Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (270)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna si de la noi

va multumim pentru urari si transmitem cate o si un -ic pt fiecare



poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui greyeras

Neatza fetelor!
Bine ca nu m-am trezit acum, prestez schimbat scutece de pe la 7. Partea nasoala e ca a facut cu sange, am inceput tartament cu antibiotic, daca nu se vede nici o schimbare ni s-a recomandata sa mergem la Victor Babes. Ma rog la DD sa nu ajungem acolo. Oricum am niste mustrari de constiinta. Ma gndesc ca nu sunt in stare sa-mi cresc copilul si ca sa puna capac aseara al meu mi-a zis acelasi lucru, desi sunt singura si nu ma ajuta nimeni cu ea, el este mai tot timpul plecat.
Azi trebuia sa ajung si eu la dr, am niste migrene ingrozitoare si ma doare rau dupa ceafa in plus nu mai am nci un chef de mancat, deci concluzia sunt intr-o stare jalnica.
Sper sa revin cu vesti mai bune.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

www.flickr.com/photos/21859608@N04/3026513257/" target="_blank">Poze
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=6" target="_blank">Clipe de viata 2008


Greyeras, imi pare rau ca nu va simtiti bine. Sper sa treaca repede si sa il iei pe sot la un interval, ca sa lamuriti ce vrei sa lamuresti.

Legat de surerea ta de ceafa si migrene, eu cred ca ti le trage de la tensiune mica si o dezhidratare prelungita. Incearca sa bei cafea dimineata si minim 2L de apa plata pe zi!

O sa te simti mai bine, garantat!!!

Pupici la fete

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Melania sa porti sanatoasa toate noile achizitii

Luy ce dulce e Me,am vazut si filmuletele mai vechi aveam restanta

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Buna fetelor!
Vin si eu cu vesti un pic mai bune, Adelina se simte mai bine dupa antibiotic, vad ca de aseara de pe la 23:30 nu a mai facut deloc, ieri ma disperase, nici nu mai stiu de cate ori a facut, bine ca eram aprovizionati cu pempersi. I-a revenit si un pic pofta de mancare, deci suntem pe drumul cel bun.

Adimercedes multam fain!

Am fost si eu ieri la dr pentru ca durerile devenisera insuportabile, s-ar parea ca e un torticolis, dar sunt suspecta si de spondiloza cervicala, am facut si o radiografie de control, vad marti la rezultat. In schimb tensiunea era 14.9, deci foarte mare, marti cand merg iar vom vedea cum e ca sa stiu ce fac mai departe. Cand ma ridic din pat imi vajaie urechile.
Bine ca in schimb am avut si noi o noapte linistita, azi ne-am trezit amandoua la 10:30, chiar simteam nevoia sa ma odihnesc si cred ca mi-a facut bine si faptul ca a venit mama si a stat cu pitica.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

www.flickr.com/photos/21859608@N04/3026513257/" target="_blank">Poze
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=6" target="_blank">Clipe de viata 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Melania sa porti sanatoasa noile achizitii, la fel si Tudor.

Am vazut-o pe Maria tzopaila.

Ma duc sa bag aspiratorul, vad ca fata ma ignora azi, se joaca frumos singurica.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

www.flickr.com/photos/21859608@N04/3026513257/" target="_blank">Poze
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=6" target="_blank">Clipe de viata 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sabina, lasa sa fie copiii sanatosi, ca bube d-astea minore o sa tot faca, mai ales ca sunt baieti.

Yaia, ar trebui sa treaca in maxim 7 zile, nu? Sanatate multa, sapa repede de virusel mancaricios. Care va sa zica Tudor zice peste? Pai Bubu si pestilor tot "dada" le zice.

Luy, topaitoarea! Si Bubu se arunca pe pat, mai nou incearca sa sara in picioare cum vede la Alex.

Greyeras, ma bucur ca Adelina e mai bine, multa sanatate si tie.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata la amiaza!

Fetele,multumesc mult pentru urarile de ieri

Miru e mai bine,dar eu si taica-meu suntem raciti amandoi,el mai tare ca mine...De aia n-am mai iesit nicaieri,nici sa o las cu el nu puteam,ca nu s-a simtit bine deloc..

Yaia parca stiam ca zona zoster apare pe baza nervoasa...cine te-a necajit asa tare? Refacere rapida iti doresc!

Luy ce mare a crescut Me de cand n-am mai vazut-o Si Mimi a mea are seara program de topait si aruncat pe spate(fara sa se uite unde cade) Te cred ca-ti faci griji legate de gradi...la noi toate sunt pt copii de la 3 ani in sus,asa ca nu-mi bat capul pana la anul...sper sa stea cu taica-meu..

greyeras ma bucur ca printesa e mai bine,sanatate si ai grija si de tine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Babylina, Bernix a zis bine ce a zis. Fffff la obiect.

Problema e ca pt James Bond mancatul a devenit o corvoada si a pierdut controlul asupra intregului proces. De aceea si vrea sa se alimenteze singur in exclusivitate. Mancarea gatita adecvat, gen paste ce pot fi usor de mancat cu mana, rulouri de diverse umpluturi etc. Moldoveanca ti-a dat un Link al lui Annabel Karmel. Eu numai din cartile ei gatesc pt Lisa. Am mentionat cartile ei aici pe forum inca inainte de a incepe diversificarea si de atunci tare bine mi-au prins!!!

Ce am facut cand am fost in locul tau si ce as face daca as mai fi. Important e sa il faci pe pusti sa simta ca e in control, ca e ok si asa, si asa si o sa isi revina.

NU te apuca sa faci schimbari bruste, ca il vei da si mai mult peste cap.

Incearca sa ii dai mesele principale inainte de san, dar NU il lasa pana sa ajunga sa ceara la san. Adica ofera-i mancare cu mare fanfara si anunta-l ca o sa manance si apoi o sa aiba tzitzi sau cum ii ziceti voi . Eventual schimba locul faptei. De ex, daca mananca in scaun special, incearca sa il pui pe un scaun normal. Spune-i ca e baiat mare si daca vrea, poate sa stea pe un scaun pt oameni mari. Poti sa ii iei tava de la scaunul lui si sa ii lasi posibilitatea sa aleaga daca vrea sa se intoarca. Poti, la fel de bine, sa organizezi asta la pranz si eventual sa fiti in mall (ti-as fi recomandat parcul, dar stiu ca acum e frig la voi). Sau poti sa pui o patura in living si sa ii zici ca azi aveti picnic.

NU il forta cu nimic. Va fi nevoie de rabdare sa inceapa sa nu mai fie suspicios si sa aiba incredere. Poate se va juca, poate nu il va interesa, insa sa fii optimista si sa il lasi sa conduca el procesul.

NU il indopa tu!!!! Nici macar nu te atinge de lingura. Anunta-l ca daca are nevoie de ajutor, sa iti spuna si tu il vei ajuta. Dar daca vrea sa manance singur e ok, ca e baiat mare si esti mandra de el!

Daca vezi ca se joaca si vrei sa incerci sa ii dai, intreaba-l daca e ok sa icnerce de la tine din lingura si ofera-i spre gura. Daca te refuza (dat din cap ca "nu", strans din buze, impins cu mana, intors capul etc) e semn clar ca nu are nevoie de ajutor si trebuie sa ii respecti decizia. Chiar daca ii va fi foame la final, va intelege in timp ca deciziile pe care le ia au consecinte.

Pune-ti si tu o portie si spune-i ca mancati impreuna, fiecare cu farfuria lui. Daca vine la tine sa guste de la tine e ok, da-i cat vrea. Uneori ei mananca mai bine de la parinti din farfurie, chiar daca e fix aceeasi chestie! Lasa-i si apa la indemana in timpul mesei, unii copii mananca mult mai bine daca beau si apa. Exemplu e Lisa si alti prichindei de aici de la noi!

La final, dupa ce terminati, roaga-l sa te ajute sa strangi: sa-si duca el cana la locul ei, sa duca servetele murdare la gunoi etc. NU il lasa la furculite si cutite!!!

Si cand sunteti gata, spune-i ca e vremea de tzitzi daca doreste. Si da-i cat vrea. Dua tzatza, da-i sa bea apa.

Si apoi va vedeti de ale voastre.

Cina la fel etc.

Acum sa nu iti inchipui ca va trebui sa mancati in fiecare zi altundeva prin casa. Ideea era sa schimbi ceva pt inceput, dar crede-ma ca si abordarea diferita ii va capta atentia, desi poate nu va da semne.

