Extreme, extremism, extremisti

Extreme, extremism, extremisti | Autor: Qamar

Link direct la acest mesaj

Ma gandeam zilele trecute la extreme, cred ca toti am avut o perioada in care am "jurat" credinta unei singure cauze sau am ales sa vedem o situatie numai in alb (sau negru, in functie de dioptri).
Prin clasa a XII-a eram clar extremista; ascultam NUMAI heavy-metal si refuzam cu indarjire orice alt fel de muzica. Refuzam activ orice altfel de muzica, ce nu era heavy-metal era, in mod clar, junk.
Cu timpul, mi-am mai revenit si am inceput sa tresar si la cate-o balada sau la vreun ritm de hip-hop.

Dar nu despre muzica e vorba aici.
Am observat in ultimul timp o gramada de cazuri in care extremismul e cireasa de pe tort.
- eu nu ii voi da niciodata copilului meu pufuleti
- eu nu imi voi vaccina niciodata copilul
- noi nu ne uitam niciodata la televizor
- eu nu voi mai manca niciodata carne /sau lapte
- copilul meu nu va primi niciodata vitamine
- toti tiganii sunt murdari sau hoti (sau alte natii)
- etc

Sincer, a inceput sa imi fie teama de extremism. A inceput sa imi fie teama de parerile care sunt ori albe, ori negre si care nu accepta existenta vreunei alte nuante.
Mi-a placut foarte mult un post al lui Simali in care spunea ca incearca sa aleaga calea de mijloc.

Voi in ce situatii sunteti extremisti?
Sau ce extremisme vi se par putin inspaimantatoare?
Aveti extremisti in jur?


--si ca sa raspund la ultima intrebare: da, sotul meu este extremist in ceea ce priveste alimentatia. Este raw-vegan de 6 luni si e singura cale pe care o vede buna in acest moment. Nu pot decat sa ii accept alegerea, insa ma gandesc ca tuturor ne e pofta la un moment dat si de o placinta cu mere, nu-i asa?



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mie mi-e frica - ma rog, cred ca mai degraba sila - de extremismul politic si de xenofobie.

Imi mai e frica - desi ii consider fascinanti - de fanaticii, bigotii si habotnicii de orice fel. Dintre ei, cel mai frica imi e de fanaticii care isi apleaca fanatismul asupra crestetii copilului.

Mi-e frica de ei pentru ca, fanatici fiind, isi recita mantra lor de cate ori au ocazia, nu prididesc sa incerce sa te convinga de adevarul absolut din posesia lor, nu asculta nici un cuvintel din ce le spun altii - intr-un cuvant, te fac sa-ti dai seama ca te izbesti de zidul fiintei lor fara sa le clintesti vreun firicel de par.





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Never say never...stii tu vorba aia.
Eu una am pareri bine definite: sunt republicana convinsa desi traiesc intr-un regat, "libertatea" in orice forma de expresie este ceea ce ma conduce in viata, mi-am vaccinat copii, dar am indoieli imense asupra lor, nu sunt de acord cu gardasilul in ceea ce o priveste pe fata mea, dar asta nu inseamna ca restul nu pot face ce vor, e treaba lor, copilul lor...nu sunt de acord sa nu existe exprimarea dreptului la opinie si urasc cenzura, mi-as dori imens sa practice si Olanda moda "referendumului" de la elvetieni si bineinteles sa se si tina cont de decizia poporului...nu cred in teoria conspiratiilor dar nici nu cred orbeste in ceea ce mi se serveste pe tava, in presa, pe net, la teveu, etc...prefer sa trec prin "filtrul meu" si apoi sa iau o decizie.

Nu stiu daca toate astea de sus ma fac o "extremista" sau doar o persoana cu principii bine definite, o persoana care se cunoaste pe sine si stie ce vrea...oricum eu ma simt foarte fericita asa cum sunt.

Dar imi place sa cred ca sunt dispusa mereu sa accept pilula rosie oricat de dureroasa ar fi realitatea decat sa traiesc in "blissful ignorance"(pastiluta albastra).


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

noe
rad pentru ca si pe mine m-a macinat problema. cum de multi din jurul meu traiesc dupa principii atat de solide si eu nu? eu am mai mult niste linii generale dupa care ma ghidez insa nimic batut strict in cuie. cu timpul am constatat insa ca "regulile" celor din jur se schimba cu timpul sau renunta total la unele din ele.

eu cred ca acceptarea faptului ca nu exista "niciodata", "intotdeauna" e semn de maturizare. o mai luam si pe aratura ca oameni suntem dar atata timp cat reusim sa ne tinem de un drum "bun" totul e ok. e ca intr-o cura de slabire - tii dieta insa daca ai scapat si o felie de tort de ciocolata nu inseamna ca te-ai lasat de cura.

PS. vad ca dai multe exemple relativ la cresterea puradelului. ti-ai luat scatoalce in ultima vreme pentru abateri de la carte?


ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

alra, pai cresterea junioarei mi-a umplut ultimii 3 ani in proportie de 99%, deci, na, dau si eu exemple din aria de interes...
insa ma refer la toate extremismele...


nu am timp sa dezvolt acum, pentru ca sunt solicitata, o sa revin





www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dupa mine daca zici "niciodata" nu esti neaparat extremist.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Mie mi-e frica - ma rog, cred ca mai degraba sila - de extremismul politic si de xenofobie.

Imi mai e frica - desi ii consider fascinanti - de fanaticii, bigotii si habotnicii de orice fel. Dintre ei, cel mai frica imi e de fanaticii care isi apleaca fanatismul asupra crestetii copilului.

Mi-e frica de ei pentru ca, fanatici fiind, isi recita mantra lor de cate ori au ocazia, nu prididesc sa incerce sa te convinga de adevarul absolut din posesia lor, nu asculta nici un cuvintel din ce le spun altii - intr-un cuvant, te fac sa-ti dai seama ca te izbesti de zidul fiintei lor fara sa le clintesti vreun firicel de par.





You cannot both dance and not pay the piper.


Dau quote la mesajul Mihaelkai pentru ca exprima exact ceea ce as fi vrut sa scriu!Cu precizarea ca eu chiar nu-i consider fascinanti pe habotnicii si fanaticii religiosi in special si fanaticii asa ...in general!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

ah, Simona, si eu am chestii la care le-am spus un clar niciodata, insa aici ma refeream la atitudinile de tip extremist, la indarjirea de a vedea dintr-o singura perspectiva, de a nu mai lasa loc pentru nimic...
de cele mai multe ori pe mine ma blocheaza genul asta de abordare si chiar daca "subiectul" este unul cu care simpatizez, am tendinta de a ma indeparta atunci cand simt incrancenarea asta de a convinge ca nu exista o alta cale sau ca nu trebuie sa existe o alta cale...



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

cam de fiecare data cand am spus : "eu niciodata n-as face asta", viata mi-a demonstrat ca mai bine taceam..

cred ca putem fi siguri doar in legatura cu ceea ce am facut sau nu in trecut cat despre viitor.. nu ai de unde sti.

p.s. aveti idee cati dintre noi am fi potentiali tortionari in anumite circumstante? nu ati vrea sa stiti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
aveti idee cati dintre noi am fi potentiali tortionari in anumite circumstante? nu ati vrea sa stiti..



Eu stiu. TOTI.

Edit ca pe urma pic de extremista: aproape toti.
You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Noe

ah, Simona, si eu am chestii la care le-am spus un clar niciodata, insa aici ma refeream la atitudinile de tip extremist, la indarjirea de a vedea dintr-o singura perspectiva, de a nu mai lasa loc pentru nimic...
de cele mai multe ori pe mine ma blocheaza genul asta de abordare si chiar daca "subiectul" este unul cu care simpatizez, am tendinta de a ma indeparta atunci cand simt incrancenarea asta de a convinge ca nu exista o alta cale sau ca nu trebuie sa existe o alta cale...



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo


Sa crezi o idee pina la "ultima consecinta" nu inseamna extremism dupa mine. Extremismul presupune si agresiune
http://ro.wikipedia.org/wiki/Radicalism

Cind nu poti fi convins ca te inseli, esti mai degraba intolerant sau "incuiat".

Dar ma rog, asta e nomenclatura. Oricine ar trebui sa fie deschis la a judeca si pareri diferite de a lui, sa poata fi convins de argumentatia contra parerii lui, adevarut absolut nu e in posesia nimanui.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput