Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (278)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Betty, ce face Mario, l-ai dus azi la cresa ? Ai vb cu aducatoarea? Naspa intamplare, din pacate se intampla si de-astea, cred ca si in parc se poate intampla,la joaca, sub supravegherea noastra, sau cel putin asa am citit pe-aici ca spuneau unele mamici.
Danielle, cum mai esti, bb 2 e bine ?
Erina,voi sunteti in Bucuresti sau n=am inteles eu bine ? Prospectati piata imobiliara ?


............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Papanash, e tare ghighi

eu din pacate taman ce-am avut o scena cu sofia care se plictiseste rau si l-a trezut pe G...uffff, cam prost stau cu nervii.

Betty, vezi ca ti-am trimis niste suprize pe mail




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitz78

seara buna tuturor.
va saluta o fetitza "retardata usor", dupa cum spune acel test.
va rog si eu sa nu va mai certati, sa nu va mai suparati ca nu aveti de ce.aveti niste copii superbi, sanatosi si sunt ai vostri.
noi vom lipsi nitel de pe forum.va pup dulce pe toate.

gabi, mamica de stefan(13.07.2003) si eliza(28.10.2007)http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/


Gabitz, ceva vesti cu noile consultatii??? Pup Eliza si mamica



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui babylina

buna dimineatza( este ora 1). Imi cer scuze ca nu am mai scris, dar cu exceptia catorva pagini din capitolul trecut ( pe care ma intorc sa le dctesc dupa ce termin de scris) am citit tot ce s-a scris pe aici.
Adimercedes si Luy,Zmeu meu a inceput sa manance relativ mai bine. Poate pentru ca m-am linistit, la sfaturile voastre ( si va multumesc) si am inceput sa privesc problema cu mai mult calm.
I-am luat cereale (tip covrigei ) si ii pun in farfurioara sau canuta ( i-am luat din cele de cafea unica folosinta) covrigei si mananca foarte bine. Ii plac si imi face placuta surpriza de a il vedea la usa cu canita cerand " budu"(asa le zice el ). Tot in manuta ii dau cate un ficatel copt in hartie la cuptor.Supita o pun in canita cu bibiron sau cioc si ii dau sa o bea in ritmul lui, asta insemnanad ca merge cu canita dupa el prin casa in supita pun carnita bine blenduita . Inca refuza tot ce ii ofer fara sa guste asa ca il las sa manance ce vrea el cat vrea si unde il prinde pofta . Mananca paine, paine prajita, deocamdata goala. Cred ca este singurul copil care nu mananca piureul de cartofi. Mai repede mananca spanac Am incercat sa ii pun cate ceva pe ea (branzica, unt, ficat)dar nu vrea. Am incercat si varanta cu chiftelute dar a ciugulit putin dintr-una si cam atat. Acelasi lucru s-a intamplat si cu pestele. E prima oara cand termina in timp record cutiuta de cereale ( din cele cu biscuiti). Ultima oara a mancat aproape o portie normala , adica 4 linguri. Nu am reusit sa ii fac niciodata o portie normala cum scrie acolo
Bea lapte de vaca De ziua mea sotul i-a tot spus ca e ziua lui mami si ca avem tort si i-am pus si lui pe o farfurie o bucatica de tort la masa cu noi si a apucat lingurita si a inceput sa manance voiniceste spunand din cand in cand "mama" dupa care a inceput sa manance cubulete de morcov fiert, .Execeptand faptul ca nu are voie dulciuri ( stiu) si ca as fi preferat sa manance ceva mai hranitor, a fost un cadou frumos.
Ieri a mancat mamaliguta cu branzica de vaci si smantana. A mancat aproape tot ce ii pusesem in farfuriuta. Daca nu ii schimba sotul pozitia ( era in brate la el) termina tot. El asa este , daca incepe sa manance ceva trebuie sa ii dau in contiunuu. Daca fac pauza sau schimb mana sau il sterg la gurita gata se opreste.
Azi i-arasi m-a surprins ca a mancat compot. I-am facut dintr-un mar si o para , i-am pus zeama in canita cu cioc I-am oferit neincrezatoare o bucatica de mar fiert si l-a mancat apoi desi erau destul de mare taiate a mancat cu furculita toate fructele pe care i le-am pus pe farfuriuta ( 5-6 bucatele).
Am incercat si varianta cu fructele crude pe farfurie lasate pe o masuta unde ii place sa se joace . Le-am lasat fara sa i le ofer in mod special am plecat de langa el. M-am intors dupa cateva minute sa vad minunea ( adica pe el mancand din ele) dar l-am gasit stivuindu-le frumos pe o bucatica de hartie rupta dintr-o revista.
Bea mult lapte de vaca si ii mai ascund in el banana sau cate o lingura 2 de cereale, mai cate un biscuite.
Acum stiu ca etapa urmatoare care sa poata sa manance mai mult este sa ii reduc mesele de san.



Babylina, super vestile!!! Mult succes in continuare! Sa ne tii la curent .

Si inca una: Lisa nu mananca pireul de cartofi de nici o culoare, dar ii mananca fierti si apoi dati la cuptor cu branza rasa si ciuperci; Lisa mananca painea NUMAI goala! Se enerveaza la culme daca indraznesc sa pun ceva pe ea. Cred ca mananca ceva gen sandwich doar daca gusta de la mine sau taica-sau, dar nu mananca decat 2-3 inghitituri.

Citat:
citat din mesajul lui babylina

Adimerces citesc cu mare interes tot ce scrii sunt interesante si foarte folositoare sfaturile tale. Cu permisiunea ta si numai asa o sa apelez des la ele.



Babylina, te ajut cu placere oricand ai nevoie.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Mamicide2007, scuze ca m-am intins la capitolul precedent, dar mi-a luat ceva pana sa ajung la ultima pagina si sa vad ca vorbesc singura .

Am venit si eu aici cu tot cu mesajele deja scrise ;)

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui luy

Am reusit si eu in sfarsit sa vad pozele de pe email, pe cele cu papanashul aandreei cu frizura noua ( te-ai indurat tu, mamica, sa-i tai pletele ... ) si cu mishunatoarea-catzaratoarea Lisa care exemplifica in aceste poze intelesul expresiei "argint viu" . Maaaaai, si ce a mai crescut ! Mirarea mea se datoreaza faptului ca adi a fost destul de zgarcita cu pozele pana acum si nu am mai vazut-o de mult pe Lisa, normal ca e o schimbare vizibila acum.
M-am delectat si cu pozele viitoarei gospodine desavarsite - dulcea motzata Miruna . Din cate am observat deja are o prietena cu care poate face schimb de retete .
Si, bineinteles, am ramas "paf" cand am vazut felicitarea de la mine pe site-ul matrozului . Mai, sunteti asa de frumosi incat sa stiti ca pana nu ne-om intalni, mie parca imi vine greu a crede ca existati in realitate Mii de pupici de la noi !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )



Luy, da, a crescut samburici. Acum e aproape o pustoaica! Multumim de aprecieri

Am vazut-o pe Me la distractie, dar nu i-am aratat-o lui Lisa dupa ce a inceput sa isi dea drumul in fundulet, pt ca nu vroiam sa ii vina idei aici pe podeaua de lemn!

La Multi Ani pt Me !!!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Dragele mele, va mai anunt si eu cateva noutati referitor la CIC. pupici

Avocatnet

Ordinul 193/2009, publicat in Monitorul Oficial
Adeverinta de venit de la ANAF, pentru indemnizatia de crestere a copilului


Persoanele care obtin venituri din activitati independente sau agricole pot solicita de la organele fiscale un nou model al Adeverintei de venit, necesare pentru calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului, in conformitate cu noile reglementari, in vigoare de la 1 ianuarie 2009.


Incepand cu 1 ianuarie 2009, calculul indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, in situatia persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente sau agricole, se realizeaza de catre Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale, pe baza dovezilor eliberate de autoritatile competente privind veniturile efectiv realizate sau venitul estimat sau, dupa caz, pe baza declaratiei pe propria raspundere a persoanei solicitante.

Astfel, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a emis Ordinul nr. 193/2009, prin care a adaptat modelul adeverintei de venit, astfel incat informatiile continute de acest document, sa poata fi utilizate de Agentia Nationala de Prestatii Sociale pentru stabilirea drepturilor respective, fara a mai fi necesara prezentarea unor documente suplimentare de catre persoanele care solicita indemnizatia.

Ordinul ANAF nr. 193/2009 a fost publicat marti, in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 109.

Modificarea formularului adeverintei de venit vizeaza introducerea informatiilor privind impozitul datorat, stabilit de organul fiscal sau de platitorii de venit, dupa caz, si introducerea informatiilor privind tipul de venit: venit realizat sau venit estimat.

De la 1 ianuarie 2009, indemnizatia pentru cresterea copilului este in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Persoanele care se afla deja in plata, si care solicita recalcularea indemnizatiei, vor primi, pana la recalcularea dreptului, suma de 600 lei, iar dupa recalculare vor primi indemnizatia rezultata prin aplicarea procentului de 85%, inclusiv sumele restante, reprezentand diferentele de calcul incepand cu luna ianuarie 2009.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

apropo de mancare, nici al meu nu vrea piure din cartofi simplu, asa ca i-am facut mancarica de cartofi, am pus zarzavat din conserva de la mama (fara aspirina,adica numai rosie, ardei gras si totul dat prim masina de tocat si pus la borcan in baie de abur), am pus doua fire de patrunjel si un strop de sare. Asta a fost ieri si a papat cu pofta, i-am maruntit cu furculita. Azi i-am dat acelasi piure, dar cum nu mananca de 2 ori aceiasi papa, i-am adaugat niste margarina rama (e preferata lui,o ia din frigi si baga degetele-n ea si mananca, dar nu-l las eu, apuca doar putin), si iar a halit o portie.
Acum o sa-i fac un orez cu legume si carnita de pui. vad ca s-a jucat si sta in pat pe perna, e deja ora de somnic .

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bernix, voi ce mai faceti ? Degetica ce mai face ?
Pinacolada,Io ziceam de informatii despre crese, normal ca din vara incepe dar stiu ca inscrierile se fac de-acum.
Mandarinuta, dar informatii despre inceperea platilor indemnizatiilor recalculate, nu ai ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Adi, am recuperat la poze! mai mai, ce alpinista pozanasa a veti voi acolo! E frumoasa foc! Dar are cu cine semana....chiar daca nu ai pus poze cu tine, te-am zarit pe birou, hihihihi.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput