Luceafarul, cel mai lung poem de dragoste

Luceafarul, cel mai lung poem de dragoste | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

De ziua indragostitilor, Luceafarul a fost declarat Longest Love Poem de catre Academia Recordurilor Mondiale (World Records Academy(

iata : http://www.worldrecordsacademy.org/

There was, as in the fairy tales,
As ne'er in the time's raid,
There was, of famous royal blood
A most beautiful maid.


Nu suna la fel de frumos ca in romana.. dar e absolut extraordinara recunoasterea!

ps : World Record Academy nu are nicio legatura cu Guinness World Records, din pacate.

s-auzim numai de bine! si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

De ziua indragostitilor, Luceafarul a fost declarat Longest Love Poem de catre Academia Recordurilor Mondiale (World Records Academy(

Cum!? Fara sa votam pentru Eminescu!?


Citat:
citat din mesajul lui ardeiash
ps : World Record Academy nu are nicio legatura cu Guinness World Records, din pacate.

Asta inseamna ca din pacate Carnatul lui Oprescu e mai lung decat Luceafarul lui Eminescu!

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

numai ca nu ati vazut urmarea.
e considera ceva ce s-ar descrie ca un hibrid intre star trek, pe aripile vantului si love story.
pe bune!





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

xenocid: no comment

sabina: mie mie se pare o comparatie super !

apoi nici nu stiam de craterul Eminescu http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA10610 scuzati nestiinta!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ce frumos

Oare tinerii de astazi mai simt ceva cand citesc Luceafarul? Sau Pe linga plopii fara sotz...sau orice din Eminescu? Parca pe vremea mea tinerii de liceu erau mai romantici...




Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

ps : World Record Academy nu are nicio legatura cu Guinness World Records, din pacate.

Ne vom consola cu gindul ca tot in World Records Academy sint omologate si cel mai mare balmosh – Alba, si cel mai lung bulz - Covasna.

( http://www.mediafax.ro/cultura-media/luceafarul-lui-eminescu-cel-mai-lung-poem-de-dragoste-din-lume.html?1706;3924373 )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

In primul rand, Luceafarul nu e un poem de dragoste.
In al doilea rand, criteriul lungimii e deosebit de relevant.
In al treilea rand, ma indoiesc ca e cel mai lung dar nu tin neaparat sa ma dumiresc.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash
apoi nici nu stiam de craterul Eminescu http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA10610 scuzati nestiinta!


Cool!
Inseamna ca injinerii romani ajunsera sa lucre si la NASA!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Luceafarul nu este un poem de dragoste.Cine stie ce-or fi inteles aia de l-au declarat astfel.Si nici eu nu cred ca este cel mai lung.
Ca tot ne mandrim cu recorduri,tocmai ce-am pierdut recordul cu carnatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Mda....in loc sa ne bucuram ca mai aude lumea de Eminescu locim puternic cu ciomagu in balta ca nu e poem de dragoste....cum nu-si dau seama idiotii aia ca de fapt e un poem filozofic despre sfisierea idealo-existentialista a omului de geniu caruia problemele lumesti nu-i spun nimic? Imbecili domne...

Indiferent de analizele, comentariile si alte pseudo-aberatii, Luceafarul o sa ramina una din cele mai frumoase poezii de dragoste din literatura romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mie mi-a placut ca au povestit despre teiul lui eminescu

si mi-a placut si rezumatul, inclusiv chestia cu star trek/ love story samd - sa inteleaga si tinara generatie despre ce e vorba

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput