buna dimineatza, Soare!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Mai eu nu ii inteleg pe romani de ce se duc cu masinile personale la servici cind exista mijloace de transport in comun? In conditiile in care e traficul... care este iar litrul de benzina costa cit un gallon de benzina in SUA.
Si apoi se pling!!!


Am eu un exemplu, persoana locuieste la 2 statii de metrou de serviciu, statia de metrou langa bloc. Ar putea de fapt sa mearga pe jos. Ei bine, prefera sa se deplaseze cu masina o ora, una la intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Mai eu nu ii inteleg pe romani de ce se duc cu masinile personale la servici cind exista mijloace de transport in comun? In conditiile in care e traficul... care este iar litrul de benzina costa cit un gallon de benzina in SUA.
Si apoi se pling!!!



Uite, dupa ce ati inteles clar ca as vrea restrictii la masini (dure), am sa va spun cinstit de ce (unii) oameni ocolesc RATB-ul (ca metroul, prin comparatie, e in regula).
Autobuzele, troleibuzele, tramvaiele merg neregulat, in zone de varf sunt insuficiente, din cauza traficului sunt blocate, vin cate trei si apoi-ioc, motiv pentru care ingheti, te coci de cald, te ploua si, mai ales, nu-ti poti face o socoteala de timp, ca nu se stie niciodata. In statie esti ca un animalut la panda, soferul opreste acolo unde prinde coada la stop, cand pleaca nu mai opreste in statie, prin urmare trebuie sa faci un cros pana acolo unde opreste, dar nu esti sigur ca soferul deschide usile acolo, unii o fac, altii sunt rigurosi. Oricum, trebuie sa fii pregatit pentru orice.
Dupa ce ai patruns in incinta, poti sta rezonabil sau inghesuit. La ore de varf nu stai rezonabil. Acolo intervine discomfortul, unii oameni nu se spala, adica put sau, mai grav, sunt echipati de santier si tu de birou. La coborare arata toti la fel, de la pantofi, la palton. Aer conditionat exista rar, se deschid geamuri, e curent si se inchid. Au fost aduse o gramada de bus-uri Mercedes, o placere, dar fara geamuri care sa se deschida si fara AC. Care n-ati mers, nu va imaginati cum e vara.
In incinta se vorbeste, nu-i bai, dar daca cineva vrea sa-si bage ceva in tot autobuzul, o face sonor, ca asa vrea el. Cum poate asculta manele la maxim de pe orice scula (de pe telefon e banal). Sa nu credeti ca numai tiganii injura, injura toata lumea, tineri si batrani, femei si barbati, pentru ca e inghesuiala, cineva nu se tine, soferul merge cu viteza si franeaza brusc.
Cu transportul in comun se...transporta orice: animale, pasari, mobila, damigene, butelii, tomberoane de gunoi, scule, saci cu ciment si alte materiale, marfa en-gros, de toate felurile, adica absolut orice, de orice marime. Se bea alcool, se mananca si, in unele cazuri, se fumeaza. Este binecunoscut ca iarna, pe ger, multi boschetari se urca si adorm pe scaun, stau cateo jumatate de zi la cald, soferilor (unora) le este mila, dar mirosul este de nedescris, plus paduchi la liber. Oricum, am mai prins si vara cate unul, dar nu am cum sa va descriu asa ceva, nu se poate intelege.
Toata lumea (aproape...) este pregatita in confruntarea cu hotii. Avem reguli stricte pentru buzunare, genti, serviete. Cu toate acestea, cred ca majoritatea are cel putin o experienta cu hotii, are o geanta sau o haina taiata.
E adevarat, sunt diferente intre traseele de transport, vis a vis de cele de mai sus. Adica undeva mai merge, in alta parte e groaznic de-a dreptul. Cine sta in zone naspa, bafta lor.
Eu nu ma prea sfiesc, nu sunt mofturos, dar recunosc ca pentru unii (si mai ales unele), in anumite conditii, e dificil sa apeleze la transportul in comun. Adica poti iesi"sifonat" serios, plus ca nu-ti atingi obiectivul, adica ajungi tarziu si plin de draci. Este binecunoscut faptul ca, daca ai treaba, nu poti face prea multe intr-o zi, circuland cu RATB-ul.
Deocamdata, eu m-as bucura ca Primaria sa impuna anumite restrictii, iar oamenii sa renunte la masini macar in anumite momente, cand nu-i musai. Ar fi un prim pas.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da, multam, si eu cit am stat in Paris am mers cu metroul si cu autobuzul cit n-am mers toata viata, dar era curat, stateai jos aproape in orice zi si la orice ora si pe orice traseu (f aglomerate erau doar ultimele citeva statii inainte de MontMartre si cele din jurul Notre-Dame), citeai ceva sau ascultai muzica, stiai mereu unde te afli, nu trebuia sa iti pazesti geanta...

Si pe strazi traficul era civilizat, mai fluid si mai calm decit in Iasi, desi Iasiul are 500.000 locuitori (cu sau fara studenti, nu e clar), bucurestiul vo 2 milioane iar parisul vo 12 milioane.

dar transportul public si in iasi si in bucuresti mi se pare ingrozitor. ca sa nu mai spun ca in iasi tocmai ce s-a facut abonamentul de tramvai si autobuz pe o linie 60 ron, 60 ron ca sa stai in picioare, in mizerie, sa ingheti de frig, sa te zgiltiie ca pe cartofi, sa te fure de prin buzunare, sa-ti sufle careva a usturoi in fata...si ma opresc inainte de a deveni scirboasa.

desi eu din clasa a 9a am mers cu tramvaiul la scoala, nu mi-as lsa copilul sa faca asta, prefer sa il las la scoala mai devreme...

plus ca, cu o masina mica si consumul e mic; costa, e drept, mai mult decit abonamentul, mai ales ca nu te deplasezi strict casa-job-casa, dar diferenta "face toti banii".

transport in comun civilizat, si l-am folosi mai multi.

despre bicicleta nici nu vreau sa discut; daca in iasi ai mai multe sanse sa ajungi la spital decit la servici, in bucuresti......

dar a naibii treaba, in strainatate nu am vazut pe nimeni sa se infiga in claxoane, sa injure pietoni sau alti participanti la trafic. la noi nu stiu de ce, cind omul se afla in spatele volanului, devine "sofer"; egoist, nerabdator, mirlan, grabit, violent

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

off topic: In metroul parizian sunt afise mari scrise in 3 limbi care te atentioneaza asupra hotilor de buzunare. Si chiar trebuie sa fii atent la poseta.

Mi-a placut ce a zis Rufus.
Cam asta este cu transportul nostru in comun.
Sunt sigura ca daca ar fi mai relaxat si oamenii ar fi altfel.

In marile capitale europene, Canada, America, traficul poate deveni infernal la orele de varf.
Diferenta se vede din eleganta cu care iti petreci minutele moarte si nerabdarea.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Rufus, nu mai zic nimic pt. ca descrierea facuta de tine m-a lasat asa .


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Rufus, de cand n-am mai mers eu cu autobuzul (din simplul motiv ca unde merg merg cu Sonia si pe ea nu o urc in RATB) s-a mai nasolit treaba. uitasem de opritul "unde poate" si alergatul dupa autobuz... cati nervi si cate injuraturi.

si nu mai zic, intorsul de la facultate insemna schimbarea de autobuz la romana sau victoriei. nu va puteti inchipui cum e sa stai si sa treaca autobuzele fara sa poti urca, cate 5-7 autobuze plina, afara gerrr, parca era si dupa o ploaie sanatoasa, vant, pe jos nu puteai sa te duci nicaieri... la Victoriei nu gasesti taxi care sa stea pe margine, deci am innebunit acolo in statie, impreuna cu alti tzspe oameni care vroiau, ca si mine, sa ajunga acasa.

de miros, offf, ca tot asa, iarna, un homeless statea in spate, era autobuzul jumate gol, in conditiile in care in statii era PLIN !!! Daca tine cineva sa mearga cu RATB, secretul e sa stai la un capat de linie, unde te urci si iti si alegi locul si stai linistit.

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cand or merge la noi tramvaiele si autobuzele ca-n Viena, atunci o sa ma urc si eu intr-unul Am realizat la un moment dat ca fi-mea n-a fost niciodata cu tramvaiul sau autobuzul si am decis sa fac o vizita unei prietene, cu copil cu tot, folosind RATB. N-as repeta experienta . Ii compatimesc sincer pe cei obligati sa foloseasca RATB-ul zilnic. Jade - stiu ca e nasol tare cu masina. Pe sistemul bancului cu baga capra in casa apoi scoate-o sa vezi cat loc ai - te sfatuiesc sa te duci o saptamana cu RATB-ul la serviciu. Apoi vei constata cat de bine e cu masina. Dar atentie - in acea saptamana lasa-ti acasa cardurile, actele si banii. Telefonul mobil - sa fie unul foarte ieftin.
Cu metroul mai merg, dar sotul zice ca ar trebui sa incerc Luni dimineata la 8.00 ca sa nu mai zic ca e ok Cica uneori de abia izbuteste sa coboare de pe scara pe peron, atat e de plin peronul. Si se urca abia in al 3-lea metrou.

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Tisina, bine ca nu te-ai riscat cu
www.youtube.com/watch?v=yfyZ4Y5DuDY&NR=1" target="_blank">metroul


............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun


Bey,oamenii ceia din video vorbesc japoneza...da` eu n-am vazut asa ceva pina acum,slava Domnului.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Jade, buna dimineata
eu sar cu altceva, diferit de prietenii nostrii de sus
ma trezesc cu soarele in oki, la propriu..ma trezesc ieri cu soarele in oki si nu inteleg ce era..hmmm..casc bine, deschid oki si constat ca ceea ce-mi deranjeaza mie retina obosita este chiar prietenul nostru soarele, pe care nu l-am mai vazut de ceva vreme la okisori...si vai, in acel prim moment...am sarit in sus..de bucurie..mie imi place soarele
si ma binedispune...deschid repede usa de la balcon, sar pe el..si inspir un aer de-altfel destul de rece..dar..ALTFEL..era intr-un fel...anume..pasarelele ciripeau de zor, care mai de care mai gurese...iar eu ma apuc si salut soarele ..si ii explic ce dor mi-a fost de el..el ma saluta vesel pe mine si imi spune ce dor ia fost si lui de noi..insa ma asigura ca o s ane vedem din ce in ce mai des de acum incolo..ma duc linistita si incantata la dus, imi pun o muzica buna..si ma spal pe dinti in ritm de "Hot N Cold" ...uite asa mai dau jos si eu 1 gram ..ma reped sa fac ceva sandwiciuri ptr munca, imi pescuiesc cumnatul si hai la munca cu noi...invit participantii la trafic la o "Disturbia" si la fel sa intre in fata mea daca doresc asta ..si ajung la serviciu, in 10-15 minute, in care desi a vazut dobitoci in trafic, i-am tratat cu un zambet si o invitatie la o zi frumoasa si pasnica ...so..va invit si pe voi..sa vedeti partea frumoasa a vietii..ca pe aia urata, o vedem tot timpul..cred ca depinde de noi cum o facem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ROXANA, 1001 si 1002 ici !!!

Asta e starea mea de cand nu mai merg cu RATB ! asa ma scol si eu dimineata cand e soare, asta incerc sa ii explic si eu consortului meu (da el cand iese pe usa nu e soare ), asta incerc si eu sa le explic oamenilor ! putine zambete, putina veselie fac sa dispara stresul si suaprarea. si mai nou, "lectia mea" e : daca tot ti se intampla, daca tot treci prin ceva ce nu iti place/nu iti doresti, macar nu te enerva, ca faci treaba si mai neplacuta. Astepti sa treaca si iti pastrezi calmul si veselia/optimismul. si stii cat de fericita sunt de cand m-am prins de asta? cand ma enervez, rad. stiti ce bine e? si stiti cat de des rad ?

mare de tot si cu mult drag !

Roxana, ar trebui sa deschizi un capitol separat, sa ne molipsim unul de la altul de optimism si bucurie !

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput