LA MULTI ANI Cirese de mai-iunie 2006(73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Sanatate Arabela, of tare greu, Ana a fost si ea asa o perioada pana i-au iesit dintii - are acuma 5 care au spart gingia (in 5 sapt) si al 6-lea cred ca vine si el acuma.

Azi, de ziua ei, povestea nasterii Anei: 13 iunie 2008

Oana, mami de Ana Maria (13 iunie 2008) si Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=19" target="_blank">Clipe de viata 2008
1 martie 2009
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

oana merci de sustinere....btw io's copacul de votat

arabela de ce au interdictie la antibiotic baietii tai??sanatate multa.

andreea sper sa ai dreptate sa nu ne ajunga luna mai tot cu capitolul asta.




de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Arleena, in general nu au interdictie.Numai ca au gripa si la gripa nu se da antibiotic.Asta daca nu faci complicatii cum au reusit amandoi pruncii mei.Sper sa nu mai faca niciodata boala asta.Nu scadea febra nicicum, am amestecat tratamentul alopat cu cel homeopat si acusi macar le scade febra si au inceput sa se joace.Sper ca a trecut greul acum asteptam sa se termine, dar si asa tot va mai tine.Sanatate la toti,

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Alta zapada... si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Buna dimineata dragele mele!
In primul rand vreau sa va urez si eu un An Nou plin de bucurii,impliniri si multa fericire alaturi de cei dragi!
La Multi Ani de 8martie,o primavara calda,frumoasa si plina de vise realizate!
Va multumesc frumos pt urarile de ziua mea va pup pe toate si sper sa reusesc sa intru si eu mai des.
Despre Andrei am multe de spus,dar nu ma intind acum la povesti.L-am retras de la gradinita particulara pt ca nu mai imi puteam permite sa platesc pe luna 1100 ron,l-am inscris la cresa unde invata numai prostioare,sunt copii mult mai mici decat el si de aici numai probleme.Doamnele educatoare nu il mai duceau la wc cand cerea,era mai comod sa ii puna pampers si uite-l pe Andrei al meu cum facea pipi pe el acasa.Am crezut ca ma strang cu ele de gat.Dupa certuri si scandaluri(ele,bineinteles,ca nu recunosteau ca ii pun,dar Andrei imi zicea in fiecare zi sa ii pun pampers ca la gradi),dupa ce le-am amenintat ca le reclam,s-au potolit.Nu prea sa ocupa de ei,pe motiv ca au f multi copii,tot timpul ii gasesc in fata televizorului la desene animate,rar am vazut ca le citeste ceva,ca le da sa deseneze.Regret ca nu am mai putut sa il duc la particular,dar asta e.Vorbeste aproape corect,stie toate culorile,sa numere,stie cantecele,poezii dar face si mutele nebunii.Nu stiu cum sa mai vorbesc cu el,cum sa ii mai explic ca e tare incapatanat,daca nu vrea el,nu vrea si gata.Un taur in carne si oase.In rest suntem bine,sanatosi!
Va pupam pe toate si pe toti si va dorim numai bine!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Hello Dana
la Ochios!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006) noi4
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=19" target="_blank">Clipe de viata 2008
1 martie 2009
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Buna fetelor.
Multumesc de sfaturile pt alaptat .Am revenit tot pentru sfaturi despre alaptat.
Bebe mic are azi o saptamana.Il cheama Mihnea Cristian.S-a nascut de 3700 g,52 cm, scor Apgar 9,prin cezariana(mai nasol ca prima data)
In spital l-am pus la san din 3 in 3 ore desi nu avea ce sa suga,apoi ii dadeau lapte praf cu seringa.Dupa 2 zile ne-am externat si acas a inceput chinul.Din nou furia laptelui...mai furioasa ca la Ingrid.Sanii imi plesneau(asta s-a intamplat in interval de cateva ore.La 14 eram acasa de la spital...la 18 plangeam de durere prin casa).Bebe nu mai voia sa suga...nici nu putea prinde asa o tzatza tare cu pompa nu iesea nimik.In fine.Pe la 1 noaptea am ajuns din nou la spital pentru ca nu mai puteam.Acolo...chinul dupa lume.O asistenta si o rezidenta s-au apucat sa ma mulga de am crezut ca am sa mor.Eu credeam ca mulsul asta de catre cineva e asa...de 2-3 ori...te doare atunci si gata...tzasneste laptele.De unde frate...m-u inebunit.Noroc ca a venit cineva sa nasca si m-au lasat in pace.Bineinteles ca pana am ajuns acas tzatzele mele erau la fel de tari ca mai inainte.Am stat toata noapte cu gheata am inceput sa beu ceai de salvie sa se mai opreasca...iar lui bebe i-am dat lapte praf cu biberobul.Nici din ala nu sugea prea grozav...inghitea o gramada de aer dar macar stiam ca mananca ceva.

Cu chiu cu vai si muuult stat cu pompa in mana am reusit intr-un final sa desfund canalele,numai ca el nu a mai vrut sa suga.Oricum e un puturos.De la inceput adormea cu tzatza in gura,chiar si la biberon adoarme.

Problema e ca imi pare rau de laptele asta.Acum ma mai mulg doar de 2 ori pe zi.De alaltaieri nu l-am mai pus sa suga pt ca am zis initil ca il trec pe lapte praf si gata(ma rog...numai eu stiu cat m-am jelit prin casa ca uite...am lapte si io renunt).
Credeti ca mai poate fi adus pe calea cea buna acum,la o saptamana?Lapte mai mult sunt convinsa ca pot sa fac.Ma apuc iar sa beau lichide(de 3 zile traiesc cu 2 pahare de apa pe zi),mai un galactogil,mai un homeopat ,mai o pompa....si se face la loc,sunt convinsa...dar vreau sa-l fac sa suga.Nu ma pot chinui sa ma mulg si sa-i dau ci biberonul pt ca ar insemna ca eu nu mai fac altceva.
20 min mananca el,10 min ragaie,o ora dureaza mulsul,spalat pompa,pus la sterilizat...si peste o ora jumate el vrea sa manance iar.Mai am si alt copil care are nevoie de mine si sincer alaptatul in stilul asta e un calvar,nicidecum ceva natural si placut.

Ingrid e acum la mama pana vineri pentru ca eu eram cu nervii la pamant,plangeam mereu,pe ea n-o mai bagam in seama pt ca deh...io ma mulgeam de zor...Asa ca pana vinrei trebuie sa ma decid intr-un fel sau altul.

Cum fac eu leneshul asta mic sa manance de la mine?Are si icter si e foarte somnoros.

Sper ca nu m-am intins prea mult si ca nu sunt off topic,dar chiar nu stiu la cine sa apelez.Stiu ca de la voi pot primii sfaturi bune si ca cele care aveti 2 copii ma intelegeti poate mai bine ca vreau sa fiu o mama buna pentru amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Vivi, nu te lasa, acum cat esti singurica cu bebe.
Daca sanii sunt prea plini, maseaza-i sub dus CALD, cu putin inainte de a-i da lui sa pape(se duce excesul de lapte si ii e lui mai usor sa suga).
Iese mai bine lapte din ei daca pui comprese caldute (si apoi pune-l in sticlute). Daca-i e foame trage laptic, fii sigura.

Poate dura ceva timp, cateva zile pana se obisnuieste iar la san, dar trebuie sa FI TU cea care esti convinsa ca vrei sa-l alaptezi.
Nu te lasa, e atat de usor sa alaptezi copilul fata de a-i da biberon, e si mai sanatos si mai putin costisitor(bani, timp pentru sterilizat).
Daca sfaturile mele nu te ajuta, incearca sa intri la subiectul Alaptat On-line de aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24479
sa intrebi fetele de acolo, sigur o sa te ajute!
Succes:)
O mamica de ciresica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Vivi, nu-i usoara situatia ta... E minunat alaptatul dupa ce treci de perioada dificila de la inceput, e greu acum dar trebuie in primul rand ca TU sa intelegi asta si sa fi dispusa sa faci sacrificii. Nu ai nici un ajutor? Nu atat ptr Ingrid cat ptr bebe mic. Ar fi minunat daca cineva ar sta cu bebe sa-i dea sa pape (ideal cu siringa, nu cu biberonul, sau macar cu un biberon gen cel de la Avent ptr nou nascut -nr 0), apoi sa-l ragaie, sa-l adoarma, tu ai putea sa stai mai mult cu Ingrid asa. Pune-l la san de fiecare data cand il vezi dispus, nu sari direct cu biberonul. Daca suge si-ti pare nemultumit ii poti da completare. O smecherie: inainte sa-l pui la san, eventual daca esti ajutata, mulge un pic cu pompa. Cand simti ca aproape ca vine laptele (nu chiar atunci un picut mai repede sa nu te precipiti...) pune bebe la san. Incearca diverse metode de alaptat: culcata, brate... Cum vezi ca se opreste din supt stimuleaza-l sa se trezeasca freaca energic manutele, piciorusele, ciupeste-l de obraz, urechiuse, degetele. Foloseste wrap-ul, iti da libertate sa te ocupi de Ingrid.
Perioada asta cu icterul tine pana la 6 saptamani in cazurile mai dificile (daca e icter de la laptele matern). Apoi e mai usor. Trebuie sa treci peste astea cateva saptamani, lasa-te ajutata!!!!
Mult succes, daca mai ai intrebari spune! mergi la subiectul cu alaptatul fetele de acolo sunt beton!

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Vivghe, ce bine te inteleg!
N-am avut eu asa furie a laptelui, dar Ana a avut un icter puternic - mi-i s-a spus ca de la grp de sange, eu 01, ea A2.
Eu l-am trimis mult timp pe Paul la bunici, la inceput, pentru ca la alaptat nu puteam fi inlocuita.
Nu mi-a prea iesit cu trezitul, dar am stat mult cu ea la san, adormita sau nu, asta e. Singurul lucru pe care ti-l pot spune - Ana are 9 luni si alt lapte decat al meu nu bea, pe langa papa cu lingurita - e sa ai incredere in tine si sa-i dai sanul cat de des il vrea.
Sunt sigura ca poti creste lactatie, nu asta e problema, totul e sa-l convingi ca asta e cel mai bun laptic

Bafta multa si nervi de otel!

Edit!
Era sa uit, m-a ajutat f mult garmastanul, cand am avut (de 2 ori) ceva punct rosu dureros pe san, m-am masat cu garmastan si intr-o zi si jumatate a disparut. Poate te ajuta cu canalele.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006) noi4
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=19" target="_blank">Clipe de viata 2008
1 martie 2009
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Vivi, inca ceva, laptele tau il ajuta pe bebe sa treaca mai repede de icterul acela. Hormonii din laptele mamei ii fac bine.

Perioada de acomodare, a lui cu tine, cu suptul, e grea, dar meritaaa...
Te rog eu, mai incearca putin cu suptul, nu abandona.

Mergi la inceput