Miresele anului 2006 (103)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Buna dimineata

va doresc o saptamana frumoasa si usoara!


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


asa de scurte sunteti?
Oana pe cand povesti si poze cu parisul?

Eu mi-am inceput bine sapt. Mi-am luat o pereche de pantofi-balerini si pe urma m-a pus cineva sa merg la clinica privata, de pe strada lui Ingrid sa vad cum e cu nasterea acolo.
Am vizitat doar saloanele de o pers. si de 2...am ramas muta ce conditii si ce frumos este. mai mult nu am putut vedea....se pregateau de prima cezariana si nu am avut acces la sala de nasteri si neonatologie.
Preturile sunt piperate, cel putin asa mi se par mie:
- nastere naturala 1600 euro (3 zile+cazare+tratament)
- nastere naturala cu peridurala 1750 euro (idem)
- nastere prin cezariana 1900 euro (4 zile +...)
Tipa de la receptie nu stia foarte multe, mi-a zis ca a auzit ca pot sa ma duc si cu dr. meu...asta ar insemna alti bani pt. el....care oricum ii dau.
I-am zis tipei ca mai trec peste vreo luna, poate au mai multe detalii si vechime in nasteri. Au aparatura de tot felul, nemteasca, pt. eventuale complicatii atat la mama cat si la bb.
Of....acum visez.....
Cica s-a mai deschis una la Arad...acum trebuie sa vb. cu cineva care s-a programat acolo sa nasca in mai, vroia la Szeged, dar daca s-a deschis asta merge acolo.
Clinica de langa noi....e izolata, zugravita si geamurile puse. mai trebuie sa lucreze la interior....la cum sunt eu de norocoasa, presimt ca se va deschide in august.
asa....sa revin cu picioarele pe pamant.

burticile, mamicile si doamnele!
o sapt. buna sa aveti.

_
Gio22+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

saliu' fetele!

o saptamana frumu va doresc si eu....si sa vina mai repede sambata (sa ma duc la eco
Ieri si azi de dimineata iar dadui la ratze ...m-am fortat sa papa nsite ciorba de pui...acum m-au apucat niste ameteli de abia stau in scaun...cred ca o tai acasa....

duminica am dormit in 2 reprize...ca valiza in gara ..odata ma pranz si odata dupa-amiaza...iar seara umbalm ca bezmetica prin casa, ca nu mai aveam somn ....

apropos de curatenie..eu chair nu tin cont ca vien pastele...ca vina craciunul..niciodata nu m-am ghidat dupa chestiile astea...cand a fost murdar in casa, atunci am facut curat...mi-e greu sa inteleg conceptia asta cu "vin sarbatorile, sa ne prinda cu casa curata"...

va pup, vorbim mai incolo



krelia 5+
tzutzupida noastra creste si pozeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

of Krelia nasol ca ai inceput cu . cam devreme...sper sa termini repede.
Starea de somnolenta e specifica primei perioade, asa ca profita.

Nici eu nu fac curatenie ca vine pastele...de fapt eu fac saptamanal, doar geamurile le spal mai rar...acum ar fi cazul ca nu le-am mai spalat din dec. Sper sa vina vreme frumoasa, ca nu am chef sa muncesc degeaba.

avem poze de la Zoo:
http://www.dropshots.com/giova

gata cu compu. caci iar imi da bb2 pixioare in fund. de cate ori stau pe scaun imi iau picioare la greu, asa ca prefer sa stau in picioare sau sa ma intind.

_
Gio22+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna seara!Krelia, imi pare rau ca ai greturi, si mai ales ca se termina cu hranitul ratustelor . Eu nu am avut deloc toat sarcina (bine, exceptie face weekendul trecut, cand am mancat o shaworma cu usturoi si mi s-a facut rau - da, stiu, nimic sanatos pentru bebe, dar nu m-am putut abtine, eram rupta de foame). Somn insa...aoleu, la greu, dormeam pe unde apucam, chiar si la birou! Iar eu am de obicei un somn tare sensibil si trebuie sa fie ceva conditii indeplinite ca sa pot adormi.Gio, am admirat pozicile de la zoo, mai arata-ne si cu burtica mai multe! Si eu mi-am dorit initial sa nasc intr-o clinica privata, dar am renuntat in cele din urma la idee pentru ca am gasit o dr super cu care nu pot sa nasc decat in maternitatea de stat!O seara frumoasa! Ana-Maria 35+AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Buna seara

Kreliuz imi pare rau ca nu te simti prea bine, poate trece repede sa te poti bucura in voie de perioada asta frumoasa
Gio ce repede trece timpul, ma tot uit mirata la semnatura ta vazand cu trec saptamanile
Anamaria te inteleg cu somnul...eu si in stare normala as dormi intr-una
Kitzy nu am prea inteles cu calculul la bb2...adica daca nu vine barza pana in iulie se amana pentru la anu'?! de faptul nu am inteles rationamentul
Ralu, ce mai faci?cum e la munca?
Aly ocupata? lasa ca vine vacanta de Paste

pup pe toate fetele...si mai intru cand am putin timp, deocamadata ma pregatesc sa plec in delegatie din nou..oricum Marius a plecat azi...asa ca fiecare suntem in alt colt de tara

asa cum am promis poze de la Paris
...cu povesti revin cand am mai mult timp!


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Neatza!

Krelia nasol cu greturile, dar ce sa-i faci, vin la pachet cu tzutzupida . Lasa ca trec si astea.

Oana faine poze. Poate oi apuca si eu candva sa vad Parisul pe viu, ca deja din poze l-am tot vazut. Nu contez pe vacanta de Paste, mai astept o saptamana dupa, pentru ca nu pot pleca de Paste cum am vrut din motive de scarbiciu. Oricum ar fi, numai sa vina mai repede.

Gio hai fii optimista, poate se rezolva totul si la clinica de stat pana vine bb. Sau te hotarasti sa mergi la Arad.

Anamaria dar vitaminele astea nu trebuie luate pe tot parcursul sarcinii? N-are nimic daca nu le-ai luat? Doar intreb, ca habar n-am ce si cum.

Fug la treburi. si va doresc o zi buna.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Neata!
Oana hai sa-ti zic cum sta treaba: daca il concep pe bb2 pana in iulie cel tarziu e ok, ca o sa nasc pe cand face diana 2 ani si o sa fie ok sa-mi mearga indemnizatia in continuare, daca depasesc iulie, atunci nu ma mai incadrez bine ca o sa nasc dupa ce face diana 2 ani si nu mai primesc indemnizatia. Daca nu-mi iese pana in iulie, ma las pagubasa, cand face diana 2 ani ma intorc la job, ca trebuie sa am iar un an lucrat pana la bb2 pt a lua indemnizatia.
Cred ca acuma te-am bagat in ceata rau de tot

Tu fetelor, io n-am avut nici o treaba cu somnul in timpul sarcinii, de dat la rate rar, doar greata mi-a fost dimineata si seara.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!...s-a trezit si ratza.
Haideti la o lungita cu lapte....imediat fug la frigi, ca sunt moarta de foame...valeleu-valeleu!!!
oana super pozele, tare frumos trebuie sa fii fost...la urma urmei ati fost in Paris. Galeriile alea Lafayete. mai imi zicea o prietena de ele, caci avea biroul langa...iti dai seama ce as fi vrut sa lucrez si eu acolo....
Aly daca dr. recomanda vitaminele, ar trebui luate zilnic, pana la nastere si dupa, cat timp alaptezi. Doar ca unele...asa ca mine/Ana maria, nu ascultam. Din moment ce analizele sunt bunicele, bb e ok si creste...eu consider ca mai pot sari peste ele....nu si peste fier, caci sunt sub limita de jos cu el.
Ana maria poze cu burtica...nu prea am...nimeni nu-mi face. Ii ziceam lui Clau ca vreau sa vb. cu un prieten fotograf sa-mi faca cateva in studio, mai prin luna a 8-a....daca arat ok. A inceput sa rada si sa-mi zica ca el nu vine cu mine...sa merg sa ma pozez eu si marco.
si eu tot pt. dr. asta am ales mat. bega-cea jalnica. Am nascut cu el prima data, mi-a dat incredere, sunt obisnuita cu el si nu pot schimba medicul. Daca voi avea bani si aleg clinica privata, voi naste acolo numai in prezenta dr. meu. daca nu se poate, mai bine la mat. de stat.
Kitzy imi permit sa te contrazic. Intre primul si al 2-lea copil nu trebuie sa ai lucrate 12 luni. Eu zic sa te mai interesezi, dar am auzit-o de la mame in situtia \e ca a ta. au primit indemnizatia, chiar daca bb2 s-a nascut la cateva luni dupa ce primul a facut 2 anisori. Asa ca, gaseste alta scuza d-na.

o zi faina sa aveti...aici se pregateste sa ploua...e innorat, urat, frig...

_
Gio22+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

pupici la fete!

dragutele mele...se pare ca greturile si ratustele ma insotesc zilnic ...si vad ca vin cam in jur de ora 10-11....asa au venti si ieri...si azi...sa vedem maine ce-o mai fi
asta este...vb Alinei..vin la pachet cu tzutzupida

apropos de tzutzupida..maine ma duc s-o vad din nou...era vb sa mergem sambata, insa nu paote dna dr..asa ca m-a chemat maine dimineata ..poate ii face si poza si poate imi spune si de hematomul ala..daca s-a retras au ba...

Gio, asa si noi cu curatenia...saptamanal...dar geamurile..mai rarutz ca-i mai dragutz ...bine, eu aveam o dambla sa ma urc pe pervaz ca sa le spal mai bine, ca nu ajungeam...si mi-a luat domnu' o racleta..si mai nou..tot el spala geamurile..ca pe mine ma enerveaza racleta aia...e mare si grea ..si nu poci.....ce-mi sta mie insa pe creier sunt draperiile...pe care nu le-am spalat de cand ne-am mutat ...da' mi-e si urat cu ele, zau..ca-s grele si mari....tot imi trebuie ajutor

anamaria, taci cu shao' ca aia as manca-o si daca as avea pofte..si daca nu ..am o shaormerie langa mine..faca aia o shao' buna...haolio.......dar nah'...in regim de "criza"..merge si ciorba de vacuta de la cantina
cu somnu' te inteleg...asa's eu..sensibila rau...daca se aude ticaitul ceasului si nu-ti mai adorm..neam...si acu'...la 6 orbecai ca huhurezu' cu ochii in tavan...noroc ca am preocupare (cu utrogestanu' de dimineata )

ah, apropos de utrogestan....am obs. o chestie....daca il iau pe cale orala (ca se ia si altfel...pentru neburticoase )...mi se face un somn..si ma ia asa, cu putina ameteala, cu vaga durere de cap...de nici nu mai stau in picioare....si nasa mea patea la fel, tot cu ameteli...prietena mea avea arsuri, de ex.... la voi cum s-a manifestat?

Gio, onutz, m-am delectat si eu cu pozele voastre ..la zoo inca nu am ajuns,...dar la Paris pot sa spun ca da ...insa acum multi ani..vreo 9...
cu clinica parti' nush ce sa te sfatuiesc...la noi aici, la euroclinic, de ex....stiu (din ce am mai citit pe ici-pe colo, ca au fost fete care au avut niscaiva problemute cu bb-ii, din cauza lipsei de aparatura...culmea, cand te-ai fi asteptat ca un spital privat sa ofere mult mai multe decat unul de stat)...asa ca, daca te hotarasti pt aprti...macar afla cat de multe poti despre ea...

onutzu'....sa te uiti si la mine la semnatura...ca maine-poimaine fac 6 saptamani

Aly, sa stii ca io-s cuminte..iau toate pasti pe care mi le-a prescris dr....asa ca nu te lua dupa madamele astea 2 neascultatoare ...tu sa iei, cand va fi cazul

kitzy, lasa naibii calculele..si pun'te pe prestat ...ai vazut ca de sfaturi la altii esti buna ...cien stie, poate te sfatuiesti si pe tine intr-un fel si ete..se prinde de-un bb2

botic...?...prin zona???

ps. am plecat acasik....vb mai incolo, daca mai intru (daca nu m-o lua somnu' )..sau, maine dupa ce vin de la "cinema"


krelia 5+
tzutzupida noastra creste si pozeaza

Mergi la inceput