Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (78)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

nu ai pt ce
Cu placenta mie la 28s mi-a zis OB meu ca e de gradul 2-3 dar mai degraba 3 (dar ca a vezut sarcini duse la termen " chiar si asa"); la 31s+ cind am facut morfo-fetala mi-a zis ca e de gradul 2, poate usor 2-3 dar ca bebe creste bine, era in grafic sau peste grafic, si ca nu am motive sa ma ingrijorez.
Asa ca nu stiu ce sa zic, daca te iei dupa ce scrie pe net la gradul 3 ar tb sa nasti in 2 saptamini; in realitate nu e chiar asa. In plus aprecierea asta e destul de subiectiva; se iau intr-adevar in calcul numarul si extinderea zonelor de calcificare (imbatrinire), dar...fiecare ecografist cum le vede, cum le interpreteaza si ce experienta a acumulat.
Un lucru e clar: daca bebe e ok dezvoltat, restul sint interpretari discutabile (ref la placenta).

Sanatate multa si profita ca poti sa faci plimbari in parc ! Azi la Iasi e o vreme taaaare frumoasa, tare as iesi si eu un pic dar mi-am propus sa stau cuminte pina miercuri, la 36s

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna dimineata mamicilor!

Ne-am uitat noaptea la decernarile Oscar si ca urmare ne-am trezit abia acum...

Ma bucur foarte mult pentru tine Zori ca este bine Alexandru si s-a facut asa de mare.

SimonaMami intr-adevar ai un sot minunat si bine ca ai scapat de raceala, dar ai grija ce faci cu contractiile...poate te mai linistesti putin .

Chatonel din cate stiu eu piscina e ok, dar sauna nu e bine deloc sa faci in timpul sarcinii. Poate de aceea ai avut contractii...

Floryela iti tin pumnii sa ne aduci vesti bune!!!

Noi suntem bine. Astazi e zi de curatenie, dar nu prea imi vine sa fac nimic.

Astept in continuare de la fetele din buc recomandari pt medici pediatri.

Va si sa aveti o saptamana cat mai frumoasa, fara contractii si fara griji multe.

Olga 31+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Fetelor, zilele trecute mi-a ajuns la urechi un zvon conform caruia banca de celule stem din Cluj s-ar inchide datorita lipsei spatiului de depozitare a probelor. ]
Vestea mi-a dat-o o cunostinta (medic de profesie), caruia i-a spus la randul lui un coleg de breasla). O fi adevarat???
Voi ati auzit ceva legat de asta?


Pai din cate intelesesem eu, oricum depozitarea nu se face la Cluj decat pentru anumite cazuri, in rest probele sunt trimise in Slovacia.

Denisa-Madalina 31+ cu Adela-Marisa
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ciresica, ar fi o veste foarte proasta pentru mine, daca s-ar adeveri ce stii tu despre Cord Blood Center. Eu cu ei intentionam sa recoltez...Chatonel, si eu vroiam sa iti spun de sauna, ca e total neindicata in sarcina. Si mai vroiam sa iti spun ceva, ca sucurile naturale de fructe trebuie baute imediat dupa ce le prepari, altfel se pierd vitaminele. Eu asa parca am inteles, ca l-ai facut aseara si l-ai baut azi dimineata. Sper ca nu te superi , oricum mi-ai facut si mie pofta de suc, asa ca dupa masa plec sa achizitionez niste fructe de stors.Ana-Maria 31+AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ionica - mercisa speram...de fapt sunt sigura ca in 6 luni imi revin, problema e ca eu am pretentii exagerate, vreau la mare sa arat cum aratam anul trecut dar sa am si un bb in bratze...multe mai vreau.

denisa - 7kg?wow! oricum si tu esti f slaba de felul tau asa ca sunt convinsa ca o sa-ti revi super repede.
ehe..ce o sa mai plangem noi dupa unele avantaje ale surplusului....cum ar fi sanii ca se duc si eu o data cu kg.

aaa fetelor...o mai tzineti minte pe Aalina? a fost la noi la odisee la inceput dupa care s-a transferat la Ian-Feb.....Nashte!!! acum
[majorela]

35+
poze

AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ZoRi

Ciao burtici si mamici!
Felicitari noilor mamici bebei sanatosi si mancaciosi!
Am ajuns si noi acasa vineri in 13 februarie dupa 6 saptamani si 4 zile. A fost foarte greu cu emotii foarte mari, dar a trecut si cu ajutorul lui Dumnezeu am ajuns acasa sanatosi.
Asa cum stiti am nascut la 29 de saptamani am avut 1400g si in prima sapt am scazut la 1100g, insa a recuperat destul de bine si dupa 6 sapt am ajuns la 2500g. Acum avem 3kg, mancam bine, dormim si ne mai doare burtica din cand in cand.
O sa revin sa va mai povestesc despre nastere, acum merg sa-i pregatesc lapticul puiului.
Va doresc tuturor sarcini usoare in continuare, bebici sanatosi si la termen.
Pupici

ZoRi


ZoRi, excelente vestile, ma bucur enorm!!!!! Numai bine si te asteptam cu drag cu detalii!

Aris, esti o frumoasa, mie imi pari chiar mai dulce insarcinata!

36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Stiu ca depozitarea se face in Slovacia, dar am inteles ca acolo nu ar mai fi spatiu de depozitare.
Si pentru mine ar fi o veste proasta, caci eu am semnat contractul cu ei si nu mi-ar conveni deloc "sa iau teapa".
A, inca ceva: poate sunt fete pe-aici care au semnat contracte de curand cu ei. Eu am semnat pe la finalul lunii ianuarie si atunci mi s-a spus ca tarifele se vor mari prin luna martie cu aprox. 500 Ron. Eu am incheiat contractul cu pretul actual si este normal sa platesc cat scrie in contract, nu? Atunci, de ce mi s-a mai zis ca vor creste preturile daca oricum nu ma afecteaza?


36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

ZORI, BINE ATI VENIT ACASA!!!!!!!! SA TRAIASCA MINUNEA LUPTATOARE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

OOOOOOO....UITE CUM APAR BURTICILE DACA SUNT STRIGATE!!!
Aris26..tot actrita noastra de Holwood ramai...sexi rau!
GESSY....eu n-am vazut mes de vineri , d-aia te-am dat disparuta
Lysbet....vezi dc te striga lumea ca apari!:-))
Zori ma bucur mamai pt tine si puiut

Fac si eu galerie pt Floryela si Maria...da fara agitate ca's la munca si calc asta'i vechi, n-are emocioane :-))

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

ZoRi Felicitari ! Sa ne dai mai multe detalii cum a fost
Chatonel Sauna este total contraindicata in sarcina, mama mea a nascut prematur dupa ce a facut o baie fierbinte.. Si nici jacuzzi nu face bine, bulele de aer intra in vagin si nu-i plac lui bb.

Si eu vreau recomandari pentru medici pediatri din Bucuresti, de preferinta din zona Militari-Dr.Taberei-Crangasi, sa fie buni si disponibili sa vina acasa in primele luni, daca nu vreay prea multe :))

Mergi la inceput