Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (210)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


danita, welcome lui mami tau, refacere rapida si usoara. si spune-i lu' mironu sa-si ia toate alea ce trebuie si sa fie cuminte de-acu incolo!

donia, frezii n-am, dar mi-au rasarit tura 2 de ghiocei si Doamne, asa soare e la mine in casa de 2 zile de cand piciul e in apele lui iar...

lavinia, si marc are o roseata urata la puti, de-aia intrebam... io spal cu rivanol (il cam chinui pt asta) si degeaba...
am mai gasit un spital mare mare in augsburg. dau mess.


O minune de bazar - Sonia si Andrei /
Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Lavinia, dianarus...eu am o nelamurire cu putica baieteilor...cand trageti de ea, ar trebui sa iasa capul afara? ca la noi nu iese...e de rau? In schimb deranjur in-avem de nicicare...deocamdata.

laura ma bucur ca Dani-i mai bine...

acs...ma bucur ca Maria-i mai bine...ieri m-a luat si pe mine spaima varicelei...dar s-au dovedit a fi muscaturi de tantari(sau de pureci ca Dani a zbenguit o matza de pe strada).

Baia impreuna...eu cu Dani n-am facut in cada, in schimb in piscina la greu(deci tot un drac e). Cu tac'su a facut de fro 2 ori...dar eu ma gandesc ca daca este in casa ceva trnsmisibil o poate lua de pe wc nu neaparat din vana...sau, daca-i vb de ciuperca, aia se tine bine de vana, daca nu dezinfectezi bine vana o poate lua oricum...din utilizarea obiectelor in comun...

dandusa ia arunca dumitale cu reteta aia de placinta cu mere-n mine...



Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


dbunny, decalotare se cheama ce zici tu. la marc decalotarea era completa, fara durere si fara efort. din pacate de cateva saptamani nu mai e asa, s-a ingustat pielea pur si simplu, la mijloc cumva, nu la varf... nu prea stiu sa explic dar daca nu se dezinflameaza mergem la dr cu asta.
ca-i de bine sau de rau ca se decaloteaza complet - sunt pareri pro si contra. eu sunt pro-decalotare dar prefer sa nu intru acum in polemici pe subiect...




O minune de bazar - Sonia si Andrei /
Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!

ingerasa, multumesc pentru raspuns. Tocmai de aceea intreb, pentru ca povestiti asa frumos despre baia impreuna si mie imi e groaza.... mama lui de pitic.

Laura, imi pare bine ca vestile de la voi sunt bune. Si eu cam tot asa instructiuni am primit de la pediatra.... si de aici marele pitic.... Si dupa ce am patit-o de doua ori... sincer mi-e groaza.

Diana, ce ganduri negre, mami... la noi se cheama Socola sau spitalul 8... dar tot de psihiatrie e....
Imi pare bine ca a rasrit soarele... adica e bine cavalerul.

Dbunny, de-ai sti ce pitic mare am.... Cada se dezinfecteaza dupa fiecare folosire, la fel si obiectele de uz comun.... Na mai spun, ca Stefy are ale ei obiecte, nu le foloseste pe ale noaste. La fel si toaleta, totul se "rasdezinfecteaza".... O sa ajung la Socola cu piticul asta. Nu stiu cum am sa scap de el. Uneori, ma intreb daca sunt in toate mintile. De aceea am si postat intrebarea asta....

Noi, plimbarete... Aseara am dus-o in curte la liceul din spatele blocului ca erau iesiti copii in curte la desenat cu creta pe asfalt si a fost superincantata. S-a dus la copii i-au dat si ei creta... s-a manjit de mama focului, dar nu conteaza.... conteaza doar ca s-a simtit excelent.
De 1 Martie am fost in Copou la parcul pentru copii si mi-am facut curaj s-o las pe toboganul mare.... unde erau copii mai mari si s-a facut... pe jos era noroi, si cum se urcau cu papucii pe tobogan, toti iesea manjiti, iar daca venea unul imediat din urma lor si le mai punea si bocancii plini de noroi pe geaca....Dar distractia conteaza, ca nu voia sa mai mearga acasa. Pana la urma noi am plecat si ea a ramas. S-a urcat intr-o masinuta si pentru ca nu ne mai vedea striga cat o tinea gura "Ta-tiiii", dar de miscat sa ne caute... nici gand. Cand am putin timp am sa pun si poze din ultimele zile.