Important e sa simta ca are control. Ca poate manca pe scaunul lui, pe scaunul de adult, ca poate manca fix cat vrea fara ca tu sa te superi, sa il acuzi, sa il fortezi etc. Daca nu mananca mare lucru, spune-i ca e ok sa nu manance, daca nu vrea sau nu ii place, dar ca o sa i se faca foame si urmatoare masa e dupa x ore.

Daca cere gustare (dehm foamea!), da-i fructe sau legume, gen struguri, pepene, fasii de ardei, morcov razalit etc. Astea ii tin ceva in stomac, dar nu prea mult si o sa fie mai dispus si receptiv la urmatoarea masa.

Tie trebuie sa iti promiti ca nu te stresezi si nu il fortezi cu nici un chip, sa fii calma si relaxata. Poti incepe tot procesul cu cerutul de scuze. Il iei in brate si ii spui ca iti pare rau ca l-ai fortat si ca v-ati stresat, daca ca iti iubesti mult si vrei sa ii fie bine. Ii promiti ca incerci sa schimbati lucrurile sa fie bine pt amandoi si sa va bucurati de macnare! Simplu si fara patetisme.

Toata tranzitia va dura cam 3-4 saptamani, deci sa te inarmezi cu mult calm si rabdare!!! O sa vezi rezultate dupa vreo saptamana.

E important sa notezi orele si ce a mancat, ca sa te linsitesti la sf de zi cand vei vedea ca a mancat totusi ceva, desi tie ti s-a parut la ora respectiva ca nu.

Eventual cumpara un bol nou atractiv si fa mare fanfara pe tema noii achizitii la ora mesei. Nu i-l arata inainte, ci doar la masa i-l aduci cu mancarea in el. Il lasi sa il inspecteze si ii spui ca e noul lui bol si ca e binevenit sa manance din el daca vrea.

Ia eventual un platou mai mic pt gustari, pe care in timp sa il asocieze cu mancatul intre mese. Eu am asa ceva pt Lisa, e mereu in acelasi loc si stie ca acolo gaseste ceva intre mese (ti-am zis mai sus ce ii pun).

Il poti ruga sa te ajute cu gatitul: daca stie sa deschida frigiderul, sa scoata din el una, alta. Eventual e mai bine sa scoti tu din ele si sa te faci ca uiti pe jos punga cu morcovi sau ardei (care au fost spalati inainte!!!). Roaga-l sa-ti dea unul cand ai nevoie si poti sa il lasi sa guste din ele. Ii explici ce e si sa apreciezi la maxim "ajutorul" cand ti le intinde.

La masa ii spui ca in mancare e si x leguma ce te-a ajutat el sa o pregatesti!

Fara nici o suparare, cred ca se agata de tzatza cu atata disperare pt ca e singurul lucru asupra caruia are control. O sa vezi ca, in timp, cand va recapata controlul asupra mancatului, va deveni mai putin dependent de tzatza, isi va reduce treptat mesele si se va intarca singur, fara ca tu sa te stresezi de ceva.

DAR, fii atenta la indiciile pe care el ti le da si pune-te permanent in locul lui. Intreaba-te cum ti-ar placea sa fii tu tratata daca ai fi in situatia respectiva si actioneaza ca atare. O sa vezi ca lucrurile se vor schimba.

Astept sa ne tii la curent si sa vii cu vesti bune.



Edit: Masa va dura si catre 45-50' la inceput, apoi veti termina in 30-40'.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Vai, Luy, ce vorbareata e Maria!!!Nu mai zic de topaiala, mai mult m-a impresionat pofta de vorba, si cat de corect pronunta.
Eu, de ieri sunt "tati', nu mai zic nimic, dar barbati-miu rade de moare ca nu vrea asta mic deloc sa-mi zica mama.si cand desenam, eu mai scriu si-l invat ( doar-doar il impresionez) "An-drei ( silabisesc)apoi legat -Andrei, Ta-ta, tata, Ma-ma,Mama, el zice Aaa-dei , Adei ( deci sesizeaza silabisirea), apoi ta-ta, tata, si cand sa zica mama, incepe iar cu aaaaaadei

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Maria ai o printesa tare dulcica,pupam blonduta

Moldoveanca pupam gropitele frumuselului

Sabina ce fetita talentata ai,tare frumos deseneaza..da are cu cine semana



Mergi la inceput