Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Maria Plici



30+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Servus fetele

Am ajuns ieri la doctor! Evident, ca atunci cand ajungi la dr., nu ma mai durea nimic!!! I-am explicat cum, unde ma doare, de cand... Ideea e ca nu a gasit nimic in neregula decat... COLUL SCURTAT Nu mi-a zis ca e bai sau nu, nici ca ar trebui sa fac ceva anume dar... weekend-ul asta care vine am vrut sa merg la ski si mi-a zis ca IN NICI UN CAZ!! Sa ma odihnesc mai mult, sa imi scurtez norma de munca si la orice simptom "ingrijorator" sa il sun. No, apai, daca ar fi asa as sta tot intr-o poveste cu el la telefon... Oricum, am ajuns acasa, m-am pus in pat si... iar m-a apucat!!!

Buuuun, altfel, MULTUMESC tare mult ca ati tinut cont de suferinta mea si imi pare rau daca am fost cam acida ca m-am simtit neflijata!

SIMINA... offf, din pacate si eu stiu ce inseamna sa iti doresti un copil si sa nu mai apara. Chiar daca nu am incercat mai mult de 3-4 luni, era extrem de demoralizant in momentul in care testul era NEGATIV!! Ideea e asa: mi-am dat seama ca incercam ca toate insuccesele mele din acea perioada sa le pun intr-un tablou in care era inclus si copilul. Adicaaa, vedeam eu ca daca o sa am copilul, insuccesele vor fi mult mai putin vizibile! Ei bine, mi-am dat doau "palmi" - cum zice o colega - si am inceput sa lucrez la cum ma vad eu pe mine. Mi-am construit o buna parere despre mine si am fost din nou multumita de viata si realizarile mele si atunci... a aparut TESTUL POZITIV!!! A fost incredibil! Ca in filmele cu happy end si in care ei traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Am fost atat de fericita si chiar eram sigura ca le am pe toate!!! M-am bucurat ca imi rezolvasem inainte toate "restantele" mele cu mine si ca ma simteam atat de stapana pe mine incat sa ma pot bucura de viitoarea etapa a vietii mele. In plus, cineva mi-a spus odata - nu stiu daca nu chiar pr forum am citit - "copilul a aparut in momentul in care nu l-am mai vazut ca pe un target, atunci cand aproape nu mi l-am mai dorit ca un MUST al vietii mele".

ANNCUTZA, chiar nu cred ca e mic bebele la 2800gr. Plus ca, asa cum zic si fetele nici nu se pune problema sa poata sa iti faca predictii exacte de cat va avea bebe la nastere!!!

In rest, va pup pe toate si ne auzim mai incolo!

31+[FETITA] Brisees



gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

ina, frumoase nume ati ales!
Noi inca nu ne-am hotarat.
Vroiam sa mai adaug ca un anumit subiect poate sa bucure pe cineva si sa intristeze pe altcineva. Pe Olga au necajit-o discutiile cu kg putine in sarcina, pentru mine au fost o adevarata usurare. Eu la inceput, dupa trei luni de greata si voma chiar si la bautul apei,am si plans cand vedeam ca fete cu varste apropiate de sarcina cu a mea, luasera deja 7 kg, iar eu eram la aceeasi greutate ca inainte de sarcina. Desi facusem amniocenteza si era ok, desi analizele era in ordine, mai putin fierul, burtica numai cine stia de bebe o observa, iar eu cautam disperata pe internet cazuri in care mama sa ia putin in greutate si bebe sa fie sanatos. Asa ca mie una mi-a prins bine si acum cand am citit ca una din fete (scuze, am uitat cine) nu are pofta de mancare. Eu si acum mananc numai ca stiu ca trebuie sa mananc, nu mi-e foame si de multe ori mananc doar de doua ori pe zi, in rest numai dulciurile mi se duc pe gat.
Si Olga draga mea, eu stiu doua fete care au luat aproape 30 kg in sarcina, una arata de nu zici ca ar fi nascut vreodata, alta a ramas cu mare parte din ele. Depinde de organism (in primul rand) si poate si de ambitie, nu stiu.

Vroiam sa-i multumesc si eu Monicai pentru informatii, mi-am salvat o parte. Si am vazut si eu cu intarziere ca a mai pus poze cu Luana. Se vede ca a mai crescut, eu vad diferente mari intre primele poze si ultimele.

Imi pare rau ca nu mai stie nimeni nimic despre Zori si bebele ei.



29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Fetele,
am si eu 1 nedumerire (numai una ?!?...is ele mai multe dar asta ma framanta acum):
Voi cum faceti cu epilatul?

Mai e cineva care nu mai suporta epilatorul? Ma gandeam ca ma duc la cosmetica da' mi-e ca nu mai suport nici ceara si mi s-a mai spus ca n-ar fi bine de la o anumita varsta a sarcinii sa mai pun ceara calda ca s-ar putea sa declansez nasterea prematura (si chiar n-as vrea asta).

Astept parerile voastre,



Alex... ... 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adirys21 spune:

Buna burtici!

Am intrat sa semnam prezenta ca suntem tot 2 in 1.
Maria_k burticuta
Plici iti tin pumnii si incepem sa facem galerie nu?
Florinela..io zic sa ai grija cu efortul..nu te agita prea tare...la fel am facut si eu sambata ca am spalat lenjeria pt patutul lui bebe...si am ales sa o spal la mana...si am stat aplecata iar seara am crezut ca nasc, asa contractii puternice am avut si niste intepaturi si vibratii ciudate prin col. M-am cam speriat si mi-am promis ca nu mai fac nimic..doar ma odhinesc : Si asta am facut ieri...si azi.
Simina sunt de caord cu fetele ca nu trebuie sa te concentrezi numai la a ramane insarcinata, sa faci din asta un tel...ai vazut din povestile fetelor ca in momentul in care s-0au relaxat s-a intamplat minunea. Eu zic ca ar trebui ca tu si sotul sa va simtiti bine si sa profitati de orice clipa pe care o petreceti impreuna si sa va iubiti mult mult.
Ina felicitari pentru nemele ales...e tare sic.Ma bucur ca te-ai hotarat.
Olga...tocmai tu iti faci griji pt kg in plus....nu te-ai uitat in albumul foto...la mine de exemplu...io chiar ca parca sunt o balenutza. Dar ...mai conteaza ?

In rest....incep sa simt ceva emotii si un pic de frica...dar cred ca e normal pe undeva, lumea a inceput sa sune sa ma intrebe dak nu am nascut:))
V-am pe toate

35+ Andrada Teona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

alex, eu saptamana trecuta m-am facut cu epilatorul, a fost suportabil in general (dar super enervant ca abia ma vedeam), dar acolo unde vine elasticul de la chilot, n-am putut, acolo ma durea. Eu ma gandeam la benzile acela de epilat la rece, nu-s bune? A incercat cineva sa le foloseasca in zona respectiva?

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Simina ma alatur si eu fetelor care au capatat bebe cand isi luasera gandul. Prin mai am avut 2 teste slab pozitive, apoi menstruatie... Fiind eu mica si inocenta nu mi-am dat seama ca de fapt a fost pui si atunci, abia dup-aia am mai citit si am aflat si eu ce-i ala avort menstrual. CM intarziase, 2 teste cu o linie rosie si cu una roz (eu ziceam ca nu-s valabile, sotzul zicea ca-s pozitive), cand am vazut "uratii" am inceput sa urlu ca testele sunt proaste, nesigure bla bla. Am intrat in sesiune, cu gandul ca dupa ultimul examen merg la dr sa vad de ce nu vine barza. Deci, spre deosebire de fetele care au puit in concediu, eu din contra, in sesiune - faceam si 2 masterate - stii, descarcare nervoasa Dupa CM de la finalul lui mai nici c-am mai vazut urati la fata. Sper ca si povestea mea te-a incurajat.

Gessy multumim pt info de la cap trecut.

Ina sa inteleg ca ati cazut la pace?

Maria ai o burtica Nu mai inteleg nimic, si a mea parca tot asa arata, si am fost asigurata ca mai dospim la cozonac inca 2 saptamani. Chiar nu-mi dau seama cum e cu lasatul burtii. Mie si a mea mi se pare lasata, dar individu' da la coaste, deci ajunge inca destul de sus. Pisici, sunt confuza...

Monica Elefantica 36+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

alex, eu saptamana trecuta m-am facut cu epilatorul, a fost suportabil in general (dar super enervant ca abia ma vedeam), dar acolo unde vine elasticul de la chilot, n-am putut, acolo ma durea. Eu ma gandeam la benzile acela de epilat la rece, nu-s bune? A incercat cineva sa le foloseasca in zona respectiva?

29+


Am incercat si cu alea, dar s-a cam dezlipit ceara de pe banda....am vazut ca temperatura pielii e destul de ridicata prin zona respectiva si ca nu functioneaza calumea benzile (dc merg 1 data, a 2-a oara sigur lasa ceara). :(
Pe picioare, in schimb, n-am treaba...epilator/ceara sau benzi...functioneaza f bine.

Ma intreb dc crema nu ii face rau la bebe ca as incerca si varianta asta, chiar dc nu ma incanta deloc.

Alex... ... 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Monnvas, exact asta vroiam sa zic si eu de burtica Mariei, ca mie si a mea imi pare la fel de lasata, acuma chiar nu stiu, sunt in ceata, dar nu imi mai bat capul

Cat despre epilat, eu in zona X nu am mai bagat demult ceara, de teama contractiilor, si asa prezente, si ma chinui cu lama, dar e greu ca nu vad, mai rau ma enervez
Pe picioare jos ma fac cu epilatorul, la fel si pe brate pana la cot, iar pe pulpe cu ceara, deocamdata rezist.


34+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Alex, si eu am aceeasi problema. Cred ca o sa imi fac programare pt miercuri: la pensat, epilat axial si sa incerc si pe picioare (daca nu suport, termin acasa cu epilatorul .

Fetelor, m-am mai gandit la ceva: aveam de gand sa fac 1 singur bagaj pt spital, dar daca voi ati spus de 2, m-am gandit sa fac 3 : unul pt internare, unul pt dupa nastere, si unul pt iesitul din spital (ca tati sigur nu stie ce sa ne aduca de imbracat, iar hainele care le am la internare sigur nu o sa mai imi vina dupa - sper sa scap de 1/2 din burta - macar).



ada 33+ Maria (sau Andreea) - Sophia si Ana-Gabriela 4 ani - 3 zile

Mergi la inceput