Poze din ianuarie-februarie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Martisorul de la noi

Aici bucatarul mititel vreo doua poze....

De aici joaca in parc in Copou

Poze din ianuarie-februarie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Bravo saryta ca ai trecut asa usor peste operatie. Multa sanatate!
Cred ca-s tare fericite iedutele ca esti acasa.

Dandusa, baie cu spuma zici? Am uitat cand am facut baie ultima oara (eeiiii, fac dus ca-i mai rapid).
Reteta de cornulete:
250 g margarina (folosesc Unirea) se amesteca cu 150 g zahar pana se face ca o spuma (daca ai rabdare; la mine a mers si mai putin frecat). Se adauga 250 g faina, coaja de lamaie, zahar vanilat (si ce arome mai crezi de cuviinta). Se framanta; iese un aluat potrivit de tare. Se intinde o foaie subtire si se taie patratele. Acestea se umplu cu bucatele de rahat. Se pun la copt la foc potrivit. Dupa ce se scot din tava, se pudreaza cu zahar (pudra).

Mamaana, lasa butoiul, ca nu-i timp de el! Ce mai fac fetele?

Asiza, stiam poezia cu ratoiul. Victor nu stie nicio poezie; adevarul ca n-am stat sa-l invat, asa cum faceam cu fetele. Dar ele vorbeau mult mai bine la varsta asta.

Ruxandra, multa sanatate intregii familii!

Kikineata, e mortala Garga! Ati chemat vecinu' la joaca? :)

Lacramioara, ce-mi place martisorul! Ii sta foarte bine lui Stefy si tunsulici!

Dbunny, la Victor se decaloteaza complet putica. Dar daca pe Dani nu-l supara nimic, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Donia, deci nu mai spalati masina o perioada, da? Sa pastrati amprentele :)




Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Iuliastefi ce frumoasa-i Stefy! Sa inteleg ca dezinfectezi toaleta dupa fiecare uz? adica Dani mai intra-n baie(chit ca nu face pisu la wc) si se joaca pe langa wc, trage apa, arunca masinute-n wc, le scoatem, le spalam

Multam de raspunsurile legate de putica ficiorului…nu-i decalotat, stiu, dar nu stiam cat e de grav sa nu fie complect decalotat la 2 ani si-un pic. Odata i s-a rosit si l-a deranjat tare, maraia exact cand facea pipi, si-a si facut febra. Pediatrul ne-a dat direct antibiotic, nici analize n-am facut. A fost atunci cand ne-a spus ca putzele nedecalotate is mai propense la infectii de tot felul. Asta e…

Dia ce hotarare ai luat cu job-ul? Eu de ieri sunt la 6,5 ore in los de 8, deci voi avea mai mult timp pt puiul meu, pt casuta mea, pt bucataria mea. Salarul va scadea proportional, dar ma bucur c-am ajuns la un comun accord cu bossu.

Cine-a zis ca s-a vopsit rosie si de ce n-am vazut pozii?

Floreeeeeeeeeeeeeeeeeee comonsava?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Dbunny la Rares i-am facut decalotare completa in urma cu vreo 6 luni (daca aveti chef si timp va pove cum) si pe atunci speram sa ramana asa decalotat... insa pentru ca nu am mai tras de pielicica deloc, ea s-a strans la loc si uite ca acum s-a incuiat de tot. Nici nu ma mai lasa sa il trag si imi da mana deoparte spunandu-mi "Nu iese pipi".
Lavinia astept vesti de la analize
Laura bine ca ati scapat pana la urma de ce a fost mai greu.
Acs ceilalti doi bursucei inca nu au facut varicela... Poate fac pe rand. Merci de reteta.
Donia cred ca si eu am problema cu barbatii in uniforma, tresar toata cand ii vad (mai putin cea de puscarias).

Va pup pe toate cu muuult drag si va doresc sa aveti o primavara superba


Ramona

Bebita din burtica 9+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramsan

Dbunny la Rares i-am facut decalotare completa in urma cu vreo 6 luni (daca aveti chef si timp va pove cum) si pe atunci speram sa ramana asa decalotat... insa pentru ca nu am mai tras de pielicica deloc, ea s-a strans la loc si uite ca acum s-a incuiat de tot. Nici nu ma mai lasa sa il trag si imi da mana deoparte spunandu-mi "Nu iese pipi".



Oare tu mi-ai trimis un pm acu cateva luni explicandu-mi faza cu rivanulu+crema?

Nu v-am spus ca Dani a fost muscat...de pureci!! si de tantari! pe picioruse de pureci, pe lobul urechii si barbie de tantar.Sambata dupamasa ne-am dus in vizita la o casa de vacanta si Dani se juca pe-afara cu copiii si vazu o matza(pe care-aproape-a sugrumat-o)...avea zgarda, am zis ca n-o fi asa grav...pfiiiiiu, ce rau a reactionat, adica s-au facut muscaturile asa urate de-am crezut ca are pruncu varicela...nu se scarpina pe cat de urat arata...mi s-a spus sa-l dau cu apa cu bicarbonat...voi stiti careva vreun truc pt muscaturile de tantar/pureci&co ?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
dbunny noi avem aceeasi problema ... daca il pisca ceva se face fff urat, se fac basicute care se umplu cu ceva ... lichid. eu il dau cu pasta de apa (mentolata) ca sa nu il mai manance. si, la sfatul pediatrei, il dau cu trixera/aderam, adica cremele cu care il dadeam cand avea explozie de dermatita atopica. pentru ca, pana la urma, el face o alergie la piscaturi. si daca nu trece nu trece si se fac ffff urat pot sa ii dau si un antialergic (tot la sfatul pediatrei).
despre decalotat: a fost decalotat cand era bb, intre timp s-a inchis putulica, nici nu ma lasa sa umblu si nici nu ma mai stresez, il las pe el sa se traga cum vrea el ... dar, multumesc lui DD nici nu a avut probleme.

dani e spre bine, clar. dar tuseste si tuseste, asa ca mai continuam si cu eurespal. in schimb, nu stiu ce-i cu el de doarme ... f mult. stiti ca ma plangeam eu ca dormea 9h pe zi? ei, acum, de cand a fost bolnavior, doarme 3h la pranz, seara la 9.30 cere nani (nu mai vrea nici baie, nici poveste, nu il intereseaza sa stam acolo ... ) si doarme pana la 7-8 dimineata (deci 12-13h pe zi). oare recupereaza perioada aceea de cateva luni in care nu dorea somn?

fetelor ... ma termina cu intrebarile "de ce?". din intrebare in intrebare. ieri: vede niste cioburipe jos. si incepe:
mami ce e acolo.
eu: cioburi de la o sticla.
el: de ce cioburi?
eu: s-a spart o sticla si cioburile au ramas pe jos.
el: de ce s-a spart sticla?
eu: a scapat-o cineva pe jos si s-a spart.
el: de ce a scapat-o pe jos? de ce s-a spart?
ei ... si tot as apana i-am explicat ca cimentul de pe jos e dur, sticla e mai fragila, si cand a alunecat de la nenea din mana sticla nu a rezistat .... etc. pana la urma s-a declarat satisfacut. dar ... zau ... la 2 ani si 4 luni? intrebari nenumarate cu de ce?

in alta ordine de idei ma uimeste zilnic cu cuvinte noi si asociatii ... azi dimineata imi povestea ca el se duce azi la porumbei cu bona, eu il intreb: "zau? " si el imi spune: "mami, spun adevarul" am ramas cu gura cascata ... ca a asociat acel "zau" al meu cu termenul adevar ... mi se pare super.

il apuca in ultimul timp crizele de nervi ... nu stiu de ce ... la orice chestie se enerveaza ... si spune: "acum sunt un pic nervos". problema e ca il apuca niste "crize" de dat din picioare, vine ma loveste, imi da peste fata, imi da cu capul in gura ... si nu prea reusesc sa il potolesc ...

in rest ... e topit dupa tom&jerry, a vazut un film nou cu niste furnicute ... nu mai stiu cum se cheama, dar sta si se uita la el ... cu gura cascata. a inceput sa deseneze (acum cat a fost bolnavior si nu s-a simtit in stare sa sara ) si sa picteze si ii lipim toate desenele pe mobila la el in camera . nu prea mai vrea sa se joace cu jucarii ... cu mai nimic. fotbal, cu bilele, cu plastelina (cate un pic), de-a v-ati ascunselea, sa ne prindem, sa ne gadilim ... din astea.

va pup si ma revin

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput