America (154)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Faini copacii, pe aici nu cresc asa frumosi.

Alexandru are noua ani, citeste singur fara probleme. Citeste autori la moda, ce vede la scoala sau la colegii lui, clasici (i-a placut Jules Verne) si printre picaturi mai citeste carti de cind era mic (si i le citeam eu) - basme sau reciteste alte carti care i-au placut.
Mai avem tot soiul de reviste interesante si le citim impreuna (adica i le citesc eu) si le comentam, iar de acolo mai povestim aiurea. Astea le alternez cu carti romanesti dar e tot mai greu cu ele. Limbajul din carti e diferit si cam greoi pentru el. Mai merge cite o povestioara scurta sau vreo poezie. Am citeva reviste Tom & Jerry (romanesti) si pe alea incearca din cind in cind sa le citeasca si singur. E greu sa pastrez "straight face" ascultindu-l (sint sadica si-l rog sa citeasca cu voce tare), dar ma bucur ca poate totusi sa citeasca romaneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Da cresc florile...nu?

Aii ... eu i-as fi dat lui Alexandru vreo sapte anisori numai... A mea silabiseste in romaneste si chestii fonetice in engleza. In fine "ce, ci, ge, gi" le-am sarit. Cu franceza e simpatica... nu am invatat-o nimic... citeste ca-n romaneste si apoi adesea face matchingul singura la chestii simple.
Da cartuliile in engleza de citit imi par tare plicticoase. Mai sapam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Suntem bine multumesc. Bebe Aidan doarme bustean, insa mie mi-au revenit insomniile. Sunt cam aglomerata cu scoala, job-ul, sunt pe ultima suta de metri cu teza de master, ar tb sa imi programez defense-ul in vreo 2 saptamani.
Cu lapticul...asa si asa, mergem in paralel cu sticluta si sanul. Nu vreau sa renunt la alaptat, chiar dc nu scoate mare lucru de acolo, mai mult pt bonding si pt faptul ca il calmeaza.

www.onetruemedia.com/shared?p=7ed153bfbb67814c5b3058" target="_blank">
An amazing journey

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Bafta multa Miere sa-ti iasa toate.
Mai are un avantaj alaptatul cat poti sa o faci ... productia de hormoni care te ajuta sa rezisti la oboseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Vazut poze frumoase-frumoase de Aburel (au asa niste fatuce de angelice de te topesti) si Sinzi sunteti niste frumosi toti 3 ... si tu arati ca un teenager

Si la Cenia m-am minunat ce a crescut printesa mica ... parca mai iesi ne scriai c laptopul in brate asteptind sa nasti Ce mai cresc de repede cind nu-s ai tai

Cami somehow te invidiez pentru buburuze ca tare dragute mai sunt desi stiu ca e a lot of work Si cine poate rezista la asa un iepuras dragut?

Miere tu ziceai de medicamntele scumpe ... si pe noi ne usuca cele de tensiune ale lui DH care i-au fost schimbate cu citeva luni in urma si nu exista pe piata decit brandul si ne-au taxat corespunzator . Iar cind am vazut ca ne acopera din ce in ce mai putin asigurarea am sunat la ei, si ei ne-au sfatuit sa alegem optiunea "mail order" mai ales daca e un medicament permanent. Si asa primim pastilele prin mail pentru 3 luni si ne costa fiecare refill $80 in loc de $120. Noi avem pentru drug prescription asigurare cu "Caremark" dar verifica la compania de asigurare cu care sunteti voi daca au optiunea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ia uite ce am cules eu din gradina:
http://family.webshots.com/photo/2443645540091252628ZJTrGG



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Ia uite ce am cules eu din gradina:
http://family.webshots.com/photo/2443645540091252628ZJTrGG



Lume multa, oameni putini


Nice Si eu aveam back home un strat plin in fata casei si aveam vreo 5 feluri diferite, primavara era prima pata de culoare din gradinita ... oh, ce amintiri mi-ai stirnit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu le-am pus in toamna, deci sint in primul an. Sper sa le mai vad si la anul, ca lalelele de anul trecut nu prea mai vor sa rasara. Cred ca nu le-a placut asta-vara la 40C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ramona, foarte frumoase florile. Tu ai plantat zambile? M-am delectat azi cu niste imagini pe Google cu flori de primavara. Superbe.
Ai vazut florile astea aici? Daca da, cum se cheama?
Mi-e dor de margaritare, ghiocei, toporasi ... etc

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ciuf, cred ca alea sint narcissus paperwhite. Sint o multime de modele, am pus si eu mai multe - dar soiul asta e mai timpuriu.
Am pus putine zambile ca sint sint scumpe. Am unele albe, sper sa mai adaug in timp. Am in schimb grape hyacinths, adica tot un soi de zambile dar nu cele clasice pe care le stim noi. Acum se pregatesc sa infloreasca si alea.
Edit sa adaug ca gasesti si aici ghiocei si alte floricele de pe la noi. La voi chiar le-ar merge bine. Eu am brinduse, dar nu prea sint fericite ele. Ghioceii se numesc snowdrops, sigur gasesti sa cumperi online.

Mergi la inceput