Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (68)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

buna din nou,
adica eu postam la cap. anterior si chiar ma miram ca tot 20 de pagini sunt.......

parca andreeea (nu mai stiu cati de "e" sunt) intreba de pasta de dinti si i-am raspuns ca paradontax este foarte buna, iar apa de gura sa fie aceeasi marca. o gasesti la farmacie in varianta concentrata si cam la 27 de lei.

pe mine de azi de dimineata ma cam doare spatele, si chiar am avut un junghi mai devreme asa cum il simteam inainte sa imi vina cm.
si parca si burta ma doare jos de tot.
credeti ca ar putea sa fie grav?

am luat un no-spa mai devreme si parca s-a mai linistit treaba.
Cand ma ridic de pe scaun si eu ma tin cu mana de burta si plus de asta, nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar ma doare fundul.... in partea de sus.
de altfel, asa mi se intampla si daca stau mult timp in picioare, dupa ce gatesc diverse. sotul ma mai cearta ca m-a gasit acum sa experimentez diverse retete............

azi bebe a fost foarte activ, ne-am jucat pot spune...


30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Legat de ce spune Ada cu hainele, eu am un pliant de la dr, in care scrie ca la externare, pt mamica, sunt necesare hainele care ii veneau in luna a 6-a.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

oh Doamne, ce mult ati scris zilele astea, cat n-am fost eu online!

Ada, si eu am sperat la prima sarcina sa ies din spital cu niste kilograme mai putin. Eric a avut 4100gr, speram ca si placenta si lichidul amniotic mai cantareau ceva... si... soc! La iesirea din spital m-au cantarit pe acelasi cantar pe care m-au cantarit la internare, si aveam EXACT aceiasi greutate!

Acum, ca am DEJA cu 4 kilograme PESTE cat aveam cand am nascut, nici nu ma mai gandesc! O sa plec cu aceeasi greutate + un bebe grasunel (sper!) in brate...

Dar, stai linistita, le dam noi jos in timp!
Curaj!

Azi in drum spre birou am vazut ghiocei si mi-am cumparat o multime. Nu am chiar cate unul pentru fiecare ghicel pe care il asteptam, dar... pe aproape.

Simona 32, mami de Eric Christian (02.03.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex2alex

Fetele,
am si eu 1 nedumerire (numai una ?!?...is ele mai multe dar asta ma framanta acum):
Voi cum faceti cu epilatul?

Mai e cineva care nu mai suporta epilatorul? Ma gandeam ca ma duc la cosmetica da' mi-e ca nu mai suport nici ceara si mi s-a mai spus ca n-ar fi bine de la o anumita varsta a sarcinii sa mai pun ceara calda ca s-ar putea sa declansez nasterea prematura (si chiar n-as vrea asta).

Astept parerile voastre,



Alex... ... 31+
Nici eu nu mai suport epilatorul si folosesc aparatul de ras.Nici cu ceara nu vreau sa risc de teama sa nu declansez contractii.Ma rad la 2 zile si totul e ok.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 31+ DARIUShttp://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

strig prezent..suntem 2 in 1 si crestem crestem crestem

pt plici
n-am apucat sa citesc tot din cap trecute (ca am lipsit si eu 2 zile) dar din ce imi aduc aminte..plici parca azi s-a internat in spital..face cumva cezariana?

maria ce burtica frumoasa ai!!! mai ai doar un pic sa te mai bucuri de ea..apoi..dispare, dar apare bebe mic sa fiti cuminti si sa ne mai zici ce stari mai ai..

azi mergemla control de col sa vedem cum suntem ..si sa intreb si eu intrun final de vaccinul antitetanos..daca sa-l fac sau nu..sau o fi prea tarziu..si sa vad si ce e cu streptococul B..la analiza de secretie de acu 2 sapt..nu a iesit..dar..sa mai intreb..altceva nu stiu ce sa intreb ca suntem bine..si nu ne doare nimic..bebe e miscator si..il iubesc mult! e foarte cuminte si bun cu mami!

eu ma "laud" din pacate cu mulkte vergeturi..mai este cineva care sa imi impartaseasca aceasta durere?..k eu tare suparata sunt...dar am zis k asta sa fie singura problema..uff



Cristina cu bebe mic 34+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Referitor la hainele ptr externare eu cred ca cel mai bine e sa ne imbracam cu ceea ce am purtat in ultima luna de sarcina.Eu asa am facut ptr ca nu am vrut sa ma enervez incercand haine care riscam sa ma stranga sau sa nu imi vina deloc.O prietena a patit ceva asemanator:i-a spus sotului sa ii aduca ptr iesirea din spital o pereche de pantaloni care ii veneau pe la inceputul sarcinii si a fost nevoita sa plece acasa in pijama.Totul depinde de Kg luate in sarcina.Eu dupa ambele nasteri am pierdut 7 kg(copil+ placenta+restul)dar tot am ramas cu + 8 pe care le-am pierdut in lunile urmatoare.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 31+ DARIUShttp://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADA1974

Alex, si eu am aceeasi problema. Cred ca o sa imi fac programare pt miercuri: la pensat, epilat axial si sa incerc si pe picioare (daca nu suport, termin acasa cu epilatorul .

Fetelor, m-am mai gandit la ceva: aveam de gand sa fac 1 singur bagaj pt spital, dar daca voi ati spus de 2, m-am gandit sa fac 3 : unul pt internare, unul pt dupa nastere, si unul pt iesitul din spital (ca tati sigur nu stie ce sa ne aduca de imbracat, iar hainele care le am la internare sigur nu o sa mai imi vina dupa - sper sa scap de 1/2 din burta - macar).



ada 33+ Maria (sau Andreea) - Sophia si Ana-Gabriela 4 ani - 3 zile





Da si eu m-am gandit la asta... parca-l vad pe al meu ca se uita in dulap..ca si cum ar fi al vecinilor (si asa e pierdut, cand ii spun sa-si ia un pulover din dulap ma intreaba "asta e al meu?").
Cu toate ca nu prea am idee ce sa pun in el..cat imi scade burta?, daca face cezariana?..am o pereche de pantaloni de trening draguti cred ca pe aia sau, colanti cu rochita?? mai gandim...



Florinela 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

si eu sunt de parere ca blugii de graviduta sunt ok pt iesit din spital, ba ma vad in ei chiar cateva sapt. dupa... daca e nevoie, mai ajustez un pic elasticul...

Dorana 32+ Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex2alex

Fetele,
am si eu 1 nedumerire (numai una ?!?...is ele mai multe dar asta ma framanta acum):
Voi cum faceti cu epilatul?

Mai e cineva care nu mai suporta epilatorul? Ma gandeam ca ma duc la cosmetica da' mi-e ca nu mai suport nici ceara si mi s-a mai spus ca n-ar fi bine de la o anumita varsta a sarcinii sa mai pun ceara calda ca s-ar putea sa declansez nasterea prematura (si chiar n-as vrea asta).

Astept parerile voastre,



Alex... ... 31+


nici eu nu mai suport durerea.

mi-am luat gillette venus si ma rad foarte bine cu oglinda sau chiar si fara, doar pe pipaite pt ca are cap flexibil si nu ma risc sa ma tai.

cand ma voi simti in stare, am sa-mi reiau sedintele de epilat cu ceara la cosmetica. ma gandesc ca dupa o nastere, reluatul lor va fi floare la ureche

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Leeloo21 am la vergeturi si 'coaja de portocala' cat pentru tot cartieru', ma misc ca 1 pinguin si ma dor zone care nu credeam pana acum ca pot durea...
Asa ca ...fruntea sus...nu esti singura...
Mi-am impus sa nu ma deprim....nici din cauza lor nici din cauza kg sau a hainelor sau a nesigurantei ca nu sunt capabila sa fiu mamica...nu e voie...le-oi rezolva pe toate cand le vine randul.

De ieri sunt 1 pic razboinica si i-am zis la tati ca dc are ceva de comentat legat de silueta sau orice altceva ce nu-i convine acu la mine, ar fi bine sa mai astepte...pentru linistea lui.
A zambit cu o replica ceva de genul: "hormonii astia....".

Sper sa trec de faza asta at mai curand.

Alex... ... 31+

Mergi la inceput