








Nu putem demonstra, fara discutie, ca paranormalul nu exista. Nici nu ma straduiesc. Ma iau si eu dupe o vorba care circula printre medicinisti (cand tre' sa descopere cauza unei disfunctii, sa zicem): "Cand auzi tropaitul unei herghelii, nu te astepta ca in primul si-n primul rand sa apara o turma de zebre".

Apropo de ceea ce nu ne putem (inca) explica, mi-a placut o vorba a unui celebru detectiv: " nu exista crima perfecta, exista doar politisti incompetenti". Cam asa si cu oamenii. Perfect adevarat ce spui: suntem cam ca niste putze de furnica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cica decorporalizarea ar fi defapt o greseala in sistemul psihic.Amintirile, pana si cele pe care nu ni le amintim constient, se ´´invart in capul nostru´´ cu repeziciune, putem simti pana si mirosul unei case(in care evident ca nu ne aflam dar am fost acolo candva)), vedem lucruri care acolo cu noi, nu exista(un fel de halucinatie).


din aceleasi motive ca si tine, mi-as dori mult sa cred ca asta este explicatia. as lua prozac sau xanax sau ce s-o mai da pentru devieri si le-as rezolva. dar "greseala" in sistemul psihic, cum zice amicul sceptic, e atat de accesibila prin anumite metode, incat ma indoiesc ca putem defini accidentul ca premeditare. toata lumea, teoretic, se poate decorporaliza. inseamna ca toti avem ceva gresit la creier? daca da, atunci tot despre normalitate vorbim. :-))

crede-ma, am intrebat de la medici pana la fiica mamei omida, de la preoti pana la ce vrei tu, numai raspunsuri contradictorii am primit. insa vorbesc cu oameni care au trecut prin exact aceleasi experimente si mi se pare ciudat ca sunt la fel. unele induse, altele accidentale. "spiritele" vazute nu sunt amintiri, ca nu le-am intalnit in viata reala. le-as fi putut visa si-atat. iar experienta fizica a corpului care trece printr-o transformare dintr-asta senzoriala e mai mult decat psihica, nu am cuvinte sa-ti explic. ti-am zis, daca am locui aproape, te-as lua de mana si am calatori decorporalizate macar o data, sa vezi si sa simti. din marturiile altora nu poti intelege mai nimic. daca eu sunt sceptica, si mi se intampla, daramite tu...inteleg perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiberica spune:

Interesant subiect si fascinant !
Pe mine nu m au fascinat dintotdeauna aceste lucruri dar am avut o curba in viata in care, fara voia mea, percepeam multe...am ajuns la bioenergetician dupa 5 ierni state in spital cu penicilina de 1 mil pe zi si nu ma vindecam delok, asa ca m am hotarat sa o iau pe alte cai , mai laturalnice , cum le spunem noi. In tot aceasta perioada visele nu conteneau si nu erau doar vise.
Inainte de a da bacul am visat exact subiectul ce urma sa se dea, dar pe atunci, nu m am gandit decat la faptul ca sunt o norocoasa.Din cauza ca eram iernile bolnava sefa mea, cand a plecat la ea in tara, mi a facut o poza cu telefonul, nu mi a spus pentru ce. A mers la un mare budist i a aratat poza si m au sunat sub pretextul ca trebuie sa discut cu cineva, cred ca doar ne am salutat a fost scurt. Eram bolnava cand am vorbit , dar cand ma imbolnaveam eram la pat fara sa pot manca, sa ma ridic , inexplicabil...cica astmul...a doua zi am vazut un glob in camera care parca plutea, era o energie pozitiva , la momentul acela nu am inteles ce era si nici acum cu exactitate, cred ca in 10 min eram ok, decat putin slabita, dar tot nu am dat importanta pentru ca nu era prima oara cand mi se intampla dar nu asa profund ca acum. Cand s a reintors sefa mi a povestit ca a facut poza si am vb cu un preot care avea puteri pozitive si i a spus viata mea, adica faptul ca aveam tata vitreg si multe altele pe care nu le stia nimeni. L am sunat pe preot am crezut ca e o farsa...dar nu era. M a intrebat cum m am simtit si daca am simtit sau am vazut vreo prezenta pozitiva, i am povestit despre glob spunandu i ca am avut halucinatii si a zis ca trebuia sa vina sa ma cunoasca. Mi a spus ca trebuie sa ma rog mai mult si sa merg la un bioenergetician,asa ca am gasit pe cineva bun, caruia i am povestit multe din cele intamplate, l am intrebat si despre lumi paralele dar ruptura mare am produs o cand m am intors in timp...suna nebunesc. Pentru confirmare am mai fost si la altii. Am intrebat sunt nebuna? mi au raspuns va simtiti nebuna? si am inteles de aici totul. Acum nu mai ma gandesc, am fost sfatuita sa ma rog mult si ma simt bine, fara vise, fara intamplari ciudate, fara boala, am reusit dupa multe incercari sa am o a doua printesa. Asa ca, eu imi spun: NU CERCETA ACESTE LEGI CA ESTI NEBUN DE INTELEGI !
Va spun asta si stiu ca sunteti constienti ca puterea este in noi ! putem alunga aceste energii negative cu gandul si cu fapte bune! dar totul cu rabdare.
Nu stiu cat de explicita am fost pentru ca nu sunt asa rabdatoare cand scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Paranormal se refera la absolut toata gama de fenomene catalogate de oameni ca fiind anormale,iiar extrasenzorialul neste un capitol din volumul paranormal.


Merci, Ana68
Chiar nu sunt familiarizata cu toate clasificarile astea, nu am aprofundat suficient subiectul.
Raman la parerea ca paranormal, sau anormal, nu inseamna imediat supranatural. Esti de acord?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Ce sa spun, am citit tot, ca aseara n-am mai putut intra si mi s-a ridicat parul pe mine.
Conchita, eu nu imi amintesc daca am calatorit (sufletul) sau nu undeva, eu m-am speriat atat de tare de senzatia aceea de aspiratie, incat am fost sigura ca mor in acel moment. A fost atat de straniu si incredibil, si m-am speriat ingrozitor de tare.Desi recunosc ca manifest oarece curiozitate de a vedea dincolo de ce putem percepe aici pe pamant, mi-e f frica.


da, teroare nu alta, asa am simtit si eu...

premonitiile...pe de o parte ghicirea viitorului e condamnata in Biblie, pe de alta Dumnezeu trimite ingeri cu mesaje divine, in somn...cand suntem confuzi, eu zic sa ne rugam. are dreptate tiberica, nu cerceta aceste legi ca n-ai nici o sansa sa le intelegi.

imi amintesc de un vis avut acum multi ani de zile, in '95. locuiam pe blvd.lacul tei in bucuresti, in spatele circului. si in colt, pe unde trece tramvaiul cinci, la o statie de 282 de mine, fusese odata Biserica Doamna Oltea, au daramat-o comunistii. eu nici macar nu stiam ca fusese acolo, ca mergeam la cea cu o statie de autobuz spre dna ghica.

si vine o duminica in care stiam ca nu pot merge la slujba, nu mai stiu de ce, intervenise ceva. si in noaptea de dinainte visez ca ma uitam la o bisericuta alba cu niste turle stralucitoare cum se dezmembreaza in bucatele mici-mici de tot si, ciudat, le puteam vedea pe toate in acelasi timp de foarte aproape, close-up cum ar veni. toata miscarea asta de surpare era cu incetinitorul, foarte straniu, nu pot explica. si deschid bratele la un moment dat si "imping" toate bucatelele alea de moloz plutitoare la loc. si vad cum se reconstruieste des-construirea. locatia identica bisericii doamnei oltea la care nici nu ma oprisem vreodata inainte.

duminica dimineata am lasat tot si m-am dus la preotul de la doamna oltea si i-am zis ca am avut visul asta si-asta despre biserica lui, nu stiu ce inseamna, dar poate ii foloseste. vreau sa spun ca a picat in genunchi la altar si i-a multumit lui Dumnezeu ca toate stradaniile lui de-a reconstrui bisericuta aceea minunata vor avea un final fericit. inutil sa spun ca aceea a fost si bisericuta mea de-atunci, pe preot l-am iubit si l-am stimat din tot sufletul, un batranel super inimos si curat la suflet, tot el ne-a si cununat. mi-as fi dorit sa o boteze si pe sonia, dar n-a fost sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
... insa vorbesc cu oameni care au trecut prin exact aceleasi experimente si mi se pare ciudat ca sunt la fel. unele induse, altele accidentale...


Se poate sa fie exact aceleasi experiente deoarece avem creiere constituite pe acelasi calapod, Conchita . Nu mi se pare a fi ceva supranatural. Dar intr-adevar, ce ai trait tu e iesit din comun, asta da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui conchita
... insa vorbesc cu oameni care au trecut prin exact aceleasi experimente si mi se pare ciudat ca sunt la fel. unele induse, altele accidentale...


Se poate sa fie exact aceleasi experiente deoarece avem creiere constituite pe acelasi calapo, Conchita . Nu mi se pare a fi ceva suprnatural. Dar intr-adevar, ce ai trait tu e iesit din comun, asta da!




Gabi, partial ai dreptate. dar nu toate creierele sunt la fel. apoi, nu avem acelasi bagaj de amintiri. date fiind ipotezele astea, cum de sunt rezultatele identice? logic ar fi sa ai premize identice, experiment identic => efect identic. or aici e total pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Experientele deosebite in timpul influentei sub halucinogene...sunt manifestari ale creierul ce nu pot fi controlate de catre fiinta...Pe cand ceea ce se intampla fara substante si fara ca persoana in cauza sa o ceara sau fara a avea nici cea mai vaga banuiala ca i se poate intampla...este un alt fel de perceptie a ceea ce s-ar putea numi ca fiind legatura de chimicale din creier.



Permite-mi sa ma indoiesc
Faptul ca ti se intampla ceva ciudat fara substante si fara sa o ceri nu inseamna ca factorii externi(naturali) nu sunt responsabili.
echilibrele chimice din creier nu reactioneaza numai la substante, ceea ce este interesant de altfel. Stim cu totii ca o veste praosta iti poate mari tensiunea, te poate ameti sau mai stiu eu ce. E fara substante, dar substantele din creier se bulverseaza foarte serios. Dar nu e nimic paranormal in asta







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Permite-mi sa ma indoiesc
Faptul ca ti se intampla ceva ciudat fara substante si fara sa o ceri nu inseamna ca factorii externi(naturali) nu sunt responsabili.
echilibrele chimice din creier nu reactioneaza numai la substante, ceea ce este interesant de altfel. Stim cu totii ca o veste praosta iti poate mari tensiunea, te poate ameti sau mai stiu eu ce. E fara substante, dar substantele din creier se bulverseaza foarte serios. Dar nu e nimic paranormal in asta


Gabi, uite, ti-as mai spune ceva, dar inainte de asta, permite-mi sa te intreb: tu ai deja o opinie bine formata despre ce ni se intampla sau doresti sa afli info mai multe ca sa-ti formezi una? eu sunt din a doua categorie. dar daca tu esti din prima, e ok cu mine, numa spune sa nu mai dau degeaba din tastatura.

ce spui tu mai sus e total gresit si trebuie sa iti amintesti ca "experientele" extrasenzoriale nu au loc toate cand primim vesti proaste. tocmai povestisem ca de curand s-a intamplat in cel mai senin moment posibil. eram fericita, calma, fara griji. altadata la oboseala, la tristete, etc - deci intra in discutie absolut toate starile emotionale posibile. vrei sa crezi, bine, nu vrei, iarasi bine. dar daca vrei o teorie completa si corecta, nu poti trisa la ipoteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

...ce spui tu mai sus e total gresit si trebuie sa iti amintesti ca "experientele" extrasenzoriale nu au loc toate cand primim vesti proaste. tocmai povestisem ca de curand s-a intamplat in cel mai senin moment posibil. eram fericita, calma, fara griji. altadata la oboseala, la tristete, etc - deci intra in discutie absolut toate starile emotionale posibile. vrei sa crezi, bine, nu vrei, iarasi bine. dar daca vrei o teorie completa si corecta, nu poti trisa la ipoteze.



Cum sa trisez la ipoteze ?
A fost doar un exemplu, cel cu vestea proasta care iti modifica parametrii fiziologici. Cand te simti calm si relaxat, parca ai si mai multa nevoie sa traiesti ceva deosebit! Factorii de producere a unei experiente interesante sunt chiar mai mari si mai intensi atunci cand esti calm si senin! Cel putin in cazul meu...
Da, cred ca experientele "interesante" se pot produce cand se modifica starea de spirit, intr-un sens sau in altul .

Daca am o parere bine formata sau nu? Sincer, nu stiu sa-ti spun


PS: sigur ca nu avem creierele la fel, de-aia suntem atat de diversi, dar functioneaza pe aceleasi principii biochimice. Iar asta ar explica destul de bine asemanarea unor experiente extrasenzoriale.

Mergi la inceput