Cura de dezintoxicare Oshawa

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Buna seara!

Am trecut si de a doua zi cu bine.Azi am simtit tare de tot lipsa cafelei.Am fost schibul doi si nu eram in stare de nimic.Cel putin pe la ora pranzului,imi venea sa ma culc sub birou.Dimineata ma trezesc c gandul la cafea si pe urma revin la realitate
Azi am mancat dimineata niste orez,la munca am rontati vreo trei turtite si acasa am mancat hrisca(mie chiar imi place).

Dulcetica,nu le fac nimic special turtitelor dar raman ok si a doua zi,nu sunt tari,sunt ca niste panite.
Pun 500 de grame de faina integrala si amestec cu 250 de ml de apa,pun sare grunjoasa si framant.Aluatul nu e foarte tare.Il las sa se odhneasca cam 30-40 de minute si apoit il coc in cuptor,in tava,pe hartie de copt.Le fac rotunde,micute si ies bune.
Prima tura mi-a iesit si mie putin cam tare dar cele de ieri au fost ok.Chiar ma miram azi la munca cat sunt de gustoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pai toata lumea zice ca o sa capeti o superenergie,in curind.
Dar cu kg cum stati? In 2 zile -0,5kg.Eu vreau -7kg in 10 zile, plus sa ma simt bine.
Incerc si eu la cuptor ,sa vad diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Astept si eu energia aia despre care am tot citit.Deocamdata sunt la polul opus.Azi noapte nu am prea putut sa dorm iar azi la munca am fost zombie.Nu aveam eneegie sa fac nimic.Eu cred ca la mine e si de la lipsa de cafea dar pot sa fie si starile alea de la inceput de dieta.M-a durut si capul azi si acum ma simt cu energia aproape de zero.
Nu m-am cantarit inca pentru ca sunt si inainte de perioada lunii si sigur nu s-a produs nici o schimbare.
Totusi ma tin destul de tare pe pozitii.De cand am inceput dieta,tot primesc cate ceva dulce,ori de la colege,ori de la clienti Nici nu le las sa le vad prea mult,imediat le fac pierdute pe la colege.

Azi am mancta tot hrisca si grau copt si ma pregatesc sa mai fac o tura de turtite ca sa am si maine la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Doamne ,am facut si eu turtele la cuptor si au iesit de consistenta unor caramizi.V-am spus ca-s tare in bucatarie?Revin la ceaun,ca acolo erau comestibile. Baiatul meu a spus ca daca le arunc in geam, il sparg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Nu inteleg de ce iti ies atat de tari.
Si ale mele sunt in cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yang spune:

Buna seara tuturor
Va multumesc ca nu m-ati alungat cu pietre de aici, asadar ma simt obligat sa revin. Voi incerca, in primul rand sa fac un scurt si punctat istoric al primei melediete "Oshawa"

1. Cum, de ce, cand am inceput?

In plina vara anul trecut, cand deja transpiram doar daca ridicam mana sa ma scarpin in cap. Ma simteam ca o balenuta, nu mai puteam nici macar sa respir normal. Simteam ca ma sufoc. Dieta mea era una distrugatoare pentru orice om care mai are pretentii de sanatate sau de aspect, sau respect. 99%carne, si am zis totul. Bineinteles, bine asezonata si imbibata in diverse lichide , care mai de care mai benefice fiintei umane. Totul turnat si indesat intr-o singura portie, seara tarziu. Chef nu mai aveam de nimic, putina miscare pe care o faceam zilnic nu putea compensa dezastrul alimentar.

Cautand cu disperarea pestelui pe uscat o dieta minune, am dat peste Oshawa, am zis ca ar fi testul suprem de vointa pentru mine, am facut rapid un studiu de piata pentru ingrediente, si m-am hotarat ca de Luni sa-i dau bataie. Am facut o ultima petrecere Duminica, iar Luni dimineata am inceput Oshawa.

2. Manifestari anatomofiziologice:

In prima zi, foame cumplita, de cum am realizat ca sunt la regim si ca nu mai pot avea festinul de seara. In loc de friptura, m-am consolat seara cu hrisca + grau la tigaie.
Pana in a 3a zi, foame de la fiecare imbucatura. De asemenea, o usoara senzatie de "umflat", pe care am deslusit-o mai tarziu. In a 3a zi cateva (2-3) cosuri razlete, care au trecut asa cum au aparut, in noaptea spre cea de-a 4a zi. In a 4a zi am avut usoare dureri de cap, si am fost destul de dezamagit ca au trecut repede, din ceea ce citisem pe forumuri ar fi trebuit sa tropaie toti dracii prin capul si organismul meu, ca sa fiu sigur ca ma dezintoxic.
Nu a fost asa, din a 5a zi s-a dus si foame, si dureri diverse. Parca, parca, a inceput un pic sa mi se intunece tenul, dar sa devina si mai neted, deci nu m-a deranjat. Tot atunci, a inceput sa mi se limpezeasca si privirea, albul ochilor s-a curatat. Am inceput sa transpir tot mai putin.
Pe tot parcursul curei, nu am avut probleme de tranzit intestinal, chiar si fara cafeaua de dimineata. In cea de-a 9a zi am avut chiar o "surpriza", am avut scaun cat o vaca.
Tot in cea de-a 9-a zi am avut revelatia unei schimbari majore: un "boost" de energie, senzatie de "-10kg", o usurinta in miscare pe care mi se parea ca nu am mai avut-o de ani de zile.
Lucrurile au mers tot mai bine, senzatiile benefice de care va spuneam anterior s-au amplificat pana in cea de-a 13a zi ( va spun mai incolo de ce 13)

In privinta pierderii de kg, sper sa nu dezamagesc pe nimeni de aici, dar slabirea vizibila a fost in a 2a zi (probabil eliminasem multa apa), dupa care schimbarile s-au vazut de la a 6a zi incolo. Din cea de-a 9a zi, chiar mi se parea ca mi se schimba conformatia si tinuta de la o zi la alta . Dupa regim , eu am continuat sa "dau jos", am pierdut mai mult de 10 kg.

3. Energia

Am vazut ca foarte multe posturi fac referire la aceasta "energie". Ei bine, in primele 3 zile, am fost la pamant, in cea de-a 3a zi am atipit la birou, dupa tura cu bicicleta de seara am adormit inaintea copiilor . M-am trezit insa in cea de-a 4-a zi la 6:30 si i-am facut cafeaua sotiei . Am atipit din nou la birou, seara m-am culcat mai devreme, dar nu inainte sa le spun Noapte Buna tuturor.

Din cea de-a 5a zi, am cam inceput sa intorc casa si familia pe dos, am mers cu bicicleta la serviciu ( si nu am ajuns transpirat !!!), dupa work hours, ca tot eram cu bicicleta, am mai facut vreo 25 de km, just for fun, mirandu-ma ca imi arata computerul in Romana 48 de grade, iar in Herastrau erau 38...si tot asa. Ajuns acasa, dus, si am descoperit ca toata lumea e cam sedentara, asa ca hai la plimbare.
incet, incet, pe masura ce au trecut zilele, eram ca iepurasul. Trezit primul, treaba in casa, bicicleta, serviciu, bicicleta (cam 30 de km), plimbare activa cu copiii, ...etc,

Este adevarat, cresterea "energiei" a venit si odata cu cresterea increderii mele in dieta, si cu schimbarea perceptiei asupra ei.

4. Retete

Mi-e rusine sa intitulez asa acest punct, deoarece totul a fost cu minim de complicatii. Baza au constituit-o "turtitele", pe care eu, din dorinta de a eficientiza totul le-am facut mixte Adica grau integral, hrisca, mei integral, rasnite la un loc. Erau cele mai "eficiente", deoarece aveam la un loc cele 3 cereale si nu trebuia sa-mi mai fac griji ca nu am mancat destul "x", si usor de transportat, chiar in borseta de la bicicleta.
Citisem undeva ( si nu mai gasesc unde, ), ca 2-3 linguri de orez crud dimineata fac minuni pana la sfarsitul regimului, asadar acesta mi-a fost mic-dejunul pana in ultima zi. Avand in vedere ca acolo scria ca asta ar duce si la o deparazitare, este posibil ca acestui mic dejun sa i se datoreze schimbarea din ziua a 9a.
In rest, seara am mancat preponderent hrisca si grau usor "prajite" la teflon, si rareori am incercat o "mamaliga" de mei (bleah).
Oricum, pentru mine nu a contat foarte mult sa fac diverse "minunatii", mancam pur si simplu pentru ca trebuia sa mananc. Sotia mea chiar era usor dezamagita, caci tot incerca in fiecare zi sa-mi propuna tot felul de "variatii", de teama sa nu ma plictisesc si sa clachez.

Apropos de turtite, Dulcica, reteta lui Paff este buna, dar cred ca ceea ce ai omis este sa bagi turtitele cand cuptorul este la temperatura maxima. Dupa aceea scazi temperatura. De asemenea, daca le faci un pic mai groase, vor ramane mai moi in interior. Eu le prefer mai "crocante"

5. Mentiuni de ordin general

In aceasta perioada, intr-adevar mi-am schimbat viata.
Am inceput sa fiu mai calm, mai relaxat, mai detasat, sa gandesc mai limpede. Am inceput sa iau decizii mai usor, sa nu mai vad orice problema ca pe un capat de tara. Mi-am imbunatatit relatia cu sotia, cu copiii, care au avut un Tata mai vioi, mai vesel, mai jucaus, mai intelegator. Am devenit mai pozitiv, mai orientat catre solutii.

La sfarsitul perioadei, m-am simtit mai tanar cu macar 10 ani, cu probleme de 10 ori mai putine, si cu macar 10 kg mai in forma.

Si ca am adus vorba de perioada: Eu am "trisat", dar in bine zic eu.
S-a intamplat cam asa: Ajuns la finalul celei de-a 10a zile, am hotarat ca voi mai tine o zi, deoarece ma simteam foarte bine, si atunci am considerat ca prima zi a fost "de adaptare". In cea de-a 11a zi, incercand sa imi fac planuri pentru urmatoarea, mi-am dat seama ca cel mai bine, dimineata, voi manca tot orez crud. La serviciu mi-am luat niste turtite, caci tot ramasesera, iar seara de tot chiar mi-a fost pofta de niste hrisca usor prajita. Pentru cea de-a 13a zi mi-am facut planuri de diverse meniuri, dar nu puteam sa nu mananc acel orez de dimineata. Gandindu-ma ca pe langa birou nu sunt decat pateuri si alte traznai, mi-am luat niste turtite la mine. iar aprovizionare pentru o masa "aniversara" de seara nu am apucat sa fac, am preferat sa merg mai mult cu bicicleta...asadar am mai mancat o friptura de cereale si seara...asa am tinut pana la uram 13 zile.

Ramane inca o intrebare pentru mine, si chiar ii rog pe cei care au informatii sa imi spuna si mie : De ce nu se poate tine mai mult? Mie mi se parea atunci ca as putea la nesfarsit...oricum a fost o mare problema sa aleg ceva cu care sa "rup pisica"

6. Ce greseli am facut:
Am baut mult prea multa apa. Oshawa spune clar ca trebuie putina, doar de sete. Cu atata miscare, insa, si cred ca si din cauza unui usor exces de sare, am ajuns la 3-4 litri de apa pe zi, fapt care mi-a adus din cand in cand senzatia de "umflat". De-abia din a 9a zi am inceput sa imi reglez cum trebuie cantitatile de sare si apa.

Am incetat regimul, si nu am continuat conform cu ceea ce am invatat din el. Odata cu apropierea sarbatorilor, pot spune ca m-am porcit de tot. Acum o voi lua de la capat, dar avand experienta unui exercitiu de vointa pe care l-am trecut cu bine.

Inchei aici acest post care cred ca depaseste orice norme de lungime, sper ca nu si pe cele ale bunului simt. Sper ca nu v-a plictisit, eu am cautat de multe ori suport in postari mai ample. Sper, totodata, ca unora, la un moment dat, le va fi de folos.

Apropos, azi inchei si cea de-a 3-a zi, mi-e si rusine sa revin cu o postare despre regimul actual, dar o voi face pentru sustinerea celor care tin odata cu mine.

Noapte buna si linistita tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Buna dimineata!Si dimineata asta chiar e mai buna fata de celalate.
Yang,multumim pentur post,e tare incurajator.Si felicitari pentru ambitie si rezultate

In primele trei zile, dupa cum am povestit,am fost si eu lipsita de energie.ieri cred ca a fost apogeul pentru ca abia imi tineam ochii deschisi,am stat si cu eu capul pe birou mult timp,am adormit in cada plus ca eram tare nervoasa.
Cat despre foame..imi mai veneau in minte tot felul de mancaruri dar sincer,cel mai pofta mi se face de fructe.

Yang,eu stiu ca se poate continua regimul dar cu cele 3 sau 5 zile pauza.Uite ca nu mai retin cate zile.Zile in care normal ca nu trebuie sa bagam in noi fripturi si alte prostii ci sa avem un regim bazat pe fructe.
Eu sincer o sa continui si cu o a doua tura de dieta dar de abia astept zilele de pauza ca sa manac niste fructe.Poate in acele zile te mai vitaminizezi,ii mai dai corpului ceea ce are nevoie si poate mai merge putin diversificare ca sa nu te plictisesti de atatea cereale.

Dupa cum spuneam,aseara am adormit si eu imediat dupa ce mi-am mancat turtitele(Dulcetica,are dreptate Yang,eu las turtitele putin mai pline si de aia raman poate proaspete,raman ca niste painite.)
Si uite ca pentur prima data reusesc sa dorm bine(in celelate notpi am suferit de insomii,ma culcam la 12 si la patru ma trezeam si chiar nu eram odihnita).Azi am reusit sa ma trezesc la ora la care mi-a sunat ceasul(sunt schimbul doi si in fiecare dimineata imi propun sa ma trezesc la o ora ca sa inteleg si eu ceva din zi pana plec,dar niciodata nu reuseam,mereu mai dormeam cate o ora).Ma simt ok si ca energie si am indraznit sa ma si cantaresc.Am slabit peste un kg,oricum,ma simt putin mai usurica.
Deci pana acum sunt ok.Schimbari la nivelul tenului nu am vazut dar nu am nici probleme cu el.Asteptam si eu efectele negative alte dietei,ca si Yang ma gandeam ca daca nu le simt inseamna ca nu functioneaza dieta.Dar nu am avut nici dureri puternice de cap,nu mi-au aparut nici cosuri(bine,nu e timpul pierdut ).
La capitoul mancare pe mine ma salveaza mult turtitele pe care le pot manca la munca.Lucrez cu publicul si nu pot sa spun ca am o pauza de masa in care m-as putea duce sa manac,Asa ca am turtitele langa mine si tot manac din ele.Acasa cel mai mult imi place sa manac hrisca si grau copt.Orezul oricum imi placea dinainte asa ca e ok.
Acum ma uitam la pachetul cu mei si ma gandeam ce pisici sa fac din el

Va tin la curent cu ce mi se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Paff,nu e obligatoriu sa nu-ti placa meiul.Eu l-am tolerat pins in a opta zi.Si hrisca mi-a placut la inceput.Sper sa nu va induc vreun dezgust general.
Yang,cred ca ai dat jos 10 kg fiindca ai combinat si cu mult sport.30km plimbat cu bicicleta, mi se pare enorm!
Nu cred ca zice undeva ca dupa 10 zile sa pregatesti un festin, ci mai degraba asa cum ai procedat tu ,respectiv sa introduci treptat ,citeva fructe ,apoi un iaurt etc. Eu in a noua zi am mincat lebar.Urmarea a fost ca am pus foarte repede toate cele 2 ,5 kg inapoi.
Cit ai reusit sa mentii cele 10kg si cum?
De cind tot spun ca o sa fac si eu ceva miscare…....
Ai combinat la turte si faina de mei?N-as vrea sa le stric inutil!
In aceste 3 zile n-am mincat deloc mei si hrisca.Probabil ca nu e bine ,asa ca azi incep si eu cu hrisca.Of!
Kariguald ,mai da si tu un semn de viata!
Azi sint foarte balonata. Ieri mi-a fost o sete groaznica si e posibil sa fi baut aproape un litru de apa.
Cred ca e o perioada relativ buna de tinut Oscawa ,ca nu sint mari tentatii.Fructele imi lipsesc enorm si desi ii curat cite o farfurie si-l fortez pe minunat sa le manince ,ma abtin fara problema,deocamdata.
Vara cred ca mi-ar fi foarte greu cu atitea fructe ,pepeni si legume.
Turtele mele erau azi beton ,dar le-am mincat asa, ca nu aveam timp sa mai produc alte orori.Iau in calcul sa maninc si eu orez crud.Mai citisem de efectul deparazitarii ,insa nu stiu cit de facil e inghitul?!
Ma bucur ca sintem mai multi ,pentru ca inainte de Craciun eram singurica si poate de asta am esuat lamentabil.
Inca nu vad nici un efect notabil.Azi am 62,5kg /1,58 m,deci -1kg in 3 zile.Sint multumita si cu atit ,daca nu l-as pune inapoi dupa ce termin .
Succes,vointa si o zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yang spune:

Buna gasit, tuturor.

Da, iata-ma si pe mine in cea de-a 4a zi. In ziua a doua mi-a fost cel mai greu, mai ales seara...Si m-am trezit noaptea sa "fur" ceva din frigider , aveam o gaura in stomac , si mi-am amintit ca sunt la regim, si...a fost cam dificil. Ieri mi-a fost deja mai bine, dar tot seara, un pic mai dificil. M-a tot incercat si o usoara durere de cap, spre seara mi-a trecut.
Azi (ziua 4) inca nu am simtit foame pana acum, dupa portia generoasa de orez crud de dimineata. Acum voi manca niste resturi de turtite.
Oricum, dimineata deja m-am simtit mai usor, iar o pereche de blugi care ma cam strangeau acum o saptamana, ii simt deja "largi", chiar cu tendinta de a-mi aluneca . Deci, sunt pe drumul cel bun.
Hai sa incerc sa mai lamuresc (amatoriceste) cateva din problemele puse de voi.
Turtite:
Eu le-am facut mixte, adica 50% faina de grau. 25% faina de hrisca si 25% faina de mei. Turtele bagate la cuptor cand acesta era incins la 250 de grade. Lasate asa vreo 5 min, dupa care scazuta temperatura, si lasate pana s-au facut (maxim 20 de minute).
Acum, legat de acest amestec, nu pot spune ca este cel mai bun de pe lume, deoarece meiul da un gust amarui, si oricat de bine l-ai rasni, mai raman bucatele de coaja. Pentru mine a fost solutia cea mai simpla de a avea 3 din 4 cereale la un loc, usor de transportat si de ce nu, de consumat in orice conditii. Acum, prima tura de turtite am facut-o la fel, dar la urmatoarea tura as scoate meiul. As lasa doar grau si hrisca.
Intre timp (ziua a 2a) mi-a facut sotia mea niste covrigei exclusiv din grau, pot spune ca sunt o minunatie. Din acestia rod si acum. Am totusi o neliniste ca nu mananc destul hrisca si mei. Aseara (ziua 3) mi-a facut draga de ea si niste "mamaliga de mei", dar a avut prea multa sare, si am cam "evitat-o". A, si tot in ziua a 2a mi-am mai facut un fel de "bule" de hrisca, dupa principiul turtitelor. Dulcetica, garantez ca acelea raman moi oricum le-ai face (totusi, de preferat la cuptor)

Slabitul...
Slabitul trebuie sa ne fie clar tuturor, asa cum si scrie peste tot, este o consecinta a acestui regim, nu un scop in sine...Da stiu, si eu il tin in acest scop, dar, asa cum va spuneam, eu am continuat sa slabesc vizibil si dupa regim, atat timp cat am fost "rezonabil". Din toamna am facut eforturi sustinute sa "ingras porcul", si am reusit !
Conteaza si ce mancam in timpul regimului. Hrisca si meiul sunt cele mai usor digerabile, si cele mai "yang". Asadar, este foarte important, Dulcetico sa consumi si din acestea. Macar seara, pentru ca, in general, ele cam dau senzatia de stomac gol in scurt timp.

Meiul
Nu este cel mai bun prieten al meu. Dar stiu ca trebuie sa-l mananc.
Incerc sa-l prajesc, asa boabe cum este, bineinteles, umezit un pic cu o apa saratica. Uneori adaug si graunte de hrisca, uneori chiar si grau. Rezulta un mix de cereale prajite, crocante, saratele, numai bune de rontait;

Alteori, asa cum am zis, il adaug in "aluatul" de turtite.

Am incercat si varianta "mamaliga", este ca o...mamaliga.

Hrisca
Este preferata mea. Daca nu sunt boabele foarte, foarte tari, o rontai ca atare. Daca nu, o pun la inmuiat intr-un pic de apa cu putina sare, iar in aprox. 1h este numai buna de ronatit bob cu bob. La fel de mult imi place prajita. A inceput sa nu imi mai placa in varianta de aluat.

Orezul
In mod normal, este o cereala care, din punctul meu de vedere ar putea lipsi din casa. Cand ma apuc de Oshawa, sau de mancat sanatos, imi amintesc ca este cea mai Yang dintre cereale, si il consum crud, dimineata, in scopuri mentionate in postul precedent.
Dulcetica, am vazut ca iti faci griji de inghitit. Eu cand spun orez "crud", inteleg prin asta orez lasat de cu seara la inmuiat (bineinteles, si cu un mic, mic, adaos de sare). Dupa o noapte de inmuiat, bobul devine usor casant, si fiind si putin umed, inghititul nu este o problema. Daca aplicam si regula lui Oshawa, de a mesteca bine, bine de tot, Iti pot spune ca atunci cand incepi deja sa simti gustul bobului de orez, acesta este deja o "pasta", deci no problem.
Acum, scriind, imi dau seama ca ar trebui sa ii acord un loc mai important in dieta, decat cel de "inlocuitor de cafea".
Ah, tot legat de orez, eu folosesc orez brun de la Sanovita, cred. Nu m-am lamurit inca daca orezul integral de 18 lei 1/2 kg are sau nu ceva in plus fata de acesta brun. Oricum, in nici un caz nu folositi orez alb. Chiar ieri m-am documentat un pic, afland ca substantele cele mai importante (Mg, vit k,...) sunt in coaja care este aruncata de pe bobul de orez ca acesta sa devina alb.
Ca sa inchei cu alimentele, este recomandat ca peste tot sa existe un bob de sare !
Mi-as permite in final, sa va scriu un pic si despre atitudine in acest regim, si sper sa nu fie cu suparare. Eu insumi caut rezultate rapide si miraculoase, as dori sa se vada un rezultat de la o ora la alta. Ar avea rolul unei supra-motivari. Dar nevazand acestee rezultate, apare o frustrare pe care pe cei mai multi dintre noi ii face sa renunte. Si atunci incerc sa nici nu mai fiu preocupat de rezultatele imediate, ci sa ma concentrez pe starea generala, pe obiectivele mai indepartate, ci sa ma las "surprins" de inerentele schimbari care apar in bine, zi de zi.
In aceeasi nota, daca as privi macar o singura clipa acest regim ca pe o pedeapsa, ca pe un set de restrictii, as intrerupe imediat, pentru simplul fapt ca nu l-as mai putea suporta psihologic. Eu cand ma apuc de el o fac cu gandul NUMAI la binele pe care mi-l fac, nici o clipa nu am senzatia ca ma privez de ceva. Ceea ce trebuie sa mananc dar nu-mi place, iau ca medicament. Si stiu ca imi fac bine cu fiecare inghititura.
Inchei acum, ca mai am ceva indatoriri de serviciu de rezolvat, ne auzim mai pe seara.
Zi minunata sa aveti si plina de energie (apropos, azi nu mi-a mai venit sa atipesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Am o durere de cap groaznica si-s cam nervoasa. Lectiile le-am terminat ,deci poate-mi trece!

Mergi la inceput