Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cici spune:

rall ,
pentru link-ul cu carti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Deosebit subiect! Dupa mine este clar, creierul nostru are capacitati uluitoare, nu degaba se spune ca folosim numai 10% din el. Restul, sigur are scopul lui...

Telepatia am experimentat-o si eu. De multe ori sunt cu telefonul in mana iar in acel moment ma suna exact persoana pe care aveam in minte sa o sun.

Alta intamplare, vara trecuta in concediu, sotul meu zice sa mergem pe munte, intr-un loc de altfel vizitat de nenumarate ori de noi. Ii zic, hai sa nu mergem ca eu am asa un sentiment legat de URS. Ok, nu mergem azi, imi zice sotul, dar mergem maine. Ii spun ca sunt de acord, cu gandul ca va trece sentimentul acela ciudat. A doua zi dimineata, bineinteles ca ursul era tot in mintea mea dar am decis totusi sa plecam. Zona era recunoscuta ca nu sunt ursi dar eu l-am cautat, l-am cautat printre trunchiuri de copac inca de la urcare. Si L-AM GASIT pe domnul urs. Era o namila mare care ne privea de la 15 metri de carare si amusina aerul. Nu stiu daca eu l-am chemat sau daca l-am simtit ca ne vom intalni. Cert este ca ne-am intalnit. Daca nu ii spuneam sotului meu cu o zi inainte ca am acel sentiment, probabil ca nici eu n-as fi crezut.



Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Conchita, la mine ce a fost cu umbra aia care intrase in mine? am vazut ca ai o gramada de experiente dar cea de care am scris te.a infricosat...ce putea sa mi se intample?


ah, credeam ca ti-am zis deja, eu cred ca e vorba despre posedare.
nu am asa multe experiente. multi ani n-am avut nici una, m-am intors la credinta. si inca sunt impartita intre curiozitate si blasfemie. daca ar fi ok sa trecem "dincolo" toata ziua buna ziua, poate ca ni s-ar da asta mai des. dar eu nu cred ca suntem toti echipati corespunzator pentru asemenea experimente. m-a adus ieri o prietena cu picioarele pe pamant, punctand corect ca senzorialul nu este spiritual si ca ego-ul exacerbat in experiente dintr-astea nu ajuta totusi la cresterea spirituala, ba poate la pierdere. nici eu nu mai stiu. in Biblie se zice de ghicirea viitorului, vrajitorii, dar nu despre decorporalizare, asa ca nush ce sa mai zic si ce sa cred.

va povestisem de MISA. ei bine, eu ma dusesem acolo sa anchetez de ce se sinucid tinerii care o apuca pe calea asta. cred ca prin experiente zilnice in paranormal se produce o ruptura de lumea reala, o alienare de familie, prieteni, tot, plus ca poti sa devii dependent. conditia de cetatean care tre sa se duca la munca, sa vina acasa sa spele vasele, sa aiba grija de gospodarie, teme, copii nu prea se pupa cu aia de erou cu abilitati speciale. si se intampla sa vina momentul in care experientele astea ti se refuza pur si simplu. ca nu depinde totul de nemiscare, respiratie, meditatie. trebuie sa ti se dea voie. poti sa stai in cap o ora, nu te mai proiectezi mental, asa dintr-odata. si probabil ca asta creaza angoase si depresii si psihoze. cand traiesti din standarde dintr-astea paranormale si revii cu picioarele pe pamant...sau nu ti se mai permit ca inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Doamne Dumnezeule fetelor cite vi s-au intimplat. Ma refer la Conchita si Maria. Eu imi inchipui ca voi doua aveti o predispozitie pentru asa ceva. Cred ca altii ajung la asa ceva dupa ani inregi de yoga si meditatii. Din pacate nu ma pricep absolut deloc insa am citit carti si imi face placere sa citesc experientele altora insa ce povesesti tu Conchita am citit in "Love, Eat, Pray" de elizbeth something (o gasesti la amazon e best seller). Tipa a fost la un shrine in India si facea zilnic meditatii ore in sir. La un momen dat a trecut prin ceva asemanator cu ce povestesti tu. Ea mentiona ceva despre sarpele kundalini si o lumina albastra.
Imi face multa placere sa va citesc. Din pacate (sau din fericire?) nu am trecut prin asa cevaa insa, cum am spun, am citit destul de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

fara a tine de paranormal, alta experienta interesanta dar indusa (spre deosebire de cealalta care in cazul meu a fost absolut neasteptata) este si vizualizarea.

odata invatata/exersata tehnica poti obtine beneficii pentru psihic, pentru relash, pentru sanatate, pentru detensionarea anumitor probleme si exemple pot continua.

conchita, foarte interesanta teoria ta! da, cred ca o astfel de 'interzicere' pe un psihic neechilibrat poate duce la astfel de gesturi.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Nu stiu daca in Biblie,se vorbeste si despre onirologie,vizavi de faptul ca este un pacat.Bineinteles ca orice preot o sa-mi spuna sa nu cred in vise,ca visele nu sunt date de Dumnezeu.
As fi luat de bun un astfel de sfat,daca in urma cu cca 15 ani n-as fi avut un vis de avertizare( daca imi ascultam vocea interioara si nu pe colegii mei de servici ,care au ras si au zis ca e un vis de om nebun,scapam de un accident cumplit)
;in urma cu 7 ani jumate ,mama mi-a aparut in vis si m-a anuntat ca voi avea un copil - inainte de a naste cu vreo 3 luni, am visat ca eram intr-un tren si am scos din buzunar ,biletul de tren cu data 17 mai-pe 17 mai am nascut.
Cum sa cred,ca daca mama imi da un semn din lumea de dincolo si imi daruieste un dar atat de frumos ,cum e fetita mea ,e un semn din alta parte decat de la Dumnezeu????

Si eu sunt in cautarea adevaratei spiritualitati , dar incerc sa iau ce e bun din fiecare lucru ,din fiecare religie .
Am mai spus-o si o mai spun, desi cred ca v-ati plicitsit deja: Lazarev ,ale carui carti le gasiti si pe link-ul cu carti dat de colega noastra mai sus, m-a luminat in multe privinte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Curioasa de fire cum sunt, azi am vorbit despre experientele Conchitei expuse aici, cu un prieten de familie , hai sa-i spunem destul de rational si sceptic cu privire la miracole, paranormal, etc.

L-am ales, si nu intamplator, pentru ca vroiam sa aud parerea lui sceptica despre decorporalizare, energiile oamenilor, psihic...

Cica decorporalizarea ar fi defapt o greseala in sistemul psihic.Amintirile, pana si cele pe care nu ni le amintim constient, se ´´invart in capul nostru´´ cu repeziciune, putem simti pana si mirosul unei case(in care evident ca nu ne aflam dar am fost acolo candva)), vedem lucruri care acolo cu noi, nu exista(un fel de halucinatie).

Din diferite motive(pe care el nu le stie, zice) se comite o confuzie in creierul nostru, se amesteca lucrurile, perioade scurte de timp, ca un scurt-circuit. Functiile senzoriale o iau razna(vedem, auzim ceva din indepartatele noastre amintiri sau ceva ce..nu exista)
Nici functiile tactile nu raman intacte..creierul trimite semnale de durere, ameteala.


Bine, nu e avizata niciintr-un mod parerea lui(si asa incompleta in amanunte) dar ma gandeam sa v-o impartasesc

Pe de alta parte, stim cu totii ca supararile, eforturile uriase la care ne supunem corpul si psihicul, tristetea profunda, ne pot afecta fizic si psihic, intr-un mod de neinteles. Creierul se apara.Asa cum poate..

Conchita, cam aceiasi explicatie am primit-o si in ceea ce ma priveste..ca am reluat povestea aia.Cica am actionat ca un somnambul , dormeam insa creierul meu lucra ca si cum as fi fost treaza..(refuzul, ratiunea imi spunea ca e prostesc sa fac ce mi se spune..., apoi nervii, apoi intoarcerea mea, deci stiam ca ceva nu-i tocmai ok, cu toate astea nu puteam reactiona complet...obisnuit)
No, iti dai seama ca nu ma convinge explicatia asta dar tot e mai bine decat altceva.Ti-am zis, refuz sa cred ca.. si ca...sunt atat de nestapana pe mine, atat de expusa oricui vrea sa-mi faca ceva rau fara ca eu sa pot reactiona in vreun fel.


Pe de alta parte, orice om are energie pe care daca stie cum, o poate folosi facadn lucruri care altora li se par fenomenale. Nu e nimic fenomenal. E ceva ce psihicul tau poate face, pe calea undelor ma gandesc. Noi avem o putere foarte mare de a ne induce stari,putem sa ne rezolvam unele probleme , de sanatate de exemplu, prin simplul pozitivism in ceea ce ne priveste.


Oare nu intra un psiholog aici care ne-ar putea vorbi despre psihic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

conchita...si uite asa,prin ce ai scris ,se explica de ce acei guru se izolau de cele lumesti...si,daca imi e permis,as putea mentiona si pe acei calugari ce se izoleaza de buna voie...E cumva tagma lor,e greu sa intri acolo si sa ajungi la nivelele lor de cunoastere si evolutie spirituala.
Eu cred ca toti oamenii acced(sufletele lor),mai repede sau mai lent,catre o anume cunoastere.Zicese ca la nastere esti cu un bagaj de cunostinte date si cu ceea ce ai de facut pe lumea pe care apari.Ca sunt unii care isi duc misiunea la capat si altii care uita si se tot intorc pana termina ce au de facut...asa se spune.Asa s-ar explica reincarnarea.
Tot pe tema reincarnarii se explica si acele deja vu...de care cred ca fiecare a avut parte cel putin o data in viata.
Citeam povestea dintitsorilor Irdei...eu nu gaseam lucruri puse de mine,cu manutele mele,in locul bine stiut...le cautam acolo de cateva ori,stiam clar ca acolo trebuie sa fie si pana la urma renuntam la cautare...cu urmatoarea ocazie le gaseam,acolo unde fusesera puse de fapt si unde trebuiau sa fie.Era tare ciudat cum de nu le vedeam.
Personal eu am ajuns la concluzia ca daca nu ai o chemare catre....cum sa spun?nu vreau sa fiu inteleasa gresit...catre aceste fenomene si constati ca nu le poti face,chiar si sub indrumarea unui cunoscator...e mai bine sa te lasi pagubas...poti fi invadat de "musafiri" nedoriti,dornici sa iti ia locul pe pamant...si s-o iei razna,cum s-ar spune...Atata vreme cat poti avea luciditatea ca esti om,cu obligatii pamantene ,e mai bine sa faci totul cu masura.
Iar experientele care ti se dau si la care nu te-ai fi gandit sa ti se intample tie vreodata...ce sa zic?Ca trebuie cautate explicatii,ce inseamna si "de ce tocmai mie?",cum se previn sau cum se pot stapani...eu zic ca vin cu un anume scop si nu sunt chiar niste intamplari.Si am sa raman mereu la parerea ca nimic pe lumea asta nu e intampplator.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

hmmm, se schima macazul? o luam la vale deja?!
prietenul isi dadea cu parerea in calitate de sceptic sau cum?

medicul despre care eu aminteam mai sus ca i-am cerut parerea despre experientele alea este psiholog. eu una anume am cautat sa discut cu cineva avizat despre asta nu cu oricine. macar sa stiu,ma sperii pe bune sau nu...altfel mergeam la baba frosa din coltul strazii care-mi dadea din prima drumul prin cucuruz...
dar inca odata se adevereste ce ai zis mai sus conchita, daca ti-e dat sa vezi, vezi, daca nu, nu.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

ladyJ,intreb si eu,ca profanul in ale psihologie si parapsihologiei,in ale paranormalelor:daca e asa ca creierul isi creaza imagini,iluzii si aparare....cum de in unele tari occidentale politia a ajuns la concluzia ca a colabora la anchete impreuna cu clarvazatorii da rezultatele dorite?
Totodata intreb:de ce se studiaza acest paranormal in secret de catre marile puteri mondiale si educa astfel de oameni sa-si foloseasca aceste talente in scopuri militare,strategice si ultra secrete?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput